За фахом Микола Григорович Польгуй — геодезист, а в душі — натураліст-аматор. Баштанництвом займається понад п’ять років і за цей час на власному досвіді переконався, що не обов’язково його землякам щоліта чекати на завезення південних кавунів. На півночі України теж можна вирощувати смачні та солодкі смугасті ягоди.
⌂ Микола Польгуй
— Головний секрет щедрого врожаю кавунів — правильна оранка, — впевнений чоловік. — Орати землю для кавунів треба перед висаджуванням, щоб вона не пересихала. Оранка має бути дуже глибокою — приблизно на 40 см.
Для баштану Микола Григорович виділив п’ять соток, але найбільше плодів збирає із двох, де він спеціальним способом підготував ґрунт, адже земля на Чернігівщині не дуже родюча.
— Зробив траншею завглибшки 70 см і завширшки метр. Потім відступив від неї трохи (на штик лопати) і викопав іншу. Таким чином перекопав усю ділянку, — розповідає баштанник про особливості власної агротехніки. — Під час копання родючий шар відкидав в один бік, а глину, що нижче, — в інший. На глибині 50 см шар ґрунту забрав і замість нього, тобто на саме дно, покидав кукурудзу, солому, гілки та гній. Потім уклав невеликий шар глини, перемішаної із землею, зверху — шар соломи. Утрамбував і зробив так ще двічі: ґрунт — солома, ґрунт — солома. А на самий верх насипав шар родючої землі, який забрав спочатку.
Цей «листковий пиріг» пан Микола готував два роки. Звісно, доклав чимало зусиль. Адже, щоб досягнути доброго результату, треба працювати, не покладаючи рук. Рослинні рештки повільно гнитимуть й понад десять років підгодовуватимуть кавунчики.
Сіє кавуни Микола Польгуй на початку травня, але досить глибоко — на п’ять-шість сантиметрів, щоб сходи не постраждали через можливі заморозки. Відстань між насінинами — 25–30 см, між рядками — приблизно півтора метра.
— За чотири дні до посіву насіння обов’язково замочую, щоб пробудити його, — розповідає землероб. — Перед оранкою або посівом у ґрунт вношу комплексні мінеральні добрива. Розчиняю їх у воді й поливаю рядочки з лійки. Далі поливати кавуни в нашій місцевості не треба, а ось прополювати — обов’язково. Приблизно через два тижні після посіву проходжу із сапкою по міжряддю. Рядки не чіпаю, щоб не пошкодити сходів. Пізніше акуратно прополюю й рядки. Коли рослинки стануть більшими й конкуруватимуть між собою, час їх прорідити: залишаю сильні кущики на відстані 70 см один від одного. Якщо густіше, то площа для кожного буде меншою й плоди виростуть дрібними та малопривабливими.
Кавуни — рослини, що розвиваються дуже швидко. Стрижневий корінь заглиблюється на 40 см і починає створювати бічні корені. Швидко завойовують територію й огудини, які можуть сягати п’яти метрів. їх треба розкласти по поверхні рівномірно. Уже перед цвітінням вони так розростаються, що закривають міжряддя. А як тільки з’явилася зав’язь, треба і її прорідити. Микола Григорович рекомендує залишати на кущі не більше двох-трьох зав’язей.
Сорти кавунів Микола Польгуй вибирав експериментально. Зараз вирощує такі: Чарльстон Грей, Тріумф, Ау Продюсер, Оранж Кінг (із жовтою м’якоттю). Його кавуни виростають вагою до десяти кілограмів, завдовжки 30–40 см, діаметром 20 см, якщо йдеться про видовжені плоди, і діаметром понад 40 см — круглі. Баштанникам-початківцям Микола Григорович рекомендує починати вирощування кавунів із невибагливих сортів: Вогник і Кримсон Світ. А потім, набувши досвіду, переходити до сортів, придатних для північного баштанництва. А щоб вибрати сорт, якій найбільш придатний саме для вашої ділянки, радить експериментувати із сортами.
Кавуни баштанник вирощує зі свого насіння. Перед тим, як його вибирати, сортовий кавун вилежується понад місяць. На насіння йде найбільший, найгарніший, найсолодший плід, але не останній, а той, що достиг одним із перших. Адже з насіння кавуна, що достиг останнім, й плоди будуть пізнішими.
Рекомендовані товари!
У наявності
Кавун Орфей за 2 г (ЕКВ-34)
16грн.
У наявності
Кавун Цільнолистий за 2 г (ЕКВ-22)
14грн.
У наявності
Кавун Кароліна Грос за 1 г (ЕКВ-29)
14грн.
У наявності
Кавун Мелітопольський за 2 г (ЕКВ-31)
9грн.
У наявності
Кавун Фаворит за 1 г (ЕКВ-37)
18грн.
У наявності
Кавун Холодок (ЕКВ-39)
18грн.
У наявності
Кавун Янусік за 1 г (ЕКВ-5)
29грн.