Гіркий перець — не тільки гостро, а й просто (журнал СонцеСад №4/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.12.2021

⌂ Роман Крутько, кандидат сільськогосподарських наук завідувач лабораторії селекції пасльонових і гарбузових культур Інституту овочівництва і баштанництва НААН

Додаєте перчику для смаку? Він вас зігріває і додає енергії? Це справді так, адже гіркий перець — відомий афродизіак. А чи є ця культура на вашому городі? Як її вирощувати, щоб отримати добрий урожай, читачам «СонцеСаду» розповів експерт — кандидат сільськогосподарських наук завідувач лабораторії селекції пасльонових і гарбузових культур Інституту овочівництва і баштанництва НААН Роман Крутько.

 

Експерименти й висновки городниці

Світлана Іщенко із Дніпра вже кілька років експериментує у городництві: вирощує різні овочі для себе й на продаж. Нещодавно посадила ще й гіркий (гострий) перець, страви з яким до вподоби її чоловікові. Однак досвіду та знань, розповідає фермерка, ще недостатньо.

— Якось на ринку купила в бабусі маленькі перчики невідомого сорту, трохи більші, ніж плоди кімнатних перців, — пригадує Світлана Іщенко. — На смак були дуже гострі, тому чоловікові сподобалися. Вирішила посадити кілька кущиків такого перцю для нього. Зібрала насіння, у лютому висіяла в маленькі й неглибокі ємності зі звичайним субстратом для розсади й поставила на засклений балкон, щоб на них падало більше світла. Перчики не були вибагливі. Хоча сонце зігрівало їх мало, але паростки все-таки з’явилися і навіть не дуже витягнулися. Поливала так, щоб субстрат постійно був вологий. Але особливої уваги рослинам не приділяла, підгодовувала, як і розсаду.

Висадила перчики у відкритий ґрунт, коли нічна температура стала вище +10⁰С. Розмістила їх у низині, де ґрунт легкий, пухкий, водопроникний. У червні та липні цього року випали рясні дощі, тому кущики майже не поливала. А для перцю волога дуже важлива.

І ще один вагомий нюанс: вода для поливання має бути м’якою, щоб перець отримував саме вологу, а не мінеральні солі. Цього року догляд обмежився лише боротьбою з бур’янами.

Кущики в господині виросли невисокі, схожі на кімнатні, на смак досить гострі, однак не дуже врожайні. Тому Світлана вирішила, не відмовляючись від зібраного насіння, наступного року на окремій ділянці висадити сортовий перець. Її чоловік, вирощуючи гіркий перець у теплиці, теж не отримав бажаного результату.

— Купив насіння, зробив на ділянці парничок. Посіяв перчик, баклажани, помідори, потім висадив їх у відкритий ґрунт, — розповідає Світлана Іщенко. — Сприйняла це іронічно, але овочі дали непоганий урожай. Тільки перчик не потішив чоловіка гостротою. Сорт виявився урожайним (з 20 кущиків — пів мішка перцю), але на смак більше схожий на Білозірку, ніж гострий перець.

 

З насіння гіркого — солодкий урожай?

Посадивши поруч солодкий та гіркий перець, господарі ризикують отримати унікальну продукцію, але чи цього вони прагнули?

— Різні види перцю найкраще вирощувати в теплицях. Це самозапильна культура: відкриваючись, квітка сама себе запилює, тому нема потреби в зовнішніх запилювачах, — уточнює Роман Крутько. — Коли висаджуєте розсаду, врахуйте, що пилок гіркого перцю може поширюватися більше як на метр, тоді як солодкого — до метра. Однак квітки перцю відзначаються солодким нектаром, який полюбляють бджоли та інші комахи, сприяючи перезапиленню між сортами. Висаджуючи на одній ділянці солодкі та гіркі сорти, господарі можуть отримати небажаний мікс, аби цього не трапилося, висаджуйте їх окремо. Цих умов важливо дотримуватися, коли плануєте надалі вирощувати перець зі свого насіння. Незрозуміло, яке насіння придбали Світлана Іщенко та її чоловік. Тому перше й найголовніше — якість садивного матеріалу.

 

Перець любить парник

Технологія вирощування і рослина гіркого перцю та її біологічні особливості майже нічим не відрізняються від солодкого. Як і солодкий, він любить багато води та тепла. Створивши гіркому перцю відповідні умови, отримаєте щедрий урожай!

— Підтримуйте вологість ґрунту на рівні 75%, якщо повітря сухе, додайте дощування, — радить Роман Крутько. — Перець добре реагує на парниковий ефект, щоб вологість та температура повітря були високі. Гіркі сорти перцю витриваліші до екстремальних факторів, однак теж досить чутливі до перепаду температури, який останнім часом спостерігається дедалі частіше. Тому я — за теплиці, де ці ризики можна мінімізувати.

⌂ Гіркі сорти перцю досить чутливі до перепаду температури, тому краще його вирощувати у теплиці

 

Розсада чи насіння?

У південних регіонах, зауважує Роман Крутько, гіркий перець можна вирощувати з насіння. Дочекайтеся, коли ґрунт чи субстрат прогріється до +13–14оС, і висівайте на грядку чи в ємності для розсади. Тоді насіння зійде й ростиме. Чекайте перших сходів через тиждень-два. Рослини добре вегетуватимуть при +15–17 оС уночі, +25–27 оС удень, коли сонячно, і +20– 23 оС, якщо хмарно.

— Найкраще, на мою думку, приживається 50–55-денна розсада, — ділиться досвідом Роман Крутько. — Висаджуємо її, коли потепліє до +20оС, тоді рослини відразу вкорінюються. У нашій північно-східній зоні це 15–20 травня, на Півдні можна садити і з 1 травня. Але я наголошую, що найкраще — не у відкритий ґрунт.

⌂ Гіркий перець Харуз

Смачний! І для шкідників

Попри те, що плоди гіркого перцю досить гострі, листки не гіркі, цього року, наголошує Роман Крутько, його їли навіть слимаки (ой і нашкодили вони городникам!).

— Найбільшої шкоди завдають попелиці, совки, трипси, павутинні кліщі, — додає науковець. — Проти совок використовують інсектициди, зокрема Карате Зеон. Проти попелиць, трипсів, кліщів — Актеллік. Можна використовувати біологічні препарати, наприклад Бітоксибацилін, Актофіт. Проти слимаків — Метальдегід. Серед хвороб перець частіше уражають вірусні (переважно вірус тютюнової та вірус огіркової мозаїки). Боротьба з вірусами передусім спрямована проти попелиць, які їх переносять. Основне завдання городника — не допустити попелицю на ділянки з перцем.

 

Грибні хвороби на перці

Щоб подолати фузаріозне та вертицильозне в’янення, доведеться застосовувати препарати системної дії, бо патоген перебуває всередині. Тому профілактика — найкращий спосіб захисту. Помітивши перші ознаки в’янення, навіть під час вирощування розсади, внесіть у ґрунт Триходермін. Менше перець уражається антракнозом, альтернаріозом, фітофторозом, проти яких дієві фунгіциди, рекомендовані для культури.

Найдешевші антибіотики, наприклад тетрациклін, допоможуть позбутися бактеріальних хвороб (різних гнилей, бактеріальних плямистостей). Але краще не чекати, коли рослини захворіють, а створити їм оптимальні умови для росту та розвитку.

Здорова рослина — добрий урожай. Продуктивність перцю, як й інших культур, залежить і від сорту. Найкращий урожай гіркого перцю, на мою думку, — 2–3 кг із куща.

⌂ Гіркий перець Український гіркий

 

Гіркий перець — це здорово!

Пекучий овоч використовують у кулінарії усіх країн. Найбільше застосовують у південноамериканських країнах. Він поліпшує смак рибних і м’ясних страв, супів, овочів, гарнірів. Його солять, гасять, квасять, маринують. Як приправу використовують подрібнені сушені плоди, які відмінно поєднуються з базиліком, часником, коріандром й іншими спеціями.

Овоч має багато корисних властивостей: лікує сенсорні розлади, хвороби центральної нервової системи, сприяє травленню, посилює кровообіг, розчиняє тромби, поліпшує роботу печінки. Завдяки ендорфінам позбавляє болю і покращує настрій, а ще виводить токсини з товстої кишки. Препарати з нього використовують при безсонні й невралгії. У традиційній медицині його широко застосовують для виготовлення настоянок, мазей, пластирів, які мають знеболювальну дію при захворюваннях м’язів і суглобів.

Гіркий перець корисний для здоров’я в помірній кількості (та не для всіх). Вирощуйте, споживайте, смакуйте життя!

 

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Марія Дубецька

 

Зміст статей журналу СонцеСад 4/2021

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Паприка — смак Закарпаття
Паприка. Смак та користь
Як отримати ранній врожай солодкого перцю
Поради Єви Тернової щодо вирощування солодкого перцю
Як виростити здоровий перець
Про здоровий врожай потрібно дбати ще з насіння. Це стосується й перцю, який любить дбайливий догляд

Рекомендовані товари!

Перець гіркий Супер-Чілі F1 за 0,2 г

У наявності

Перець гіркий Супер-Чілі F1 за 0,2 г (ЕПР-52)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Перець гіркий Золотий ріг за 30 нас.

У наявності

Перець гіркий Золотий ріг за 30 нас. (ЕПР-68)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Перець гіркій чилі Каєнський за 0,25 г

У наявності

Перець гіркій чилі Каєнський за 0,25 г (ЕПР-83)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Паприка Бактянець за 10 нас.

У наявності

Паприка Бактянець за 10 нас. (ЕПР-96)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид паприка
Паприка Берегівська за 10 нас.

У наявності

Паприка Берегівська за 10 нас. (ЕПР-97)

7.65грн.

9грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид паприка
Упаковка
Перець гіркий Чорна перлина  за 8 нас.
NEW!

У наявності

Перець гіркий Чорна перлина за 8 нас. (ЕПР-127)

30.6грн.

36грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Перець Лечо за 0,3 г
NEW!

У наявності

Перець Лечо за 0,3 г (ЕПР-121)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду кубоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка