Як уникнути розтріскування плодів овочів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
25.05.2022

Коли врожай овочів вже на підході, трапляються неприємні несподіванки. Городники зауважують, що плоди починають тріскатися. Про які важливі моменти варто подбати заздалегідь, ще при плануванні посадки, аби потім зібрати здоровий і рясніший урожай? Експерти «СонцеСаду» розкажуть, які заходи допоможуть упоратися з проблемою розтріскування плодів.

Розтріскування головок капусти: причини та що робити

У капусти схильність до розтріскування — сортова ознака, простежується у пізньостиглої (зимової) білокачанної капусти. Відомо, що цей овоч любить вологу, але надходження великої кількості води в ли­стя вже туго зав’язаних головок — одна з причин їх розтріскування не лише на грядці, а й у процесі збе­рігання.

У капусти схильність до розтріскування — сортова ознака

⌂ Фото: У капусти схильність до розтріскування — сортова ознака

Причини

Порушується цілісність головок і за різкої зміни по­годи. Адже в холодний період ріст сповільнюється і тка­нини листя грубіють, щоб зберегти воду і протистояти охолодженню. А коли випав дощ і пригріло сонечко, мо­лоді тканини починають інтенсивно рости зсередини і розривають старіше та грубіше листя.

Схильність до розтріскування може бути результа­том порушення агротехніки вирощування. Найчастіше це брак харчування на ранніх етапах розвитку. Під час наступної підгодівлі розпочинається інтенсивний ріст зсередини, який призводить до тріскання головки. Та­кий самий результат спричиняє незбалансованість під­годівлі: надлишок азоту, калію і брак фосфору, кальцію.

Розв’язання проблеми

За 20 днів до збирання вро­жаю припиніть поливання. Зменшіть надходження води й поживних речовин до головки методом часткового по­рушення кореневої системи. Для цього візьміть головку двома руками і повертайте впівоберта (до легкого хру­скотіння) спочатку в один бік, а потім у другий. Можна вилами злегка підняти ґрунт разом із рослиною.

Капуста потребує регулярного поливання. Вносьте у ґрунт одночасно з гноєм мелений фосфорит (0,25 кг/ кв. м) або попіл (літрова банка на 10 кв. м

 

Розтріскування помідорів: що робити

Найбільше страж­дають великоплідні високорослі сорти по­мідорів наприклад, групи Мікадо. Одна з причин цього яви­ща — сортова ознака. І зробити тут нічого не можна. Друга при­чина — раптова зміна вологості ґрунту. За сонячної погоди ґрунт швидко нагрівається й висушується. Якщо потім рослини рясно полити, стінки клітин шкірки не витримують підвищеного тиску і тріскають. Зелені пло­ди розтріскуються ча­стіше.

Найбільше страждають великоплідні високорослі сорти помідорів

⌂ Фото: Найбільше страждають великоплідні високорослі сорти помідорів

Трапляється й таке, що рослини густо по­саджені, пасинкування не здійснювалося і за висоти кущів понад метр бадилля переплелося. Випали дощі, і настала со­нячна погода. Земля парує, плоди тріщать. Нерідко простежу­ється розтріскування плодів у помідорів, що ростуть у теплиці.

Розв’язання проблеми

У відкритому ґрунті вирощувати томати на високих грядках із його мульчуванням органікою. По­ливати часто, але помірними дозами. Дощову воду відводити, ґрунт укривати чорною плівкою. За загущених насаджень не­гайно заберіть зайві стебла, а ті, що залишилися, підв’яжіть до опор. Доступ повітря має бути забезпечено кожному листочку. У теплиці слід використовувати вологий ґрунт. Улітку, коли дні сонячні, вікна теплиці зовні треба покрити вапняним молоком. Це зменшить парниковий ефект. Не можна допускати переси­хання ґрунту в теплиці. Але якщо це сталося, то треба багато­разово, але помірно поливати.

 

Розтріскування моркви: причини та що робити

Є кілька причин розтріскування моркви. Якщо ґрунт глинистий і важкий, то корене­плід проростає вглиб, відчуваючи тиск із усіх боків. Через те вкривається тріщинами. Плоди репаються також у загущених на­садженнях, якщо перегодували азотом, за рясного зволоження після посухи.

Розтріскування моркви

⌂ Фото: Розтріскування моркви

Розв’язання проблеми

Вирощуйте сорти з короткими товстими коренепло­дами. Восени розпушіть ґрунт для садін­ня завглибшки 50 см. Вирощуйте моркву на насипних грядках заввишки не менше 30 см. Дотримуйтеся оптимальної густоти рослин — 25-30 шт. на погонний метр із відстанню між рослинами 3-4 см за широ­корядного посіву, 35-40 шт. (2,5-3 см) — за широкосмугового.

Обмежте дозу разового поливання, на­віть якщо ґрунт дуже пересушений. Краще полити половинною нормою, а через один-два дні полити ще раз. Якщо літо дощове, а також у вогких місцях слід вирощувати в міжряддях моркви вологолюбні овочі — ранню капусту, салат тощо. Покривайте товстим (10-15 см) шаром органічної муль­чі. Як я вже зауважував, такий шар погли­нає середній дощ цілком.

Купити насіння овочів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени
Про підготовку ґрунту для висівання насіння різних овочевих культур, про те, як правильно проростити насіння для дружніх сходів, і, зрештою, про те, як за цими сходами (або розсадою) доглядати, розповідає експерт СонцеСаду
Розсада у касетах — вигідно і зручно
Переваги та особливості вирощування розсади в касетах
Сіємо зелень восени
Деякі овочеві культури можна сіяти восени, під зиму. Тоді свіжа зелень, стійка до хвороб і шкідників, з'явиться на вашому столі на 10–15 днів раніше
Схованка для овочів
Важливо не лише виростити щедрі запаси овочів, а й успішно їх зберегти до нового врожаю. Як саме? Поради фахівця
Органічне вирощування овочів — сімейна справа (журнал СонцеСад №4/2020)
Досвід сім'ї Марченко
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Поспішайте не кваплячись (журнал СонцеСад №4/2020)
Коли висаджувати розсаду у відкритий ґрунт
Як виростити розсаду в кімнатних умовах
Секрети вирощування розсади в кімнатних умовах

Рекомендовані товари!