Гарбуз дорожчий за оливки: вирощування та користь голонасінного гарбуза

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
12.05.2021

Ми звикли, що найкорисніша олія – оливкова. Хоча зараз для нас вона — вже не екзотика, але більшість жителів України як і раніше дуже трепетно ставляться до цього заморському продукту. Водночас в самій Європі оливкова олія — далеко не найдорожча.

Користь голонасінного гарбуза

Оливкову потіснила гарбузова олія з насіння голонасінних сортів гарбуза. Наприклад, в найдорожчих австрійських ресторанах таку олію і просто насіння голонасінних гарбузів додають в різні страви, і не дарма: і олія, і насіння — дуже ароматні, смачні й корисні. Кажуть, що вони пахнуть мигдалем і горіхами сильніше, ніж самі горіхи й мигдаль. У цьому цілющому насінні містяться вітаміни PP, B5, B1, E, B9, фосфор, цинк, кальцій, залізо, амінокислоти, холін, амінокислоти і жирні кислоти.

В Україні голонасінні гарбузи вирощувалася ще до першої світової війни, але поступово інтерес до неї пропав.

⌂ Фото: Сім'я фермерів Буглаків

Вирощування голонасінного гарбуза за органічними технологіями

Але в останні роки мода на гарбузову олію докотилася і до України. Тетяна і Сергій Буглаки — фермери з села Количівка, що на Чернігівщині, у своєму фермерському господарстві «Сонячна земля» голонасінні гарбузи вирощують вже шостий рік поспіль. Спочатку висаджували їх тільки на городі, а зараз під цю культуру у них зайнято близько 1,5 гектара, фермери застосовують при вирощуванні винятково органічні технології.

Фермери Буглаки вирощують голонасінний гарбуз сорту Штирийський. Це сорт австрійської селекції. Вирощують його в основному для отримання маслянистого насіння з яскравим мигдальним ароматом і горіховим смаком. Вміст олії в них близько 60%. Середня вага плодів 3,5-4 кг. М’якоть такого гарбуза на смак не дуже солодка і має злегка волокнисту структуру, тому для приготування солодких страв Тетяна її не використовує, тільки іноді робить з неї цукати. Але для солоних страв цей сорт цілком придатний. «Голонасінні гарбузи у нас купують в основному вегетаріанці, сироїди та люди, які підтримуються здорової дієти.

Більшість купує вже готове насіння, але деякі беруть цілі гарбузи, самі відділяють та сушать насіння, а із гарбузячої м’якоті готують перші та другі страви. М'якуш голонасінних гарбузів у нашому господарстві із задоволенням поїдають домашні тварини (свині, кури, качки). Є сорти голонасінних гарбузів і української селекції», — розповідає Тетяна Буглак.

 

Готуємося до посадки насіння голонасінного гарбуза

Попередниками голонасінного гарбуза можуть бути практично будь-які культури — пшениця, гречка, кукурудза, бобові, морква, буряк, цибуля, капуста, пряні трави. Не можна садити його тільки після баштанних: звичайного гарбуза, огірків, кабачків, патисонів, кавунів, динь тощо. Знову вирощувати гарбуз на ділянці можна не раніше 3 років, а ще краще через 5 років. Голонасінний гарбуз не можна розташовувати поруч з посадками звичайного гарбуза, інакше не уникнути перезапилення.

«Підготовку землі під гарбуз ми починаємо з осені. Проводимо культивацію, коли обсяг зеленої маси бур'янів досягає свого максимуму. Головне, щоб не встигло дозріти насіння бур’янів, інакше наступного року не уникнути проблем. Бур'яни ретельно заробляємо в землю і додатково вносимо біологічний препарат Триходерма, в якому містяться спори грибів триходерми зеленої (Trichodermaviride). Цей гриб активно розкладає органіку, вивільняючи поживні речовини — азот, фосфор і калій — і переводячи їх в доступну для рослин форму. До весни торішній бур'ян встигає перетворитися на перегній. Навесні ми проводимо оранку і боронування ґрунту, загортаючи в ґрунт бур'яни, що вже встигли вирости. Це теж додаткове зелене добриво.

Звичайно, гарбуз любить родючу землю, багату на поживні речовини, тому бажано внести в ґрунт добре перепрілий гній. Але через те, що у нас немає органічного гною, поки обмежуємося перегноєм, отриманим із зеленої маси бур'янів», — ділиться своїм досвідом фермерка.

⌂ Фото: Гарбуз в полі

Посадка голонасінного гарбуза

«Посадку голонасінних гарбузів поводимо у травні, зазвичай 7-10 числа, в цьому році травень був холодний, тож гарбузи посадили тільки 15 травня. Голонасінних гарбуз — більш теплолюбна культура, ніж звичайний гарбуз, для нормального проростання насіння цієї культури необхідно, щоб ґрунт прогрівся до 14-16 °С. Це й не дивно, адже у насіння немає захисного покриву.

При посадці голонасінних гарбузів сівалкою насіння ми заздалегідь не замочували, а, коли вирощували його на городі, замочували на 3-4 години й додавали стимулятор росту. Довше замочувати немає сенсу: насіння починає проростати, а паросток дуже крихкий і часто обламується.

Гарбуз ми садимо рядками, відстань між ними 70 см. На 1 погонний метр висіваємо 4-5 насінин. Глибина загортання 3-4 см», — каже Тетяна Буглак.

Відео: Володимир Заверталюк, директор Дніпропетровської дослідної станції розповів глядачам «СонцеСаду» тонкощі вирощування гарбуза

 

Прополювання – це важливо

«Прополювання ми проводимо в середньому два рази: перший раз при появі сходів, другий – коли у рослини з'являється 4-5 листків. Якщо бур'янів дуже багато, наприклад, вони того року встигли дати насіння або погодні умови сприяють їхньому росту, доводиться полоти частіше. Прополювання міжрядь ми проводимо культиватором, землю всередині рядків сапаємо сапкою. Коли батоги остаточно затягнуть міжряддя, гарбуз сам пригнічує бур'яни», — зазначила господиня ФГ «Сонячна земля».

 

Що любить голонасінний гарбуз

Щоб гарбуз зійшов, нормально розвивався, цвів і зав'язувався, йому потрібна тепла і помірно волога погода. Для цієї культури бажано організувати додатковий полив в жарку, суху погоду. «Цього року літо було не дуже сприятливим для гарбузів, вони погано зійшли, на них зав'язалося приблизно на 30-40% менше плодів у порівнянні з минулим роком.
Голонасінний гарбуз практично не уражається шкідниками та хворобами, за 6 років що вирощуємо цю культуру, ми його ще нічим не обробляли», — підкреслила Тетяна Буглак.

⌂ Фото: Насіння голонасінного гарбуза

Збір урожаю голонасінного гарбуза

Голонасінні гарбуз зазвичай визріває після 20 вересня. Цього року терміни дозрівання трохи змістяться через прохолодну весну.
«Поки наша продукція — це тільки гарбуз і насіння, але в планах влаштувати невелику олійницю для отримання цілющої гарбузової олії за органічними технологіями», — ділиться планами фермерка.

 

Рецепти страв з голонасінного гарбуза

Маслянисте ароматне насіння голонасінного гарбуза — саме собою справжні ласощі. Але з нього можна приготувати чимало смачних і корисних страв. Тетяна Буглак поділилася з читачами «СонцеСаду» своїми фірмовими рецептами.

⌂ Фото: Хліб з гарбузовим насінням

Хліб з гарбузовим насінням

Тетяна додає насіння гарбуза у випічку. Наприклад, пече з ним білий і чорний хліб. Хліб виходить більш здобний з горіховим смаком.
Для білого хліба насіння гарбуза злегка подрібнити (достатньо просто прокатати качалкою). На 700 г пшеничного борошна вищого сорту або цільнозернового пшеничного борошна взяти 100 г такого насіння, 1 чайну ложку солі, 1,5 ложки сухих дріжджів, 425 мл води. Можна пекти у хлібопічці на режимі «Випічка».

⌂ Фото: Дуже гарно смакує гарбузове молоко

Гарбузове молоко

Готує Тетяна з насіння голонасінного гарбуза цілюще, смачне рослинне молоко, яке можна вживати людям з алергією на лактозу. Люблять його вегетаріанці, сироїди й люди, які надають перевагу рослинній їжі. Насіння вона замочує на 6 годин у великій кількості води для набухання. Потім зливає воду і ретельно промиває насіння. Знову заливає його водою так, щоб вода тільки покривала зерна, і подрібнює у блендері, потім проціджує через тканину. Отриману рідину розбавляє водою до бажаної щільності та жирності. Таке гарбузове молоко можна просто пити, як готовий продукт.

Воно — прекрасна основа для різноманітних солодких коктейлів. Можна змішати його в будь-якій пропорції з горіховим молоком, приготовленим з волоських горіхів чи фундука, або з вівсяним молоком. Отримуємо цілющий рослинний молочний мікс, якому гарбузове молоко надає більш насиченого горіхового смаку та мигдального аромату. Прекрасно поєднується гарбузове молоко з будь-якими ягодами, фруктами як свіжими, так і сушеними. Оригінальний смак і вигляд має коктейль з гарбузового молока з додаванням подрібнених горіхів, гарбузового насіння, зерен льону, прикрашений листочками м'яти.

Гарбузове молоко може служити основою для різноманітних літніх супів як солодких, так і не солодких, наприклад, окрошки з молодою картоплею і зеленню.

⌂ Фото: Салат із вакаме

Салат із вакаме

Додає Тетяна насіння голонасінного гарбуза в різні салати, особливо зимові. Щоб заповнити дефіцит йоду і зміцнити імунітет, вона готує салат з водорослями вакаме і гарбузовим насінням. Класичне поєднання – вакаме, трохи олії, гарбузове насіння і зерна кунжуту та льону. Також можна додати в салат будь-які інші горіхи. Пропорції довільні. Солити такий салат не потрібно, тому що водорості солонуваті на смак.

Гарбузова гранола

Останнім часом дуже популярними особливо серед дітей стали злакові батончики або гранола. Але найчастіше кількість цукру і харчових добавок в них просто зашкалює. У родині Буглаків цукор майже не вживають, і Тетяна готує ці смачні та корисні ласощі сама. У домашню гранолу вона теж додає гарбузове насіння, яке надає їй оригінального насиченого смаку та аромату.
Гречані або вівсяні пластівці разом з гарбузовим насінням Тетяна підсушує в духовці. Додає сушені фрукти і ягоди зі свого саду (полуницю, вишню, яблука), можна додати чорнослив, курагу, родзинки. Банани розминає на пюре і викладає його на підготовлену суміш пластівців, насіння і сухофруктів, так щоб пюре повністю закрило суміш, і вона трохи набухла. Потім викладає на пергамент, розрівнює і підсушує в духовці при мінімальній температурі. Готову гранолу розламують на шматочки. Її можна їсти просто з чаєм, можна заливати молоком або соком.

Тим, хто вживає цукор, замість банана можна використовувати цукровий сироп. Вийде солодше і дешевше, але продукт буде не такий корисний.

Картопля запечена з гарбузом

Тетяна бере три частини картоплі та дві частини м'якоті гарбуза. Картоплю ріже кружальцями, гарбуз — кубиками, солодкий перець смужками, цибулю кільцями. Форму змащує олією, в овочі додає сіль, спеції, і запікає овочеву суміш в духовці до готовності.

⌂ Фото: Гарбузова сіль

Гарбузова сіль

Морську сіль або сіль Екстра змішуємо з гарбузовим насінням у співвідношенні 3:2. Суміш промелюємо у кавомолці. Гарбузяну сіль використовую замість столової. Вона надає стравам неповторного горіхового смаку та мигдального аромату.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена Березкіна

Відео: Цікавими фактами про гарбуз поділився Володимир Заверталюк, директор Дніпропетровської дослідної станції.
Зокрема, ви дізнаєтесь, чому у давнину українські дівчата вручали саме гарбуз хлопцям, коли ті приходили свататися; про користь і шкоду гарбузового насіння та чим відрізняється насіння продовольчих сортів від універсальних

Купити насіння гарбуза тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram