Північні смугастики: кавуни з Чернігівщини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
21.12.2021

СонцеСад ділиться порадами від експерта

За фахом Микола Григорович Польгуй — геодезист, а в душі — натураліст-аматор. Баштанництвом займається понад п’ять років і за цей час на власному досвіді переконався, що не обов’язково його зем­лякам щоліта чекати на завезення південних кавунів. На півночі Украї­ни теж можна вирощувати смачні та солодкі смугасті ягоди.

⌂ Микола Польгуй

Головний секрет щедрого врожаю кавунів — правильна оран­ка, — впевнений чоловік. — Орати землю для кавунів треба перед ви­саджуванням, щоб вона не переси­хала. Оранка має бути дуже глибо­кою — приблизно на 40 см.

Для баштану Микола Григоро­вич виділив п’ять соток, але най­більше плодів збирає із двох, де він спеціальним способом підготував ґрунт, адже земля на Чернігівщині не дуже родюча.

— Зробив траншею завглибшки 70 см і завширшки метр. Потім від­ступив від неї трохи (на штик лопа­ти) і викопав іншу. Таким чином пе­рекопав усю ділянку, — розповідає баштанник про особливості влас­ної агротехніки. — Під час копання родючий шар відкидав в один бік, а глину, що нижче, — в інший. На глибині 50 см шар ґрунту забрав і замість нього, тобто на саме дно, покидав кукурудзу, солому, гілки та гній. Потім уклав невеликий шар глини, перемішаної із землею, зверху — шар соломи. Утрамбував і зробив так ще двічі: ґрунт — со­лома, ґрунт — солома. А на самий верх насипав шар родючої землі, який забрав спочатку.

Цей «листковий пиріг» пан Ми­кола готував два роки. Звісно, до­клав чимало зусиль. Адже, щоб досягнути доброго результату, тре­ба працювати, не покладаючи рук. Рослинні рештки повільно гнити­муть й понад десять років підгодо­вуватимуть кавунчики.

Сіє кавуни Микола Польгуй на початку травня, але досить глибо­ко — на п’ять-шість сантиметрів, щоб сходи не постраждали через можливі заморозки. Відстань між насінинами — 25–30 см, між рядка­ми — приблизно півтора метра.

— За чотири дні до посіву на­сіння обов’язково замочую, щоб пробудити його, — розповідає землероб. — Перед оранкою або посівом у ґрунт вношу комплексні мінеральні добрива. Розчиняю їх у воді й поливаю рядочки з лійки. Далі поливати кавуни в нашій міс­цевості не треба, а ось прополюва­ти — обов’язково. Приблизно через два тижні після посіву проходжу із сапкою по міжряддю. Рядки не чі­паю, щоб не пошкодити сходів. Пі­зніше акуратно прополюю й рядки. Коли рослинки стануть більшими й конкуруватимуть між собою, час їх прорідити: залишаю сильні кущики на відстані 70 см один від одного. Якщо густіше, то площа для кожно­го буде меншою й плоди виростуть дрібними та малопривабливими.

Кавуни — рослини, що розви­ваються дуже швидко. Стрижне­вий корінь заглиблюється на 40 см і починає створювати бічні корені. Швидко завойовують територію й огудини, які можуть сягати п’яти метрів. їх треба розкласти по поверхні рівномірно. Уже перед цві­тінням вони так розростаються, що закривають міжряддя. А як тільки з’явилася зав’язь, треба і її прорі­дити. Микола Григорович рекомен­дує залишати на кущі не більше двох-трьох зав’язей.

Сорти кавунів Микола Польгуй вибирав експериментально. Зараз вирощує такі: Чарльстон Грей, Трі­умф, Ау Продюсер, Оранж Кінг (із жовтою м’якоттю). Його кавуни ви­ростають вагою до десяти кілогра­мів, завдовжки 30–40 см, діаметром 20 см, якщо йдеться про видовжені плоди, і діаметром понад 40 см — круглі. Баштанникам-початківцям Микола Григорович рекомендує починати вирощування кавунів із невибагливих сортів: Вогник і Кримсон Світ. А потім, набувши досвіду, переходити до сортів, придатних для північного баштанництва. А щоб вибрати сорт, якій найбільш придат­ний саме для вашої ділянки, радить експериментувати із сортами.

Кавуни баштанник вирощує зі свого насіння. Перед тим, як його вибирати, сортовий кавун вилежу­ється понад місяць. На насіння йде найбільший, найгарніший, найсолодший плід, але не останній, а той, що достиг одним із перших. Адже з насіння кавуна, що достиг останнім, й плоди будуть пізнішими.

 

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Олена БЕРЕЗКІНА

 

Купити насіння кавунів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Не тільки херсонські: особливості вирощування кавунів у зоні Придністров’я
Успішно вирощувати кавуни можна і в ґрунтово-кліматичній зоні Придністров’я. Поради експертів
Врожайність кавуна залежить від догляду
Поради щодо врожайності кавуна надає Володимир Лимар
Кавун лікує по-справжньому
Корисні властивості кавуна
Кавуни на вашому городі
Поради щодо вирощування кавуна у себе на городі
Жовтий кавун за свій смак не «червоніє» (журнал СонцеСад №4/2020)
Технологіії вирощування жовтого кавуна
Кавун: ласуємо і омолоджуємося
У кавуні корисна не лише смачна м'якоть, але і насіння. Цей овоч можна вживати для озроровлення і робити з соку омолоджуючі маски.
Як виростити кавуни-гіганти у вашому регіоні?
Останнім часом кавуни вирощують на всій території України. Як це робити правильно?

Рекомендовані товари!

Кавун Орфей за 2 г

У наявності

Кавун Орфей за 2 г (ЕКВ-34)

16грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Кавун Цільнолистий за 2 г

У наявності

Кавун Цільнолистий за 2 г (ЕКВ-22)

14грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Кавун Кароліна Грос за 1 г

У наявності

Кавун Кароліна Грос за 1 г (ЕКВ-29)

10грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Кавун Мелітопольський за 2 г

У наявності

Кавун Мелітопольський за 2 г (ЕКВ-31)

9грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Кавун Фаворит за 1 г

У наявності

Кавун Фаворит за 1 г (ЕКВ-37)

12грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Кавун Холодок

У наявності

Кавун Холодок (ЕКВ-39)

12грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка за 1,5 г, за 10 г, за 15 г
Кавун Янусік за 1 г

У наявності

Кавун Янусік за 1 г (ЕКВ-5)

18грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка