Особливості вирощування баклажанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.11.2021

Баклажани — представники родини Пасльоно­вих, до якої належать помідори і перець. Однак вони мають дуже панський характер, порівняно з ін­шими родичами.

Баклажани більше люблять тепло — оптимальна температура для росту і розвитку рос­лин 25-30 °С. Якщо ж температура знижується до +15 °С, вони припиняють ріст, не цвітуть, зав’язь обпадає. Рослини вибагливі до вологи. Якщо їм не давати «пити», плоди дуже гірчитимуть. Ця культура — короткого світлового дня, дуже лю­бить світло, а в тіні «скидає» зав’язь, знижує врожайність, а плоди несмачні. Щоб виростити щедрий врожай баклажанів, їх найкраще садити на родючих, легких за ме­ханічним складом і достатньо зволожених грунтах південних або південно-західних схилів. Важкі та хо­лодні грунти непридатні для вирощування культури. Найкращими попередниками для баклажана є огірок, цибуля, капуста ранньостиглих термінів достигання, багаторічні трави.

 

Особливості вирощування розсади баклажанів

Під час вирощування баклажана ви­користовують лише розсадний спосіб. Адже на початкових етапах росту ба­клажан росте повільно і його вороги— бур’яни, колорадський жук та фітофто­роз, становлять більшу небезпеку при безпосередньому висіванні в ґрунт. Розсаду баклажана вирощують так само, як і помідора. Однак варто вра­хувати кілька особливостей. Його ко­ренева система більш дерев’яниста, тому баклажан гірше приживається при пересаджуванні. Отож, розсаду найкраще вирощувати без пікірування. Найкраще—у торфоперегнійних гор­щечках. Відразу після отримання сходів зменшують температуру утримуван­ня розсади до 16–18 ºС, щоб сіянці не витягнулися. Якщо вирощуєте роз­саду на підвіконні, найкраще підійдуть вікна з південною та східною експози­цією.

Підживлення розсади здійснюють на 25–30 день — можна використовувати комплексні мінеральні або органічні до­брива з мікроелементами Вермісол», «Вермістим-К», «Гумісол», «Томат-М» та ін.) або просто пташиний послід, розведений у воді (1:10).

 

Хвороба розсади баклажанів — чорна ніжка

Скосити ряди розсади баклажа­на може чорна ніжка. Тож потрібно вчасно проріджувати посіви, полива­ти тільки теплою водою і лише за по­треби, розпушувати ґрунт, не допуска­ти його перезволоження та запливання, різких коливань температури. Крім того, проти кореневих гнилей та з метою їх профілактики використовують препа­рат «Превікур» (15 мл препарату роз­чиняють у 10 л води) — розчином кім­натної температури поливають ґрунт під час висівання насіння або коли з’являть­ся сходи (2-4 л на 1 м2) з наступним по­ливанням через 4–6 тижнів.

⌂ Фото: Чорна ніжка на розсаді

 

Коли висаджувати розсаду баклажанів

У віці 50–55 днів розсаду можна ви­саджувати у відкритий ґрунт, але по­трібно, щоб минула загроза весняних приморозків і верхній шар грунту про­грівся до + 12–14 °С. У Степу — 10–15, в Лісостепу — 15–20, на Поліссі — 20–25 травня. Ранньостиглі сорти висад­жують за схемою: 50 х ЗО см або 70 х 35 см, середньо- та пізньостиглі — 70 х 70 см або 60 х 60 см.

 

Особливості вирощування високих сортів баклажанів

Останнім часом на ринках з’яв­ляється велика кількість високорос­лих тепличних сортів і гібридів ба­клажана (Віола, Вагомий, Робін Гуд, Фабіна Б1, Фарама Л1, Оріон Б1, Ма­донна Л1 та ін.), які потребують форму­вання рослин. Однак баклажан, на від­міну від помідора, формують не в одне стебло, а у два–три, оскільки він сла­бо утворює пагони. Після висаджу­вання розсади такі сорти підв’язують до шпалери і систематично обкручують відібрані пагони навколо неї. Крім того, потрібно їх пасинкувати, тобто видаля­ти пагін, який росте з пазухи листка.

 

Догляд за баклажанами

Щоб отримати щедрий врожай ба­клажанів, потрібно:

Покращити ізоляційні власти­вості мульчі (соломи, торфу, листя, сухого грунту) можна нанесенням суспензії білого каоліну (глина) на її поверхню. З цією метою готують су­спензію з розрахунку 500 г чисто­го каоліну на 5 л води, яку наносять на поверхню розстеленої мульчі. Каолінування також використову­ють і на поверхні рослин баклажана, оскільки воно ефективно захищає від перегрівання і зменшує випаро­вування вологи, особливо в посуш­ливе літо.

 

Як боротися з колорадським жуком

Найбільший ворог баклажанів — колорадський жук, який ще у роз­садний період може знищити посіви цієї культури. Серед найновіших ме­тодів боротьби з ним є намочування коренів розсади перед висаджуван­ням у відкритий ґрунт у суспензії пре­паратів «Актара 25% WG» та «Пре­стиж 290 FS» (100 мл на 10 л води). Це захищає рослини від шкідників про­тягом 60 днів. Під час вегетації мож­на обприскувати рослини препарата­ми «Актара 250 WG» (0,6–0,8 г/сотку на 3 л води), «Актара 240 SC» (0,7–0,9 г/сотку на 3–5 л води), «Бомбар­дир» (0,45–0,5 г/сотку на 5 л води), хоча вони ефективні лише частко­во.

Однак після контакту з пестицида­ми квітки баклажана чорніють, засиха­ють та обсипаються. Тому найкраще після висаджування розсади у відкритий грунт кілька разів на день обприскува­ти їх настоєм ромашки лікарської (100 г на 1 л води) або листків грецького горі­ха (100 г залити 2 л води, кип’ятити 5–10 хв., 200 г концентрату розчинити в 10 л води). Нешкідливий для людини і біологічний препарат Бітоксибацилін (40–100 г на 10 л води). Однак ці заходи ефективні тільки проти личинок першо­го і другого покоління та не знищують дорослих личинок і жуків. Ефективним засобом проти колорадського жука є використання попелу. Під час висад­жування розсади в лунку насипають склянку попелу та посипають ним по­верхню ґрунту навколо рослин. Після цього, не чекаючи появи личинок, рос­лини додатково обприскують розчином (на 10 л води 2 л попелу і трохи госпо­дарського мила). Потім 1 л цього роз­чину розводять у 10 л води й обприску­ють баклажани.

 

Як правильно збирати баклажани

Плоди баклажана збирають тоді, коли насіння плодів ще біле. Якщо за­пізнитеся— воно стане коричневим, а якість плодів погіршиться (у них на­копичується соланін). Не можна збері­гати плоди баклажана на світлі, оскіль­ки в них також може накопичуватися соланін, шкідливий для здоров’я лю­дини. Найкраще зберігати плоди у тем­ному холодному приміщенні (+1–2 °С) з відносною вологістю повітря 80–90%.

 

Розповіла ексклюзив для «СонцеСаду» Ірина Бобось, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри овочівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України

 

Купити насіння баклажанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Посів овочевих культур: оптимальні умови для проростання насіння
Посів овочевих культур: оптимальні умови для проростання насіння
Насіння більшості рослин не може проростати одразу ж після дозрівання. Якими повинні бути оптимальні умови для проростання насіння, знають експерти «СонцеСаду»
Мікрогрін — просто та корисно
Мікрогрін — просто та корисно
Споживати мікрозелень тепер модно недарма, бо корисних речовин у ній міститься набагато більше, ніж у звичайних рослинах. Про секрети вирощування цього суперфуду (СС 4/21)
Розсада у касетах — вигідно і зручно
Розсада у касетах — вигідно і зручно
Переваги та особливості вирощування розсади в касетах
Сіємо зелень восени
Сіємо зелень восени
Деякі овочеві культури можна сіяти восени, під зиму. Тоді свіжа зелень, стійка до хвороб і шкідників, з'явиться на вашому столі на 10–15 днів раніше
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Сусідство овочів
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Баклажани. Від розсади до врожаю
Баклажани. Від розсади до врожаю
Основні правила гарного врожаю баклажанів
Як вирощувати баклажани
Як вирощувати баклажани
Основні правила з вирощування баклажанів

Рекомендовані товари!

0
Баклажан Чорний красень за 0,5 г

У наявності

Баклажан Чорний красень за 0,5 г (ЕБЛ-1)

10грн.
3
Баклажан Геліос

У наявності

Баклажан Геліос (ЕБЛ-2)

12грн.
0
Баклажан Лонг Поп за 20 нас.

У наявності

Баклажан Лонг Поп за 20 нас. (ЕБЛ-6)

9грн.
0
Баклажан Бібо за 0,25 г

У наявності

Баклажан Бібо за 0,25 г (ЕБЛ-9)

14грн.
0
Баклажан Смак грибів за 0,3 г

У наявності

Баклажан Смак грибів за 0,3 г (ЕБЛ-17)

14грн.
0
Баклажан Матросик за 30 нас.

У наявності

Баклажан Матросик за 30 нас. (ЕБЛ-12)

9грн.
0
Баклажан Марципан F1 за 0,5 г

У наявності

Баклажан Марципан F1 за 0,5 г (ЕБЛ-21)

14грн.