Як вирощувати солодкий перець в біопарнику — секрети родини Білоус

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.02.2022

Родина городників Білоусів із села Прислуч, що на Хмельниччині, прославилася на всю Україну вирощуванням високопродуктивних сортів овочів. Однією з найулюбленіших культур для них є болгарський перець.

Білоуси добре знають, як за ним доглядати, адже колекція сортів цього овочу в родини аграріїв нині налічує понад півсотні найменувань.

Аби перець вродив, висівати його на розсаду треба посеред зими. Тому гаряча пора в родини Білоусів починається тоді, коли ще на вулиці лютують морози. Про особливості догляду за цією сільгоспкультурою розпитуємо молоду, але вже досвідчену городницю Іванну Білоус.

Родина городників Білоусів із села Прислуч, що на Хмельниччині, прославилася на всю Україну вирощуванням високопродуктивних сортів овочів

⌂ Фото: Родина городників Білоусів із села Прислуч, що на Хмельниччині, прославилася на всю Україну вирощуванням високопродуктивних сортів овочів

— Як готуєте ґрунт для висівання насіння на розсаду?

— Ми його висіваємо у так званих теплих парниках. Для цього в лютому — на початку березня розчищаємо землю від снігового покриву, робимо розмітку і викладаємо краї парників соломою заввишки приблизно 40–60 см та завширшки 50 см. На дно також засипаємо солому, потім пошарово чергуємо її з кінським гноєм, який під час закладання обов’язково має «горіти».

Загальна висота біопарника — орієнтовно півметра, верхній шар треба робити з гною. Зверху на біопаливо ставимо дерев’яні ящики, накриваємо їх віконними рамами, на них кладемо клейонку та великий відріз тканини. Якщо на вулиці відлига, парники починають «горіти» і парувати за кілька днів самі. При мінусовій температурі для підсилення процесу туди доводиться заливати два–три відра окропу.

Щойно з біопарників починає йти пара, дно ящиків застилаємо тирсою і засипаємо туди шар землі, який має бути не меншим ніж 8–10 сантиметрів заввишки. У ньому спеціальним дерев’яним маркером робимо рівчаки і висіваємо насіння. Потім притрушуємо його пересіяною на ситі землею і трохи приплескуємо її зверху дерев’яною дошкою.

Біопарник

⌂ Фото: Біопарник

— Коли саме висіваєте насіння?

— Тим городникам, які практикують вирощування розсади на підвіконні в пластикових скляночках або лотках, раджу це робити орієнтовно в середині лютого. А в парниках завдяки сталій високій температурі можна відтермінувати цей процес ще на тиждень— другий.

Заздалегідь насіння треба обов’язково на 8 годин замочити в медовому розчині (на літр талої води — чайна ложка меду), додавши туди кілька крапель соку алое. Завдяки використанню такого натурального стимулятора росту воно завжди добре сходить.

Висівають насіння на глибину 5–10 міліметрів. Одразу після цього ґрунт можна обприскати таким препаратом, як «Превікур», що запобігає грибко¬вим захворюванням. Перець дуже любить тепло, тому для його проростання потрібна температура 25–28 градусів.

Для тих, хто вирощує розсаду в квартирі чи будинку, варто для пришвидшення появи ростків ставити ємкості на тепле підвіконня або на котел.
Після того, як з’являться сходи, їх бажано обробити легким розчином перманганату калію. Досить добре реагує розсада й на популярні в органічному землеробстві ЕМ-препарати (на основі ефективних мікроорганізмів). «Емкою» можна також обприскати молоді рослини зверху по листі.

До речі, перець ми не пікіруємо. Ця культура не любить пересаджування. Перець довго приймається. Якщо його розсаду пікірувати, як, наприклад, помідори, то втрачається до двох тижнів часу. Тим паче, що потім перець знову доведеться пересаджувати — цього разу вже у відкритий ґрунт.

Для прискорення майбутньої адаптації перед висаджуванням на грядки загартовуємо розсаду. Спочатку відкриваємо парник від ранку й до вечора, а потім за два тижні перед висаджуванням у ґрунт вона у нас днює і ночує на відкритому повітрі. Тому наші рослини не бояться пересаджування і потім не потерпають від сонячних опіків та вітрів.

Заздалегідь насіння треба обов’язково на 8 годин замочити в медовому розчині

⌂ Фото: Заздалегідь насіння треба обов’язково на 8 годин замочити в медовому розчині

— Розкажіть про умови пересаджування цієї культури у відкритий ґрунт.

— На грядках ми висаджуємо розсаду перцю за схемою 5x70, тобто відстань між рослинами в рядку 50 сантиметрів, у міжрядді — 70. У кожну лунку бажано класти по два стебельця на відстані приблизно п’ять сантиметрів один від одного.

Краще робити змішані насадження, чергуючи перець із цибулею, морквою, кропом або навіть квітами. Стебла цієї рослини дуже тендітні. Якщо на грядці ростимуть лише перці, їх легко можна буде зламати, навіть пройшовши по міжряддю і зачепивши їх одягом. Перець — культура, стійка проти хвороб, тому у відкритому ґрунті його не обробляємо ніякими препаратами.

Щодо умов догляду, то ці рослини люблять вологу й добре ростуть на родючій землі, тому перед садінням у кожну лунку варто кинути трохи перепрілого перегною. Перець добре реагує на розпушування ґрунту, якщо навіть на грядці нема бур’янів, можна після дощу пройтися по ній із сапою. Після кожної такої порції повітря для прикореневої зони рослини підростають на очах.

А ще я на власному досвіді переконалася, що мульчувати грядки з перцем не варто. Ця городня культура — теплолюбна, а під великим шаром соломи їй прохолодно. Тому якщо все-таки вирішили замульчувати грядку з перцем, робіть це не під самі стебла, залишаючи простір для того, аби землю під рослинами прогрівало сонячне проміння.

Тому якщо все-таки вирішили замульчувати грядку з перцем, робіть це не під самі стебла, залишаючи простір

⌂ Фото: Тому якщо все-таки вирішили замульчувати грядку з перцем, робіть це не під самі стебла, залишаючи простір

— Чим підживлюєте перець?

— Тільки органічними добривами. Наприклад, розчином збродженого курячого посліду з розрахунку літр на відро води або гуматом калію. Добре реагують перці й на вітамінізований «коктейль» зі скошеної трави або виполотих на грядках бур'янів. Для цього зелену масу треба засипати в бочку з водою, додати туди трохи цукру, старого варення або ЕМ-препаратів, настоювати протягом двох тижнів і цією рідиною поливати рослини.

Після такого вітамінного «коктейлю» швидше ростуть не лише овочі, але й дерева та кущі в саду. Селітрою перець не раджу підживлювати. Ефект, безперечно, буде, проте плоди цієї городньої культури змінять звичний для них смак.

— Яка урожайність вашого перцю?

— У середньому півтора–два кілограми плодів із кущика. У цьому переліку нині лише ранньостиглі й середньоранні сорти (пізні не завжди встигають достигнути). Вони бувають оранжевого, жовтого, фіолетового, бордового та інших кольорів.

Наприклад, солодкий перець сорту Надія на кущі має до шести червоних товстостінних смачних плодів. Біле золото — низькорослі кущі з масивними кубоподібними перчинами, які в процесі достигання спочатку набувають кольору слонової кістки, а потім змінюють його на оранжево-жовтий.

Перець нашої селекції сорту Леся, широко відомий дачникам і городникам, теж дуже урожайний із червоними конусоподібними плодами з ніжним ароматом, які придатні для приготування салатів та лечо, а також для фарширування.

Водолій достигає дуже рано, має товсті стінки і солодкий на смак. Зоржа цікавий тим, що на одному кущі можуть у міру достигання рости жовті, оранжеві та червоні плоди. Мають свої особливості Гурме, Ода, Інгрід.

Сорт Леся, перець української селекції, широко відомий дачникам і городникам, дуже урожайний

⌂ Фото: Сорт Леся, перець української селекції, широко відомий дачникам і городникам, дуже урожайний

Загалом, щоб мати щедрий урожай, треба не лише дотримуватися технології вирощування, а й любити землю і працювати на ній із гарним настроєм. Тоді земля-матінка віддячить сторицею. Цій істині навчив усю нашу родину мій дідусь, селянин із діда — прадіда Іван Білоус.

Спеціально для «СонцеСад» матеріал підготувала Людмила ПРИЙМАЧУК

 

Купити насіння перцю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Солодкий перець на всі смаки: як вирощувати і коли краще висівати перець у 2024 році
Все про те, як посадити солодкий перець у себе на городі: підготовка насіння, висаджування в ґрунт, боротьба з хворобами та шкідниками
Меню для перчика: чим підживлювати солодкий перець та як доглядати за ним
Чимало українців полюбляють страви з солодким перцем. А ось що полюбляє сам солодкий перчик, розповіла кандидат біологічних наук Людмила Улейська
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Паприка — смак Закарпаття
Паприка. Смак та користь
Як отримати ранній врожай солодкого перцю
Поради Єви Тернової щодо вирощування солодкого перцю
Як виростити здоровий перець
Про здоровий врожай потрібно дбати ще з насіння. Це стосується й перцю, який любить дбайливий догляд

Рекомендовані товари!

Перець Колобок жовтий за 0,3 г

У наявності

Перець Колобок жовтий за 0,3 г (ЕПР-46)

10грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду кубоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Перець гіркий Супер-Чілі F1 за 0,2 г

У наявності

Перець гіркий Супер-Чілі F1 за 0,2 г (ЕПР-52)

12грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Перець гіркий Золотий ріг за 30 нас.

У наявності

Перець гіркий Золотий ріг за 30 нас. (ЕПР-68)

12грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Перець гіркій чилі Каєнський за 0,25 г

У наявності

Перець гіркій чилі Каєнський за 0,25 г (ЕПР-83)

12грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Паприка Бактянець за 10 нас.

У наявності

Паприка Бактянець за 10 нас. (ЕПР-96)

12грн.
Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид паприка
Паприка Берегівська за 10 нас.

У наявності

Паприка Берегівська за 10 нас. (ЕПР-97)

9грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид паприка
Упаковка
Перець гіркий Чорна перлина  за 8 нас.
NEW!

У наявності

Перець гіркий Чорна перлина за 8 нас. (ЕПР-127)

36грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Перець Лечо за 0,3 г
NEW!

У наявності

Перець Лечо за 0,3 г (ЕПР-121)

10грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду кубоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка