Як вирощувати баклажани

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
04.12.2020

⌂ Баклажан має смачний "грибний" смак

  Серед овочів баклажани займають особливе місце завдяки незвичайному «грибному» смаку і унікальним лікувальним властивостям плодів, які дуже корисні для профілактики і лікування атеросклерозу, подагри, серцево-судинних захворювань, особливо що супроводжуються набряками, при захворюваннях печінки, як дієтичний продукт при цукровому діабеті.
  Зовнішній вигляд рослини дозволяє порівняти баклажани з малими екзотичними деревцями, прикрашеними своєрідними зірочками квіток, а потім нерідко звисаючими до землі, плодами. Через це баклажанам складно підшукати гідне місце в композиції. Шляхетний у своїх темних, фіолетових тонах (останнім часом виведені сорти з червоними , білими і смугастими плодами ), він приречений на самотність в городному партнерстві. Тому на партерному городі рекомендується висаджувати на окремій грядці південної експозиції або на високій грядці, на легких, родючих грунтах.
  Відстань між рослинами має бути 40-50 см, глибина загортання насіння 1-2 см.

⌂ Баклажан любить легкий, але дуже родючий грунт

  Кращі попередники: огірки , капуста , зеленні бобові культури. Не можна вирощувати після картоплі або повторно на одному і тому ж місці. Повертати на колишнє місце через 3-4 роки. Баклажан любить легкий, але дуже родючий грунт, обов'язково з органічними добривами. Підійдуть супіски, чорноземи, суглинки. Непридатні для посадки баклажана глинисті грунти і солонці. Оптимальна температура росту баклажан +20 +30 ° С, при +15 ° С ріст припиняється. Завдяки великій листкової поверхні: вдвічі більшою, ніж у перця, баклажан випаровує багато води, тому його треба часто і рясно поливати. Посів замоченого або пророщеного насіння баклажана у відкритий грунт (безрассадний спосіб посадки) проводять у пізньо - весняні терміни: у 2 - 3-ю декади травня, при прогріванні грунту вище +12 ° С. В якості поодинокої культури з баклажаном висівають редиску, для того щоб він перший зійшов і захищав сходи баклажана від бур'янів. Коли сходи баклажана з'являються, редис разом з бур'янами прополюють, а самі баклажани проривають, залишаючи відстань між сходами 20 см. Посадку баклажана через розсаду проводять наприкінці лютого-початку березня. Розсаду краще відразу ж вирощувати в торфо - перегнійних горщиках, пластмасових, поліетиленових, картонних стаканчиках з дренажними отворами або спеціальних торфоблоках. Можна використовувати горщики з пресованого паперу або з суміші целюлози з торфом. Ці горщики повністю розкладаються в землі, тому розсаду висаджують разом з горщиком, що виключає пошкодження її кореневої системи. Перед посадкою горщики все ж доводиться розрізати або обрізати у них дінце, щоб коріння могли безперешкодно рости далі. Вони забезпечують проростки індивідуальною площею живлення та освітлення, а також дозволяють висадити рослини на постійне місце без пошкодження кореневої системи. Тому в горщики висівають 1 - 3 насінини, видаляючи згодом слабкі проростки.
   Можна вирощувати розсаду в посівному ящику: на вирівняну за допомогою дерев'яної дощечки поверхню грунтової суміші насіння розкладають рядками з рівномірними проміжками, потім присипати тонким шаром грунту і притискають. Полив краще здійснити обприскувачем, щоб грунт не розмивався. Створення високої вологості, прискорює проростання. Посівний ящик бажано прикрити склом, плівкою або пластмасовою кришкою. Грунт для посіву можна купити в магазині або приготувати самостійно: низинний торф , перегній, пісок (4:3:1). На відро такої суміші додають три сірникових коробка суперфосфату і склянка деревної золи (або півсклянки сульфату калію), після чого все ретельно перемішують. При нерівномірному розподілі сіянців за площею посівного ящика, парника або теплиці деякі овочівники сіянці баклажанf обов'язково пікірують (пересаджують), що перешкоджає витягуванню посівів при густому посіві. Пікіровку проводять у фазі сім'ядольних або 1-2 справжніх листків. За добу до пікіровки рослини рясно поливають, щоб легше відокремити грунт від коренів. Для пікіровки відбирають здорові, добре розвинені сіянці, які обережно виймають з посівного ящика і пересаджують за допомогою кілочка, зробивши попередньо поглиблення в грунті і видаливши 1/ 3 частина головного кореня сіянця для формування мичкуватої кореневої системи. При посадці коріння сіянці щільно притискають грунтом, щоб не можна було витягнути його за сім'ядольних листків. Після пікіровки сіянці, як правило, припиняють ріст на кілька діб, в'януть. У цей період досвідчені городники застосовують не суцільний, а смуговий полив розпікірованих сіянців, який сприяє кращій приживлюваності і знижує ураження рослин хворобами.

⌂ Розсада баклажанів, висаджена на городі

    Щоб розсада правильно розвивалася (мала потужну кореневу систему і невелику площу листя) дуже важливо дотримуватися оптимального світлового, водного і температурного режиму.     Показником недостатнього освітлення розсади можуть служити непропорційно розвинені, витягнуті, етіолірованні (з недоліком хлорофілу) проростки. У такому випадку вдаються до додаткового висвітлення (люмінесцентними лампами, перестановка ящиків або горщиків з розсадою на більш освітлені підвіконня) і присипці витягнутих проростків грунтом. За час вирощування розсади присипку роблять кілька разів. Це зміцнює рослини, сприяє кращому розвитку кореневої системи.
   Полив розсади здійснюють по мірі підсихання верхнього шару грунту до рівня залягання коренів. При ознаках недостатності харчування проводять полив розчином мінеральних добрив (по 1,5 г азотного , фосфорного і калійного добрива на 1 л. води).
   Останні 7-10 діб до висадки в грунт розсаду поливають помірно, тому що надлишок вологи при слабкому провітрюванні приміщення сприяє більш пухкій будові тканин. У цей час в підгодівлі повинні переважати фосфорно -калійні добрива. Велике значення має загартовування розсади, що складається в чергуванні підвищених денних і знижених нічних температур. Так, для розсади баклажан оптимальною температурою в денні години вважають +16-20 °, в нічні години +10-12 °.
  При вирощуванні розсади в ящиках або горщиках за 10-15 діб до висадки їх виносять у теплу погоду на вулицю, спочатку не на довго, потім на більший час. Так роблять з розсадою в парниках, відкриваючи рами або плівку.
  Для розсади багатьох овочевих рослин практикою встановлено граничний вік, понад який її якість починає погіршуватися, а пересадка стає хворобливою. Граничний вік розсади баклажана - 60-70 діб. Тому початок посіву насіння на розсаду порівнюють з можливими термінами висадки її у відкритий грунт.

⌂ Урожай баклажанів безпосередньо залежить від правильного догляду

  Перед посадкою у відкритий грунт розсаду рясно поливають, поділяють торфоблоки, розривають стінки стаканчиків і висаджують, не порушуючи грудки землі, у другій половині дня, щоб посадки за ніч зміцніли і легше перенесли денну спеку в наступні добу. У похмуру погоду посадки проводять весь день. Якщо все-таки довелося висаджувати перерослу розсаду, її нахиляють верхівками в одну сторону. Після посадки розсади баклажана її притінюють екраном з натягнутою на рами мішковиною або вкривають від прямих сонячних променів паперовими ковпачками, які можна використовуватися і при заморозках.
   Після того як розсада вкоріниться, встановлюють її регулярний рясний полив: через кожні 2-3 дні. Деякі городники рекомендують вносити під баклажани (під корінь), через 2 тижні після посадки, невеликі дози комплексного мінерального добрива (згідно інструкції) протягом усього періоду вирощування. Основний догляд полягає в прополці, розпушуванні грунту, підживленні (фосфорні та азотні добрива), регулярному поливі, боротьбі з шкідниками (попелиця, колорадський жук, павутинний кліщ, трипси). Проти вірусних хвороб має сенс витримати насіння в 1% розчині марганцівки, а при хворобах на етапі вегетації є сенс використовувати відповідні препарати. Колорадського жука багато хто на своїх ділянках збирають механічним способом. При нестачі поливу, тепла, нестачі мікроелементів у грунті, баклажан може скинути бутони, квітки і зав'язі, а це загрожує втратою врожаю.

    Улейська Л.І.

Купити насіння баклажанів можна тут

Читайте ще:
Вирощування помідорів у теплицях
Корисні властивості гарбуз
Коли сіяти огірки

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram