Для одержання ранньої продукції перцю солодкого у відкритому ґрунті розсаду вирощують у парниках та горщиках, збільшуючи цим вік розсади та площу її живлення. Поради Єви Тернової щодо вирощування солодкого перцю
⌂ Фото: Експерт – Єва Тернова, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції (фото автора)
Перегнійно-земляні горщики для вирощування розсади перцюготують із п’яти-восьми частин перегною та частини землі, а торфоперегнійні — з перегною і торфу в однакових пропорціях.
На кубічний метр суміші додають півтора-два кілограми аміачної селітри, два-чотири кілограми суперфосфату та один-півтора кілограма сірчанокислого калію, а також мікроелементи: по півтора-два грами борної кислоти і сірчанокислої міді, по одному-півтора грама сірчанокислого марганцю та сірчанокислого цинку. Шар ґрунту для вирощування горщечкової розсади — 5–8 см.
Перець дуже вибагливий до структури й родючості ґрунту. Тому вирощувати його слід на легких, структурних, багатих на гумус, добре забезпечених поживними речовинами ґрунтах. Бо на важких холодних глинистих і дуже мінералізованих він погано росте і плодоносить.
Перець дуже не любить підвищеної кислотності ґрунту. Для нього рН має становити 6,0–6,6.
Купити насіння перцю стоїть лише у перевірених продавців. Якісне насіння овочів можна придбати в інтернет-магазині «СонцеСад».
Насіння перцю починають готувати до висівання за 15–20 днів. Його калібрують, пророщують, загартовують, обробляють різними хімічними речовинами, солями мікроелементів.
⌂ Фото: Посадка перцю у відкритий грунт
Загартування розсади проводять за 10–12 днів до висаджування. Для цього її не поливають, а рами піднімають на підставки. За три-п’ять днів до висаджування рами знімають (якщо нема загрози приморозків).
Перець добре реагує на органічні та мінеральні добрива. З-поміж органічних найкраще підійде перепрілий гній (свіжий вносити не можна, оскільки він сприяє росту вегетативної маси і знижує плодоношення).
Увага!
Надмірна кількість азоту, активізуючи ріст вегетативної маси, може значно подовжити період від сходів до утворення плодів і збирання врожаю.
Увага!
Надмір фосфору і калію може загальмувати наростання листків, а це призводить до значного зниження врожайності.
Важливо!
Через брак води внесені добрива можуть пригноблювати ріст рослин і знижувати врожайність.
Анастасія — Сорт посухостійкий і хворобостійкий. Плоди масою 200-250 г, соковиті, солодкі. Універсального призначення.
Асті лимонний — Сорт хворобостійкий та морозостійкий. Плоди ароматні, смачні, товщина стінок 5-6 мм, масою 200 г.
Ратунда — Один із товстостінних сортів. Плоди масою 100-150 г, стінки до 10 мм, смачні, злегка гострого приємного смаку, з медовим присмаком. Один з улюблених сортів господинь.
Атлант червоний — Сорт високоврожайний, великоплідний. Плоди довжиною 18-20 см, масою 200-300 г, лежкі, довго зберігаю смакові властивості.
Рекомендовані товари!
У наявності
Перець Богатир за 0,3 г (ЕПР-7)
9грн.
У наявності
Перець Вероніка за 0,25 г (ЕПР-25)
8грн.
У наявності
Перець Гладіатор за 10 нас. (ЕПР-99)
15грн.
У наявності
Перець Золотий ювілей за 0,3 г (ЕПР-11)
10грн.
У наявності
Перець Червоний куб F1 за 0,25 г (ЕПР-109)
14грн.
У наявності
Перець Любов F1 за 10 нас. (ЕПР-110)
24грн.
У наявності
Перець гострий Халапеньо за 0,2 г (ЕПР-113)
12грн.
У наявності
Комплект перцю "Папріка" (АЦ-ЕПР-137)
70грн.
У наявності
Перець солодкий Фламінго за 30 нас. (ЕПР-141)
14грн.
У наявності
Перець солодкий Сільвер стар F1 (ЕПР-140)
28грн.