⌂ Ігор Дидів завідувач кафедри овочівництва Львівського аграрного університету
Кавун — унікальний продукт. Цю ягоду люблять майже всі, але не кожен наважиться її вирощувати вдома, вважаючи, що це прерогатива винятково південних регіонів. Це зовсім не так, як стверджує наш експерт — завідувач кафедри овочівництва Львівського аграрного університету Ігор Дидів.
– Чи придатний західний та центральний регіони України для вирощування кавунів?
– Так, адже клімат змінюється: більше сонячних днів, менше вологи в повітрі, що й полюбляють баштанні культури. Ми активно вирощуємо їх, особливо останніми роками. Звичайно, херсонські неперевершені, з ними важко змагатися за якістю, але ми вирощуємо кавуни вагою від 5 до 10–12 кг. По-перше, підбираємо сучасні інтенсивні гібриди з коротким вегетаційним періодом, щоб урожай уже з’явився в другій половині — третій декаді серпня і впродовж вересня.
– Чи складною є технологія вирощування цієї культури?
– Ні. Це до снаги кожному. Кавун вирощують як розсадним, так і безрозсадним способом. Це залежить від того, де проживаєте, які маєте можливості, яку продукцію (ранню чи пізнішу) хочете отримати.
Звичайно, на Півдні України вдаються до безрозсадного посіву, який сприяє якісному розвитку кореневої системи рослин. У західному та центральному регіонах також можна використовувати цей метод. Технологія передбачає, що міжряддя має становити 1,4–1,5 м чи й два метри, а відстань між рослинами може бути від 70 см до метра чи й 1, 2 м. Якщо ґрунт на вашій ділянці добре забезпечений поживними речовинами (достатньо гумусу, органіки), можете більше загустити посіви. Якщо ґрунт бідніший, кількість рослин потрібно зменшити, щоб могли максимально поглинати поживні речовини.
– Чи не головне питання — коли сіяти південну ягоду в непівденних регіонах?
– Висівати насіння кавуна можна з другої-третьої декади травня, коли на глибині 10 см температура ґрунту досягне +12–14°С. Насіння ж слід висівати на глибину 4–5 см (велике) та 2–3 см (дрібне).
⌂ Розсада кавуна
– У чому переваги розсадного способу?
– По-перше, якщо плекаємо розсаду належним чином, рослини будуть здоровими й загартованими. По-друге, таким способом вручну регулюємо кількість рослин на одиниці площі, яку хочемо. По-третє, висаджуємо готову рослину віком до 30 днів, коли вже мине загроза приморозків, навіть у другій декаді травня, максимум – на початку червня. Але вона своє наздожене — ягода швидше достигне й вийде на ринок. До того ж розсаду можна накрити агроволокном, встановивши дуги, створивши тунельні укриття, завдяки чому досягнете парникового ефекту.
– Чи є якісь секрети висівання кавунів?
– Перший із-поміж них – правильна сівозміна. Найкраще висаджувати кавун після попередників, які були угноєні (капуста, картопля чи навіть зернові). Але все одно треба додавати добрива в рядок (перемішати ґрунт і вже потім вкинути насінину). При цьому бажано зробити «ложе», притоптати ногою, покласти насінину, зверху притрусити 3 см ґрунту й притиснути його вручну.
Другий секрет успіху – правильне підживлення. Найкраще поєднувати органіку з мінеральними добривами. Оскільки коренева система кавуна глибока, рослини мають споживати максимальну кількість поживних речовин. Тож під рослину потрібно дати хоча б жменю органічних добрив (перегною). У процесі розвитку, особливо на початкових етапах, кавун потребує інтенсивного підживлення азотними добривами (аміачна селітра, сечовина тощо). Це — чудовий старт, аби рослина почала активно рости й розвиватися, формувати наземну частину та кореневу систему. Тоді зможемо розраховувати на великі якісні плоди. Для комплексного підживлення найкраще підійде нітроамофоска-М.
Є ще позакореневе або листкове підживлення. Це надзвичайно важливий агротехнічний спосіб. Якщо господар не забезпечив внесення добрива в ґрунт, то завдяки наземному поповненню міндобривами, регуляторами росту компенсує це упущення. Нині на ринку є широкий вибір регуляторів росту — Еулобін, Риваль, Амінокат. Чудові препарати для позакореневого живлення — Вимпел, Блек Джек, Біглобін, нове інноваційне добриво — П’ятий елемент, яке дає приріст до 25%. Треба проводити двічі або тричі обприскування рослин у період інтенсивного утворення наземної частини. Тоді вони, як кажуть, ростуть на очах!
⌂ Кавуни можна висівати на чорних плівках
– Як боротися з бур’янами?
– Можна вносити в ґрунт препарат Дуал Голд (одразу після висівання кавунів). А можна висівати кавуни на чорних плівках. Зона навколо рослини не заростатиме бур’янами, і це дає їй можливість краще рости й розвиватися.
– Часто дискутують: чи треба обривати зайві квітки на стеблі, аби плід кавуна виріс більшим і встиг дозріти?
– Природа мудра, тож рослина сама себе регулює: залишає один або ж максимум два плоди, інші скидає. Тому прищипування можна робити тільки на городі, а у великих масштабах цим ніхто не займається.
– Де кавуни більше хворіють і потерпають від шкідників — на Півдні України чи в інших регіонах?
– Кавун має понад двісті шкідників та хвороб. На Півдні України спека й сухе повітря дещо пригнічують хвороби. Натомість у центральних та західних регіонах, особливо тоді, коли спостерігається різкий перепад температури та часто дощить, потрібно проводити комплекс заходів для профілактики хвороб. Зазвичай ми використовуємо такі препарати, як Превікур Енерджі, Квадріс, Ридоміл Голд, Курсетер, Акробат. Ними обприскують рослини ще до появи на них перших ознак захворювань. Бо коли хвороба прогресуватиме, то вдасться лише сповільнити процес, але це дещо запізніла процедура. Тобто для того, щоб бути з врожаєм кавунів на Заході та в Центрі, слід обробляти рослини хоча б двома-трьома фунгіцидами.
⌂ Крапельний полив кавунів, економить особистий час
– Чи треба поливати кавуни, чи нехай пригадують спекотний південь?
– Кавун на 98% складається з води, тож зрозуміло, що йому потрібно її десь узяти. Тому поливати рослини треба, особливо в період наростання ягоди. Коренева система кавуна дуже розростається, тому використовуйте до 190 л води на 1 м2, а ще краще вилийте до двох відер води не безпосередньо на рослину, а навколо неї. Але це за умови сухої погоди, у сезон дощів цього робити не потрібно.
– Які сорти й гібриди краще вирощувати на Заході та в Центрі?
– Головне, щоб у них був короткий вегетаційний період – 65–70 днів. Є неперевершені вітчизняні сорти кавунів: Фаворит, Огоньок, Чаклун, Північне сяйво. Рекомендую й гібриди Лівія, Кримсон Світ, Чарльзтон Грей, Бедуїн, Талісман, Фаріо, Скарб, Казка, Ред Старт, Кріспі. Вітчизняні гібриди Атлант, Оберіг, Новорічний мають невелику вагу плода (4–5 кг), а Різдвяний – до 7 кг. Однак вони приваблюють підвищеним вмістом пектинових речовин, які виводять з організму радіонукліди, важкі метали, тому споживання таких гібридів є кориснішим.
– Розкажіть, будь ласка, нашим читачам про безнасіннєві кавуни. Чи вдасться їх виростити деінде, окрім Півдня України?
– Ці кавуни мають високий попит, тому насіння дороге. Технологія їх вирощування майже така сама, як і насіннєвих кавунів. Єдине, що поряд потрібно висівати запилювачі (20–25% загальної кількості рослин). Одним із найкращих запилювачів є гібрид Сандей Спешл.
Розмовляла Наталка Польовик
Купити насіння кавуна тут
Акція!. Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут
Скачати електронний варіант журналу тут
Зміст статей журналу СонцеСад №4/2020
Овочеві ідеї від Тетяни Сус (журнал СонцеСад №4/2020)
Подяка від шанувальниці за урожайні помідори (журнал СонцеСад №4/2020)
Поспішайте не кваплячись, висаджуючи овочі у відкритий ґрунт не на початку травня, а в червні (журнал СонцеСад №4/2020)
Паприка - смак Закарпаття (журнал СонцеСад №4/2020)
Органічне вирощування овочів - сімейна справа (журнал СонцеСад №4/2020)
Рецепт консервованої Діадеми унікальної кукурудзи для схуднення (журнал СонцеСад №4/2020)
Користь у квадраті від олії з восокоолеїнового соняшника (журнал СонцеСад №4/2020)
Карамелізована соняшникова «зірочка» в меді (журнал СонцеСад №4/2020)
Лузаєте, як завжди, – і молодієте від високоолеїнового соняшника Еверест (журнал СонцеСад №4/2020)
Надсолодка кукурудза – вибух емоцій у роті (журнал СонцеСад №4/2020)
«З любові – кожна насінина кукурудзи!» (журнал СонцеСад №4/2020)
Як виростити літній кипарис – кохію (журнал СонцеСад №4/2020)
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Які сидерати забезпечать високий урожай картоплі (журнал СонцеСад №4/2020)
Новорічний салат із свіжої домашньої редиски - це реально (журнал СонцеСад №4/2020)
Жовтий кавун за свій смак не «червоніє» (журнал СонцеСад №4/2020)
Коли гарбуз дорожчий за оливки (журнал СонцеСад №4/2020)
Амарант – ліки та цінний продукт харчування (журнал СонцеСад №4/2020)
Овочева дієта для шкіри (журнал СонцеСад №4/2020)