Кабачки потрапили до Європи з Мексики. Це досить скоростигла культура — зазвичай перші кабачки можна споживати вже за півтора-два місяці після посіву, а враховуючи наявність ранніх, середньостиглих та пізніх сортів, можете ласувати цими овочами від липня до вересня.
Спочатку європейці вирощували таку диковинку в оранжереях для краси, але згодом знайшовся сміливець, який скуштував ці плоди й зумів приготувати з них смачні страви. Відтоді яких тільки рецептів не навигадували з кабачків: салати, гарячі страви, запіканки, млинці, заготовки на зиму. Ці страви смачні й корисні та стали чи не основним компонентом сучасного дієтичного харчування — рекомендовані і старому, і малому, і здоровому, і хворому. Кабачки малокалорійні, чудово засвоюються і містять чи не весь спектр мінеральних речовин. Крім того, цю культуру легко вирощувати (як у відкритому, так і в закритому ґрунті) — високі врожаї кабачків збирають в усіх районах України.
Для посіву насіння кабачка найкраще підійде сонячне, захищене від вітру місце та ще й таке, де він не підмокне (з низьким заляганням ґрунтових вод). Хоча кабачок більш посухостійкий, ніж його найближчі родичі, однак дефіцит вологи під час формування зав'язі та достигання плодів призводить до зниження цукристості плодів. Водночас кабачкам шкідлива і надмірно зволожена земля — за таких умов починають загнивати кінчики зав'язі й достиглих плодів.
Якщо хочете отримати врожай якомога раніше — можете висівати насіння не у відкритий ґрунт, а виростити розсаду на підвіконні. Найкраще це робити в горщечках діаметром 10-12 см. У відкритий ґрунт розсаду висаджують у віці не більше ніж 20-25 діб (заздалегідь загартувавши) за схемою 90х90 см або 140х70 см із розрахунку 1-2 рослини в ямку.
Однак зауважте, такі плоди не будуть довго зберігатися, Їх треба спожити одразу після збирання з грядки (або законсервувати, або ж заморозити). Більш стійкими до зберігання будуть плоди, якщо висіяти насіння у відкритий ґрунт. Це слід робити, коли він прогріється до температури плюс 12-13°С на глибині 8-10 см, оскільки кабачок боїться навіть найменших заморозків.
За температури повітря плюс 18-20°С сходи культури з'являються через 8-10 діб, а при плюс 10°С — лише через 25-30 діб. Аби рослини були ще стійкішими до весняних «сюрпризів», загартуйте насіння кабачків, поклавши його на півдоби у нижній ящик холодильника, потім стільки ж тримайте за кімнатної температури і вже після цього висівайте.
Ділянку для кабачків краще підготувати з осені — перекопати, щедро додавши компосту та 50-60 г суперфосфату на 1 м2. Найкраще кабачки ростимуть на ґрунтах із нейтральною або слабо лужною реакцією ґрунтового розчину. Кущові кабачки висаджують за схемою 70х70 або 100х70 см, а довгоплетисті - 1 1 0х70 або 1 40х70 см. Ямки копають так, щоб насіння опинилося на глибині 5-7 см (на легких ґрунтах), 3-5 см — на важких. У кожну ямку додайте по 1 ст. л. деревного попелу та перегною (заздалегідь змішайте їх із ґрунтом) і вкиньте по 2-3 насінини. Посадкові лунки ущільнюють.
Коли сходи проростуть — залиште лише одну рослину в лунці, решту пересадіть (вони добре приживуться). Принаймні кабачки переживуть «переселення» краще, ніж затінення, адже вони найбільше люблять простір і світло. Це так звана культура короткого дня, продуктивність якої залежить, зокрема, й від інтенсивного освітлення. Тому не допускайте загущення рослин та забур'яненості посівів від початку догляду. Якщо кущі загусті — виріжте з них кілька великих листків (краще із середини куща).
Увага!
Не висаджуйте на одній ділянці кілька сортів кабачків, оскільки ця рослина перехреснозапильна. Тим більше не розміщуйте їх поряд із гарбузами та патисонами.
Кабачок — рекордсмен із врожайності: потенційно можна зібрати понад 100 т/га плодів цієї культури! Але ж і сам він вирізняється чудовим апетитом, тобто любить органічне й мінеральне удобрення. Агрономи стверджують, що збалансоване підживлення кабачків підвищує їхню врожайність на 50-80%.
Підживлення кабачків проводять тричі.
Увага!
Робіть перерву для гарбузових культур на одній і тій же площі - щонайменше три роки.
Збирають кабачки через кожні 7-10 днів, тобто недозрілі зеленці завдовжки 15-25 см. По-перше, саме такі кабачки найсмачніші; по-друге, за такого «конвеєра» краще розвиватимуться плоди більш пізньої зав'язі, а також підвищуватиметься врожайність. Не «виламуйте» і не смикайте плоди, краще обріжте їх із частиною плодоніжки. Молоді кабачки молочної стиглості можуть зберігатися при температурі від 0 до плюс 2°С протягом двох тижнів.
Однак якщо ви вирішили зберегти кабачки на зиму, тоді треба збирати їх повністю достиглими — з твердою і товстою шкіркою. Зрізані плодоніжки мають бути довгими та з рівним зрізом, інакше вони швидко загнивають і заражають гнилями плоди. Стиглі кабачки можуть зберігатися до п'яти місяців у сухому, прохолодному приміщенні з доброю вентиляцією. Не зберігайте їх у льосі, найкраще складіть у ящик, перекладіть тонким шаром соломи чи тирси. Можна зберігати їх, як і гарбузи, у хаті під ліжком (традиційний дідівський спосіб) або на утепленому балконі (сучасна інтерпретація зберігання гарбузових).
Купити насіння кабачків тут
Рекомендовані товари!
У наявності
Кабачок Елеонор F1 за 5 нас. (ЕКЧ-59)
У наявності
Кабачок Єллоу хаус F1 за 5 нас. (ЕКЧ-58)
У наявності
Кабачок Голден Глорі F1 за 5 нас. (ЕКЧ-50)
У наявності
Кабачок Амбасадор за 20 г (ЕКЧ-53В)
У наявності
Кабачок Тігретто ді Італія за 20 г (ЕКЧ-52)
У наявності
Кабачок Чаклун (ЕКЧ-7)
У наявності
Кабачок Італійський лебідь за 20 г (ЕКЧ-60)
У наявності
Кабачок Ангеліна F1 за 5 нас. (ЕКЧ-62)
У наявності
Кабачок Династія F1 за 5 нас. (ЕКЧ-61)
У наявності
Комплект кабачків "Закордонний" (АЦ-ЕКЧ-63)