Жовтий кавун за свій смак не «червоніє» (журнал СонцеСад №4/2020)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.03.2021

Село Новософіївка Голопристаньского району Херсонської області має вдале розташування. По якій дорозі в бік моря не рушиш — через 15-20 км потрапиш до курорту: Лазурного, Приморського або Залізного порту. Саме це й визначило особливість продукції родини Попіків. Оксана й її чоловік Олег на півтора гектарах власної землі вирощують кавуни та дині й на всіх курортах мають торговельні точки.

⌂ Оксана Попік

В останні роки фермери дивують відпочиваючих смугастими зеленими кавунами з жовтим м’якушем, а минулого року пропонували ще й червоні всередині, але жовті зовні.

– Люди приїжджають відпочивати, як правило, на тиждень. За цей час встигають і червоні, і жовті спробувати. А перед від’їздом приходять, щоб купити на подарунок із півдня жовті. Для більшості покупців це екзотика, — каже Оксана.

Кавун, звичайно, беруть не лише за колір. Він солодкий і дуже соковитий. Має чітко виражений кавуновий смак, хоча трохи відмінний від того, що притаманний червоним. Та це «трохи» словами не змалюєш — треба обов’язково покласти до рота.

Із розсади – надійніше

Кілька років поспіль Оксана й Олег беруть на випробування кавунове насіння в каховського селекціонера. Цього року — жовтий ранній Покемон F1 (60-65 днів від посівів). Крім того, купують червоні й жовті гібриди закордонних компаній. Коштують «іноземці» чимало — кожна насінина від гривні до трьох, але така плата цілком виправдана за впевненість, що кожна дасть росток, проявить обіцяні властивості та не розчарує урожаєм.

Сезон у новософіївських фермерів починається в березні, але зовсім не з кавунів. Родина вирощує редис, а іноді ще й супер-ранню моркву. Поки в другій половині квітня збирають й реалізують цю першу ґрунтову продукцію, в тепличках під поліетиленової плівкою вже підростає розсада ранніх червоних і жовтих кавунів. Теоретично їх можна висівати відразу в ґрунт у першій половині травня, але тоді доведеться чекати, поки земля на глибині 10 см прогріється до 18 градусів, чого, до речі, не можливо було дочекатися цієї холодної весни. До того ж доведеться захищати від заморозків агроволокном, а це додаткові витрати й клопіт. А так, наприкінці травня, коли встановиться тепла погода, розсада кавунів уже готова до висаджування на постійне місце вирощування.

⌂ Розсада кавунів під плівкою

Найщедріший баштан — на поливі

Кавуни на розсаду висіваються в касети. Коли саме це робити, залежить від того, коли баштанник планує отримати урожай. Приблизно місяць вирощується розсада і ще місяць потрібно для достигання плодів.

Касети наповнюються торф’яним ґрунтом. До кожної комірки кладеться по одній насінині, заглибивши її на 1 см. Зволожуються касети у міру пересихання ґрунту — заливати не слід. За оптимальної температури (не нижче 15 градусів — її Попіки підтримують за допомогою міні-пічки) сходи з’являються на 10-12 день. У фазі третього справжнього листочка, після закалювання, розсаду можна переносити на постійне місце вирощування. Це відбувається в кінці травня – на початку червня. Загалом від посівів до висадки у відкритий ґрунт проходить приблизно 25 днів.

Схема посадки така: два рядки — міжряддя. Рослини в рядках висаджуються в шаховому порядку з інтервалами між рослинами — 1 м. Ширина міжряддя — 1,5 м. Така відстань між рослинами забезпечує їм необхідну площу живлення. Її варто дотримуватися й на присадибній ділянці, а місце для баштану обирати найбільш освітлене, без тіні. Інакше плоди будуть дрібними, менш солодкими й достигатимуть пізніше.

⌂ Крапельне поливання баштану

Поміж рядків прокладається система крапельного поливу, яка живиться від свердловини. Звичайно ж, баштанні родитимуть і без поливу, бо їхнє потужне коріння має надзвичайно високі всмоктувальні властивості, але це більше стосується сортів, а не гібридів, а також посіву в ґрунт, де рослина від проростання призвичаюється виживати в більш жорстких умовах. Посів у ґрунт частіше застосовують для середніх і пізніх сортів, які Оксана і Олег теж вирощують. Ранні (особливо, коли на них є можливість заробити) вирощуються розсадою, а розсада — справжня пестунка, бо починає існування в штучно створеному середовищі.

– Цього року деякі наші жовті кавуни досягли ваги 7-9 кілограмів, — розповідає Оксана. — Подумали: чого би це? Адже саджали той самий гібрид, що і минулого року. Потім зрозуміли, що ця ділянка була більше зволожена, ось жовтий і показав свій потенціал. Хоча такі великі кавуни нам не потрібні. Покупець хоче 3, максимум 5 кг.  

Аби бур’яни не забили молоді рослинки, в рядках поверх крапельних стрічок стелять чорну плівку. Вона діє як мульча. Одночасно вона не дає випаровуватися волозі й тим самим заощаджує воду для поливу.

Разом із поливом дають розчинені добрива. Оксана зауважує, що в кожному віці рослина потребує специфічного живлення, тому для розвитку коріння, нарощування надземної вегетативної маси або плодоношення застосовують комплексні мінеральні добрива, які в складі мають різне співвідношення азоту, натрію, фосфору й калію. Крім того, кавуни добре реагують на підживлення по листу.  

⌂ Проти хвороб і шкідників подружжя застосовує профілактичні обприскування

Холодна весна відтермінувала урожай

Проти хвороб і шкідників подружжя застосовує профілактичні обприскування. Проводить їх щотижня. Особливо це було доречним цього сезону, коли холодна весна сприяла розвиткові хвороб. У той же час тепла зима, що їй передувала, дає поштовх розмноженню шкідників.

– Дошкуляє кліщ, – нарікає фермерка. — Раніше совка була лише на дині, тепер уподобала ще й кавун. Та й інших вистачає. До певних препаратів ми не прив’язуємося, бо в шкідників швидко з’являється звикання. Ідемо до фахівців й питаємо, що було найефективнішим минулого року й застосовуємо.

Холодна весна, а потім холодний червень внесли корективи й у терміни збирання урожаю. Якщо у попередні роки перші кавуни починали виносити на ринок у кінці червня, то цього року вже в липні. Період збору триває приблизно три тижні. Далі баштанники торгують кавунами середнього і пізнього терміну достигання.  

Урожай Попіки не формують, тобто яка кількість плодів зав’язалася, такій дають достигнути. Загалом кожна рослина дає 4-6 плодів. За раз на ринок вони вивозять по 200-300 кг солодкої ягоди. Роздрібна ціна перших кавунів порадувала виробників — 10-11 гривень. А кавуни із жовтим м’якушем продавали вдвічі дорожче за плоди з червоним.

Олена СУХОРУКОВА

⌂ Якщо лопатка і вусик висохли, а лопатка навіть відпала, кавун достиг

Уже зривати чи ще не треба?

Щоб визначити, чи достиг кавун, треба передусім звернути увагу на місце кріплення плодоніжки до огудини. Там є маленький листочок. Завдяки формі, яку він має, його називають лопаткою. У цьому ж місці росте вусик. Якщо лопатка і вусик висохли, а лопатка навіть відпала, кавун достиг. Плід має стати гладким і глянцевим, ґрунтова пляма (контакт кавуна із землею) — інтенсивно жовтою.

При цьому плодоніжка повинна залишатися живою, бо кавун продовжує через неї живитися. Якщо плодоніжка пересохла, значить, рослина завершила свій розвиток. Відтоді насіння починає відокремлюватися від м’якуша, який має стати поживним середовищем для продовження кавунового роду. Інакше кажучи, такий плід перестигнув і навряд чи порадує когось смаком.

У зірваного кавуна плодоніжка висихає за три дні.

Купити насіння кавуна тут

Акція!. Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут

Скачати електронний варіант журналу тут

Зміст статей журналу СонцеСад №4/2020

Овочеві ідеї від Тетяни Сус (журнал СонцеСад №4/2020)
Подяка від шанувальниці за урожайні помідори (журнал СонцеСад №4/2020)
Поспішайте не кваплячись (журнал СонцеСад №4/2020)
Паприка - смак Закарпаття (журнал СонцеСад №4/2020)
Органічне вирощування овочів - сімейна справа (журнал СонцеСад №4/2020)
Рецепт консервованої Діадеми, унікальної кукурудзи для схуднення (журнал СонцеСад №4/2020)
Користь у квадраті від олії з восокоолеїнового соняшника (журнал СонцеСад №4/2020)
Карамелізована соняшникова «зірочка» в меді (журнал СонцеСад №4/2020)
Лузаєте, як завжди, — і молодієте від високоолеїнового соняшника Еверест (журнал СонцеСад №4/2020)
Надсолодка кукурудза – вибух емоцій у роті (журнал СонцеСад №4/2020)
«З любові – кожна насінина кукурудзи!» (журнал СонцеСад №4/2020)
Як виростити літній кипарис – кохію (журнал СонцеСад №4/2020)
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Які сидерати забезпечать високий урожай картоплі (журнал СонцеСад №4/2020)
Кавуни на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Новорічний салат із свіжої домашньої редиски - це реально (журнал СонцеСад №4/2020)
Коли гарбуз дорожчий за оливки (журнал СонцеСад №4/2020)
Амарант – ліки та цінний продукт харчування (журнал СонцеСад №4/2020)
Овочева дієта для шкіри (журнал СонцеСад №4/2020)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram