Як вирощувати баклажани

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
04.12.2020

Серед овочів баклажани займають особливе місце завдяки незвичайному «грибному» смаку і унікальним лікувальним властивостям плодів.

Як посадити баклажани з насіння

Зовнішній вигляд рослини дозволяє порівняти баклажани з малими екзотичними деревцями, прикрашеними своєрідними зірочками квіток, а потім нерідко звисаючими до землі, плодами. Через це баклажанам складно підшукати гідне місце в композиції. Шляхетний у своїх темних, фіолетових тонах (останнім часом виведені сорти з червоними, білими і смугастими плодами), він приречений на самотність в городному партнерстві. Тому на партерному городі рекомендується висаджувати на окремій грядці південної експозиції або на високій грядці, на легких, родючих ґрунтах.

Відстань між рослинами має бути 40-50 см, глибина загортання насіння 1-2 см.

⌂ Фото: Баклажани вирощують як розсадним способом, так і з насіння

Кращі попередники: огірки , капуста , зеленні бобові культури. Не можна вирощувати після картоплі або повторно на одному і тому ж місці. Повертати на колишнє місце через 3-4 роки. Баклажан любить легкий, але дуже родючий ґрунт, обов'язково з органічними добривами. Підійдуть супіски, чорноземи, суглинки. Непридатні для посадки баклажана глинисті ґрунти і солонці. Оптимальна температура росту баклажан +20 +30 ° С, при +15 ° С ріст припиняється. Завдяки великій листкової поверхні: вдвічі більшою, ніж у перця, баклажан випаровує багато води, тому його треба часто і рясно поливати.

Посів замоченого або пророщеного насіння баклажана у відкритий ґрунт (безрассадний спосіб посадки) проводять у пізньо-весняні терміни: у 2-3-ю декади травня, при прогріванні ґрунту вище +12 ° С. В якості поодинокої культури з баклажаном висівають редиску, для того щоб він перший зійшов і захищав сходи баклажана від бур'янів. Коли сходи баклажана з'являються, редис разом з бур'янами прополюють, а самі баклажани проривають, залишаючи відстань між сходами 20 см.

 

Посадка баклажана через розсаду

Посадку баклажана через розсаду проводять наприкінці лютого-початку березня. Розсаду краще відразу ж вирощувати в торфо - перегнійних горщиках, пластмасових, поліетиленових, картонних стаканчиках з дренажними отворами або спеціальних торфоблоках. Можна використовувати горщики з пресованого паперу або з суміші целюлози з торфом. Ці горщики повністю розкладаються в землі, тому розсаду висаджують разом з горщиком, що виключає пошкодження її кореневої системи.

Перед посадкою горщики все ж доводиться розрізати або обрізати у них дінце, щоб коріння могли безперешкодно рости далі. Вони забезпечують проростки індивідуальною площею живлення та освітлення, а також дозволяють висадити рослини на постійне місце без пошкодження кореневої системи. Тому в горщики висівають 1-3 насінини, видаляючи згодом слабкі проростки.

Можна вирощувати розсаду в посівному ящику: на вирівняну за допомогою дерев'яної дощечки поверхню ґрунтової суміші насіння розкладають рядками з рівномірними проміжками, потім присипати тонким шаром ґрунту і притискають.

Полив краще здійснити обприскувачем, щоб ґрунт не розмивався. Створення високої вологості, прискорює проростання. Посівний ящик бажано прикрити склом, плівкою або пластмасовою кришкою. Ґрунт для посіву можна купити в магазині або приготувати самостійно: низинний торф, перегній, пісок (4:3:1). На відро такої суміші додають три сірникових коробка суперфосфату і склянка деревної золи (або півсклянки сульфату калію), після чого все ретельно перемішують.

При нерівномірному розподілі сіянців за площею посівного ящика, парника або теплиці деякі овочівники сіянці баклажанів обов'язково пікірують (пересаджують), що перешкоджає витягуванню посівів при густому посіві. Пікіровку проводять у фазі сім'ядольних або 1-2 справжніх листків. За добу до пікіровки рослини рясно поливають, щоб легше відокремити ґрунт від коренів. Для пікіровки відбирають здорові, добре розвинені сіянці, які обережно виймають з посівного ящика і пересаджують за допомогою кілочка, зробивши попередньо поглиблення в ґрунті і видаливши 1/3 частина головного кореня сіянця для формування мичкуватої кореневої системи.

При посадці коріння сіянці щільно притискають ґрунтом, щоб не можна було витягнути його за сім'ядольних листків. Після пікіровки сіянці, як правило, припиняють ріст на кілька діб, в'януть. У цей період досвідчені городники застосовують не суцільний, а смуговий полив розпікірованих сіянців, який сприяє кращій приживлюваності і знижує ураження рослин хворобами.

⌂ Фото: Розсада баклажанів у відкритому ґрунті

Щоб розсада правильно розвивалася (мала потужну кореневу систему і невелику площу листя) дуже важливо дотримуватися оптимального світлового, водного і температурного режиму. Показником недостатнього освітлення розсади можуть служити непропорційно розвинені, витягнуті, етіолірованні (з недоліком хлорофілу) проростки. У такому випадку вдаються до додаткового висвітлення (люмінесцентними лампами, перестановка ящиків або горщиків з розсадою на більш освітлені підвіконня) і присипці витягнутих проростків ґрунтом. За час вирощування розсади присипку роблять кілька разів. Це зміцнює рослини, сприяє кращому розвитку кореневої системи.

Полив розсади здійснюють по мірі підсихання верхнього шару ґрунту до рівня залягання коренів. При ознаках недостатності харчування проводять полив розчином мінеральних добрив (по 1,5 г азотного , фосфорного і калійного добрива на 1 л води).

Останні 7-10 діб до висадки в ґрунт розсаду поливають помірно, тому що надлишок вологи при слабкому провітрюванні приміщення сприяє більш пухкій будові тканин. У цей час в підгодівлі повинні переважати фосфорно -калійні добрива. Велике значення має загартовування розсади, що складається в чергуванні підвищених денних і знижених нічних температур. Так, для розсади баклажан оптимальною температурою в денні години вважають +16-20 °, в нічні години +10-12 °.

При вирощуванні розсади в ящиках або горщиках за 10-15 діб до висадки їх виносять у теплу погоду на вулицю, спочатку не на довго, потім на більший час. Так роблять з розсадою в парниках, відкриваючи рами або плівку.

Для розсади багатьох овочевих рослин практикою встановлено граничний вік, понад який її якість починає погіршуватися, а пересадка стає хворобливою. Граничний вік розсади баклажана — 60-70 діб. Тому початок посіву насіння на розсаду порівнюють з можливими термінами висадки її у відкритий ґрунт.

⌂ Фото: Догляд за саджанцями баклажанів — важливий етап для гарного врожаю

 

Догляд за саджанцями баклажанів

Перед посадкою у відкритий ґрунт розсаду рясно поливають, поділяють торфоблоки, розривають стінки стаканчиків і висаджують, не порушуючи грудки землі, у другій половині дня, щоб посадки за ніч зміцніли і легше перенесли денну спеку в наступні добу. У похмуру погоду посадки проводять весь день. Якщо все-таки довелося висаджувати перерослу розсаду, її нахиляють верхівками в одну сторону. Після посадки розсади баклажана її притінюють екраном з натягнутою на рами мішковиною або вкривають від прямих сонячних променів паперовими ковпачками, які можна використовуватися і при заморозках.

Після того як розсада вкоріниться, встановлюють її регулярний рясний полив: через кожні 2-3 дні. Деякі городники рекомендують вносити під баклажани (під корінь), через 2 тижні після посадки, невеликі дози комплексного мінерального добрива (згідно інструкції) протягом усього періоду вирощування.

Основний догляд полягає в прополці, розпушуванні ґрунту, підживленні (фосфорні та азотні добрива), регулярному поливі, боротьбі з шкідниками (попелиця, колорадський жук, павутинний кліщ, трипси). Проти вірусних хвороб має сенс витримати насіння в 1% розчині марганцівки, а при хворобах на етапі вегетації є сенс використовувати відповідні препарати. Колорадського жука багато хто на своїх ділянках збирають механічним способом. При нестачі поливу, тепла, нестачі мікроелементів у ґрунті, баклажан може скинути бутони, квітки і зав'язі, а це загрожує втратою врожаю.

    Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Улейська Л.І.

Купити насіння баклажанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Користь буряку для хворих на ЦД
У червоному буряку дуже багато корисного, в тому числі і для хворих на цукровий діабет
Як і коли висівати цукрову кукурудзу — секрети гарного врожаю
Кукурудза — доволі непримхлива рослина, однак деякі секрети висівання та вирощування має. Про це «СонцеСаду» розповів вінницький селекціонер, засновник компанії «Мнагор» Михайло Нагорняк
Особливості догляду за кавунами на городі
Особливості догляду за кавунами: полив, підживлення, зберігання
Огірковий повноцвіт (журнал СонцеСад №4/2021)
Якщо ваші огірки квітнуть, а не зав’язують плодів, то це, звичайно, має гарний вигляд, але чи задля краси ви сіяли їх? Розкриваємо секрети високої врожайності огірків
Білі баклажани, кучерява капуста, високорослий перець (журнал СонцеСад №4/2021)
У кооперативі «Родинний добробут», що на Київщині, вирішили пошукати «родзиночки» й віддали перевагу оригінальним сортам традиційних овочів та зелені
Картопля — зимовий лікар
Картопля — цінний лікувальний засіб, який позбавить вас від багатьох зимових проблем зі здоров’ям
Як виростити капусту різних періодів достигання
Як виростити гарний врожай капусти різних періодів достигання, щоб смакувати нею цілий рік, розкаже Єва Тернова
Все про вирощування кабачків
Походження та вирощування кабачка і догляд за ним
Баклажани. Від розсади до врожаю
Основні правила гарного врожаю баклажанів

Рекомендовані товари!

Баклажан Перфекшен F1 за 8 нас.

У наявності

Баклажан Перфекшен F1 за 8 нас. (ЕБЛ-33)

26грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Гордіта F1 за 8 нас.

У наявності

Баклажан Гордіта F1 за 8 нас. (ЕБЛ-32)

26грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 8 нас.
Баклажан Аретуза F1 за 8 нас.
NEW!

У наявності

Баклажан Аретуза F1 за 8 нас. (ЕБЛ-27)

52грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 8 нас.
Баклажан Віра за 0,3 г
NEW!

У наявності

Баклажан Віра за 0,3 г (ЕБЛ-22)

12грн.
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Жизель за 0,3 г

У наявності

Баклажан Жизель за 0,3 г (ЕБЛ-25)

12грн.
Упаковка 0,3 г
Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Проспероза за 0,2 г

У наявності

Баклажан Проспероза за 0,2 г (ЕБЛ-23)

16грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Царська ікра за 0,3 г

У наявності

Баклажан Царська ікра за 0,3 г (ЕБЛ-28)

12грн.
Упаковка 0,3 г
Термін дозрівання ранній
Форма плоду грушоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Гандія за 0,25 г

У наявності

Баклажан Гандія за 0,25 г (ЕБЛ-10)

12грн.
Упаковка 0,25 г
Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Чорний Опал за 0,5 г

У наявності

Баклажан Чорний Опал за 0,5 г (ЕБЛ-35)

12грн.
Упаковка 0,5 г
Термін дозрівання середньостиглий
Форма плоду видовжено-овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Віола ді Фіренце за 20 нас.
NEW!

У наявності

Баклажан Віола ді Фіренце за 20 нас. (ЕБЛ-40)

10грн.
Упаковка 20 нас.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан