Врожайність кавуна залежить від догляду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.06.2021

Наш експерт —  Володимир Лимар, директор Південної державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України. Останнім часом кавуни почали вирощувати не лише на півдні України, а й на всій території країни. Та одного лише бажання замало — потрібно знати, як це робити правильно.

 

— Чи потрібні «особливі» сорти? — Особливі — не потрібні. На Київщині, Вінниччині, Сумщині, Буковині приживуться ті самі сорти, що й у традиційних «кавунових» регіонах. Однак для цієї кліматичної зони підійдуть лише ранньо- чи середньо- стиглі сорти — пізні просто не встигнуть дозріти. Термін вегетації рекомендованих для центральних регіонів сортів кавуна — 65-75 днів. Тож на урожай можна розраховувати у серпні — першій декаді вересня, залежно від коливання температури.

— Коли висаджувати? — Рекомендації прості. Температура ґрунту на глибині 10 см має бути не менше плюс 14-15°С. Це старт для початку висаджування кавуна й дині. Зазвичай така можливість у центральних регіонах настає після травневих свят — до середини травня.

— Що краще — насіння чи розсада? — Кавуни можна висаджувати й розсадним методом, але вік розсади не має перевищувати 28-32 дні, краще менше, ніж більше. Є таке поняття як «два справжні листки» розсади — такою її можна висаджувати у відкритий ґрунт, вона легше приживається.

— Який ґрунт до вподоби кавунам? — Найкраще висаджувати їх на легких ґрунтах (піщані, супіщані). На тяжких, глинистих, болотистих їм важче рости й плодоносити. Якщо полегшити механічний склад ґрунту складно, зробіть для кавунів підвищений гребінь, щоб не виникало перезволоження рослин: на гребні буде постійно сухо й кавун почуватиметься краще.

— Навіщо поливати? — Кавун е досить посухостійкою культурою. На півдні, де випадає мало дощів, його майже не зрошують і отримують щедрі врожаї. Фішка в тому, що кавун має надзвичайно потужну кореневу систему, яка знаходить необхідну рослині вологу. Тому перезволоження йому шкодить. Коренева система цієї рослини досягає 1-1,2 м, та основна її сила — в дрібних корінцях, завдяки чому один кавун охоплює своєю кореневою системою до 7 кубів ґрунту! За допомогою кореневих волосків. які є у поверхневому 1 0-сантиметровому шарі ґрунту, рослина реагує навіть на туман, з якого бере вологу.

 — Посадили й забули? — 3 огляду на особливості кореневої системи, грядки з висадженими кавунами потрібно періодично розпушувати. Не глибоко, але часто, на відміну від інших городніх культур, яким достатньо забезпечити чистоту рядів від бур'янів. Для кавуна ж набагато небезпечнішою, ніж бур'яни, є ґрунтова тверда кірка навколо. Тому якщо на вашому городі погано ростуть кавуни, беріть сапку й розпушуйте ґрунт на 1-1,5 м від лунки в усі боки. Коренева система рослини потребує повітря, а вологу вона собі забезпечить.

— Більше сонця чи простору? — І те, і те — стихія кавуна! Він дуже любить сонце. І що більше йому забезпечите простору навколо, то краще він розвиватиметься. Ідеальний варіант — 2 м кв. на одну рослину. Тому, висіваючи можете кидати в лунку два зернятка, але коли сходи почнуть активно розвиватися, можна залишати тільки одну рослину.

— Як виростити гіганта? — Є спеціальний метод — «чеканка», який забезпечує вирощування більших плодів. Коли на головному стеблі утворився плід, стебло підрізають, аби на ньому не з'являлися інші плоди й не посягали на поживні речовини для найстаршого брата.

Наталка ПОЛЬОВИК 

Купити насіння кавуна тут

Читайте ще:
Кавун лікує по-справжньому
Кавуни на вашому городі
Огірки під плівкою

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram