Капуста досить примхлива для зберігання в домашніх умовах. Але немає нічого неможливого — головне знати основні правила зберігання капусти вдома. «СонцеСад» знайшов найдієвіші поради щодо зберігання капусти від кращих експертів України.
«Мало виростити хороший врожай — треба вміти його зберегти. І справа не в тому, що буряк та морква всихають в надміру теплому льоху, а капуста чи картопля гниють при надмірній вологості.
Знищити врожай можуть грибки та бактерії, яких ви можливо й не помітите під час вегетації рослин влітку, але вони дадуть про себе знати взимку. Якщо, звичайно, ви не подбаєте про захист рослин, належні умови зберігання врожаю та вчасну профілактику хвороб, спричинених такими невидимими ворогами», — Іван Марков, професор НУБіП України.
Для надійного захисту головок від гнилей необхідно за 10 днів до збирання врожаю обприскати рослини фунгіцидом на основі діючої речовини: азоксістробіну, к.с. (Квадріс 250 ЭС, 6 мл/сотка). Перед закладанням на зберігання качани опудрюють крейдою (100 грам/10 кг).
Великі партії капусти зберігають в буртах і сховищах з активною вентиляцією, в охолоджуваних камерах, а також в контейнерах. Оптимальний режим зберігання капусти білокачанної — ГС — +1°С, відносна вологість повітря — 90%.
Не допускайте зниження температури до -2 °С на термін більше 1 міс, а також різких коливань температури. Відходи після зачистки капусти одразу видаляйте.
⌂ Великі партії капусти зберігають в сховищах, в домашніх умовах капустини виривають з корінням, зв’язують і підвішують.
В домашніх умовах восени, перед заморозками, качани капусти виривають з корінням, видаляють верхнє зелене листя і підсушують протягом декількох днів, повісивши їх у добре провітрюваному місці. Потім зв’язують по два качани і підвішують до стелі в підвалі, погребі чи іншому прохолодному місці. Можна зберігати їх у прохолодному місці на решітках, полицях.
Взимку час від часу слід оглядати «схованку», видаляти з качанів гнилі листки. На півдні України капусту можна закопати (качанами вгору) в канаву і засипати тонким шаром землі (10 см). Коли настають холоди, потрібно збільшити шар ґрунту до 30 см.
✔ В холодильнику качани капусти швидко в’януть, а загорнуті в поліетиленовий пакет — загнивають. Кращі умови для зберігання свіжої капусти — температура від -1 до +1°С, відносна вологість повітря — 90–98%. Більш висока температура сприятиме розвитку гнилей.
Під час зберігання Всі хвороби поширюються від зараженого овоча до здорових. Зазвичай хвороба розпочинає розвиватися ще в полі. Однак зараження може відбуватися згодом і в сховищах.
Найбільш шкідлива під час зберігання качанів капусти і маточних рослин. Проявляється у вигляді загнивання і ослизнення зовнішніх листків качана. Уражена тканина за високої вологості покривається рясним білим ватоподібним нальотом, на якому згодом формуються чорні плоскі тверді склероції. Качани гниють. Із овочевих культур також уражує буряк, пастернак, петрушку, томати, ріпу, редиску, редьку.
⌂ Біла гниль ⌂ Сіра гниль
Зовнішні ознаки хвороби проявляються на листках і качанах у вигляді мокрої гнилі. Уражена тканина покривається сірим пухким нальотом, який на дотик завжди порошить цівкою сірого диму. Згодом на ураженій поверхні з’являються дрібні чорні склероції гриба-збудника.
Первинне зараження може відбуватися як в полі, так і в сховищах, де може розповсюджуватися навіть повітряним течіями і призводити до зараження качанів в різних місцях сховища.
Проявляється переважно на качанах пізніх сортів капусти, особливо в роки, коли восени довго триває волога й тепла погода. Характерна ознака — відгнивання від кочериги листків, на яких біля центральної жилки формуються дрібні плоскі майже чорні або темно-сірі склероції.
Хвороба розпочинає розвиватися ще в полі — як правило, загнивають качани на рослинах, які вирощувалися із розсади з ознаками чорної ніжки. На відмерлих листках формуються дрібні, плоскі тверді скоринки чорного кольору. Під час зберігання уражених качанів гниль може прогресувати — тим швидше, чим вища температура в сховищі.
Ризик інфікування хворобою підвищує:
⌂ Гниль часто поширюється всередину качана. На фото: слизовий бактериоз
Починає розвиватися в полі (спочатку верхні листки стають бурими, згодом відгнивають і ослизнюються). Гниль часто поширюється всередину качана, утворюючи в ньому порожнини, качан в’яне і повністю згниває. Бактерії можуть передаватися насінням, а також через клопів.
✔ Качани ранньої капусти при температурі 0 +10°С і вологості повітря 90–95% зберігаються до 1 місяця; капусти пізньої при температурі 0...-10°С і вологості повітря 90–95% — 4–8 місяців; цвітної — при температурі 0... + 0,50°С і вологості повітря 90–95% — 1–3 місяці; червонокачанної — при температурі 0 ...+10°С і вологості повітря 90–95% — 3–6 місяців.
Рекомендовані товари!
У наявності
Капуста Перлина F1 за 0,5 г (ЕКП-121)
12грн.
У наявності
Капуста Респект F1 за 0,3 г (ЕКП-122)
12грн.
У наявності
Капуста Подарунок за 0,5 г (ЕКП-116)
9грн.
У наявності
Капуста червоноголова Калібос за 0,5 г (ЕКП-66)
18грн.
У наявності
Капуста Гако 741 за 0,5 г (ЕКП-65)
12грн.
У наявності
Капуста білоголова Глорія F1 (ЕКП-140)
22грн.
У наявності
Капуста білоголова Сір F1 за 10 нас. (ЕКП-141)
28грн.