⌂ Розсада перцю в касетах
Нині дедалі все більше городників — любителів вирощують розсаду касетним способом. І вони не помиляються.
1. Розсада міцніша. Незважаючи на маленький об'єм касетних осередків, рослини, які виростають у них, виявляються більш життєздатними — практично 99 % з них добре приживаються після висаджування в грунт.
2. Менше клопотів. Розсада, вирощена касетним способом, не потребує пікіровки.
3. Профілактика хвороб. Рослини, вирощені в касетах, не схильні до хвороб.
4. Зручно і економно. Компактне розташування касет дозволяє економити корисну площу теплиці або підвіконня.
Асортимент касет для розсади досить великий — від 21 до 128 комірок (для касети розміром 540 × 280 мм), завдяки чому можна підібрати необхідний розмір комірки. Касети з кількістю комірок 21–32 шт. та об’ємом 128–100 см3 використовують для капусти середньостиглої, селери, огірка, помідора, суниці, декоративних рослин. Касети на 50–72 комірок об’ємом 40–55см3 — для капусти пізньої, перцю, ароматичних та декоративних рослин. Для цих же культур рекомендовано використовувати касети з кількістю комірок 105–128 шт. та їх об’ємом 22–17 см3. Причому розмір комірок необхідно підбирати для культур залежно від віку розсади. Із збільшенням віку розсади, необхідно збільшувати площу живлення рослин в розсадний період.
⌂ Підживлення касетної розсади
Підготовка грунту. Для заповнення касет використовують універсальний торфоцеолітовий субстрат. Його готують на основі найкращих природних матеріалів – торфу, перліту, цеоліту — і заправляють елементами живлення.
Мінеральне живлення грунту. Частину добрив вносять безпосередньо під час підготовки субстрату.
Висівання насіння. Підготовлене насіння висівають на глибину 1,5–2 см (по одній насінині в комірку), присипають субстратом, зволожують і накривають плівкою чи агроволокном для підтримання вологості під час проростання.
Температурний і водно–повітряний режими. Протягом усього періоду вирощування розсади касетним способом, підтримують загальнорекомендований температурний режим — на рівні 25–300С. Після появи перших сходів плівку знімають (щоб запобігти витягуванню проростків). Водночас температуру знижують до 16–18оС протягом 3–4 діб, а потім підтримують оптимальну температуру (вдень — 20–25оС, вночі — 16–18оС). Щоб утримувати поверхню ґрунту в касетах сухою (для зменшення ушкодження сіянців чорною ніжкою), її мульчують вермікулітом. До появи сходів касети поливають регулярно. Торфосуміш повинна бути постійно вологою, оскільки при її пересиханні вода не вбирається, а скочується з поверхні. У той же час важливо не допускати перезволоження, тому що коріння в пошуках повітря проросте за межі осередку, утворюючи «бороду». Поливайте розсаду рясно, але не часто, після поливів приміщення потрібно обов’язково провітрювати. Такий підхід дає змогу створити оптимальні умови для росту розсади: добре зволожений субстрат і низьку вологість повітря, що запобігає ураженню рослин хворобами.
⌂ Підживлення перцю
Підживлення розсади. З огляду на те, що ємність для розвитку кореневої системи невелика, треба постійно підтримувати не лише водний, а й поживний режим. Вперше розсаду підживлюють у фазі першого листка, вдруге — через 5–7 днів. Для цього готують поживний розчин відповідного хімічного складу і разом з водою в міру підсихання субстрату зволожують його. У такий спосіб повністю забезпечують постачання елементів живлення і створюють умови для впливу на ріст і розвиток розсади. Для підживлення рослин ефективно використовувати рідкі комплексні добрива. Їх можна застосовувати для кореневого і позакореневого живлення. З метою посилення стійкості рослин проти несприятливих умов розсаду підживлюють мінеральними добривами, розчиняючи у відрі води (10 л) 10 г аміачної селітри, 50 г суперфосфату, 20 г сірчанокислого калію. Оскільки суперфосфат погано розчиняється, то для підживлення розсади краще використовувати його добову витяжку. Склянку розчину витрачають на дві рослини Підживлення можна проводити і органічними добривами, заміняючи аміачну селітру гноївкою або пташиним послідом (1 частина на 10–12 частин води). При цьому на відро такого розчину добавляють 20 г суперфосфату та стакан попелу. Підживлюють рослини вранці в сонячні дні і відразу провітрюють приміщення для зниження відносної вологості повітря. В одне з підживлень доцільно додавати мікродобрива, особливо кальцію і магнію. Нестачу кальцію поповнюють внесенням курячої шкарлупи. Кальцій стимулює ріст і розвиток рослин, їх кореневої системи; підсилює обмін речовин, підвищує стійкість рослин до хвороб, нестача якого може призвести до захворювання і навіть загибелі рослин. Крім того, для вирощування розсади овочевих культур на 10 л робочого розчину доцільно вносити 1–2 г борної кислоти, 1,5–2,0 г сульфату міді, по 0,5–1,5 г сульфату цинку і сульфату марганцю.