Органічне вирощування овочів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
21.07.2021

Хочеш, щоб твої діти були здоровими, — вирощуй органічні овочі та фрукти. Так вважають фермери Андрій і Світлана Марченки – першопрохідці українського органічного землеробства із села Клишки Шосткинського району Сумської області.

Світлана Марченко з доньками-помічницями

⌂ Фото: Світлана Марченко з доньками-помічницями

Сільському господарству родина Марченків присвятила вже понад 20 років, з них 17 — органічному рослинництву. У 2016 році господарство отримало сертифікат фірми «Органік Стандарт» — головного національного сертифікаційного органу України у сфері сертифікації органічного сільськогосподарського виробництва.

Бізнес у Марченків сімейний, господарюють фермери удвох. А ще Світлана працює вчителькою в місцевій школі, а Андрій займається громадською роботою. Він – голова Клубу органічного землеробства в місті Шостці – громадського об’єднання ентузіастів органічного землеробства. До нього приїжджають освоювати органічні технології вирощування в закритому ґрунті. Головні помічниці мами й тата — три доньки — Софія, Катерина, Тетяна. Під час сезонних робіт також допомагають друзі.

Андрій Марченко з розсадою томатів

⌂ Фото: Андрій Марченко з розсадою томатів

– Пане Андрію, ви займаєтесь органічним виробництвом у закритому ґрунті, які технології застосовуєте: як боретеся зі шкідниками та хворобами, чим підживлюєте рослини?

– Ми займаємось органічним овочівництвом у захищеному ґрунті. На присадибній ділянці площею 0,5 га розташовано чотири енергоефективні теплиці: дві опалювальні з полікарбонатним покриттям та два плівкові парники.

Кожна наша теплиця — це окрема екосистема зі змішаних насаджень (огірки та помідори ростуть на одній грядці із зеленню), бо так їм менше дошкуляють шкідники та хвороби. Проти шкідників застосовуємо ентомофаги та рослини-приманки, для стримування патогенної мікрофлори в ґрунті — корисні бактерії-пробіотики. Наприклад, у кожній нашій теплиці живуть земляні жаби, які їдять білокрилок, попелиць та слимаків. Тлю знищують личинки маленького комарика — галиці афідімізи, павутинного кліща на огірках знешкоджує хижий кліщ фітосейулюс, а попелиць — паразитична оса афідіус колемані.

У закритому ґрунті раз на тиждень із профілактичною метою обробляю рослини біопрепаратами проти кореневих гнилей: Мікосаном, Триходерміном, Планризом. Якщо виявляємо масовий розвиток хвороб, то використовуємо великі дози біофунгіцидів (Мікосан В і Н, Планриз БТ тощо). Але вважаю, що проти хвороб краще робити профілактичні обробки, ніж потім лікувати їх, особливо це стосується органічного виробництва.

Підживлюємо рослини лише органічними добривами – послідом своїх курей із додаванням ЕМ-препаратів, компостом, попелом, трав’яними настоями. Трав’яні настої ферментую до десяти днів. Ними поливаю грядки раз на місяць або роблю позакореневі підживлення.

Усі овочі в теплиці вирощуємо з касетної розсади. Підбираючи культури для змішаних посівів, зважаємо на рівень освітлення в теплиці, періоди росту рослин та дотримуємося сівозміни.

Підвязка огірків

⌂ Фото: Підвязка огірків

– Як підтримуєте мікроклімат у теплицях, зокрема температурний режим?

– Опалювальні теплиці обігріваємо дровами, котел у нас максимально енергоефективний, удосконалив його я сам. Мікроклімат і система підігріву ґрунту контролюються автоматично.

У найхолодніші місяці (грудень та січень) теплиці не працюють, бо в цьому періоді дуже високі витрати на опалення і недостатній рівень освітлення для вегетації рослин, внаслідок чого бізнес стає низько- або взагалі нерентабельним.

Для того, щоб навесні й восени в теплицях максимально нівелювати добові коливання температури, зі звичайних пластикових пляшок ми зробили саморобну систему терморегуляції. Їх наповнюємо водою, додаємо ЕМ-кераміку та шунгіт (проти цвітіння води). Пляшки розвішуємо по всій довжині теплиці, вдень вони нагріваються сонцем, а вночі віддають тепло. Такі найпростіші способи енергозаощадження дають можливість у міжсезоння підтримувати в теплиці постійну температуру без додаткового підігріву.

У теплицях обладнано крапельне поливання, яке застосовуємо для всіх культур.

– Яким культурам віддаєте перевагу?

– Серед тепличних культур віддаю перевагу помідорам та огірками, які становлять 50–60% усієї продукції. Решта – редиска, цибуля, салати, різні види капусти, кабачки, баклажани, зелень. Крім тепличних овочів, у відкритому ґрунті вирощую сезонні літні рослини: редиску, зелень, капусту, картоплю, цибулю, моркву, буряк, цукрову кукурудзу, томати тощо.

– Як реалізуєте продукцію?

– За тиждень продаю від 200 до 500 кг органічних овочів. Основні канали збуту продукції: свій магазин у Шостці та прямі продажі покупцям через власний сайт і соціальну мережу.

– Чи пробували вирощувати в теплицях органічні ягоди або якісь екзотичні рослини?

– Крім органічних овочів і зелені, у невеликій кількості вирощую як у відкритому ґрунті, так і в теплиці органічні ягоди (малину, суницю) і виноград. Суниця, малина плодоносять у теплиці від травня до жовтня. Отож, пів року ми забезпечені чистими органічними ягодами.

 

Змішані посадки огірків та зелені

⌂ Фото: Змішані посадки огірків та зелені

– Усі культури вирощуєте з касетної розсади, а чи маєте свій фірмовий спосіб приготування ґрунтової суміші для розсади?

— Мабуть, кожний господар має свій спосіб підготовки ґрунту для висадження розсади й вважає його найкращим. Маю власний перевірений часом спосіб, яким залюбки поділюся із читачами «СонцеСаду». Готувати ґрунт для насаджень треба заздалегідь, хоча б за два тижні до посіву розсади. Я беру перегною, торфокришки й землі зі свого городу приблизно в однакових частинах. До отриманої суміші додаю біогумусу (приблизно десяту частину загального обсягу суміші), потім до кожного відра — по склянці золи й бокаші (поліпшувач ґрунту — ред.). Усе ретельно перемішую і перетираю, щоб не залишилося великих грудочок.

— Як перевіряти вологість ґрунту?

— Перед висаджуванням культур набираю жменю ґрунту й дуже стискаю в руці. Розтискаю руку. Якщо земляна грудка на долоні відразу розсипалася, ґрунт потребує додаткового зволоження. Якщо залишилася цілою, тоді прямовисно кидаю її з півметрової висоти. Перевіряю, чи розсиплеться під час падіння. Якщо грудка розпалася на кілька великих частинок, то це означає, що ґрунт уже надмірно вологий, тому його треба підсушувати, періодично помішуючи.

Для зволоження ґрунту беру звичайну пластикову пляшку, у пробці шилом роблю кілька отворів (для більших площ використовую садову лійку). Наливаю розчин Емочки (ЕМ-1) концентрації 1:100, а якщо додавав бокаші, то використовую звичайну відстояну воду кімнатної температури. Поливаю ґрунтову суміш із пляшки, безперервно помішуючи й періодично перевіряючи вологість описаним вище способом. Після приготування ґрунт засипаю в пакет і зберігаю при кімнатній температурі не менше двох тижнів.

Посадка насіння в касети

⌂ Фото: Посадка насіння в касети

– Іноді наші читачі скаржаться на погану схожість насіння огірків і томатів. Розкажіть, будь ласка, як готуєте насіння до висаджування?

— Огірки та помідори в теплиці вирощуємо з касетної розсади. Перед посівом на розсаду все насіння проходить передпосівну підготовку. Набираємо шприцом 1 мл Емочок (ЕМ 1) і розводимо в літровій банці з водою (дощовою, сніговою). Раджу готувати саме літр ЕМ-розчину, щоб легше було витримати концентрацію 1:1000. Відливаємо 100 мл приготовленого розчину, додаємо туди столову ложку Ріверму, Оптим-гумусу або будь-якої іншої витяжки з біогумусу й настоюємо цей розчин протягом п’яти хвилин. Потім набираємо рідину в шприц і трохи капаємо на насіння, розкладене за назвами сортів в одноразові стаканчики. Ставимо їх у тепле місце приблизно на три-п’ять годин.

Після замочування обробляємо насіння розчином Мікосан-Н, розведеним із водою в пропорції 1:1. Мікосан — чудовий профілактичний засіб проти чорної ніжки — найпоширенішого захворювання розсади. Таким чином оброблене насіння відразу висівають у ґрунт. Після цієї обробки огірки проростають у мене наступного дня, томати — третього.

Яким сортам, зокрема, огірків, капусти, цибулі віддаєте перевагу?

— Вважаю, що до вибору сортів культур треба ставитися дуже уважно, бо правильно підібрані сорти — запорука успішного врожаю.

За роки активного овочівництва ми випробували сотні різних сортів української, голландської, французької, японської селекції. Сьогодні маємо вже набір сортів і гібридів кожної культури, які найкраще ростуть у нашому господарстві. Тепер з огірків вирощуємо в теплиці голландський Ексельсіор F1, ранній гібрид. Він стійкий до затінення. Утворення бічних пагонів у нього помірне. Рослина не схильна до загущення, стійка до борошнистої роси й кладоспоріозу. Ексельсіор F1 має чудові смакові властивості, врожайність становить 13–14 кілограмів із квадратного метра.

Вирощували огірки для відкритого ґрунту сортів Спарта, Аякс, Гектор, Наташа, Надєжда й багато інших. Абсолютно всі закордонні сорти стійкі до пероноспорозу, досить довго плодоносять у спеку та холод. Часто плодоношенню перешкоджають лише перші приморозки восени, але тільки за умови дотримання агротехніки.

У теплицях добре ростуть сорти Барвіна, Афіна, Анжеліна, Бетіна, Кріспіна, Маша, Амур, Пасамонте. На смак особливо вирізняються огірки компанії «Нунемс». Спеціально для нашого ринку свої гібриди вони створювали на основі Ніжинського огірка. Коли спробували виростити справжній Ніжинський огірок від Івана Жовніра й порівняли з голландськими гібридами, то виявилося, що різниця щодо смаку була незначною, але урожайність — у десятки разів вищою.

Серед сортів цибулі мені до вподоби голландські салатні: Кенді, Ексібішен, Стерлінг, Комета, Ред Барон. З-поміж пізніх — Дайтона, Пандеро, Тамара, Хілтон, які ідеально зберігаються, мають гарний товарний вигляд, приємний напівгострий смак.

Щодо капусти, то серед ранніх подобається Пандіон, Етму, Парел, пізніх – білокачанна Бригадир, Леннокс, Скіф, Агресор, Анкома, Амтрак. Вони дуже добре зберігаються, мають приємний смак. З пекінською Маноко ніколи не було проблем із цвітінням, крім того, вона дуже рання і смачна.

Тепличні помідори

⌂ Фото: Тепличні помідори

— А як із томатами?

— Останнім часом на ринку з’явилося багато доброго насіння закордонної селекції. Якщо ще років десять тому закордонні компанії більше орієнтувалися на врожайність, стійкість до хвороб, то останніми роками з’являються гібриди з надзвичайно високими смаковими властивостями. Уже кілька років ми сіємо томати Раллі — дуже смачний, урожайний гібрид. Деякі плоди на перших китицях досягають кілограма! Дуже смачні помідори чері Сакура.

— Які сорти редиски вирощуєте?

— І в парнику, і на відкритому ґрунті вирощуємо ранньостиглий сорт Селеста F1 голландської селекції, який формує гарний коренеплід із маленьким бадиллям, не боїться загущених насаджень, стійкий до хвороб. Редиска солодка, соковита. Посадивши її, можете не боятися, що «переросте», після достигання ще до десяти днів спокійно «сидить» у ґрунті, не стрілкуючись. І навіть, коли йде в стрілку, коренеплоди залишаються не надто твердими й придатні до вживання.

— Коли та як сієте редиску?

— Першу редиску в опалювальній теплиці сіємо на початку лютого, у парнику – наприкінці лютого, у відкритому ґрунті – відразу після того, як розтане сніг. Це може бути й кінець березня, і початок, а іноді й середина квітня. Усе залежить від погодних умов. Відстань між рядками роблю 12 см, між рослинами — 5 см, насіння заглиблюю на 1–2 см.

У родючий, вологий ґрунт можна сіяти редиску без додаткової обробки насіння. Але для того, щоб отримати більш ранні й дружні сходи, посадковий матеріал треба обробити стимуляторами або хоча б перед садінням замочити насіння на 8–12 годин у воді.

Щоб редиска сходила швидше, укриваю гряди агроволокном. Таке укриття має ще одну важливу перевагу: допомагає захистити рослини від навали хрестоцвітих блішок — їхнього головного шкідника. Якщо хочете, щоб редиска довше залишалася в меню, висівайте її кілька разів з інтервалами 7–10 днів.

Редиска — невибаглива культура, яка потребує мінімального підживлення

⌂ Фото: Редиска — невибаглива культура, яка потребує мінімального підживлення

— Чи підживлюєте редиску під час вегетації?

— Редиска — невибаглива культура, яка потребує мінімального підживлення. На грядках, «перегодованих» азотом, виростуть водянисті коренеплоди з підвищеним вмістом нітратів, несмачні й шкідливі для здоров’я.

Гряди під редиску удобрюю перепрілим компостом, також добрим добривом є перепрілий гній. Скільки вносити добрива, залежить від родючості ґрунту. На бідних ґрунтах вносимо перегній із розрахунку 3–4 кг на квадратний метр, на високородючих редиску можна взагалі не підгодовувати. Після внесення добрива землю обов’язково перекопуємо, щоб добриво ретельно «забити» в ґрунт, інакше більшість його буде назавжди втрачено. Свіжим гноєм, а тим паче курячим послідом удобрювати не можна. У процесі вегетації вносити добрива не треба.

– Що порадите господарям, які хочуть зайнятися органічним овочівництвом?

– Початківців хочу застерегти, що органічне овочівництво, особливо тепличне, у наших умовах не надто рентабельна справа й великих грошей на цьому не заробиш. Через складну агротехніку собівартість продукції дуже висока, плюс великі ризики: хвороба або шкідники можуть з’їсти увесь урожай, бо біопрепарати набагато слабші, ніж хімічні, й не завжди спрацьовують.

Але органічне рослинництво — дуже цікава й корисна справа, і ті, хто в неї занурився, завжди віддані їй, попри усі негаразди та ризики. Бо жити в гармонії з природою — це так здорово й корисно!

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена Березкіна

Купити насіння овочів

Зміст статей журналу СонцеСад №4/2020

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Смачне використання «вічного шпинату» — мангольду (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Кулінарне використання мангольду дуже різноманітне і практично ідентичне до шпинату. Плюс ексклюзивний рецепт
В Україні з’явилось перше органічне насіння солодкої кукурудзи (журнал СонцеСад 2/2022)
Перший в Україні гібрид органічної цукрової кукурудзи з назвою Дунай нещодавно створили науковці Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС) і виростили працівники ТОВ «Дунайський аграрій»
Мікрогрін — просто та корисно
Споживати мікрозелень тепер модно недарма, бо корисних речовин у ній міститься набагато більше, ніж у звичайних рослинах. Про секрети вирощування цього суперфуду (СС 4/21)
Секрети вирощування овочів: досвід поліського овочівника
Про особливості вирощування овочів на Чернігівщині журналісти «СонцеСаду» детально розпитували Ігоря Дугінова (СС.4/2021)
Не тільки херсонські: особливості вирощування кавунів у зоні Придністров’я
Успішно вирощувати кавуни можна і в ґрунтово-кліматичній зоні Придністров’я. Поради експертів
Все про вирощування кабачків
Походження та вирощування кабачка і догляд за ним
Сидерати – група підтримки
Важливість та користь висівання сидератів
Вирощування пекінської капусти на Волині
Господарі спеціалізуються на пекінській капусті та полуниці. Тому сезон у них триває весь рік.
Секрети надзвичайних урожаїв городини
Як правильно засадити присадибну ділянку та отримати щедрий урожай

Рекомендовані товари!

Баклажан Лонг Поп за 20 нас.

У наявності

Баклажан Лонг Поп за 20 нас. (ЕБЛ-6)

7.65грн.

9грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Смак грибів за 0,3 г

У наявності

Баклажан Смак грибів за 0,3 г (ЕБЛ-17)

11.9грн.

14грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 0,3 г
Буряк столовий Ріваль

У наявності

Буряк столовий Ріваль (ЕБР-20)

15.3грн.

18грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид буряк
Упаковка за 10 г, за 20 г
Огірок Аякс F1

У наявності

Огірок Аякс F1 (ЕОГ-25)

23.8грн.

28грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Упаковка за 10 нас., за 100 нас.
Огірок Тітус F1 за 0,5 г

У наявності

Огірок Тітус F1 за 0,5 г (ЕОГ-7)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду корнішон
Фасування міні-упаковка
Томат Настєнька за 0,15 г

У наявності

Томат Настєнька за 0,15 г (ЕТМ-333)

7.65грн.

9грн.

Колір плоду рожевий
Термін дозрівання ранній
Форма плоду сливоподібна
Фасування міні-упаковка
Упаковка
Кавун Продюсер

У наявності

Кавун Продюсер (ЕКВ-6)

15.3грн.

18грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка за 10 г, за 2 г
Капуста Брауншвейгська за 0,5 г
NEW!

У наявності

Капуста Брауншвейгська за 0,5 г (ЕКП-72)

13.6грн.

16грн.

Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Капуста Центуріон F1 за 10 нас.
NEW!

У наявності

Капуста Центуріон F1 за 10 нас. (ЕКП-164)

20.4грн.

24грн.

Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Буряк столовий Темна ніч за 20 г
NEW!

У наявності

Буряк столовий Темна ніч за 20 г (ЕБР-67)

25.5грн.

30грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид буряк
Упаковка 20 г