Як виростити кавуни-гіганти у вашому регіоні?

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
01.05.2020

Останнім часом кавуни почали вирощувати не лише на півдні України, а й на всій території країни. Та одного лише бажання замало — потрібно знати, як це робити правильно.

Наш експерт — Володимир Лимар, директор південної державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України.

Чи потрібні «особливі» сорти?

– Особливі — не потрібні. На Київщині, Вінниччині, Сумщині, Буковині приживуться ті самі сорти, що й у традиційних «кавунових» регіонах. Однак для нашої кліматичної зони підійдуть лише ранньо- чи середньостиглі сорти — пізні просто не встигнуть дозріти. Термін вегетації рекомендованих для центральних регіонів сортів кавуна — 65–75 днів. Тож на урожай можна розраховувати у серпні — першій декаді вересня, залежно від коливання температури.

Коли висаджувати?

– Рекомендації прості. Температура ґрунту на глибині 10 см має бути не менше плюс 14–15°С. Це старт для початку висаджування кавуна й дині. Зазвичай така можливість у центральних регіонах настає після травневих свят — до середини травня.

Що краще — насіння чи розсада?

– Кавуни можна висаджувати й розсадним методом, але вік розсади не має перевищувати 28–32 дні, краще менше, ніж більше. Є таке поняття як «два справжні листки» розсади — такою її можна висаджувати у відкритий ґрунт, вона легше приживається.

Який ґрунт до вподоби кавунам?

– Найкраще висаджувати їх на легких ґрунтах (піщані, супіщані). На тяжких, глинистих, болотистих їм важче рости й плодоносити. Якщо полегшити механічний склад ґрунту складно, зробіть для кавунів підвищений гребінь, щоб не виникало перезволоження рослин: на гребні буде постійно сухо й кавун почуватиметься краще.

Навіщо поливати?

– Кавун є досить посухостійкою культурою. На півдні, де випадає мало дощів, його майже не зрошують і отримують щедрі врожаї. Фішка в тому, що кавун має надзвичайно потужну кореневу систему, яка знаходить необхідну рослині вологу. Тому перезволоження йому шкодить. Коренева система цієї рослини досягає 1–1,2 м, та основна її сила — в дрібних корінцях, завдяки чому один кавун охоплює своєю кореневою системою до 7 кубів ґрунту! За допомогою кореневих волосків, які є у поверхневому 10-сантиметровому шарі ґрунту, рослина реагує навіть на туман, з якого бере вологу.

Посадили й забули?

– З огляду на особливості кореневої системи, грядки з висадженими кавунами потрібно періодично розпушувати. Не глибоко, але часто, на відміну від інших городніх культур, яким достатньо забезпечити чистоту рядів від бур’янів. Для кавуна ж набагато небезпечною, ніж бур’яни, є ґрунтова тверда кірка навколо. Тому якщо на вашому городі погано ростуть кавуни, беріть сапку й розпушуйте ґрунт на 1–1,5 м від лунки в усі боки. Коренева система рослини потребує повітря, а вологу вона собі забезпечить.

Більше сонця чи простору?

– І те, і те — стихія кавуна! Він дуже любить сонце. І що більше йому забезпечите простору навколо, то краще він розвиватиметься. Ідеальний варіант — 2 м кв. на одну рослину. Тому, висіваючи, можете кидати в лунку два зернятка, але коли сходи почнуть активно розвиватися, можна залишати тільки одну рослину.

Як виростити гіганта?

– Є спеціальний метод — «чеканка», який забезпечує вирощування більших плодів. Коли на головному стеблі утворився плід, треба відрізати або відщипувати слабші пагони, на яких можуть з'явитися плоди (щоб ті не забирали сили у пріорітетного пагона).

Розмовляла Наталка Польовик.

Шановні читачі! Поділіться з нами, які найбільші кавуни вам вдавалося виростити у своєму регіоні? Надішліть фото вирощеного кавуна, на якому також будете ви чи члени вашої родини, на адресу sale_s-sad@ukr.net і в подарунок отримаєте насіння 5 різних сортів кавунів.

Купити насіння кавунів можна тут

Читати ще:

Як виростити здоровий перець

Вирощуємо ранню картоплю

Спаржева квасоля: вирощуємо не плоди, а «обгортку»

LinkedIn
WhatsApp
Telegram