Капуста — одна з найбільш улюблених українцями овочевих культур. її їдять і в перших весняних салатах, і свіжою, квашеною, тушеною - в усі сезони. А як ми всі полюбляємо голубці! Як виростити гарний врожай капусти різних періодів достигання, щоб смакувати нею цілий рік, розкаже Єва Тернова.
Як отримати ранній урожай капусти
Хочете отримати ранній урожай капусти? Тоді й розсаду треба висаджувати якнайраніше. Для цього потрібні скоростиглі сорти й умови захищеного ґрунту.
- Висівають ранню капусту в парники з товщиною шару біопалива 60–65 см або в теплиці.
- Щоб надалі уберегти рослини від захворювань насіння капусти перед висіванням дезінфікують, замочуючи у воді протягом 20–25 хвилин при температурі плюс 50 градусів, або проводять протруєння.
- Яровизація насіння також прискорює період збору врожаю та підвищує врожай. Процедура яровизації полягає в тому, що до насіння додають воду, 50% від ваги насіння (двома прийомами, проміжок - дві години), і витримують у кімнатній температурі, аж поки оболонка насіння не почне тріскати. Потім насіння переносять у приміщення, де температура повітря не перевищує плюс два–три градуси, і там тримають упродовж 20 днів, після чого висівають.
- Норма висівання насіння на одну парникову раму — до 12 грамів або 8 грамів на квадратний метр. Його висівають рядами на відстані 4 см ряд від ряду. Глибина загортання насіння капусти — до сантиметра.
- Доки насіння почне сходити, температуру повітря у парнику чи теплиці підтримують на рівні плюс 17–23 градуси. За таких умов сходи з’являться на третю добу після висівання насіння.
- Упродовж усієї фази сім’ядолі (особливо перші чотири–п’ять днів) температуру в теплицях і парниках підтримують на рівні плюс 12–13 градусів (у сонячні дні) та плюс 10–11 градусів у похмурі. Вночі вона не має перевищувати плюс сім–вісім градусів.
- На початку розвитку другого справжнього листочка, у віці 20–22 днів від посіву, рослини проріджують. Ті рослини, які виривають, пікірують у нові парники, а ті, що залишилися, підсипають парниковою ґрунтосумішшю до рівня сім’ядольних листочків.
- Пікірувану розсаду на одну–дві доби притінюють: накладають мати на рами. Через п’ять–шість днів після пікірування, коли рослини прижилися, їх підживлюють. На відро води беруть 70–80 грамів азотних мінеральних добрив, 100 грамів суперфосфату та 60-80 грамів калійної солі. Відром розчину (10 літрів) поливають дві парникові рами, потім одразу — відром чистої води, щоб змити з розсади добриво. Через 10–12 днів підживлення повторюють.
- Подальший догляд за розсадою полягає у регулюванні світла, поливанні, розпушуванні ґрунту та знищенні бур’янів.
- Підготовка розсади до висаджування у відкритий ґрунт (загартування) починається за декаду до висаджування.
- У ґрунт ранню розсаду можна висаджувати, коли його температура на глибині 8–10 см досягає плюс п’ять–шість градусів. Зазвичай розсаду ранньої капусти вважають готовою до висаджування на 55–65 день після висівання насіння. Але вона повинна мати шість добре розвинених справжніх листочків.
- За кілька годин або напередодні вибирання розсади для садіння в ґрунт її добре поливають. Після цього виймають із ґрунту з грудкою землі на корінці, що сприяє кращому її приживанню,
- Для якнайшвидшого отримання врожаю ранньої капусти вирощують горщечкову розсаду, оскільки її можна висаджувати у ґрунт набагато раніше і в старшому віці, порівняно із звичайною. Тож і висівати насіння в горщики треба на вісім днів раніше, ніж у парники чи теплиці, аби у термін висаджування її в ґрунт вона досягла віку 60-75 днів. Посів, догляд до пікірування горщикової розсади такі самі, як і за звичайної.
- Ґрунт для ранніх сортів капусти має бути родючим і рано навесні швидко прогріватися.
- Висаджують розсаду трохи глибше, ніж вона росла до пересаджування, але не можна землею закривати точку росту. Під час садіння ґрунт добре притискають до коренів рослини і до загорненої в ґрунт частини стебла. Через чотири-п’ять днів на місці загиблих рослин досаджують нові.
- Подальший догляд за розсадою передбачає три-чотири розпушування з видаленням б’урянів, а також підживлення та на поливних площах-зрошення. Підживлення проводять кількома етапами: уперше — під час досаджування розсади; удруге — приблизно через 20 днів, коли розетка рослини швидко починає розвиватися; утретє — перед початком формування головок капусти.
Як отримати врожай зі середньостиглих сортів капусти
- Насіння середньостиглих сортів капусти для одержання розсади висівають приблизно на місяць пізніше, ніж ранні сорти, адже вона росте при сприятливішому світловому режимі та встигає досягнути потрібного для садіння розміру за 45–50 днів свого життя. Однак затримуватися з висаджуванням такої розсади в ґрунт не варто, адже що раніше це зробите, то краще рослини приживуться до настання спеки.
- Ґрунт для середніх сортів капусти навесні боронують і проводять дві культивації з одночасним боронуванням: першу — через тиждень після початку польових робіт, а другу — безпосередньо перед висаджуванням розсади в ґрунт.
- Середньостиглу білоголову капусту висаджують із розрахунку 28–35 тисяч штук на гектар.
- Догляд за середньостиглими сортами капусти такий же, як і за ранніми, за винятком того, що їх треба більше поливати.
⌂ Фото: Висаджують лише здорову розсаду з п’ятьма-шістьма добре розвиненими листочками
Як отримати врожай пізньої капусти
- Розсаду пізньої капусти вирощують у відкритих холодних розсадниках або на рядках, які є в захищених від холодних вітрів місцях.
- Якщо йдеться про великі площі вирощування, їх орють восени на зяб, а навесні боронують та культивують. Також під культивацію вносять мінеральні добрива з розрахунку 3–4 ц аміачної селітри і 4-5 ц суперфосфату на гектар.
- Якщо висаджуєте невелику грядку пізньої капусти, розсадник краще «розбити» на грядки завширшки 1-1,2 м і завдовжки 15-20 метрів.
- Насіння висівають за 40-45 днів до висаджування розсади. Глибина загортання насіння — два-три сантиметри. Ґрунт після посіву бажано присипати тонким (0,5-1 см) шаром перегною.
- Після появи другого справжнього листочка розсаду проріджують, залишаючи рослини на відстані чотири-шість сантиметрів одна від одної.
- У період від утворення другого до появи четвертого справжнього листочка розсаду двічі підживлюють. Для цього у відрі води розчиняють 30 грамів аміачної селітри, 50–70 грамів суперфосфату та 20–25 грамів хлористого калію.
- Термін висаджування розсади визначають з урахуванням скоростиглості сорту та сезону споживання продукції. Орієнтовно розсаду пізньостиглої капусти висаджують від 1 до 20 червня. Ґрунт перед садінням обов'язково треба полити, оскільки верхні шари до цього часу пересихають.
- Висаджують лише здорову розсаду з п’ятьма-шістьма добре розвиненими листочками. На квадратний метр вирощуют 160–200 добре розвинених рослин або 36–28 тисяч на гектар.
- Після висаджування розсади дуже важливо вчасно розпушувати ґрунт, оскільки він значно ущільнюється. Таке розпушування проводять через півтора-два дні після висаджування рослин на глибину 8-10 сантиметрів.
- У період вегетації капусти до змикання листя проводять три–чотири міжрядні обробки: після поливання та опадів і в міру відростання бур'янів.
- Збирають пізню капусту, звичайно, за один раз. На головках залишають три-чотири покривні листки для захисту нижніх листків від забруднення і механічних пошкоджень.
Експерт — Єва Тернова, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції оргвиробництва
Купити насіння капусти