Схованка для овочів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.08.2021

Важливо не лише виростити щедрі запаси, а й успішно їх зберегти до нового врожаю. Як саме? Розповідає Оксана ЗАВАДСЬКА, кандидат сільськогосподарських наук, Національний університет біоресурсів і природокористування України

Як зберігати картоплю на зиму: насипом чи у ящики

За даними Інституту харчування, людині на рік потрібно: 110 кг картоплі, 122 кг овочів, 31 кг баштанних культур, 106 кг плодів та ягід. Щоб зробити запас на зіму, треба правильно зібрати врожай, добре його відсортувати (хворі й пошкоджені плоди видаляють), підготувати до зимівлі й «персонально» зберігати. Бо кожний овоч має свою таємницю.

Оскільки бульби містять значну кількість води, найкраще їх зберігати при відносній вологості повітря 90–95%. Температура у перші два-три тижні після збирання («лікувальний період») має бути доволі високою – від +12 до +18 ºС (вона сприяє найкращому заживленню механічних пошкоджень). У бульбах, призначених для тривалого зберігання, такі пошкодження мають бути не більше ніж 4–6 мм. Наприкінці «лікувального періоду» температуру повітря знижують спочатку до +10 ºС, потім поступово – до температури від +1 до +5 ºС. За такої температури картоплю зберігають узимку, найкраще це робити у погребах чи підвалах, ящиках чи насипом (не вище ніж 150 см).

Найкраще зберігати картоплю у невеликих ящиках

⌂ Фото: Найкраще зберігати картоплю у невеликих ящиках

Часто на верхньому шарі картоплі в погребах з’являється волога. Щоб уникнути цього, його «обпудрюють» крейдою або вкривають соломою (стару солому не використовуйте!). Або ж зверху на картоплю кладуть столовий буряк.

Найкраще зберігати картоплю у невеликих ящиках. Їх ставлять на підставки (15–20 см над підлогою) і не притуляють до стіни. Відстань між картоплею та дном верхнього ящика має бути не меншою, ніж 6–7 см. Зручною тарою для зберігання картоплі є сітчасті мішки, в яких бульби добре провітрюються. Їх укладають штабелями висотою 1,0–1,5 м.

 

Як зберігати капусту на зиму: піраміда з капусти

Велике значення має те, при якій температурі повітря ви збирали врожай капусти. Рекомендують робити це при температурі від 0 до +2 ºС. Також досліджено, що найкраще зберігається капуста, вирвана з корінням. Для зберігання головки зачищають, залишаючи 4–6 покривних листків, щоб на них не було надлишку вологи (якщо потрібно, то трохи підсушіть).

⌂ При зберіганні капусти у підвалі найкраще використовувати стелажі

⌂ Фото: При зберіганні капусти у підвалі найкраще використовувати стелажі

Оптимальна температура зберігання капусти – від 0 до +1 ºС (для деяких сортів – від -2 до 0 ºС). При цьому важливо, щоб не було різких її коливань. Сховища мають добре провітрюватися, при відносній вологості повітря 90–95%.

При зберіганні капусти у підвалі найкраще використовувати стелажі. Головки можна викласти і на підлогу, однак при цьому спочатку стелять тонкий шар соломи, очерету чи ялинового гілля, на нього щільно укладають (корінням догори) найбільш об’ємний шар капусти. На цей ряд розміщують наступні ряди, щоб кожна головка лежала на чотирьох головках попереднього ряду. Таким чином викладають специфічну піраміду. Верхній шар розміщують корінням донизу.

 

Як зберігати коренеплоди на зиму: хоч у пісок, хоч у глину

Коренеплоди перед закладанням на зберігання потрібно охолодити, інакше вони швидко в’януть і стають непридатними для вживання. Першою збирають моркву. Морквиння одразу обрізають. Моркву найчастіше зберігають, перешаровуючи піском (його вологість – 45–50%, тобто сформована кулька при стисканні в руці не розпадається і вільна вода не з’являється). Спочатку насипають 2–3 см піску, на нього кладуть шар коренеплодів, потім знову 2–3 см піску (плоди не треба вкладати надто щільно). Невеликі партії моркви можна зберігати, застосовуючи спосіб «глинування» – кожний коренеплід занурюють у глиняну бовтанку сметаноподібної консистенції, потім добре просушують.

Столові буряки, бруква, редька, пастернак зберігаються добре, бо мають міцну шкірку. Моркву, петрушку, селеру, хрін зберігати важче, бо шкірка ніжніша. Оптимальна температура зберігання для всіх коренеплодів – від 0 до +1 ºС, вологість повітря – 90–95% (для буряка – 85–90%). Пам’ятайте: навіть незначні коливання температури (у межах 0,5 ºС) часто бувають згубними для коренеплодів.

Моркву найчастіше зберігають на зиму, перешаровуючи піском 

⌂ Фото: Моркву найчастіше зберігають на зиму, перешаровуючи піском 

Буряк досить лежкий, зберігати його можна невеликими партіями окремо чи з картоплею, однак йому потрібний вільний доступ повітря – насип не має перевищувати 1,3 м.

 

Як зберігати цибулю та чайник на зиму

На тривалість зберігання цибулі значно впливає її сорт: чим більше у ній сухих речовин та ефірної олії, тим краща лежкість. На зберігання найкраще закладати гостру, а не солодку цибулю. Щодо часнику, то найкраще зберігатиметься його яра форма. Не можна витоптувати листки цибулі, оскільки це призводить до пошкодження шийки та у майбутньому під час зберігання – до масового розвитку шийкової гнилі. Важливо також якісно просушити цибулю і часник. Спочатку цибулю сушать повітрям, температура якого становить 30–35 ºС. Наприкінці – до 45 ºС (упродовж 8–10 год.). Небезпечно пересушувати цибулини. Зберігати цибулю слід при -1 до +2 ºС або плюс 18–22 ºС (але не вище ніж 25 ºС). Часник – при +1 до +3 ºС (при вологості повітря не більше ніж 70%).

Найкраще зберігати цибулини на зиму в дерев’яних ящиках 

⌂ Фото: Найкраще зберігати цибулини на зиму в дерев’яних ящиках 

Цибулю та часник у великих кількостях найкраще зберігати в підвалах на полицях шаром не більше ніж 50 см. Головне – доступ повітря, тому борти полиць слід робити не із суцільного матеріалу, інакше швидко з’явиться вільна волога і виникнуть хвороби. У давнину для запобігання виникненню зайвої вологи посередині насипу ставили добре висушений сніп соломи. Зараз найкраще зберігати цибулини в дерев’яних ящиках ємністю не більше ніж 25–30 кг. Часник (якщо його небагато) для зберігання парафінують. Цілі головки вкладають у сітки, які потім на 2–3 с занурюють у розплавлений парафін. Коли парафін прохолоне, головки складають у полотняні мішечки і підвішують у сухому місці. Є ще один перевірений спосіб зберігання часнику. Його тримають у скляних банках із борошном, яким пересипають головки, при цьому верхній шар має бути вкритий шаром борошна не менше ніж 2 см.

 

Варто знати!

Надлишок поживних речовин і їхня нестача негативно впливають на лежкість овочів при їх зберіганні. Так, при надлишку в ґрунті азотних добрив овочі виростають водянистими, містять мало сухої речовини і вуглеводів. Внаслідок цього вони не можуть довго зберігатися. Внесення калійних добрив у другій половині вегетації сприятиме накопиченню більшої кількості поживних речовин у плодах та покращенню їх зберігання.

Картопля і коренеплоди, вирощені на піщаному чи суглинному ґрунті, зберігаються краще, ніж ті, що вирощені на важких глинистих ґрунтах. Тому найкраще висаджувати ці овочі в легкі структурні ґрунти з високим вмістом кисню (не менше ніж 16%).

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Оксана ЗАВАДСЬКА, кандидат сільськогосподарських наук, Національний університет біоресурсів і природокористування України

Купити насіння овочів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Переваги посіву пізньої осені
Чому багато городників повертаються до традиції сіяти овочеві культури пізньої осені? «СонцеСад» наводить низку аргументів на користь цього методу посіву (СС.3/23)
Як уникнути розтріскування плодів овочів
Експерти «СонцеСаду» розкажуть, які заходи допоможуть упоратися з проблемою розтріскування плодів
Секрети вирощування розсади
Вирощена власноруч розсада — це задоволення від результатів своєї праці. Досягти цього легко, головне — знати важливі нюанси (СС. 4/2021)
Розсада у касетах — вигідно і зручно
Переваги та особливості вирощування розсади в касетах
Сіємо зелень восени
Деякі овочеві культури можна сіяти восени, під зиму. Тоді свіжа зелень, стійка до хвороб і шкідників, з'явиться на вашому столі на 10–15 днів раніше
Органічне вирощування овочів
Досвід сім'ї Марченко (СС. 4/2020)
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Секрети надзвичайних урожаїв городини
Як правильно засадити присадибну ділянку та отримати щедрий урожай

Рекомендовані товари!

Буряк столовий Бордо

У наявності

Буряк столовий Бордо (ЕБР-2)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид буряк
Упаковка за 10 г, за 2 г, за 20 г, за 3 г
Перець Асті за 0,3 г

У наявності

Перець Асті за 0,3 г (ЕПР-35)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду кубоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Перець гіркий Супер-Чілі F1 за 0,2 г

У наявності

Перець гіркий Супер-Чілі F1 за 0,2 г (ЕПР-52)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Перець Ратунда за 0,25 г

У наявності

Перець Ратунда за 0,25 г (ЕПР-58)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду кубоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Петрушка Коренева Цукрова

У наявності

Петрушка Коренева Цукрова (ЕПШ-2)

7.65грн.

9грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура дворічна, петрушка
Упаковка за 10 г, за 2 г
Пастернак за 0,5 г

У наявності

Пастернак за 0,5 г (ЕПС-1)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура пастернак
Упаковка
Селера черешкова Паскаль за 0,5 г

У наявності

Селера черешкова Паскаль за 0,5 г (ЕСР-5В)

7.65грн.

9грн.

Термін дозрівання середньостиглий
Фасування міні-упаковка
Культура селера
Упаковка
Томат Рожевий гігант за 0,1 г

У наявності

Томат Рожевий гігант за 0,1 г (ЕТМ-12)

7.65грн.

9грн.

Колір плоду рожевий
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду плоско-округла
Фасування міні-упаковка
Томат Андромеда за 0,1 г

У наявності

Томат Андромеда за 0,1 г (ЕТМ-72)

23.8грн.

28грн.

Колір плоду червоний
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Упаковка
Томат Динний за 0,1 г

У наявності

Томат Динний за 0,1 г (ЕТМ-192)

7.65грн.

9грн.

Колір плоду жовтий
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Упаковка