Кавуни вирощують заради плодів — найбільшої в природі соковитої ягоди. Вирощують не перше тисячоліття. Стародавні римляни вживали кавуни свіжими і засоленими, варили з них мед. Китайці дізналися про кавуни вже у восьмому столітті нової ери.
До Україні ця диво-ягода потрапила відносно недавно. Тут їх почали культивувати тільки з XVII століття. Спочатку кавуни вирощували в Приазов’ї, згодом на Харківщині. Сьогодні кавуни вирощують переважно на півдні України.
Однак успішно вирощувати кавуни можна і в ґрунтово-кліматичній зоні Придністров’я. Тутешня сума плюсових температур за вегетаційний період більше 2500°С, а середньодобова температура вища +10°С.
Щоб отримати високі врожаї кавунів в цьому регіоні, треба мати дружні і повні сходи в оптимальні строки, що виключає можливість пошкодження їх приморозками. Крім того варто застосовувати прискорюючі засоби достигання плодів і додаткове запилення квіток. Варто подбати і про захист рослин та плодів від грибкових захворювань.
Рекомендовані сорти кавунів для вирощування в зоні Придністров’я: Скороспілка Харківська, Вогник, Улюбленець хутора, П’ятигорська, Чорно-насінний та інші сорти місцевої селекції.
Кавуни краще ростуть на легких, зокрема супіщаних ґрунтах чорноземного типу. Важливо, щоб вони не були засмічені бур’янами, особливо багаторічними: осотом, молочаєм, пирієм.
Кращими ділянками є південні і південно-західні пологі схили, захищені від північних вітрів природними перешкодами — лісом, садом та іншим підвищенням. Вибір ділянок з погляду кращого використання теплового режиму має дуже важливе значення.
Попередник для кавунів надзвичайно важливий. Добрим попередником є озимина, під яку вносився гній. Розміщення кавунів після багаторічних трав і по природних перелогах підвищує врожай і товарність плодів.
Кавуни дуже чутливі до глибини оранки і до внесення добрив, однак мало реагують на строки оранки. Тому після і під час збирання урожаю культур-попередників ґрунт краще лущити на глибину 5–7 см. Це дозволить зберегти ґрунтову вологу та сприятиме швидкому проростанню бур’янів, які пізніше знищуються зяблевою оранкою на глибину 25–27 см.
Глибока оранка може покращити вологозабезпечення ґрунту і створити більш сприятливі умови для розвитку кореневої системи.
Правильне застосування добрив сприяє значному підвищенню врожаю, прискорює достигання плодів, а також поліпшує їх якість. Велике значення має локальне внесення добрив і мульчування гнізд перегноєм.
Згідно з дослідженнями, в умовах зони Придністров’я під час сівби в гнізда необхідно вносити 25 кг/га поживної речовини азотних і калійних добрив і 30 кг/га фосфорних. Це забезпечує високий врожай плодів кавунів.
Орієнтованою нормою внесення мінеральних добрив на 1 га під баштанні культури треба вважати 9–12 ц, з них 5 –6 ц суперфосфату і по 2–3 ц аміачної селітри та калійної солі.
На практиці доведено, що ефективніше вносити цю норму мінеральних добрив у три строки:
1. під оранку (половину всієї кількості);
2. під час сівби в гнізда (одна третина повної норми);
3. у підживлення на початку утворення огудиння (решту добрив).
Аби сходи були міцними та здоровими вирішальне значення має високоякісне насіння. задля підвищення якості насіння перед сівбою прогрівають при температурі 40°С протягом 3–4 діб і сіють намоченим.
Баштанні культури вимогливі до тепла, тому їх можна сіяти, коли температура в орному шарі досягає 12–14°С. У ґрунтово-кліматичній зоні Придністров’я така температура в орному шарі буває зазвичай у третій декаді квітня.
Зважаючи на пізні весняні заморозки, які можуть пошкодити сходи, гранично раннім строком сівби насіння кавунів у ґрунт вважають кінець третьої декади квітня – першу декаду травня.
Під час сівби кавунів важливе значення має глибина загортання насіння. Зазвичай вона сягає 5–8 см. Велике насіння загортають глибше, ніж дрібне. При глибокому загортанні насіння сходи з’являються пізніше і значно зріджені, а це одна з серйозних причин зниження врожаю.
Норма висіву насіння кавунів сівалкою:
— великонасінних сортів — 3–4 кг,
— дрібнонасінних — 2–3 кг/га,
— за ручної сівби в лунки насіння витрачається менше.
Схема посіву: 70х70 см; 140х140 см; 120х120 см.
Після сівби кавунів ґрунт необхідно прикоткувати, це особливо важливо за сухої погоди. Ущільнений верхній шар краще підтягуватиме вологу до горизонту загортання насіння, відтак можна очікувати більш дружну появу сходів.
Щойно сходи з’являються, ґрунт одразу ж розпушують у міжряддях. Позитивно впливає на врожай чергування розпушень: у перший строк — 14–16 см, потім 8–10 см і останній — 4–6 см. Останній строк міжрядних розпушувань перед початком змикання окремих огудинь у міжряддях.
Дуже важливо провести вірно і своєчасно прорідження сходів кавунів. Щоб зберегти необхідну кількість рослин на кожному гектарі, рослини проривають у два прийоми: перший раз при появі першого справжнього листка і другий раз при наявності 3–4 справжніх листків.
Підживлення кавунів у період догляду доволі просте, до того ж цей процес легко механізується. Під час підживлення добрива у дозі N10Р20К10 і перегною 3 ц/га, або у дозі N15Р30К15 загортають на глибину 10–12 см на відстані 20–25 см від рядка.
Мінеральні добрива можна вносити в розчиненому стані. Необхідну норму добрив на один гектар розводять в середньому 600–800 літрами води.
Для підживлення можна використовувати і органічні добрива (4–6 ц/га пташиного посліду, розведеного в 15–20 разів та ін.). Якщо є можливість, то провести 2–3-х разовий полив.
Урожай кавунів збирають періодично, вибираючи стиглі плоди. Стиглість кожного плоду можна визначити за його зовнішніми ознаками. При повному достиганні вусик у пазусі листка біля кавуна засихає і підсихає плодоніжка. Крім цього плід має особливий блиск, властивий сорту візерунок і пружну кору.
Якщо вдарити зігнутим пальцем або долонею по стиглому плоду, можна почути глухий звук низького тону. Недостиглі кавуни видають звук більш високого тону.
✔ М’якоть і сік кавуна надзвичайно корисні. До їх складу входять сахароза, фруктоза, глюкоза, пектинові речовини, клітковина, вітаміни В1 В2, РР, С, фолієва кислота, каротин й інші каротиноїди, а також солі калію, заліза, магнію, кальцію, амінокислоти.
✔ Відтак лікарі широко рекомендують кавуни для дієтичного харчування. Їх радять споживати у свіжому вигляді до 2-2,5 кг в день при нирковокам’яній хворобі, циститах, нефритах і пієлонефритах, що проходять без затримки рідини в організмі.
✔ Лікарі стверджують, що вміст засвоюваних цукрів і води в м’якоті кавуна дає можливість легко використовувати його при захворюваннях печінки, ендогенних і екзогенних інтоксикаціях та ожирінні.
Рекомендовані товари!
У наявності
Кавун Астраханський (ЕКВ-13)
16грн.
У наявності
Кавун Борисфен за 3 г (ЕКВ-25)
18грн.
У наявності
Кавун Голопристанський за 2 г (ЕКВ-27)
18грн.