Так, українська високоолеїнова олія поки що в дефіциті. Але останніми роками вже запущено лінії на заводі ViOil у Вінницькій і Чернівецькій областях, Мелітопольському олійноекстракційному заводі на Запоріжжі та ТОВ «Укролія», що має свої потужності на Полтавщині.
– Наше підприємство з виробництва соняшникової олії має майже 20 років досвіду, – розповіла начальниця виробничої лабораторії ТОВ «Укролія» Людмила Шевченко. – Та лише 2017 року почали переробляти на олію високоолеїновий соняшник. Його нам постачає полтавське підприємство «Агроекологія» – першопроходець з органічного вирощування сільськогосподарської продукції в Україні. Тобто наша високоолеїнова олія, окрім високого вмісту олеїнової кислоти омега-9 та вітаміну Е, якого удвічі більше, ніж у звичайній (45 мг на 100 грамів проти 20 мг), ще й органічна. І це тільки підвищує її користь. А яка вона смачна! Особливо, на мою думку, з урожаю цього року – запашна й навіть трохи солодкувата.
⌂ Фото: Людмила Шевченко — начальниця виробничої лабораторії ТОВ «Укролія»
За словами Людмили Василівни, процес виробництва звичайної й високоолеїнової олій нічим не відрізняється. Високоолеїнова теж може бути нерафінована та рафінована. Нерафіновані олії полтавське підприємство виробляє шляхом холодного пресування на потужностях заводу в Диканьці, рафінація відбувається на заводі в Зінькові.
Кількість олеїнової кислоти – головний показник якості. У соняшнику її може бути від 75% до 95%. «Укролія» приймає на переробку лише насіння, яке містить не менше 82% кислоти омега-9. Ні за пресування, ні за рафінації її кількість не зменшується. Під час рафінації лише трохи знижується вміст вітаміну Е, бо ця технологія передбачає застосування вищої температури, яка частково його руйнує.
⌂ Фото: Високоолеїнова олія торгової марки Garna
– Люди вже знають про високоолеїнову, шукають її на полицях. Ми ж лише за. Що більше постачатимуть нам сировини, то більше вироблятимемо пляшок із високоолеїновою олією, – розкриває плани збільшення обсягу виробництва Людмила Шевченко.