Білі баклажани, кучерява капуста, високорослий перець (журнал СонцеСад №4/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.12.2021

⌂ Фото: Антон Дундій

Теплиці — не диво для одноосібників, адже ними густо всіяно присадибні ділянки. Але що і як там вирощувати — цікаве питання. У кооперативі «Родинний добробут», що на Київщині, наприклад, вирішили пошукати «родзиночки» й віддали перевагу оригінальним сортам традиційних овочів та зелені, зауважує голова кооперативу Антон Дундій.

Органічне вирощування овочів

До речі, усі культури у кооперативі органічні, що дає можливість збирати максимально корисний урожай. Якщо ви теж полюбляєте незвичні сорти, то не треба вигадувати велосипед — цікавинками, яких у господарстві справді багато, голова кооперативу залюбки ділиться із читачами журналу «СонцеСад».

Приміром, в одній з теплиць овочі та зелень вирощують за пермакультурним принципом. Пермакультура — це система вирощування сільгоспкультур, заснована на взаємозв’язках у природному середовищі. Простіше кажучи, під одним накриттям посіяно різні культури, як у домашніх умовах.
— Так вони набагато краще ростуть та активніше насичуються поживними речовинами, — стверджує Антон Дундій. — Тому їхні плоди не лише смачні, а й максимально корисні.

⌂ Фото: Теплиця, де вирощують овочі за пермакультурним принципом

У традиційних теплицях вирощують органічну продукцію, застосовуючи для підживлення та захисту від шкідників лише біопрепарати.
Антон Дундій запевняє, що овочі, вирощені за допомогою органічного методу, суттєво відрізняються за смаком від звичайних.

— Пояснити це можна «хімією». У процесі промислового вирощування застосовують неорганічні добрива дуже вузької ланки. Це азот, фосфор, калій, якими рослину підживлюють максимально, щоб вона швидше розвивалася. Натомість культура, вирощена на ґрунті з додаванням органічних сполук, отримує не три, а близько сотні різних елементів. Тому й насиченість смаку в неї набагато вища, — каже експерт.

Характерна особливість органічного землеробства — переважне застосування превентивних методів.
— Важливо спілкуватися з рослиною та спостерігати за нею. Це дасть змогу якнайшвидше виявити перші симптоми хвороби чи розпізнати шкідників і вчасно вжити заходів, — рекомендує співрозмовник.

 

Умови для успішного вирощування овочів

Щоб підвищити урожайність рослин, експерт радить періодично досліджувати ґрунт. Навіть якщо йдеться про невелику дачну ділянку, варто раз на рік проводити аналіз ґрунту і, відповідно до отриманих результатів, додавати ті органічні сполуки, яких йому бракує. Адже якщо в ґрунті вдосталь усіх необхідних рослині компонентів, то вона неодмінно добре плодоноситиме, а плоди будуть смачними.

Ще один важливий фактор — стабільні умови. Звісно, під час вирощування рослин у відкритому ґрунті забезпечити їх нереально. А ось у теплиці температуру та вологість можна регулювати. Закономірність тут чітка: що стабільніші умови, то краще плодоносить рослина.

⌂ Фото: Здорова розсада овочів — відмінний врожай

Також, якщо придбати насіння овочів гарної якості, це ще один позитивний момент для вирощування багатого врожаю.

Здоров’я рослини, як і людини, передусім залежить від того, як минуло її «дитинство». У розсадному періоді закладається основа для подальшого активного росту.

— Овочі варто вирощувати з розсади, натомість зелень можна висівати просто в ґрунт. Однак найперше треба врахувати, яку рослину висаджуємо й якої пори року. Наприклад, селеру іноді вирощуємо з розсади. Натомість огірок висіваємо влітку вдруге у відкритий ґрунт, — розповідає Антон Дундій.

 

Як виростити зелень на підвіконні

Вирощувати зелень протягом усього року можна навіть удома на підвіконні. Щоправда, у холодну пору забезпечте рослинам додаткове освітлення. Використайте звичайні світлолампи або ж лампи денного освітлення, ефективність яких, однак, дещо нижча.

Важливо й правильно купувати насіння зелених овочів. Воно має бути хворобостійке, а плоди — з високими смаковими властивостями. Саме за таким принципом експерт радить вибирати насіння тим, хто вирощує овочі для власних потреб. Не ігноруйте традиційних сортів, адже смак таких овочів зазвичай дуже насичений.

Щоб отримати бажаний урожай, потурбуйтеся не тільки про підживлення, а й про захист. Забезпечити його можна не лише за допомогою добрив, а й застосовуючи відомі здавна дієві методи. Який вибрати, залежить від багатьох факторів: складу ґрунту, вологості, температури. Саме тому шукати найкраще рішення варто шляхом експериментів.

 

Які сорти капусти найкращі

У кооперативі «Родинний добробут» вирощують чимало нетрадиційних сортів овочів, зокрема капусту Кейл, яка набуває популярності серед тих, хто віддає перевагу здоровому харчуванню. До речі, рослина найпоширеніша в Південній Європі та Америці. Під накриттям кооператори вирощують кілька сортів капусти, які дещо відрізняються зовні, однак мають схожий гіркуватий присмак.
— Стовбур капусти Кейл у тепличних умовах може сягати до 2,5 м заввишки, тож іноді його доводиться підв’язувати. Приблизно на відстані 50 см від землі листя можна обламувати й споживати. А стовбур із молодими листками має рости аж до холодів, — наголошує Антон Дундій.

⌂ Фото: Капуста Кейл

Вирощують рослину з розсади, яку висаджують у суміш біогумусу, торфу й ґрунту. Але Кейл не надто вибаглива, тому, якщо нема цих компонентів, до ґрунту можна додати лише трохи перегною. Росте капуста доволі швидко. Перші листки можна споживати вже через два місяці після її висаджування. Що кращим за складом буде ґрунт, то більші листки ростимуть на стовбурі.

— Мені більше подобається смак кучерявої капусти Кейл. Однак якщо у хвилясті листочки потрапляють шкідники, то боротися з ними важче, ніж вирощувати сорти з гладким листям. Тож цей різновид потребує більше уваги городника. Загалом капуста Кейл не вибаглива. Зате користь від споживання — неймовірна, адже в листі міститься дуже багато мікроелементів, яких нема в більшості рослин. До речі, що гіркіша капуста, то більше в ній корисних для організму компонентів, — зазначає Антон Дундій.

Відео: Вирощуємо капусту Кейл вдома

Розповідає голова кооперативу «Родинний добробут» Антон Дундій


Щоб отримати максимальну користь, споживати капусту Кейл треба свіжою — з грядки й одразу на стіл. Якщо листя кілька годин полежало в холодильнику, з нього можна приготувати салат. Загалом із цього різновиду капусти готують майже всі страви, у яких використовують звичайну білокачанну капусту. Ще один безпрограшний варіант — смузі. У блендері листя капусти варто змішати з іншими овочами й вживати коктейль одразу після приготування. До капусти можна додати солодкі помідори — їхній смак компенсує гіркоту, тому такий коктейль сподобається навіть дітям.
— Популярність капусти Кейл нині стрімко зростає. У 2016 році, коли ми тільки почали її вирощувати, ознайомлювати людей із цим овочем доводилось мало не силоміць. А нині вже є стабільний попит: про неї питають, адже знають, що дуже корисна, — підкреслює експерт.

 

Кращи високорослі сорти баклажанів

Високорослі баклажани — це також цікавинка. Є кілька сортів таких баклажанів, плоди яких відрізняються за формою. Якщо правильно доглядати за рослиною, вона може досягати заввишки навіть до 5 м. Купити насіння баклажанів високорослих можна в «СонцеСаді».

⌂ Фото: Високорослі сорти баклажанів

— Важливо забезпечити правильне підрізування, щоб сформувався стовбур. Оскільки баклажани потребують багато світла, обрізуйте листя і проріджуйте кущ, аби рослина не була надто загущена. З ростом догори на кущі з’являються нові пагони, тож проріджувати рослину варто регулярно, залишаючи не більше чотирьох гілок, на яких ростуть плоди, — радить Антон Дундій.

Загалом баклажан — рослина не надто примхлива. Однак для того, аби отримати не лише стовбур із густим листям, а й смачні плоди, певні умови забезпечити таки треба. Передусім — регулярне поливання та стабільно високу температуру — від +23 до +25Со. Важливе й вчасне підживлення рослини, аби вона отримала всі необхідні елементи.

Що ж до сорту культури, то експерт радить вибирати саме ті баклажани, які найбільше смакують: сині, смугасті або білі. Однак варто зважати й на особливості деяких сортів. Наприклад, білий баклажан треба вчасно зняти зі стовбура: якщо його перетримати, плід може гірчити. До того ж цей сорт краще вирощувати під накриттям, бо у відкритому ґрунті один дощовий тиждень може стати для нього фатальним.

 

Високорослі сорти перецю

Чималенький зріст й у високорослого перцю — стовбур цієї рослини може досягати до 2,5 м. Щоправда, у відкритому ґрунті він зазвичай виростає нижчим. Через два або три місяці після висаджування перець уже плодоносить. Проте господарям варто знати, що ця рослина забирає з ґрунту дуже багато поживних речовин.

Як і баклажани, кущ перцю треба правильно сформувати. Ще один важливий аспект: перший плід обов’язково зірвіть із куща.

⌂ Фото: Високорослий перець

— Формуємо дві гіллячки й утримуємо рослину саме так. Також зриваємо перший плід, який росте в першому роздвоєнні гіллячок. Це — головний насіннєвий плід перцю. Тому якщо вирощуєте перець на насіння, то з нього воно буде ідеальне. Саме в цей плід рослина вкладає все, що бере із землі. І якщо на рослині, з якої сподіваєтеся зібрати врожай, його не зірвати, перець перестає рости, нібито виконавши біологічну функцію — створивши насіння, — ділиться досвідом Антон Дундій.

Далі — традиційний догляд: підживлення, поливання, регулювання популяцій шкідників…

Придбати насіння перцю високорослих сортів можна в «СонцеСаді».

 

Як боротися з білокрилкою на овочах

Одним із найнебезпечніших шкідників у теплицях є білокрилка. Її дуже складно знешкодити біологічними методами. Тому в теплицях господарства лише обмежують популяцію цього шкідника, обробляючи рослини біопрепаратами. Згодом, коли на певний час теплиця виходить з обігу, її обробляють парою, аби повністю знищити білокрилку.

⌂ Фото: Одним із найнебезпечніших шкідників у теплицях з овочами є білокрилка

Натомість обробку біологічними препаратами проводять доволі часто: для профілактики — двічі на тиждень, для боротьби — через день або й щодня. Біопрепарати не впливають на рослини: обробляти їх можна кілька разів, залежно від потреби. Побороти шкідника за кілька разів не вийде. Білокрилка, яка заховалася, згодом з’являється на поверхні рослини, і обробку треба повторювати. Звісно, хімічні препарати допоможуть здолати шкідника набагато швидше. Але, на відміну від біозасобів, такі препарати не можна назвати безпечними. Саме тому в «Родинному добробуті» вибрали органічне землеробство.

— Ми хочемо, щоб люди харчувалися максимально збалансовано та смачно. Це вже своєрідна місія — поліпшити харчування. І якщо людина вдосконалює звичний раціон, вводячи до нього багато свіжих овочів, то незабаром вона відчує, що самопочуття покращилося, — стверджує АнтонДундій. — Дбайливі господарі можуть у своїх домашніх тепличках вирощувати такі культури, водночас отримуючи задоволення, смачну та поживну їжу і, звичайно, вдячність родини. До доброго швидко звикають, тож звикайте на здоров’я!

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Марина Степанюк

Купити насіння овочів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Розсада у касетах — вигідно і зручно
Переваги та особливості вирощування розсади в касетах
Зберігання різних видів капусти взимку
Існують різноманітні способи зберігання різних видів капусти взимку
Як виростити капусту різних періодів достигання
Як виростити гарний врожай капусти різних періодів достигання, щоб смакувати нею цілий рік, розкаже Єва Тернова
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Паприка — смак Закарпаття
Паприка. Смак та користь
Поспішайте не кваплячись (журнал СонцеСад №4/2020)
Коли висаджувати розсаду у відкритий ґрунт
Баклажани. Від розсади до врожаю
Основні правила гарного врожаю баклажанів
Як отримати ранній врожай солодкого перцю
Поради Єви Тернової щодо вирощування солодкого перцю
Як вирощувати баклажани
Основні правила з вирощування баклажанів

Рекомендовані товари!

Капуста Пак Чой за 0,5 г

У наявності

Капуста Пак Чой за 0,5 г (ЕКП-78)

12грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид листова
Упаковка
Перець Світ банана за 0,3 г

У наявності

Перець Світ банана за 0,3 г (ЕПР-61)

10грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Перець солодкий Оранжеве чудо за 0,3 г

У наявності

Перець солодкий Оранжеве чудо за 0,3 г (ЕПР-56)

10грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду кубоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Баклажан Матросик за 30 нас.

У наявності

Баклажан Матросик за 30 нас. (ЕБЛ-12)

9грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Капуста Грюнколь за 0,5 г

У наявності

Капуста Грюнколь за 0,5 г (ЕКП-133)

10грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид листова
Перець Людмила за 0,25 г

У наявності

Перець Людмила за 0,25 г (ЕПР-111)

12грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка