Фото: Freepik/Автор - @valeria_aksakova
Сьогодні гарбуз – цінний продукт кулінарії: різноманіття рецептів страв із нього, зокрема десертів, вражає, а насіння вважають не лише джерелом вітамінів, яке додає енергії і позбавляє втоми, а й вдалим торговельним продуктом, на якому можна підзаробити.
Берете один гарбуз Славута, вирізаєте з його верхівки кришечку, вичищаєте насіннєву пазуху. Виймаєте м’якуш із кришечки й кладете в гарбузовий казанок, додаєте скибки яблука, кружальця лимона або апельсина, можна й родзинок, кураги. Тільки не чорносливу, бо тоді в страві переважатиме копчений присмак, а не гарбузовий аромат. Щоб стимулювати виділення соку, додайте одну ложку меду.
Покладіть гарбуз на півтори години в духовку, розігріту до 180°C. «Коли страва готова, ложечкою аж до верху вибираєте все смачне. Такого смаку можна досягти тільки тоді, коли готуєте з любов’ю», – задоволено, ніби щойно сам покуштував страву, розповідає експерт. Таким способом гарбуз можна начиняти м’ясом, овочами, додавати різні крупи, сири.
⌂ Фото: Фаршируємо гарбуз – дивуємо гостей
Берете сковороду, змащуєте її вершковим маслом, висипаєте туди нарізаний кубиками гарбуз (1,5–2 кг). Зверху накладаєте так само подрібнені яблука. Але не почищені, інакше без шкірки вони перетворяться на кашу й втратять смак. Додайте родзинок, кураги.
З молоком збийте два чи три яйця, додайте столову ложку цукру. Все це перемішайте й залийте на яблука з гарбузом. Поставте на годину в духовку. Через 50 хвилин витягніть, присипайте натертим твердим сиром, ще деcять хвилин потримайте в духовці. «Спробуйте таку запіканку. Це дуже смачно й корисно для дітей і дорослих», – каже Володимир Заверталюк.
⌂ Фото: Ніжна та легка у приготуванні запіканка з гарбуза
Плодоніжку ріжемо або ламаємо на частини, висушуємо (можна сушити на підвіконні). Заливаємо окропом, настоюємо протягом півтори чи двох годин – чай готовий. Але пам’ятайте, що напій розчиняє камені в нирках і жовчному міхурі. Людям із жовчнокам’яною хворобою треба дуже обережно його вживати. «Вивчіть про рослину все, щоб не нашкодити власному здоров’ю!» – наголошує експерт.
Мандрівка гарбузовим полем нагадала про ще одну давню українську традицію: коли хлопець сватався до дівчини, то міг від неї як відмову отримати гарбуза. Пан Володимир має іншу теорію такої поведінки: «Дівчина обдаровувала хлопця гарбузом, бо вважала, що залицяльник хворобливий і має набиратися сили. А оскільки гарбуз зміцнює здоров’я, юнак, на думку обраниці, мусить його з’їсти, щоб вона погодилася вийти за нього заміж».
⌂ Фото: Чаю з плодоніжки гарбуза ви точно ще не куштували. А даремно!
Отож, смакуймо корисні страви з гарбузів, заряджаймося енергією і позитивом, тоді позбудемося втоми й зміцнимо здоров’я!
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька
Відео: Цікавими фактами про гарбуз поділився Володимир Заверталюк, директор Дніпропетровської дослідної станції.
Зокрема, ви дізнаєтесь, чому у давнину українські дівчата вручали саме гарбуз хлопцям, коли ті приходили свататися; про користь і шкоду гарбузового насіння та чим відрізняється насіння продовольчих сортів від універсальних
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2023
Рекомендовані товари!
У наявності
Гарбуз Голонасінний (ЕГР-3)
10грн.
У наявності
Гарбуз Паризький золотий за 5 нас. (ЕГР-28)
12грн.
У наявності
Гарбуз Кавбуз за 2 г (ЕГР-19)
24грн.
У наявності
Гарбуз Рожевий банан за 2 г (ЕГР-22)
12грн.
У наявності
Гарбуз Зимовий солодкий (ЕГР-18)
12грн.
У наявності
Гарбуз Жане де Паріс за 2 г (ЕГР-16)
16грн.
У наявності
Гарбуз Український багатоплідний (ЕГР-1)
10грн.
У наявності
Гарбуз Бамбіно за 5 нас. (ЕГР-27)
9грн.
У наявності
Гарбуз Лунга Пієна ді Наполі за 10 нас. (ЕГР-35)
12грн.
У наявності
Гарбуз Ждана за 3 г (ЕГР-38)
9грн.