«З любові – кожна насінина кукурудзи!»

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
17.02.2021

⌂ Михайло Нагорняк селекціонер суперсолодкої кукурудзи

На запрошення «СонцеСаду» до редакції журналу завітав Михайло Нагорняк, директор компанії «МНАГОР» – українського виробника насіння суперсолодкої кукурудзи, який за десять років діяльності накопичив неоціненний досвід. «Кагор – це солодке вино, а МНАГОР – солодка кукурудза», – жартує селекціонер. Він ознайомив «СонцеСад» зі своїми новинками, секретами вирощування суперсолодкої кукурудзи.

Суперсолодка кукурудза – ідеальна культура

Михайло Нагорняк називає суперсолодку кукурудзу ідеальною культурою. Її соковиті смачні медово-солодкі качани (понад 22–24% цукрів) з тоненькою шкірочкою на зернівках можна із задоволенням їсти все літо і продавати. Зеленою масою суперсолодкої кукурудзи відгодовують худобу, кролів. Тварини більше люблять цю зелень, ніж із зернової кукурудзи. Кукурудзяні коси (приймочки, «рильця») цінні своїми лікувальними властивостями. Просто безвідходна культура!

⌂ Білий кролик – це ультраранній гібрид (72–74 дні вегетації)

Білий кролик – перша в Україні фітнес-кукурудза білого кольору

Білий кролик – новинка компанії «МНАГОР», абсолютно біла суперсолодка кукурудза. Вона не містить жодних пігментів, каротинів, гіпоалергенна, супердієтична (фітнес-кукурудза), бо має високий рівень дієтичного волокна. Завдяки цьому її можуть споживати навіть діти від одного року.

Білий кролик – це ультраранній гібрид (72–74 дні вегетації). Качан завдовжки 22 см, має 22% цукрів.

Чого боїться Білий кролик? Жовтої кукурудзи, особливо зернової. Якщо посієте поряд із ним інші сорти, то на білому качані матимете цятки жовтих зерен. Нічого страшного в цьому нема, однак втратите ідеально білий качан та певний відсоток цукристості.

⌂ Фіолетова кукурудза ноу-хау Михайла Нагорняка

Український біколор, Мармурова, фіолетова

З новинок у нас з’явився Український біколор – суперсолодкий гібрид із жовтими (75%) та білими (25%) зернами. Він такий самий, як і Мармурова, але має довший вегетаційний період.

Ноу-хау пана Михайла – це фіолетова суперсолодка кукурудза. Її унікальність у тому, що містить антоціани (сині барвники), яким властива лікувальна дія.

Антоціани мають антиоксидантні, протимікробні, протизапальні властивості. Зміцнюють серцево-судинну систему, стимулюють роботу мозку, покращують зір, запобігають інсульту та інфаркту, сприяють зменшенню ламкості капілярів, поліпшують стан сполучних тканин. Загалом позитивно впливають на організм людини.

На сьогодні цукристість фіолетової кукурудзи становить 12–14%. Зараз селекціонер працює над тим, аби ще більше підвищити цей рівень – до суперсолодкої (понад 20%).

Конвеєрний посів – запорука нескінченного врожаю

Аби збирати качани кукурудзи, починаючи з літа й до морозів, Михайло Нагорняк радить сіяти кукурудзу конвеєром (робити 4–5 посівів): використовувати гібриди з різними термінами достигання (ранні, середньостиглі, пізньостиглі) або висівати той самий гібрид через два тижні.

На Вінниччині, де проживає, він робить останній посів першого липня. А ось на Півдні України рекомендує висівати на початку – в середині жовтня.

Відео «Як посіяти суперсолодку кукурудзу?». Розповідає селекціонер Михайло НАГОРНЯК:

У вирощуванні суперсолодкої кукурудзи дрібниць нема

Щоб виростити гарний качан, слід дотримуватися низки важливих вимог.

  1. Коли орати? Треба проводити осінню зяблеву оранку (на глибину 25–27 см). За зиму ґрунт набереться вологи, і повесні отримаєте сприятливі умови для вирощування кукурудзи.
  2. Найкращі попередники – це зернові, картопля, буряки, помідори, огірки, кабачки, капуста, горох.
  3. Оптимальна температура посіву. Суперсолодку кукурудзу висівають у кінці квітня – на початку травня при температурі повітря від +12°С до +15°С.
  4. У який ґрунт і на яку глибину сіяти? Кукурудза любить вологий ґрунт. Кинеш у сухий – насіння не проросте. Щоб насінина потрапила у вологий ґрунт – треба або чекати дощу, або трішки заглибити, діставшись до вологи. Суперсолодку кукурудзу сіють на глибину 2,5–3 см.
  5. Густота посіву. Ця культура не любить загущення. Сіємо 500–550 рослин на сотку, з міжряддями 70 см.
  6. Боротьба з бур’янами. Солодка кукурудза добре реагує на кілька просапувань за сезон та підгортання.
  7. Що робити з пасинками? Михайло Нагорняк каже, що знищувати їх не обов’язково. Пасинки виконують певну регулятивну функцію: накопичують роси та поживні речовини. І коли починають наливатися качани, віддають їм накопичене, а самі всихають.
  8. Чи виламувати маленькі качанчики? Щоб виростити один великий качан, рекомендовано всі менші на рослині видаляти. Однак якщо не хочете одного велетенського качана, який не поміщається в каструлю, то краще виростити два качани помірної величини.
  9. Кукурудзяний стебловий метелик. В Україні з’явився досить агресивний кукурудзяний шкідник – діабротика, який їсть усе: і стебло, і листки, і коріння. Уже є подекуди на Вінниччині, Хмельниччині, Житомирщині. Найдоцільніше обробляти кукурудзу проти діабротики перед викиданням волоті. Якраз у цю пору цей шкідник відкладає яйця, тому обробка дасть максимальний результат. Для обробітку проти кукурудзяного стеблового метелика є як органічні (Трихограма), так і неорганічні засоби (Кораген).
  10. Коли збирати качани? Суперсолодку кукурудзу збирають у фазі молочно-воскової стиглості. Зерна мають бути соковитими (зморшки на зернах – ознака старіння качана). Збирати качани найкраще зранку – тоді кукурудза акумулює в собі максимум смакових властивостей.
  11. Цікаві лайфхаки. Аби якнайшвидше з’явилися сходи, насіння перед посівом рекомендовано прогріти на сонці протягом п’яти днів, потім вимочити в теплій воді. Щоб захистити сходи від приморозків, бажано накривати їх плівкою.

⌂ Михайло Нагорняк на кукурудзяному полі

Морози та суперсолодка кукурудза

Кукурудза – досить теплолюбна рослина, і весняні приморозки можуть пошкодити або й взагалі знищити її посіви.

Гібриди Михайла Нагорняка випробувані та вдосконалені впродовж років. Селекціонер запевняє, що всі вони цілком адаптовані для раннього посіву.

З осінніми приморозками першими починають страждати листки кукурудзи. Качан завдяки обгорткам зазвичай не промерзає, однак процес його наливання припиниться.

Насінина в супермікрооболонці

Компанія «МНАГОР» запровадила спеціальну технологію обробітку насіння суперсолодкої кукурудзи. Насінина пролітає крізь «пушку» й опилюється спеціальною речовиною, яка робить майбутню рослину стійкою до хвороб, посухи, морозів. Коренева система молодої рослини кукурудзи росте швидше удвічі чи навіть утричі. Якщо, висіваючи необроблене насіння, за п’ять днів виростає корінчик завдовжки 3–8 см, то оброблене дає корінець, що має 10–18 см. Такому великому й міцному корінцю вже не страшний жоден весняний мороз.

Секрети варіння суперсолодкої кукурудзи від Михайла Нагорняка

  1. Не занурюйте качани в холодну воду – тільки в крутий окріп. Поступове нагрівання зерен та води зумовлює суттєву втрату поживних речовин.
  2. Варити суперсолодку кукурудзу слід лише п’ять-сім хвилин. Якщо довше – втрачаються поживні речовини, фруктоза перетворюється на крохмаль.
  3. Не застосовуйте сіль під час варіння, бо через неї кукурудза твердіє.
  4. Готову кукурудзу традиційно присолюють та подають із вершковим маслом. Більше експериментуйте. Можна присмачити паприкою, орегано, петрушкою, кропом, часником, базиліком, тертим пармезаном чи іншим сиром.

Наталія Вишневська

Купити насіння кукурудзи тут

Акція!. Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут

Скачати електронний варіант журналу тут

Зміст статей журналу СонцеСад №4/2020

Овочеві ідеї від Тетяни Сус (журнал СонцеСад №4/2020)
Подяка від шанувальниці за урожайні помідори (журнал СонцеСад №4/2020)
Поспішайте не кваплячись, висаджуючи овочі у відкритий ґрунт не на початку травня, а в червні (журнал СонцеСад №4/2020)
Паприка - смак Закарпаття (журнал СонцеСад №4/2020)
Органічне вирощування овочів - сімейна справа (журнал СонцеСад №4/2020)
Рецепт консервованої Діадеми, унікальної кукурудзи для схуднення (журнал СонцеСад №4/2020)
Користь у квадраті від олії з восокоолеїнового соняшника (журнал СонцеСад №4/2020)
Карамелізована від олії з восокоолеїнового соняшника «зірочка» в меді (журнал СонцеСад №4/2020)
Лузаєте, як завжди, – і молодієте від високоолеїнового соняшника Еверест (журнал СонцеСад №4/2020)
Надсолодка кукурудза – вибух емоцій у роті (журнал СонцеСад №4/2020)
Як виростити літній кипарис – кохію (журнал СонцеСад №4/2020)
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Які сидерати забезпечать високий урожай картоплі (журнал СонцеСад №4/2020)
Кавуни на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Новорічний салат із свіжої домашньої редиски - це реально (журнал СонцеСад №4/2020)
Жовтий кавун за свій смак не «червоніє» (журнал СонцеСад №4/2020)
Коли гарбуз дорожчий за оливки (журнал СонцеСад №4/2020)
Амарант – ліки та цінний продукт харчування (журнал СонцеСад №4/2020)
Овочева дієта для шкіри (журнал СонцеСад №4/2020)

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram