Огірки під плівкою

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
17.05.2021

Огірки й помідори — лідери серед овочів щодо споживання. До того ж кожен прагне отримати врожай якомога раніше і насолоджуватися ним якомога довше. Це не тільки мрія! Салати зі свіжих огірочків та помідорів можуть стати хітом не лише літнього сезону, а й набагато раніше. Головне — постаратися і врахувати поради наших експертів.
Технологія вирощування огірків у плівковій теплиці відрізняється від тої, яку застосовують у теплицях зимових. Складніше це чи простіше — вирішуйте самі.

Експерт: Андрій Тернавський, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри овочівництва

Уманського національного університету садівництва

У плівковій теплиці, порівняно із зимовою, значно важче регулювати мікроклімат, спостерігається значне коливання температури повітря протягом доби, але високий рівень сонячної радіації в цей період дає можливість одержати чималий врожай.

Огірок у плівкових теплицях можна вирощувати в другому обороті (після вирощування розсади чи зелених культур) або й у ранні терміни. За умови раннього вирощування обов’язково має бути повітряний і ґрунтовий обігрів, за умови вирощування у другому обороті для обігріву ґрунту можна використовувати біопаливо.

Вирощування розсади. Якісна розсада — запорука успішного врожаю. Використання слабкої, недорозвиненої або сильно витягненої розсади може знижувати урожай на 30–50%.

Підбір субстрату. У процесі вирощування розсади огірка дуже важливо використовувати субстрат легкого складу. Це може бути торф, кокосова стружка або легкий ґрунт. Усі компоненти можна змішувати для одержання ґрунтосуміші високої якості. Наприклад, три частини дернової землі можна змішати з частиною перегною або ж три частини торфу з частиною перегною. На 1 т одного із запропонованих варіантів суміші вносять 1 кг аміачної селітри, 1,5 кг суперфосфату та 0,6 кг калімагнезії.

Останнім часом виробники та фермери використовують уже готові субстрати (Klassman, Kellila тощо). Вони мають багато переваг: чисті від насіння бур’янів, однорідні за складом, висока якість комплексу компонентів, оптимальна рН.

Висівання в касети. Для вирощування розсади краще використовувати пластикові касети чорного кольору з розміром чарунок 8×8 см. Висівають насіння у чарунки на глибину 1,5−2 см.

Вирощування розсади 

За утворення першого справжнього листочка розсада огірка починає засвоювати елементи живлення субстрату. Для збалансованого розвитку та отримання якісної розсади треба вносити добрива під час кожного поливання.

⌂ Калійне підживлення

Орієнтовні норми добрив:

- Під час перших двох-трьох поливань пропорція добрив має бути такою: 0,5 г д.р. азоту, 1,0 г д.р. фосфору та 2,0 г д.р. калію на 10 л води. Для цього можна використовувати будь-які водорозчинні добрива (монокалій фосфат, Террафлекс, Кеміра комбі, Кристалон, Ferticare, Poliefeed, Universol, MaqMix, монофосфат калію, аміачну селітру, калійну селітру, магнієву селітру).

- Під час наступних двох-трьох поливань застосовуйте: 1,0 г д.р. азоту, 1,0 г д.р. фосфору, 3,5 г д.р. калію та 0,5 г д.р. магнію на 10 л води.

⌂ Огірки в парнику

Висаджування в теплицю

У плівкову теплицю найкраще висаджувати 20–30-денну розсаду (фаза 3–4 справжніх листків), яка добре сформувалася і здорова на вигляд.

Оптимальна температура ґрунту для висаджування розсади — плюс 18–20°С (але не нижче ніж плюс 14°С, інакше в кореневій системі зупиниться синтез речовин, необхідних для подальшого росту та розвитку). До того ж за низької температури можуть розвиватися різні захворювання кореневої системи (гнилі, фузаріоз).

Розсаду висаджують у заздалегідь підготовлений ґрунт, замульчований чорною поліетиленовою плівкою, під якою у місцях майбутнього розміщення рослин прокладено крапельні трубки. Краплинне зрошення підтримує оптимальну вологість ґрунту, а плівка захищає рослини від значного перепаду середньодобових температур, зменшує витрати води і кількість поливань, захищає рослини від бур’янів.

Підбір асортименту. У плівкових теплицях зростає ймовірність ураження рослин хворобами і шкідниками, що слід враховувати, вибираючи сортимент. Усі тепличні сорти огірка поділяються на партенокарпічні та бджолозапильні.

Партенокарпічні є більш врожайними, утворюють плоди без запилення, не містять гіркоти, не жовтіють і є більш тіньовитривалими. Проте шкірка плоду в них значно товща, тому для соління вони не годяться, а ось для консервування — ідеальні.

Серед бджолозапильних сортів сьогодні не втрачають популярності Естафета F1 і Атлет F1 (останній – кращий, тому майже витіснив Естафету). Серед партенокарпічних сортів найбільшу популярність в Україні здобули: Анжеліна F1, Кріспіна F1, Делпіна F1, Аякс F1, Астерікс F1, Артіст F1, Маринда F1, Мірабелл F1, Бейо 2640, Афіна F1, Компоніст F1, Вокал F1, Отелло F1 та ін.

⌂ Для отримання високого і стабільного врожаю треба постійно стежити за станом рослин

Технологія вирощування

  1. Схеми розміщення рослин. Вони однакові з тими, які використовують у зимових теплицях. Кількість рослин на 1 м2 залежить від сортименту — в середньому три штуки. Їх можна розміщувати в один або два ряди. За однорядного розміщення рослини розводять V-подібно, на дві шпалери. За дворядного розміщення їх висаджують у шаховому порядку для того, щоб рослини отримували максимальну кількість світла. Залежно від умов вирощування, ширина між рядками може коливатися, головне — витримати рекомендовану кількість рослин на 1 м2. Чим раніше висаджують розсаду, тим менше рослин має бути на 1 м2.
  2. Умови вирощування. Вимоги до температури такі самі, як і до зимово-весняної культури, але вночі її можна знижувати до плюс 16ºС. Щоб запобігти розвитку хвороб, рослинам треба забезпечити добру вентиляцію, а також не допускати підвищення температури та відносної вологості повітря.

Після висаджування розсади важливо створити оптимальний мікроклімат для рослин, який полягає у взаємодії комплексу факторів (температури, освітленості та вологості). При ранніх термінах висівання це проблематично, тому передусім треба правильно побудувати стратегію поливання і живлення рослин. За похмурої погоди температура повітря для вирощування огірків, призначених для споживання, вдень має становити плюс 21–23°С, вночі — плюс 18–19°С, в сонячні дні — не вище ніж плюс 24–26°С, а відносна вологість повітря — 80–85%. Якщо остання перевищує 95%, поливання слід припинити.

  1. Догляд за рослинами. За вирощування бджолозапильних сортів та гібридів від початку цвітіння в теплиці треба розмістити вулики бджіл (у розрахунку вулик на 1000–2000 м2) або ж щоранку регулярно відкривати плівку теплиці для вільного доступу комах (окрім бджіл, квітки запилюють джмелі, мухи та інші комахи, які літають). За вирощування партенокарпіків, навпаки, треба стежити, аби комахи не потрапляли до теплиці, бо тоді утворюються нестандартні деформовані плоди.
  2. Формування. Рослини формують так, як і при зимово-весняній культурі, але не формують урожай на головному стеблі. Дуже важливо вчасно підв’язувати рослини, прищипувати та підкручувати верхівки. Інакше урожайність знижується.

Усі бічні пагони та плоди видаляють до третьої-п’ятої пазухи листків, якщо цього не зробити, рослини припинять ріст і вся зав’язь, що розміщується вище, може осипатися. Бічні пагони завдовжки до одного метра прищипують на один листок і один плід, потім 3–4 вузли прищипують на два листки і два плоди, безпосередньо бічні пагони під шпалерою прищипують на 3–4 листки і плоди. Коли рослина досягне шпалери, верхівку перекидають і опускають рости вільно донизу, а коли виросте завдовжки 0,7–1,0 м, її прищипують, що стимулює цвітіння і значно покращує плодоношення. У майбутньому на верхівці залишають 1–2 сильні пагони, які прищипують через 40–50 см. Нижні листки слід видаляти в міру їх старіння, що покращить вентиляцію рослин і запобігатиме розвитку хвороб. Для досягнення кращої якості плодів та відростання бічних пагонів подбайте про те, аби рослини були відкритими і до них проникало вдосталь сонячного світла (особливо всередину насаджень).

  1. Підсипання ґрунту. Часто трапляється, що в процесі вирощування огірка оголюється коренева система, яка виходить на поверхню, внаслідок чого погіршується живлення рослин. У такому випадку рослини підсипають шаром ґрунтосуміші завтовшки 2–3 см.
  2. Зрошення. Тільки-но висадивши рослини огірка, уникайте надлишкового зволоження, щоб не спричинити загнивання кореневої системи. До настання періоду плодоношення поливання поступово посилюють.

Поливають рослини в першій половині дня в ясну сонячну погоду – не раніше ніж через 2–3 години після сходу сонця (за цей час температура в теплиці підвищиться і рослини прогріються, інакше вони не будуть готові ввібрати вологу, що призведе до скидання зав’язі та втрати кореневої системи). Температура поливної води має бути в межах плюс 22–25ºС. До настання плодоношення рослини поливають раз на 3–4 дні (норма — 8–10 л/м2). У період плодоношення вимоги рослин до вологи зростають, тому поливати їх треба щоденно по 4–5 л/м2, а у спекотні дні — по 6–6,5 л/м2. Якщо з певних причин зрошення проводять через день — вказану норму води збільшують удвічі.

  1. Підживлення СО2. Для збільшення урожайності рослин концентрацію вуглекислого газу в теплиці слід підвищувати до 0,15–0,2%. Цього можна досягти, розкладаючи шматочки сухого льоду в банки або спалюючи невелику кількість дров з осики чи берези.
  2. Удобрення. Систему удобрення треба розробляти на основі комплексного аналізу ґрунту. Восени слід внести органіку — свіжий гній (1,5–2 т на сотку), що покращить структуру ґрунту і зменшить його щільність. Крім того, треба внести частину фосфорних і калійних добрив. Під час плодоношення огірка використайте кальцієві та магнієві добрива, які збільшать урожайність. Підживлення здійснюють 4–5 разів на місяць, з огляду на дані аналізу ґрунту.

У період інтенсивного росту і плодоношення рослин огірка рекомендують використовувати таку схему приготування поживного розчину (на 1000 л поливної води): калійна селітра — 550 г; магнієва селітра — 400 г; кальцієва селітра — 400 г; монофосфат калію — 150 г; аміачна селітра — 100 г.

Усього треба взяти 1,6 кг добрив на 1000 л поливної води. Усі види добрив змішують, отриманий розчин має бути прозорим і без осаду.

Можна проводити некореневі підживлення, додаючи на 100 л води 150–200 г сечовини, 150 г суперфосфату та 100 г калімагнезії.

⌂ Тля на листі огірків

  1. Захист від хвороб та шкідників. Найбільшими шкідниками для огірка в теплиці є кліщ, білокрилка та попелиця. Для боротьби з ними застосовують інсектициди Актеллік, Карате, Конфідор, Моспілан, Талстар та ін. Найпоширенішими хворобами рослини огірка в період їх вирощування є: пероноспороз, борошниста роса, антракноз, фузаріоз.

Відео: Хвороби ТОМАТІВ, ОГІРКІВ

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»

Борошнистій росі сприяють підвищена вологість повітря, поливання холодною водою, різкі перепади температури повітря з випаданням конденсату та погане провітрювання. Проти цієї хвороби можна застосовувати препарати на основі сірки (Тіовіт Джет 80 WG та ін.).

Для отримання високого і стабільного врожаю треба постійно стежити за станом рослин. Та навіть якщо нема проявів хвороб, рослини треба обробляти. Однак треба дотримуватися періоду очікування препаратів після обробки, не бажано зловживати хімічними засобами захисту, адже це може завдати шкоди і здоров’ю людей, і самим рослинам: їхній ріст пригнічується, пришвидшуються процеси старіння. Аби збудники хвороб не звикали до дії препаратів — засоби треба чергувати.

Важливо також правильно проводити обприскування. Треба забезпечити дрібнодисперсне розпилення, витрачаючи 10 л робочого розчину на сотку. Його треба наносити на обидва боки листка й обов’язково додавати прилипач. Сьогодні успішно використовують такі фунгіциди: Превікур, Ридоміл Голд, Альєтт, Акробат, Курзат та ін.

⌂ Урожайність огірка в неопалювальних плівкових теплицях зазвичай становить 14–18 кг/м2

  1. Збирання врожаю. Плоди в умовах плівкової теплиці формуються дуже швидко, тому їх збирають через день або й щодня. Урожайність огірка в неопалювальних плівкових теплицях зазвичай становить 14–18 кг/м2, у теплицях з обігрівом — до 20–26 кг/м2.

Вегетативний чи генеративний?

Аби отримати дружний врожай, треба стежити за розвитком рослин і підтримувати баланс між їхнім вегетативним та генеративним ростом. Правильно визначити стан рослин і заходи для їх спрямування на вегетативний чи генеративний ріст допоможуть наведені таблиці (1, 2).

Таблиця 1

Найбільш характерні показники для візуальної оцінки стану рослин огірка

Вегетативний ріст

Генеративний ріст

Потужне стебло

Тонке стебло

Великий крихкий листок

Короткий грубий листок

Великі квітки

Малі квітки

Зав’язь квітує низько від верхівки рослин

Зав’язь зацвітає дуже близько до верхівки рослин

Сильний ріст бічних пагонів

Слабкий ріст бічних пагонів

Слабкий налив плодів

Швидке утворення плодів

Рослина світло-зеленого кольору

Рослина темно-зеленого кольору

 

Таблиця 2

Показники

Вегетативний ріст

Генеративний ріст

Початок поливання

Раніше

Пізніше

Закінчення поливання

Пізніше

Раніше

Частота поливань/тривалість

Часто/мало

Рідко/багато

Концентрація солей у розчині

Низька

Висока

Вологість ґрунту

Висока

Низька

Різниця температури

день/ніч

Мала

Велика

Середньодобова температура

Низька

Висока

Кількість листків на рослині

Багато

Мало

 

Купити насіння огірків тут

Читайте ще:
Огірки — зелені красені вашого городу
Кімнатні помідори
Баклажани. Від розсади до врожаю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram