Дніпровські кавуни — найкращі сорти, придатні для вирощування у всіх регіонах України (журнал «СонцеСад» 1/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
31.01.2023
⌂ Фото: Володимир Заверталюк, кандидат сільськогосподарських наук, директор Дніпропетровської дослідної станції Інституту овочівництва та баштанництва НААН
 
Цьогоріч на території Дніпровської області відбувся новий потужний поштовх у вирощуванні кавунів. У зв’язку з широкомасштабним вторгненням росії в Україну, тривалою окупацією Херсонщини, на наших ринках забракло цієї солодкої ягоди. І лише жителі Дніпра могли насолоджуватися скибками достиглих багряних медових дніпровських кавунів. Про найпопулярніші сорти цієї культури, догляд за ними розповідає «СонцеСаду» Володимир Заверталюк, кандидат сільськогосподарських наук, директор Дніпропетровської дослідної станції Інституту овочівництва та баштанництва НААН.
 

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

«Давно вихваляють херсонський кавун. Повірте мені: у нашому обличчі Дніпропетровська область має свій бренд — дніпровський кавун, наприклад Скарб, Чумак, Фаворит, у черзі за ними стоять уся Харківська, Дніпропетровська, інші області й Херсонська також, — пишаючись відкриттям, каже пан Володимир і продовжує: — Сорт Фаворит — не лише гордість нашої дослідної станції, а й усієї України. Назва цього дуже перспективного сорту цілком відповідає його характеристикам. Фаворит надзвичайно солодкий, майже не має насіння, а якщо і є, то дрібне.

Іван Миколайович, мій заступник, уже покійний, так казав про сорт Фаворит: «Оцей мєлкосємяний — дуже удобний кавун». Запитую: «У чому, Іване Миколайовичу?» А він відповідає: «Не катається, а так його пополам розрізаєш, у нього ж сємєна мєлкіє, отак сидиш і ложкою тіпаєш (їси — ред.), як із миски. Він довгий, як кабачок, тільки товстіший. Є у різних господарствах на зрошенні подібні кавуни — мутно- чи світло-зелені. Ці кавуни по зрівнянню з нашим Фаворитом — просто трава!»

Усміхаючись, директор пригадує ще одну подію: «Як ви думаєте: який кавун на виставці баштанних культур поставили на найкраще місце, попереду всіх, коли прем’єр-міністр приїжджав колись у Херсонську область на День поля? Звичайно, що наш Фаворит!»

Пан Володимир наголошує: «Фаворит достигає раніше, ніж Скарб чи Чумак. І він, як перший кавун, має незрівнянний насичений смак. Загалом продукцію ми оцінюємо за п’ятибальною шкалою. Усі наші сорти мають найвищий бал за смаковими властивостями».

Фаворит створено не лише для відкритого ґрунту, а й теплиці. «За умови зрошування та сприятливих погодних умов плоди цього сорту досягають ваги 15- 17 кг», — зауважує експерт.


Cередньостиглі Чумак та Скарб

Після сорту Фаворит достигає Чумак. Особливість його в тому, що це — білошкірий кавун. Насіння теж білого кольору, велике. «Чумак пористий і дуже цукристий, а головне — не обпікається на сонці», — підкреслює фахівець.

Сорт кавуна Чумак

⌂ Фото: Сорт кавуна Чумак


Переваги білошкірих кавунів

Найчастіше сонячні опіки отримують темношкірі кавуни. Світлошкірі стійкіші. «Білошкірі кавуни не в’януть, бо відбивають до 50 відсотків сонячного проміння», — запевняє експерт. За цією характеристикою вони кращі за темношкірі. Чумак належить до світлошкірих сортів кавуна, але нічим не поступається за смаковими властивостями Скарбу.

За Чумак достигають плоди кавуна Скарб.

«Запевняю вас, що Скарб — це справжній діамант українського степу! Період вегетації цього великоплідного середньостиглого кавуна становить до 80 днів, а плід виростає до 15 кг. Гляньте: яке красиве його велике чорне насіння! Скарб транспортабельний і чудово зберігається, бо товстошкірий», — перераховує переваги сорту пан Володимир.

«Урожайність багатьох розрекламованих гібридів становить 40 тонн із гектара, а наших сортів Фаворит, Чумак та Скарб — 50-55 т. Ідеться про товарну продукцію, тобто кавуни від 2-2,5 кг до 15-20 кг», — роз’яснює директор Дніпропетровської дослідної станції.

Сорт кавуна Скарб — це справжній діамант українського степу

⌂ Фото: Сорт кавуна Скарб — це справжній діамант українського степу

 

Догляд за кавунами

Хоча кавун — теплолюбна культура, проте надмірна літня спека негативно впливає на нього. Плоди втрачають зовнішню привабливість унаслідок сонячних опіків. «Якщо нема затінення, то спектися може все поле», — зазначає фахівець. Захистити врожай кавунів від пекучого сонця можна, як радить пан Володимир, залишивши на полі поодинокі бур’яни. Це стосується дводольних бур’янів. Зі злаковими краще боротися, бо вони вбирають вологу й поживні речовини з ґрунту. А це лише зашкодить баштанам.


Відлякуємо граків і зайців від баштанів

«Щоб кавуни затінялися, інколи їх сіють поміж соняшниками», — говорить науковець. Але тоді соковиті плоди потерпають від навали граків. Птахи спочатку дзьобають зерна соняшника, а тоді — кавуни.

Ще одна проблема баштанних культур — це зайці. «Вухані обгризають шкіру плода, туди потрапляє роса, і кавун гниє», — каже експерт. У мирний час для відлякування граків і зайців стріляють із повітряних гвинтівок або запускають петарди (постріл — через 3-7 хв.). В умовах війни шкідників лякають прадідівським способом, розставляючи на полях опудала, до яких прив’язують поліетиленові пакети, щоб шелестіли.

Сорт кавуна Фаворит

⌂ Фото: Сорт кавуна Фаворит 


Менше вологи — солодший кавун

Поливати баштанні культури, за словами пана Володимира, треба до отримання перших зелених сходів. Кавун хворобливо реагує на зайву вологу. «Сорт Фаворит поливаємо двічі за весь період вегетації. Під час першого поливання на гектар вносимо від 40 кубів води, другого — 100. Якщо застосовувати крапельне зрошення — такої кількості вологи вистачить на весь період вегетації, — пояснює фахівець. — Що менше вологи, то солодший кавун».

«І наостанок найважливіше: наші сорти Фаворит, Скарб і Чумак мають високу врожайність у всіх регіонах України, зокрема в північних і західних, — запевняє директор Дніпровської дослідної станції. — Вибирайте дніпровські кавуни, вирощуйте та смакуйте на здоров’я!»


Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька

Дивіться повне інтерв’ю з Володимиром Заверталюком

 

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 1/2023

Купити насіння кавунів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Північні смугастики: кавуни з Чернігівщини
Баштанник Микола Польгуй, із чернігівського села Смолянка, кинув виклик херсонським колегам
Як солити та квасити кавуни на зиму (журнал СонцеСад №4/2021)
Даруємо вам чудові рецепти, як солити та квасити кавуни на зиму!  
Не тільки херсонські: особливості вирощування кавунів у зоні Придністров’я
Успішно вирощувати кавуни можна і в ґрунтово-кліматичній зоні Придністров’я. Поради експертів
Врожайність кавуна залежить від догляду
Поради щодо врожайності кавуна надає Володимир Лимар
Кавун лікує по-справжньому
Корисні властивості кавуна
Кавуни на вашому городі
Поради щодо вирощування кавуна у себе на городі
Жовтий кавун за свій смак не «червоніє» (журнал СонцеСад №4/2020)
Технологіії вирощування жовтого кавуна
Кавун: ласуємо і омолоджуємося
У кавуні корисна не лише смачна м'якоть, але і насіння. Цей овоч можна вживати для озроровлення і робити з соку омолоджуючі маски.
Як виростити кавуни-гіганти у вашому регіоні?
Останнім часом кавуни вирощують на всій території України. Як це робити правильно?

Рекомендовані товари!

Кавун Мішутка F1 за 0,5 г

У наявності

Кавун Мішутка F1 за 0,5 г (ЕКВ-32)

20грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка
Кавун Орфей за 2 г

У наявності

Кавун Орфей за 2 г (ЕКВ-34)

16грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Кавун Ред Стар за 5 нас.

У наявності

Кавун Ред Стар за 5 нас. (ЕКВ-51)

54грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка
Кавун Тамерлан F1 за 5 нас.

У наявності

Кавун Тамерлан F1 за 5 нас. (ЕКВ-53)

48грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка
Кавун Екстазі F1 (Голандія) за 3 нас.

У наявності

Кавун Екстазі F1 (Голандія) за 3 нас. (ЕКВ-75)

65грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Кавун Імператор F1 за 1 г

У наявності

Кавун Імператор F1 за 1 г (ЕКВ-73)

24грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка
Кавун Юммі за 5 нас.

У наявності

Кавун Юммі за 5 нас. (ЕКВ-58)

58грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Кавун Широниньський за 2 г
NEW!

У наявності

Кавун Широниньський за 2 г (ЕКВ-67)

12грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка
Кавун Чумак за 1,5 г

У наявності

Кавун Чумак за 1,5 г (ЕКВ-65)

12грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Кавун Макс плюс за 2 г
NEW!

У наявності

Кавун Макс плюс за 2 г (ЕКВ-66)

12грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка