Особливості догляду за кавунами на городі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.02.2022

Щоб виростити соковиті солодкі кавуни на своєму городі, потрібно врахувати деякі особливості догляду рослин. Також потрібно правильно зберігати плоди, щоб поласувати ними взимку. СонцеСад ділиться порадами від експертів

Як поливати кавуни у полі

Важливим заходом підвищення врожайності кавунів, як й інших баштанних культур, є поливання. У перший період вегетації до утворення батогів кавуни поливають регулярно, через кожні 3–4 дні, в похмуру погоду — рідше, в сонячну — частіше. Краще використовувати теплу воду. Однак не рекомендують намочувати стебла і листки. Після кожного поливання ґрунт треба розрихлити. Коли почнуть достигати плоди, вони не потребують «душу», а краще почуваються у сухому повітрі.

При поливі не рекомендують намочувати стебла і листки

Фото: При поливі не рекомендують намочувати стебла і листки

 

Підживлення при вирощуванні

1. Аперитив. Восени на ділянку для кавунів вносять перегній (але в жодному разі не свіжий гній, бо він погіршує смакові властивості плодів) — до 10 кг/кв. м.

2. Закуска. Крім органічних добрив, можна внести ще й 40–50 г суперфосфату, 30–40 г калійної солі на 1 кв. м.

3. Перші страви. Навесні, безпосередньо перед висіванням, внесіть сечовину (15–20 г на 1 кв. м), а через два тижні — розчин курячого посліду (1:15), до якого можна додати 30 г суперфосфату і 10 г сірчанокислого калію (на 10 л розчину).

4. Каша з добрив. Упродовж усього періоду вегетації рослини підживлюють 2–3 рази розчином із комплексу мінеральних добрив. Для цього в 10 л води розчиняють 10–15 г аміачної селітри, 40–50 г суперфосфату, 25–30 г сірчанокислого калію. На рослину треба 1 л такого розчину.

5. Трішки десерту. Азот — необхідний для кавуна, завдяки йому плоди набувають великих розмірів і швидше достигають. Однак десерт десертом, головне — не передати куті меду. Кавуну шкодить надлишок азоту, внаслідок чого він повільніше росте, сильно уражається хворобами, плоди втрачають якість і містять багато нітратів.

Ділянку для посіву кавунів готують ще з осені

Фото: Ділянку для посіву кавунів готують ще з осені

 

Як забезпечити спокій?

З одного боку, кавун належить до тих рослин, які не люблять, коли їх чіпають. Як захотіли, так і лягли, куди забажали, туди й поповзли. З другого боку, аби збільшити розмір плодів кавуна, рекомендовано прищипувати верхівки пагонів (через 2–3 листки після утворення жіночої квітки). Оскільки перші плоди кавуна (на відміну від дині й огірка) утворюються на головному пагоні, їх не можна прищипувати в ранньому віці. Слабкі пагони взагалі бажано видаляти, але робіть це обережно, аби не порушити спокій рослин. Коли починають розкладатися батоги, рослини також не треба турбувати. Вже потім, збираючи плоди, слід видаляти бічні батоги, на яких вони росли.

 

Збір врожаю кавуна

Стиглість кавунів визначають за ступенем всихання плодоніжки й вусиків у пазухах листків, а також затвердіння шкірки плоду (так, як це робив Вовк із мультфільму «Ну, постривай!»). Інший метод — постукати по кавуну. Якщо почуєте «звуки стиглості» — хутко подавайте до столу. Або ж відкладіть для зберігання.

 

Як вибрати кавуни для зберігання

Найкраще кавуни зберігати в сухих приміщеннях при температурі плюс 1— 3°С. Найдовше зберігаються плоди пізніх сортів, які мають щільнішу й товщу шкірку, а м’якоть — грубішу. Плоди, призначені для зберігання, зрізують секатором чи гострим ножем разом із квітконіжкою завдовжки 5 см. Робити це слід якомога пізніше — пізньостиглі сорти можна тримати на грядці до глибокої осені (тільки б не вдарили заморозки).

Не відривайте ягоду від стебла, оскільки часто в місці відриву починається її загнивання.

Важливо!

Для зберігання вибирають кавуни середньої величини з товстою блискучою і неушкодженою шкіркою, на якій не має бути ні вм’ятин, ні тріщин, ні подряпин. Під час транспортування не кидайте і не кладіть кавуни на тверду поверхню.

 

Правила зберігання кавунів

Хочете зберегти кавуни до новорічного столу чи й до весни? Тоді прислухайтеся до порад тих, кому це вдалося.

Одні обкладають кавуни сухим лісовим мохом, інші — пересипають тирсою і складають у ящики.

А дехто опускає кожен кавун у глиняну бовтанку, що має консистенцію густої сметани, і після її висихання кладе плоди до льоху.

Так само можна «законсервувати» кавун у парафін.

Або ж обгорнути його щільною натуральною тканиною і підвісити в сітці.

Чудова «пелюшка» для кавуна — солома, яку вистилають на стелажах в погребі, де зберігають кавуни.

Один зі способів зберігання кавунів — у парафіні

⌂ Фото: Один зі способів зберігання кавунів — у парафіні

 

Важливо!

Не кладіть гарбузи близько біля картоплі та яблук — не люблять вони такої компанії: і самі псуються, і ви не отримаєте насолоди через змінений смак та аромат плодів.

 

Такого ще ви не куштували!

Селекціонери вміють дивувати.

Цікаві факти!

Наприклад, вивели сорт кавуна зі шкіркою майже чорного кольору. Серед нових сортів є справжні гулівери, а є й карлики (плід такого кавуна легко вміщається в роті). Винайдено безнасінні сорти — так званий кавуновий кишмиш. Кому бракує розмаїття — може спробувати кавуни із мускатним смаком чи з присмаком лимона.

 

Купити насіння кавунів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Не тільки херсонські: особливості вирощування кавунів у зоні Придністров’я
Успішно вирощувати кавуни можна і в ґрунтово-кліматичній зоні Придністров’я. Поради експертів
Врожайність кавуна залежить від догляду
Поради щодо врожайності кавуна надає Володимир Лимар
Кавун лікує по-справжньому
Корисні властивості кавуна
Кавуни на вашому городі
Поради щодо вирощування кавуна у себе на городі
Жовтий кавун за свій смак не «червоніє» (журнал СонцеСад №4/2020)
Технологіії вирощування жовтого кавуна
Кавун: ласуємо і омолоджуємося
У кавуні корисна не лише смачна м'якоть, але і насіння. Цей овоч можна вживати для озроровлення і робити з соку омолоджуючі маски.
Як виростити кавуни-гіганти у вашому регіоні?
Останнім часом кавуни вирощують на всій території України. Як це робити правильно?

Рекомендовані товари!