Капуста. Як зберігати овочі взимку

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.09.2021

«Мало виростити хороший врожай— треба вміти його зберегти. І справа не в тому, що буряк та морква всихають в надміру теплому льоху, а капуста чи картопля гниють при надмірній вологості. Знищити врожай можуть грибки та бактерії, яких ви можливо й не помітите під час вегетації рослин влітку, але вони дадуть про себе знати взимку. Якщо, звичайно, ви не подбаєте про захист рослин, належні умови зберігання врожаю та вчасну профілактику хвороб, спричинених такими невидимими ворогами», — Іван Марков, професор НУБіП України

 

ПРИМХЛИВА КАПУСТА

Капуста досить примхлива для зберігання в домашніх умо­вах. Тому для надійного захисту головок від гнилей необхідно за 10 днів до збирання врожаю обприскати рослини фунгіци­дом на основі діючої речовини: азоксістробіну, к.с. (Квадріс 250 ЭС, 6 мл/сотка). Перед закла­данням на зберігання качани опу- дрюють крейдою (100 грам/10 кг). Великі партії капусти зберігають в буртах і сховищах з активною вентиляцією, в охолоджуваних камерах, а також в контейнерах. Оптимальний режим зберігання капусти білокачанної — ГС — +1°С, відносна вологість повітря — 90%. Не допускайте зниження темпе­ратури до -2 °С на термін більше 1 міс, а також різких коливань тем­ператури. Відходи після зачистки капусти одразу видаляйте.

 

ДРУЖНО Й ВЕСЕЛО

В домашніх умовах восени, перед заморозками, качани ка­пусти виривають з корінням, ви­даляють верхнє зелене листя і підсушують протягом декількох днів, повісивши їх на протязі. Потім зв’язують по два качани і підвішують до стелі в підвалі, погребі чи іншому прохолодно­му місці. Можна зберігати їх у прохолодному місці на решітках, полицях. Взимку час від часу слід оглядати «схованку», видаляти з качанів гнилі листки. На півдні України капусту мож­на закопати (качанами вгору) в канаву і засипати тонким шаром землі (10 см). Коли настають хо­лоди, потрібно збільшити шар грунту до 30 см.

⌂ Зв’язують по два качани і підвішують до стелі. Можна зберігати на решітках, полицях

 

ХВОРОБИ ПРИ ЗБЕРІГАННІ

Усі хвороби поширюються від зараженого овоча до здоро­вих під час зберігання.

Найбільш шкідлива під час зберігання качанів капусти і ма­точних рослин. Проявляється у вигляді загнивання і ослизнен­ня зовнішніх листків качана. Уражена тканина за високої вологості покривається рясним білим ватоподібним нальотом, на якому згодом формуються чорні плоскі тверді склероції. Качани гниють. Із овочевих культур також уражує буряк, па­стернак, петрушку, томати, ріпу, редиску, редьку.

    ⌂ Біла гниль                                       ⌂ Сіра гниль

СІРА ГНИЛЬ

Зовнішні ознаки хвороби проявляються на листках і ка­чанах у вигляді мокрої гнилі. Уражена тканина покривається сірим пухким нальотом, який на дотик завжди порошить цівкою сірого диму. Згодом на ураженій поверхні з’являються дрібні чорні склероції гриба-збудни­ка. Первинне зараження може відбуватися як в полі, так і в сховищах, де може розповсюд­жуватися навіть повітряним течіями і призводити до зара­ження качанів в різних місцях сховища.

РИ30КТ0НІ03НА ГНИЛЬ

Проявляється переважно на качанах пізніх сортів капусти, особливо в роки, коли восени довго триває волога й тепла погода. Характерна ознака — відгнивання від кочериги лист­ків, на яких біля центральної жилки формуються дрібні пло­скі майже чорні або темно-сірі склероції. Хвороба розпочи­нає розвиватися ще в полі — як правило, загнивають качани на рослинах, які вирощувалися із розсади з ознаками чорної ніж­ки. На відмерлих листках формуються дрібні, плоскі тверді скоринки чорного кольору. Під час зберігання уражених ка­чанів гниль може прогресувати — тим швидше, чим вища темпе­ратура в сховищі. Ризик інфіку­вання хворобою підвищує без­змінне використання ґрунту в парниках і теплицях, внаслідок чого з кожним роком в ньому накопичується ця інфекція; кис­ла реакція ґрунтового розчину; поливання розсади холодною водою; надмірне зволоження ґрунту; погана вентиляція пар­ників і теплиць; підживлення рослин високими дозами азот­них добрив, загущені посіви, ушкодження рослин капустя­ною мухою.

СЛИЗОВИЙ БАКТЕРІОЗ

⌂ Гниль часто по­ширюється всередину качана

Починає розвиватися в полі (спочатку верхні листки стають бурими, згодом відгнивають і ослизнюються). Гниль часто по­ширюється всередину качана, утворюючи в ньому порожнини, качан в’яне і повністю згниває. Бактерії можуть передаватися насінням, а також через клопів.

 

ВАЖЛИВО ЗНАТИ

В холодильнику качани капусти швидко в’януть, а за­горнуті в поліетиленовий па­кет — загнивають. Кращі умови для зберігання свіжої капусти — температура від -1 до +1°С, відносна вологість повітря — 90–98%. Більш висока тем­пература сприятиме розвитку гнилей.

Качани ранньої капусти при температурі 0 +10°С і во­логості повітря 90–95% збері­гаються до 1 місяця; капу­сти пізньої при температурі 0...-10°С і вологості пові­тря 90–95% — 4–8 місяців; цвітної — при температурі 0... + 0,50°С і вологості повітря 90–95% — 1–3 місяці; червонокачан­ної — при температурі 0 ...+10°С і вологості повітря 90–95% — 3–6 місяців.

 

Купити насіння капусти

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Схованка для овочів
Важливо не лише виростити щедрі запаси овочів, а й успішно їх зберегти до нового врожаю. Як саме? Поради фахівця
Хвороби капусти та методи боротьби
Хвороби капусти та боротьба з ними
Вирощування пекінської капусти на Волині
Господарі спеціалізуються на пекінській капусті та полуниці. Тому сезон у них триває весь рік.

Рекомендовані товари!

Капуста Амагер за 0,5 г

У наявності

Капуста Амагер за 0,5 г (ЕКП-13)

9грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Капуста Кам’яна голова

У наявності

Капуста Кам’яна голова (ЕКП-3)

10грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Упаковка за 0,5 г, за 10 г
Капуста Колобок F1 за 0,2 г

У наявності

Капуста Колобок F1 за 0,2 г (ЕКП-4)

20грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Капуста Слава 1305 за 0,5 г

У наявності

Капуста Слава 1305 за 0,5 г (ЕКП-15)

9грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Капуста Українська осінь за 0,5 г

У наявності

Капуста Українська осінь за 0,5 г (ЕКП-17)

9грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Капуста Харківська зимова за 0,5 г

У наявності

Капуста Харківська зимова за 0,5 г (ЕКП-5)

10грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Упаковка