Амарант — ліки та цінний продукт харчування (журнал СонцеСад №4/2020)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
29.03.2021

Юрій Миргород

Амарант означає «той, що дарує безсмертя». У майя, інків і ацтеків зерно цієї рослини було обов’язковим у харчуванні. Вони дбали про її стратегічні запаси, приймали данину амарантом, обмінювали на нього рабів, застосовували у своїх ритуалах як дуже вагомий атрибут. Наші предки на Русі також добре знали цю культуру — вирощували її як хлібну. Тепер амарант повернувся в Україну й активно популяризується ентузіастами.

Вісім років тому Юрій Миргород та його дружина Наталія вперше довідалися про цілющі властивості амаранту. Тоді купували через Інтернет амарантову олію та борошно, але частенько їх не задовольняла якість отриманих продуктів. Тому вирішили на Черкащині, де мешкають, вирощувати цю рослину. Спочатку посіяли на трьох сотках, а це — на місяць роботи: зрізали волоті, сушили, молотили, просіювали зерно, віяли та досушували. Дуже трудомісткою виявилася ця справа ще й тому, що робили все вручну й уперше. Уже шість років вирощують екологічно чистий амарант без застосування хімічних добрив, отрутохімікатів. У цій справі стали професіоналами. Понад двадцять виставок відпрацювали в Києві, популяризуючи амарант та продукти його переробки. Тепер вирощують амарант трьох сортів української селекції, через свій інтернет-магазин пропонують продукцію із власної сировини.

⌂ Амарант Харківський 1

Юрій розповідає: «Лідерами з практичного використання амаранту нині є японці. Після Хіросіми й Нагасакі вони мусили шукати дієві методи відновлення здоров’я та збереження генофонду нації. Провели дослідження, й амарант поступово та дуже широко почав уходити до раціону їхнього повсякденного харчування, у різні біологічно активні добавки, яких японці традиційно вживають багато, до предметів гігієни й побуту. Лікувальні та харчові властивості цієї культури відомі в багатьох країнах. У США, Канаді, Німеччині, наприклад, виготовляють дуже дорогу амарантову олію, переважно із сировини, вирощеної в інших країнах. Але амарант, який вирощують в Україні, має високі лікувальні властивості, і це завдяки високій цінності українських ґрунтів та новим сортам українських селекціонерів. Наприклад, сорт Харківський-1 селекції Харківського аграрного університету одним із перших в 2001 році занесли до Реєстру лікарських рослин України. Він має багато переваг, порівняно з іншими сортами, тому його полюбляє вирощувати більшість господарств не тільки в Україні, а й у Росії, Казахстані, Грузії, Молдові.

За високі лікувальні та харчові властивості Продовольча комісія при ООН оголосила амарант культурою ХХІ століття. Чим же він заслужив такий статус?

Від злакових амарант відрізняється тим, що не містить глютену (клейковини), тому всі продукти його переробки корисні в харчуванні хворих на целіакію та глютенову ентеропатію. Він дає можливість виготовляти широкий спектр безглютенових продуктів, що за своїм різноманіттям і харчовою цінністю можуть посісти в раціоні людей важливіше місце, ніж продукти зі злакових культур. Тепер амарант на початку стрімкого злету в Україні. І кожен із нас може долучитися до цього процесу».

Лікувальна дія амаранту та його системний вплив на організм людини зумовлені унікальним хімічним складом. Насіння містить до 20% високоякісного білка, що за цінністю прирівнюється до білка материнського молока; вітаміни (А, В1, В2, В3, В4, В5, В6, В9, С, Е); мікроелементи (залізо, марганець, мідь, селен, цинк); макроелементи (калій, кальцій, магній, натрій, фосфор).

Амарант Лєра

Лізин сприяє повному засвоєнню не тільки білків амаранту, а й білків інших продуктів, якщо вживати їх разом, унеможливлює розмноження герпесу.

Сквален є потужним онкопротектором, знешкоджує вільні радикали, канцерогени та інші токсичні речовини, що призводять до онкологічних новоутворень. Він зумовлює основні лікувальні властивості амаранту, але не всі. За його вмістом амарант не має конкурентів. Сквален нормалізує рівень холестерину, регулює обмін речовин, очищує судини, омолоджує організм. Має виражену імуномоделювальну дію.

Амарант є потужним джерелом поліненасичених жирних кислот, зокрема незамінних лінолевої, ліноленової, арахідонової.

Вітамін Е в амаранті міститься в рідкісній токотрієнольній формі, що в 40–50 разів ефективніша від поширеної токоферольної. Цей вітамін необхідний людині, особливо в літньому віці. Він сприяє нормалізації роботи серцево-судинної системи: поліпшує холестериновий баланс, підвищує еластичність стінок судин, значно знижує ризик тромбоутворення, нормалізовує тиск.

Фосфоліпіди, основним компонентом яких є лецитин, захищають та відновлюють печінку. Гепатопротекторна функція амаранту не поступається розторопші плямистій.

Унікальність амаранту в тому, що в ньому є мікроелементи та вітаміни, які чудово відновлюють нервову систему після стресових, розумових, фізичних навантажень, хвороб, операцій, травм, підвищують рівень гемоглобіну, сприяють нормалізації гормонального фону, обміну речовин. У діабетиків знижує рівень цукру в крові.

З листя та суцвіть на етапі їхньої молочної стиглості заготовляють фіточай. Таку заготовку варто застосовувати не тільки для приготування чаю, а й у перших та других стравах, у компотах та інших напоях. Амарантовий чай допомагає відновити мікрофлору кишківника й таким чином підвищити імунітет. Чаї достатньо попити два тижні, щоб мікрофлора збільшилася за масою в кілька разів.

Зерно амаранту пророщують на мікрозелень, переробляють на крупу, борошно, олію, витяжку, біодобавки, корми. Амарантові крупу й борошно використовують для приготування різних страв та випічки. Олією з цієї рослини заправляють салати.

Зелена маса є чудовим кормом для тварин: суттєво підвищує приріст живої ваги, надої та жирність молока, покращує його смакові властивості.

Вирощуйте амарант! Він потішить вас своєю красою і посяде важливе місце у вашому раціоні.

Купити насіння амаранту тут

Акція!. Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут

Скачати електронний варіант журналу тут

Зміст статей журналу СонцеСад №4/2020

Овочеві ідеї від Тетяни Сус (журнал СонцеСад №4/2020)
Подяка від шанувальниці за урожайні помідори (журнал СонцеСад №4/2020)
Поспішайте не кваплячись (журнал СонцеСад №4/2020)
Паприка - смак Закарпаття (журнал СонцеСад №4/2020)
Органічне вирощування овочів - сімейна справа (журнал СонцеСад №4/2020)
Рецепт консервованої Діадеми (журнал СонцеСад №4/2020)
Користь у квадраті (журнал СонцеСад №4/2020)
Карамелізована «зірочка» в меді (журнал СонцеСад №4/2020)
Лузаєте, як завжди, — і молодієте від високоолеїнового соняшника Еверест (журнал СонцеСад №4/2020)
Надсолодка кукурудза — вибух емоцій у роті (журнал СонцеСад №4/2020)
«З любові – кожна насінина кукурудзи!» (журнал СонцеСад №4/2020)
Як виростити літній кипарис – кохію (журнал СонцеСад №4/2020)
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Які сидерати забезпечать високий урожай картоплі (журнал СонцеСад №4/2020)
Кавуни на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Новорічний салат із свіжої домашньої редиски - це реально (журнал СонцеСад №4/2020)
Жовтий кавун за свій смак не «червоніє» (журнал СонцеСад №4/2020)
Коли гарбуз дорожчий за оливки (журнал СонцеСад №4/2020)
Овочева дієта для шкіри (журнал СонцеСад №4/2020)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram