Високоолеїнова олія: користь у квадраті

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.02.2021

Так, українська високоолеїнова олія поки що в дефіциті. Але останніми роками вже запущено лінії на заводі ViOil у Вінницькій і Чернівецькій областях, Мелітопольському олійноекстракційному заводі на Запоріжжі та ТОВ «Укролія», що має свої потужності на Полтавщині.

– Наше підприємство з виробництва соняшникової олії має майже 20 років досвіду, – розповіла начальниця виробничої лабораторії ТОВ «Укролія» Людмила Шевченко. – Та лише 2017 року почали переробляти на олію високоолеїновий соняшник. Його нам постачає полтавське підприємство «Агроекологія» – першопроходець з органічного вирощування сільськогосподарської продукції в Україні. Тобто наша високоолеїнова олія, окрім високого вмісту олеїнової кислоти омега-9 та вітаміну Е, якого удвічі більше, ніж у звичайній (45 мг на 100 грамів проти 20 мг), ще й органічна. І це тільки підвищує її користь. А яка вона смачна! Особливо, на мою думку, з урожаю цього року – запашна й навіть трохи солодкувата.

Людмила Шевченко - начальниця виробничої лабораторії ТОВ «Укролія»

⌂ Фото: Людмила Шевченко — начальниця виробничої лабораторії ТОВ «Укролія»

За словами Людмили Василівни, процес виробництва звичайної й високоолеїнової олій нічим не відрізняється. Високоолеїнова теж може бути нерафінована та рафінована. Нерафіновані олії полтавське підприємство виробляє шляхом холодного пресування на потужностях заводу в Диканьці, рафінація відбувається на заводі в Зінькові.

Кількість олеїнової кислоти – головний показник якості. У соняшнику її може бути від 75% до 95%. «Укролія» приймає на переробку лише насіння, яке містить не менше 82% кислоти омега-9. Ні за пресування, ні за рафінації її кількість не зменшується. Під час рафінації лише трохи знижується вміст вітаміну Е, бо ця технологія передбачає застосування вищої температури, яка частково його руйнує.

Високоолеїнова олія торгової марки Garna

⌂ Фото: Високоолеїнова олія торгової марки Garna

– Люди вже знають про високоолеїнову, шукають її на полицях. Ми ж лише за. Що більше постачатимуть нам сировини, то більше вироблятимемо пляшок із високоолеїновою олією, – розкриває плани збільшення обсягу виробництва Людмила Шевченко.

Купити насіння соняшнику 

Зміст статей журналу СонцеСад №4/2020

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Вирощування нуту як цінного продукту харчування (журнал «СонцеСад» 4/2023)
Про особливості вирощування нуту розповідає для «СонцеСаду» Василь Бугайов
Нові сорти дніпровської селекції: корисні властивості гарбуза
Особливості та корисні властивості гарбузів Славута й Український багатоплідний (СС. 4/2023)
В Україні з’явилось перше органічне насіння солодкої кукурудзи (журнал СонцеСад 2/2022)
Перший в Україні гібрид органічної цукрової кукурудзи з назвою Дунай нещодавно створили науковці Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС) і виростили працівники ТОВ «Дунайський аграрій»
Рукотворний велетень ЩАВНАТ: з чим його їдять?
Науковці кажуть, що новостворений овоч має неабияке майбутнє. Яке саме, «СонцеСад» запитав вітчизняних учених. Відповідає — Джамал Рахметов (СС. 4/2021)
Як виростити капусту різних періодів достигання
Як виростити гарний врожай капусти різних періодів достигання, щоб смакувати нею цілий рік, розкаже Єва Тернова
Все про вирощування кабачків
Походження та вирощування кабачка і догляд за ним
Соняшник Еверест: лузаєте, як завжди, — і молодієте
Як виростити гігантський сонях з великим насінням (СС. 4/2024)
Чотири секрети цукрової кукурудзи від селекціонера Михайла Нагорняка (журнал СонцеСад №2/2021)
Секрети вирощування та споживання цукрової кукурудзи. Відгуки городників
Секрети вирощування картоплі
Поради експерта про вирощування картоплі (СС.1/2021)