Гарбуз – клондайк вітамінів, заряд енергії та здоров’я. У цьому переконаний Володимир Філімонович Заверталюк, директор Дніпропетровської дослідної станції Інституту овочівництва та баштанництва НААН, кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Дніпропетровської дослідної станції ДДС ІОБ НААН.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
⌂ Фото: Володимир Заверталюк із гордістю Дніпровської станції – гарбузом сорту Український багатоплідний
На Дніпропетровській дослідній станції для використання в харчовій промисловості виведено деякі столові та універсальні сорти гарбузів. Особливу популярність серед споживачів мають Славута й Український багатоплідний. Про них і розмовляємо з експертом.
Дослідне поле встелене зеленими круглими плоскими та жовтогарячими налитими гарбузами, які поставали в рядочки й наче обговорюють план справ у своєму господарстві.
«Це – Славута, столовий сорт гарбуза, стандарт для України, – пояснює Володимир Заверталюк і показує на гарбузи зеленого кольору. – Його беруть як зразок, коли порівнюють закордонні продовольчі сорти та нововиведені українські. Сорт високовітамінний, каротину в ньому, як у моркві, – 11–12 відсотків на 100 грамів».
⌂ Фото: Гарбуз Славута
Зі Славути можна готувати страви на сніданок та вечерю, окрім того, і десерти. «Якщо хочете бути ситими перед сном і водночас не мати проблем із травленням, то вибирайте наш гарбуз Славута, – каже експерт. – Це найкращий сорт для запікання в духовці, бо в ньому дуже багато сухих речовин, тому він не розлізається під час приготування».
Якщо Славута – фаворит серед столових сортів, то Український багатоплідний – із-поміж універсальних гарбузів. «Він високоврожайний – можна зібрати від 40 до 60 тонн плодів із гектара. Процент виходу насіння також високий, – розповідає Володимир Заверталюк. – Чому він називається Український багатоплідний? Зазвичай один в’юнкий гарбуз дає щонайбільше два повноцінні плоди. Найвищий потенціал цього сорту – п’ять плодів з однієї рослини. Середня врожайність – 400 кг із гектара. Там, де більше опадів і тепліше, вихід насіння вищий».
Відео: Великоцукристий гарбуз Славута
Славута та Український багатоплідний чудово зарекомендували себе в кулінарії. Вони не мають специфічного гарбузового смаку та запаху, як запевняє науковець. Але Славута – твердошкірий гарбуз. Якщо його правильно зберігати – у підвальних приміщеннях може пролежати до весни. «В’ялені в сушарці гарбузи сорту Славута смакують кожному. Вони дуже цукристі, тому їх не треба посипати цукром», – розповідає пан Володимир. А з Українського багатоплідного смачний буде й сік, бо він більш водянистий, ніж Славута.
Відео: Високоврожайний гарбуз Український багатоплідний
Розповідає Володимир Заверталюк, кандидат сільськогосподарських наук, директор Дніпропетровської дослідної станції Інституту овочівництва та баштанництва НААН
Важко переоцінити корисні властивості, якими славиться гарбуз. Окрім каротину, господар поля має вітаміни групи B, РР, Е, С, антиоксиданти, мікроелементи, зокрема залізо, магній, калій, фосфор, цинк та клітковину. Проте, за словами фахівця, зміцнює здоров’я насамперед цінне гарбузове насіння. «Воно регулює тиск, лікує захворювання нирок і шлунково-кишкового тракту, чистить печінку. Споживши натще не більше 12 ядер насіння Українського багатоплідного, нормалізуєте артеріальний тиск», – зауважує дослідник.
Ефірні олії, які входять до складу зерняток, використовують у фармацевтичній галузі, косметології. «Ціна насіння, особливо кормових сортів гарбузів, – від трьох доларів і більше за кілограм сухих насінин за кордоном», – каже Володимир Заверталюк. Тому це чудовий заробіток для фермерів.
⌂ Фото: Фахівець показує різницю у кольорі між насінням продовольчих та універсальних сортів
Також є голонасінні сорти гарбузів. Але їхня зернятка не мають достигнути. «Якщо гарбуз стиглий – одразу ж виймайте з нього насіння. Інакше через п’ять або шість днів у насіннєвій пазусі зернята голонасінних гарбузів проростуть прямо в плоді, тобто споживати їх не можна. Тому вирощувати такі рослини треба на невеликих площах», – пояснює фахівець.
Виведено також такі кущові сорти, як універсальний Лель, мускатні Доля, Бальзам. На відміну від звичайних гарбузів, їх не треба скачувати у валки.
За кольором насіння можна зрозуміти, до якого сорту належить гарбуз. Зернятка універсальних та кормових плодів – світло-бежеві або білі, столових (Славута, Ждана) і мускатних сортів – коричневого.
Можна використовувати навіть плодоніжку гарбузів. «Це ще одна їхня фішка, – усміхаючись, розповідає фахівець. – З плодоніжки готують чай, але його треба пити невеликими порціями, бо має властивість розчиняти камені в нирках і жовчному. Найкраще вживати напій так, як мінеральну воду, – з горнятка зі свистком, оскільки він пошкоджує зубну емаль», – наголошує пан Володимир.
Співрозмовник додає, що кожен має з’їдати не менше 50–55 кг гарбуза на рік.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька
Відео: Цікавими фактами про гарбуз поділився Володимир Заверталюк, директор Дніпропетровської дослідної станції.
Зокрема, ви дізнаєтесь, чому у давнину українські дівчата вручали саме гарбуз хлопцям, коли ті приходили свататися; про користь і шкоду гарбузового насіння та чим відрізняється насіння продовольчих сортів від універсальних
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2023
Рекомендовані товари!
У наявності
Гарбуз Мозоліївський за 2 г (ЕГР-21)
9грн.
У наявності
Гарбуз Жане де Паріс за 2 г (ЕГР-16)
16грн.
У наявності
Гарбуз Український багатоплідний (ЕГР-1)
10грн.
У наявності
Гарбуз Атлант за 2 г (ЕГР-8М)
10грн.
У наявності
Гарбуз Бамбіно за 5 нас. (ЕГР-27)
9грн.
У наявності
Гарбуз Яніна за 3 г (ЕГР-40)
12грн.
У наявності
Гарбуз Вітамінний за 3 г (ЕГР-9)
9грн.
У наявності
Гарбуз Лунга Пієна ді Наполі за 10 нас. (ЕГР-35)
12грн.
У наявності
Гарбуз Ждана за 3 г (ЕГР-38)
9грн.
У наявності
Гарбуз Дамський ноготок за 15 нас. (ЕГР-37)
9грн.