Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування виявили вже здавна. Деякі з них виступають у ролі злісних агресорів, які цілком володіють середовищем їхнього проживання.
Яскравим прикладом може слугувати хвойний ліс. Незважаючи на те, що тонкі голочки ялини не заважають сонячному промінню проникати до самої землі, у хвойному лісі майже нема трав’янистої рослинності, тоді як листяний ліс майже непрохідний. Однак, попри очевидність, наукове вивчення впливу рослин почалося вже в другій половині минулого століття й отримало назву алелопатії.
Неможливо досконало вивчити алелопатію, оскільки вона зумовлена багатьма пристосуваннями рослин. Загалом можна умовно виділити її три види: скеровану, побічну та посмертну.
Скерована алелопатія — це домінування одного виду рослин на ділянці, яку вони займають. Такі агресори виділяють у ґрунт отруйні речовини – коліни. Найчастіше отруюють ґрунт своїми виділеннями деревні та злакові рослини. Наприклад, вирощуючи озиме жито, очистите ділянку від бур’янів, деяких шкідників та навіть нематод, але вона стане малопридатною для вирощування злаків наступного року. Тобто ті культури, які виділяють у ґрунт токсичні речовини, непридатні для повторного вирощування, оскільки наступний посів буде й далі накопичувати рівень колінів, який стане отруйним навіть для самого агресора. Навпаки, рослини, які успішно вирощують декілька років поспіль, не виділяють колінів, тому потребують ретельнішого захисту від бур’янів (картопля, кукурудза).
Цікаві факти. Алелопатія — це взаємодія будь-яких рослин, які ростуть поруч. Саме тому великий вплив на врожайність можуть мати бур’яни та навіть садові культури. До речі, які саме бур’яни шкодитимуть вашій ділянці, також залежить від культури, яку на ній вирощуєте. Було встановлено, що непрохані гості навіть пристосовуються до нашої сівозміни, тому не варто вирощувати культури на одній ділянці з однаковим періодом (наприклад, завжди раз на три роки).
Побічна алелопатія більш складна, оскільки пригнічення інших рослин не є її метою. Така діяльність рослин має інші цілі, але з певних причин впливає на сусідів, які ростуть поруч.
Кожен у школі вивчав, що деякі організми не здатні живитися напряму. Наприклад, павук, коли зловив свою жертву, вводить у неї певні речовини, що перетворюють маленьку мушку на його обід. Без цих речовин він не зміг би харчуватися, але вони є отруйними і для інших павуків. Коренева система рослин також виділяє в ґрунт комплекс речовин, необхідних для перетворення поживних речовин у доступну для рослини форму. Часто йдеться про органічні кислоти. Безумовно, такі виділення впливають і на сусідні рослини: як позитивно, так і негативно. Висіваючи культури-меліоранти, можна покращити кислотність ґрунту, позбутися засоленості, перетворити на рухомі важкодоступні елементи живлення (фосфор, різні мікроелементи).
Також відомо, що рослини виділяють у ґрунт стимулятори росту. Напевно, всі знають, що ліки у великій кількості — це отрута. Не дивно, що поєднання на одній ділянці різних культур має позитивний ефект: не тільки запобігаємо отруйному впливу регуляторів росту, але й поєднуємо працю різних рослин. Також кожна рослина має власні фітонциди — речовини, що захищають її від шкідників та хвороб. Їх вони виділяють не тільки в ґрунт, але і в повітряний простір. Усі знають, якими добрими сусідами можуть стати часник та цибуля, аромат яких відлякує майже всіх шкідників інших культур. А якщо торкатися до рослин помідорів, вони виділяють у повітря етанол, який прискорює достигання плодів, покращує їхні смакові властивості, але призводить до старіння рослин.
Цікаві факти. Найкращого врожаю можна досягнути, якщо вирощувати разом рослини з різною кореневою системою. Вже стало аксіомою сумісне вирощування злакових, що мають мичкувату кореневу систему, та бобових зі стрижневою системою. Вже багато століть кукурудзу вирощують разом із горохом та квасолею. Кукурудза стає гарною опорою для сланких бобових культур, а вони є важливим джерелом азоту для кукурудзи. Таким чином, правильне сусідство може підвищити врожайність одразу обох культур.
Також треба враховувати й посмертну алелопатію. Річ у тім, що найбільший вплив на рослини мають органічні речовини, яких дуже багато утворюється після відмирання коренів, стебел та листя рослин. Водночас земля збагачується корисними речовинами й накопичує отруйні.
Культури, що залишають після себе велику кількість рослинних решток, є чудовим джерелом гумінових кислот (і гуматів). Коли вони є в ґрунті, то не тільки стимулюють рослини до активного росту та розвитку, а й значно підвищують родючість ділянки. Але різні культури потребують неоднакової мікрофлори для розкладу рослинних залишків, тому сумісне вирощування різних культур робить нашу землю активнішою, живою, адже забезпечує поживою більшу кількість мікроорганізмів.
На завершення варто додати, що алелопатія — це різнобічний вплив, тому її треба враховувати як під час обрання сусідів на вашій грядці, так і для складання сівозміни. Це саме те явище, яке може значно знизити або ж значно підвищити врожайність, тому, щоб рослини тішили вас плодами, не забувайте піклуватися про їхній комфорт. Крім того, здорова рослинка — це не тільки врожай, а й естетика!
Цікаві факти. Завжди варто звертати увагу на потребу рослин у різних елементах живлення. На жаль, навіть найродючіші ґрунти не можуть цілком забезпечити рослину всім необхідним, але правильне чергування культур дає можливість частково розв’язати цю проблему. Річ у тім, що деякі культури не лише споживають велику кількість певних елементів живлення, але й повертають у ґрунт левову частку засвоєної поживи в доступній формі. Наприклад, до 80% калію, спожитого злаковими культурами, зокрема кукурудзою, та 60% азоту бобових залишаються в соломі та є доступними для наступних культур. Тому бобові є найкращими попередниками для культур, які мають високий вміст білка (капуста), а злакові — високий вміст цукрів (пасльонові, коренеплідні).
Володимир ГОРНИЙ
Приклади доброго сусідства овочів
Рослина |
Добрий сусід |
Столовий буряк |
Салат, цибуля, різні види капусти, порей, горох, огірки, помідор, часник, кріп |
Цибуля,часник, порей |
Морква, помідор, буряк |
Диня, огірок, базилік |
Квасоля, кукурудза, редиска, кріп, цукіні, кольрабі |
Баклажан |
Настурція, календула |
Біб, горох |
Капуста, кольрабі, порей, морква, м'ята |
Капуста |
Буряк, цибуля, селера, горох, квасоля, огірки, кріп, шавлія |
Морква |
Цибуля, порей, горох, квасоля, салат, шавлія |
Шпинат |
Картопля, квасоля, ревінь, капуста |
Помідор |
Селера, петрушка, салат, цибуля, огірок, шпинат, календула, чорнобривці |
Редиска |
Петрушка, морква, горох, квасоля, огірок, настурція |
Селера |
Огірки, помідор, часник, порей, кольрабі |
|
|
Алелопатія в саду:
Читайте ще:
Розсада у касетах – вигідно і зручно
Спаржева квасоля – ніжний смак і максимальна користь
Горох при дорозі