Золотистий пишний гарбуз — найпопулярніший атрибут осені, помаранчевий красень, чемпіон серед овочів за кількістю бета-каротину, ідеальний замінник моркви — може лежати посеред сірої грядки до перших приморозків.

Корисні властивості гарбуза
Ця іноді недооцінена й забута баштанна культура вражає вмістом корисних речовин, які є всюди: починаючи від солодкого м’якуша й закінчуючи хвостиком. Лікар-дієтолог Світлана Фус розповіла читачам «СонцеСаду» про корисні властивості гарбуза.

⌂ Фото: Світлана Фус — дієтолог
- За властивістю поліпшувати зір гарбуз можна порівняти з морквою завдяки високому вмісту бета-каротину (3,2-17,3 мг/100 г, у моркві — лише до 9 мг). Саме він і надає плоду такого яскравого кольору. З віком зір погіршується, але цей процес можна сповільнити, додавши до щоденного раціону шматочки гарбуза. Добова норма вживання каротину для підтримки зору — 6 мг. Бета-каротин, який перетворюється на вітамін А, далі стає ретинолом. Він допомагає очам краще сприймати світло. Його дефіцит — причина виникнення дегенеративних хвороб зорового апарату (наприклад, катаракти).
- Споживаючи гарбуз, поліпшите стан вашої шкіри. Адже восени організму бракує вітамінів, шкіра стає сухою і лущиться. Альфа-оксикислоти призводять до руйнування мертвих клітин і надають шкірі здорового блиску. Окрім того, гарбуз містить вітамін С, який необхідний для вироблення колагену — білка, який робить шкіру пружною. Наявні каротиноїди можуть виступати в ролі природного сонцезахисного крему. Вони боронитимуть клітини шкіри від шкідливих ультрафіолетових променів, що визирають час від часу в примхливу осінню погоду.
- Для нормальної роботи кишечнику потрібні харчові волокна, бо з роками сповільнюється обмін речовин. Гарбуз має м’які харчові волокна — пектини (4,6-12%), які поліпшують детоксикаційну функцію — абсорбують важкі метали, виводять з організму продукти метаболізму, пожвавлюючи обмін речовин.

⌂ Фото: Спробуйте законсервувати на зиму гарбуз у такому вигляді
Споживання та зберігання гарбуза
Пані Світлана рекомендує вживати помаранчевого красеня три або чотири рази на тиждень. Завдяки бета-каротину можна замінювати в раціоні моркву гарбузом і навпаки.
У народі кажуть, щоодним гарбузом ситий не будеш. Тому дієтологиня радить поєднувати його з іншими продуктами: м’ясом, крупами, овочами. Можна готувати рагу, варити каші, запікати.
Загалом добова норма овочів і фруктів становить не менше 0,5 кг!
Варто пам’ятати: якщо гарбуз нарізаний, тримати його треба в холодильнику не більше місяця! Якщо бажаєте готувати страви посеред лютої зими, то краще заморозити: наріжте порціонно, покладіть у zip-пакетики й покладіть у морозильну камеру. Гарбуз збереже свої цілющі властивості.

⌂ Фото: Шматочки гарбуза у роті тануть, немов манго
Гарбуз — низькокалорійний продукт!
Світлана Фус запевняє: «Гарбуз спокійно можна споживати людям, які борються із зайвою вагою, хворим на цукровий діабет. 100 г м’якуша має лишень 22 ккал. Кількість цукрів може бути такою, як у моркви, а іноді й меншою (залежить від сорту): від 2,5 г до 4,5 г (наприклад, банан — близько 20 г, буряк — приблизно 9 г).
З обережністю рекомендують споживати людям, що мають алергію на помаранчеві продукти.
Відео: Цікавими фактами про гарбуз поділився Володимир Заверталюк, директор Дніпропетровської дослідної станції.
Зокрема, ви дізнаєтесь, чому у давнину українські дівчата вручали саме гарбуз хлопцям, коли ті приходили свататися; про користь і шкоду гарбузового насіння та чим відрізняється насіння продовольчих сортів від універсальних
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2022
Купити насіння гарбуза