Баклажани. Від розсади до врожаю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.01.2021

До успішного вирощування «синеньких», як їх ласкаво називають на півдні України, я йшла довгим шляхом. Стверджувати, що розгадала всі секрети цієї непростої культури, ще не можу. Але за час пильного спостереження за розвитком рослин, аналізу свого і чужого досвіду таки, вважаю, майже досягла мети.

Біологічні особливості баклажанів

Для ближчого знайомства з баклажанами дізнаймося про його родовід. Сімейство — пасльонові. Родичі — картопля, тютюн, перець, томати. Звідси випливає, що садити баклажан треба подалі від них і точно не садити після них, адже мають однакову потребу в живленні, їх уражають ті самі шкідники і хвороби.

Ця культура — виходець із тропічної Індії, де була відома ще в першому тисячолітті до нашої ери. Потім овоч завоював Японію і Китай, Іран, Туркестан, країни Північної Африки. Відома нам назва, найімовірніше, походить від турецького слова «патлиджан». До Туреччини, своєю чергою, баклажан потрапив із Персії разом із назвою «бадиджан». Європейці познайомилися з ним у середині XV століття, але, вважаючи неїстівним, розводили як декоративну рослину. Додавали до меню лише в XIX сторіччі.

Тож, з огляду на походження баклажанів, основне завдання під час вирощування — створення тропічних умов на окремо виділеному городі. Тобто має бути тепло, волого й ситно. До того ж ця культура в усьому любить стабільність. Якщо тепло, то 25–28 градусів на всіх етапах розвитку (звісно, крім осінніх негод, коли вже й жити несила, але й помирати ще не хочеш). Стабільність має бути й у зволоженні. Вода повинна просочуватися в ґрунт на глибину залягання коренів, проте поливати треба без фанатизму, щоб коріння, напившись, дихало. Найважливіше поливання — у період утворення зав’язі й росту плодів.

Баклажан — самозапильна рослина, але, вирощуючи в теплицях, із запиленням можуть виникнути проблеми. Доведеться вранці струшувати кущі. Вологість повітря теж важлива, бо потрібна для проростання важкого пилку.

Ґрунти овоч любить легкі, багаті на поживні речовини, із нейтральною реакцією. Чудово росте на теплих грядках під укриттям із нетканого матеріалу (до речі, тоді можна обійтися й без теплиці). Добрива — компост, перегній, попіл — краще вносити восени.

Баклажан — непроста рослина. Йому не досить лише тепла й турботи. Він бажає, щоб ним милувалися. І я милуюся, бо ж є чим! Хіба не чудове його ворсисте, широке листя, великі фіолетові та білі квітки, розлогі, пишні кущі? А плоди? Це шедеври селекціонерів!

Крім традиційних синіх і темно-фіолетових, городники прикрасили грядки рожевими, ліловими, помаранчевими, коричневими, зеленими, червоно-фіолетовими, білими і смугастими плодами. Змінилася і їхня форма. Маленькі малоїстівні, непримітні плоди диких колючих рослин за останнє століття перетворилися на м’ячики, еліпси, яйця, змійки, мечі, великі краплі. Їхня вага, залежно від сорту, коливається від сто грамів до двох кілограмів.

⌂ Фото: Баклажани можна вирощувати в таких тепличках

 

Вибір місця для посадки баклажанів

Спочатку ми спробували вирощувати баклажани в маленькій теплиці. Але вона затінювалася старим абрикосом, тому на кущах виросло більше листя, ніж плодів. Пересадили їх у відкритий ґрунт. Для баклажанів виділяємо найкомфортніші місця: світлі й теплі — біля будинку та теплиці.

Наша ділянка не велика, дотримуватися сівозміни на ній майже неможливо. Рядки не перекопуємо, а тільки розпушуємо й збагачуємо різноманітною органікою. Останнім часом ще додаємо кінську підстилку, перемішану з тирсою і вівсяною соломою. Таким чином ми допомагаємо міському поні-клубу позбутися використаного. Щасливі всі: господарі клубу, коні, ми й рослини.

Дуже важливе питання — прогрівання ґрунту навесні. Для цього згрібаємо осінню мульчу, поверхню грядок розрівнюємо і накриваємо поліетиленовою плівкою.

Також дуже важливо для отримання багатого врожаю придбати насіння баклажанів винятково гарної якості.

⌂ Фото: Висаджуємо розсаду баклажанів, коли ґрунт прогріється до 15 градусів

 

Висаджування розсади баклажанів

Навіть незначно пошкоджена коренева система баклажанів важко відновлюється. З огляду на це, раджу вирощувати розсаду в контейнерах. Найкращі — розміром 10 х 10 см, але не менші. Під час пересаджування використовуйте метод перевалювання. Вік розсади — 60–65 днів. Не варто перетримувати її, бо тоді коріння закручується і відмирає.

Висаджуємо розсаду, коли ґрунт прогріється до 15 градусів. У лунки вносимо компост, попіл. Намагаємося не загущувати. Оптимальна відстань між рослинами — 40 х 50 см. Іноді ущільнюємо насадження, розташувавши вздовж бордюрів спаржеву квасолю.

 

Укриття розсади баклажанів

Баклажан — рослина короткого світлового дня (позначається тропічне походження), тому бажано від вісімнадцятої години вечора до шостої ранку його притінювати. На грядках встановлюємо дротяні дуги й накриваємо щільним агроволокном. Знімати укриття не поспішаємо. Якщо припече травневе сонечко, знімаємо агроволокно з південного боку, закріпивши на дугах простими прищіпками. Такий захист створює своєрідний мікроклімат без негативних наслідків, яке дає укриття плівкою. Крім того, прискорюється процес приживлюваності розсади.

Відомо, що баклажани — улюблена страва для колорадських жуків. Укриття врятують рослини хоча б на початку розвитку. Ми вирощуємо баклажани біля будинку, картоплі поруч нема, тому неважко розправитися зі шкідниками вручну. Найважче господарям, які мають город далеко від дому, а близько є картопляне поле. Допоможе лише замочування коренів розсади в засобі «Актара» або застосування біопрепаратів.

 

Догляд за баклажанами

Коли прогріється ґрунт, застосовуємо крапельне поливання. Грядки мульчуємо, що полегшує боротьбу з бур’янами. Мульча також захищає коріння від перегрівання і випаровування вологи, слугує живленням найкращим землеробам — черв’якам і мікроорганізмам.

Баклажани дуже чутливі до підживлення. Його можна починати через два-три тижні після висаджування рослин на постійне місце, коли розсада добре приживеться. Підживлення (три за сезон) вносимо тільки під корінь, чергуючи органічні та мінеральні добрива. Під час плодоношення ще й посипаємо ґрунт золою.

⌂ Фото: Збираємо баклажани вибірково, коли досягнуть потрібного розміру у фазі технічної стиглості

 

Достигання і збирання урожаю баклажанів

Щоб не перевантажувати рослини, нормуємо урожай. Обов’язково видаляємо королівську квітку (махрову), зайве листя, слабкі пагони, пасинки, а наприкінці сезону й квітки. Збираємо баклажани вибірково, коли досягнуть потрібного розміру у фазі технічної стиглості. Темно-сині плоди мають набути глянцевого блиску, білі — стати білосніжними, а не жовтуватими. Не варто перетримувати плоди, бо тоді м’якуш грубшає, достигає насіння, з’являється гіркота (багато соланіну). Зберігаються недовго, в теплому приміщенні швидко в’януть, у холодильнику витримують приблизно місяць.

 

!!! Що баклажану не до вподоби?

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ольга БУРМІСТРОВА,  учений секретар клубу «Садівник», м. Вінниця

Купити насіння баклажанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени
Про підготовку ґрунту для висівання насіння різних овочевих культур, про те, як правильно проростити насіння для дружніх сходів, і, зрештою, про те, як за цими сходами (або розсадою) доглядати, розповідає експерт СонцеСаду
Білі баклажани, кучерява капуста, високорослий перець (журнал СонцеСад №4/2021)
У кооперативі «Родинний добробут», що на Київщині, вирішили пошукати «родзиночки» й віддали перевагу оригінальним сортам традиційних овочів та зелені
Особливості вирощування баклажанів
Баклажани мають дуже панський характер, порівняно з ін­шими родичами. Поради фахівця, як догодити цьому «пану»
Зберігання різних видів капусти взимку
Існують різноманітні способи зберігання різних видів капусти взимку
Про користь буряка
Буряк столовий — найпоширеніша і найбільш вживана овочева культура, яка має багатий хімічний склад поживних речовин
Органічне вирощування овочів
Досвід сім'ї Марченко (СС. 4/2020)
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Овочі для шкіри (журнал СонцеСад №4/2020)
Косметика з городу

Рекомендовані товари!

Баклажан Алмаз

У наявності

Баклажан Алмаз (ЕБЛ-3)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка за 0,5 г, за 3 г, за 5 г
Баклажан Геліос

У наявності

Баклажан Геліос (ЕБЛ-2)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка за 0,3 г, за 3 г, за 5 г
Баклажан Бібо за 0,25 г

У наявності

Баклажан Бібо за 0,25 г (ЕБЛ-9)

11.9грн.

14грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 0,25 г
Баклажан Смак грибів за 0,3 г

У наявності

Баклажан Смак грибів за 0,3 г (ЕБЛ-17)

11.9грн.

14грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 0,3 г
Баклажан Перфекшен F1 за 8 нас.

У наявності

Баклажан Перфекшен F1 за 8 нас. (ЕБЛ-33)

15.3грн.

18грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Гордіта F1

У наявності

Баклажан Гордіта F1 (ЕБЛ-32)

22.1грн.

26грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка за 40 нас., за 8 нас.
Баклажан Марципан F1 за 0,5 г

У наявності

Баклажан Марципан F1 за 0,5 г (ЕБЛ-21)

11.9грн.

14грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 0,5 г
Баклажан Лаура за 0,25 г

У наявності

Баклажан Лаура за 0,25 г (ЕБЛ-31)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду овально-конічна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Аретуза F1 за 8 нас.
NEW!

У наявності

Баклажан Аретуза F1 за 8 нас. (ЕБЛ-27)

44.2грн.

52грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 8 нас.
Баклажан Жизель за 0,3 г

У наявності

Баклажан Жизель за 0,3 г (ЕБЛ-25)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 0,3 г