Як вирощувати амарант. Власний досвід українських землеробів (журнал СонцеСад №4/2020)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
29.03.2021

Амарант означає «той, що дарує безсмертя». У майя, інків і ацтеків зерно цієї рослини було обов’язковим у харчуванні. Вони дбали про її стратегічні запаси, приймали данину амарантом, обмінювали на нього рабів, застосовували у своїх ритуалах як дуже вагомий атрибут. Наші предки на Русі також добре знали цю культуру — вирощували її як хлібну. Тепер амарант повернувся в Україну й активно популяризується ентузіастами.

⌂ Фото: Юрій Миргород

 

Власний досвід українських землеробів

Вісім років тому Юрій Миргород та його дружина Наталія вперше довідалися про цілющі властивості амаранту. Тоді купували через Інтернет амарантову олію та борошно, але частенько їх не задовольняла якість отриманих продуктів. Тому вирішили на Черкащині, де мешкають, вирощувати цю рослину. Спочатку посіяли на трьох сотках, а це — на місяць роботи: зрізали волоті, сушили, молотили, просіювали зерно, віяли та досушували.

Дуже трудомісткою виявилася ця справа ще й тому, що робили все вручну й уперше. Уже шість років вирощують екологічно чистий амарант без застосування хімічних добрив, отрутохімікатів. У цій справі стали професіоналами. Понад двадцять виставок відпрацювали в Києві, популяризуючи амарант та продукти його переробки. Тепер вирощують амарант трьох сортів української селекції, через свій інтернет-магазин пропонують продукцію із власної сировини.

⌂ Фото: Амарант Харківський 1

Юрій розповідає: «Лідерами з практичного використання амаранту нині є японці. Після Хіросіми й Нагасакі вони мусили шукати дієві методи відновлення здоров’я та збереження генофонду нації. Провели дослідження, й амарант поступово та дуже широко почав уходити до раціону їхнього повсякденного харчування, у різні біологічно активні добавки, яких японці традиційно вживають багато, до предметів гігієни й побуту. Лікувальні та харчові властивості цієї культури відомі в багатьох країнах. У США, Канаді, Німеччині, наприклад, виготовляють дуже дорогу амарантову олію, переважно із сировини, вирощеної в інших країнах.

Але амарант, який вирощують в Україні, має високі лікувальні властивості, і це завдяки високій цінності українських ґрунтів та новим сортам українських селекціонерів. Наприклад, сорт Харківський-1 селекції Харківського аграрного університету одним із перших в 2001 році занесли до Реєстру лікарських рослин України. Він має багато переваг, порівняно з іншими сортами, тому його полюбляє вирощувати більшість господарств не тільки в Україні, а й у Росії, Казахстані, Грузії, Молдові.

Від злакових амарант відрізняється тим, що не містить глютену (клейковини), тому всі продукти його переробки корисні в харчуванні хворих на целіакію та глютенову ентеропатію. Він дає можливість виготовляти широкий спектр безглютенових продуктів, що за своїм різноманіттям і харчовою цінністю можуть посісти в раціоні людей важливіше місце, ніж продукти зі злакових культур. Тепер амарант на початку стрімкого злету в Україні. І кожен із нас може долучитися до цього процесу».

Цікавий факт

За високі лікувальні та харчові властивості Продовольча комісія при ООН оголосила амарант культурою ХХІ століття.

Чим же він заслужив такий статус?

 

Амарант як ліки

Лікувальна дія амаранту та його системний вплив на організм людини зумовлені унікальним хімічним складом. Насіння містить до 20% високоякісного білка, що за цінністю прирівнюється до білка материнського молока; вітаміни (А, В1, В2, В3, В4, В5, В6, В9, С, Е); мікроелементи (залізо, марганець, мідь, селен, цинк); макроелементи (калій, кальцій, магній, натрій, фосфор).

⌂ Фото: Амарант Лєра

Лізин сприяє повному засвоєнню не тільки білків амаранту, а й білків інших продуктів, якщо вживати їх разом, унеможливлює розмноження герпесу.

Сквален є потужним онкопротектором, знешкоджує вільні радикали, канцерогени та інші токсичні речовини, що призводять до онкологічних новоутворень. Він зумовлює основні лікувальні властивості амаранту, але не всі. За його вмістом амарант не має конкурентів. Сквален нормалізує рівень холестерину, регулює обмін речовин, очищує судини, омолоджує організм. Має виражену імуномоделювальну дію.

Амарант є потужним джерелом поліненасичених жирних кислот, зокрема незамінних лінолевої, ліноленової, арахідонової.

Вітамін Е в амаранті міститься в рідкісній токотрієнольній формі, що в 40–50 разів ефективніша від поширеної токоферольної. Цей вітамін необхідний людині, особливо в літньому віці. Він сприяє нормалізації роботи серцево-судинної системи: поліпшує холестериновий баланс, підвищує еластичність стінок судин, значно знижує ризик тромбоутворення, нормалізовує тиск.

Фосфоліпіди, основним компонентом яких є лецитин, захищають та відновлюють печінку. Гепатопротекторна функція амаранту не поступається розторопші плямистій.

Унікальність амаранту в тому, що в ньому є мікроелементи та вітаміни, які чудово відновлюють нервову систему після стресових, розумових, фізичних навантажень, хвороб, операцій, травм, підвищують рівень гемоглобіну, сприяють нормалізації гормонального фону, обміну речовин. У діабетиків знижує рівень цукру в крові.

З листя та суцвіть на етапі їхньої молочної стиглості заготовляють фіточай. Таку заготовку варто застосовувати не тільки для приготування чаю, а й у перших та других стравах, у компотах та інших напоях. Амарантовий чай допомагає відновити мікрофлору кишківника й таким чином підвищити імунітет. Чаї достатньо попити два тижні, щоб мікрофлора збільшилася за масою в кілька разів.

Зерно амаранту пророщують на мікрозелень, переробляють на крупу, борошно, олію, витяжку, біодобавки, корми. Амарантові крупу й борошно використовують для приготування різних страв та випічки. Олією з цієї рослини заправляють салати.

Зелена маса є чудовим кормом для тварин: суттєво підвищує приріст живої ваги, надої та жирність молока, покращує його смакові властивості.

Вирощуйте амарант! Він потішить вас своєю красою і посяде важливе місце у вашому раціоні.

Купити насіння амаранту 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Амарант: посів насіння, збір та зберігання (журнал «СонцеСад» 4/2023)
Як правильно сіяти та збирати насіння амаранту, розповідає співзасновник екогосподарства Юрій Осадчий
Сад пряних ароматів (журнал «СонцеСад» 4/2023)
Душевну насолоду отримуєш тоді, коли милуєшся феєричною і витонченою красою саду пряно-ароматичних рослин. Про деякі з них розповіла Ольга Корабльова
Диво: лядвенець рогатий (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Про всі переваги вирощування на присадибній ділянці лядвенеця рогатого розповість кандидат сільськогосподарських наук Василь Бугайов
З любов’ю до кожної квасолинки: коли і як краще сіяти насіння
Як і коли сіяти насіння квасолі? Як доглядати, щоб отримати найкращий урожай? На ці запитання «СонцеСаду» відповіла завідувачка  лабораторії селекції сої і зернобобових культур Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Інна Темченко (СС. 4/2022)
Ефірно-олійні рослини. Малопоширені та дуже корисні (журнал СонцеСад №4/2021)
Багато надзвичайно корисних рослин, які чудово ростуть у наших широтах, рідко побачиш не тільки на присадибних ділянках, а й навіть на фермерських угіддях. Мусимо терміново виправляти ситуацію, випробовувати новинки й пізнавати нові смаки
Чому вирощують амарант (журнал СонцеСад №4/2021)
Чому ця рослина стає такою популярною, у чому полягає її споживча цінність і які лікувальні властивості? Як виростити її на городі. Про це — у розмові з Олександром Дудою
Хвороби бобових
Характеристика хвороб бобових та методи боротьби з ними
Як вирощувати амарант. Власний досвід українських землеробів (журнал СонцеСад №4/2020)
Високі лікувальні та харчові властивості амаранту
Вирощування амаранту
Із сотки городу можна зібрати 15–18 кілограмів насіння амаранту

Рекомендовані товари!

Естрагон (Тархун) за 0,1 г

У наявності

Естрагон (Тархун) за 0,1 г (ЕЛП-11)

11.9грн.

14грн.

Фасування міні-упаковка
Культура естрагон, багаторічна
Упаковка
Термін дозрівання середній
Розмарин за 0,1 г

У наявності

Розмарин за 0,1 г (ЕЛП-23)

37.4грн.

44грн.

Фасування міні-упаковка
Культура розмарин, багаторічна
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Фенхель за 0,5 г

У наявності

Фенхель за 0,5 г (ЕЛП-9)

10.2грн.

12грн.

Фасування міні-упаковка
Культура фенхель
Термін дозрівання пізній
Ревінь за 0,5 г

У наявності

Ревінь за 0,5 г (ЕЛП-81)

13.6грн.

16грн.

Фасування міні-упаковка
Культура ревінь
Упаковка
Термін дозрівання середньостиглий
Тим’ян лимонний за 0,05 г

У наявності

Тим’ян лимонний за 0,05 г (ЕЛП-80)

15.3грн.

18грн.

Фасування міні-упаковка
Термін дозрівання середньостиглий
Амарант Харківський 1

У наявності

Амарант Харківський 1 (ЕНК-566)

10.2грн.

12грн.

Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 20 г, за 5 г
Термін дозрівання середньостиглий
Амарант Лєра

У наявності

Амарант Лєра (ЕНК-567)

10.2грн.

12грн.

Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 20 г, за 5 г
Термін дозрівання середньопізній
Мікрозелень «Редька Дайкон» за 10 г

У наявності

Мікрозелень «Редька Дайкон» за 10 г (ЕМК-5)

22.1грн.

26грн.

Форма плоду овально-приплюснута
Фасування міні-упаковка
Вид Редька
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Комплект з 3-х різних сортів амаранта

У наявності

Комплект з 3-х різних сортів амаранта (ЕНК-752)

24грн.

36грн.

Амарант Ультра

У наявності

Амарант Ультра (ЕНК-607)

10.2грн.

12грн.

Фасування міні-упаковка
Культура амарант
Упаковка за 0,5 г, за 20 г, за 5 г
Термін дозрівання ранньостиглий