Огірки — зелені красені вашого городу

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.01.2021

⌂ Єва ТЕРНОВА,

зав. лабораторії Сквирської дослідної станції оргвиробництва

Огірок з’явився як культура понад шість тисяч років тому. Одомашнений представник родини Гарбузових родом із тропічних і субтропічних районів Індії і Китаю, де росте в природних умовах у лісах, обвиваючи дерева, як ліани. Крім того, огірок — єдиний овоч, плоди якого споживаємо нестиглими. І навряд чи знайдеться людина, яка не любить похрумтіти зеленим овочем. Дехто вважає, що він тільки для того й годиться, а користі в ньому — нуль, мовляв, одна вода, однак це не так.

Мінімум калорій — максимум користі

Огірок на 95% складається з води — його калорійність становить лише 13,5 ккал на 100 г. Тому цей овоч вважають найдієтичнішим продуктом. Однак під час росту вода, яку містить огірок, проходить через унікальну систему очищення, тож регулярне споживання цього продукту очищає стінки судин від холестерину, нормалізує роботу щитоподібної залози та інших органів. Навіть нанесена на шкіру обличчя огіркова маска здатна оздоровити й омолодити її.

Вода, яка міститься в огірках, набагато корисніша, ніж та, яку ми звикли пити. Вона швидко втамовує спрагу, звільняє організм від токсинів і сприяє його омолодженню. Також огірки містять кремній і калій, які підтримують здоров’я, тонус шкіри, додають блиску і сили волоссю. Вміст корисних сполук йоду в плодах також набагато більший, ніж в інших овочах.

А ще огірок багатий на корисні органічні кислоти, клітковину, вітаміни В, А, С, РР, Е, Н. Він містить каротин, хлорофіл, кальцій, фосфор, магній, залізо, натрій, хром, хлор, цирконій, марганець, нікель, свинець, срібло, кавову і фолієву кислоти. Огірки корисно вживати для того, аби нейтралізувати непотрібні кислотні з’єднання, які порушують обмінні процеси в організмі. Завдяки своїм властивостям ці овочі сповільнюють процес старіння та відкладення солей, покращують роботу травної, серцевої та видільної систем, діяльність нервової системи та функцію пам’яті.

Зауважте, що огірки, вирощені у відкритому ґрунті, більш корисні, ніж тепличні.

⌂ Мульчування огірків

З насіння чи розсади?

Можна садити огірки двома способами. Але треба дотримуватися відповідних термінів — у відкритий ґрунт висівають наприкінці травня — на початку червня на глибину 2–3 см, а розсаду висаджують не раніше червня (відстань між рослинами — 20–30 см, між рядами — 1 м). Також перед висаджуванням розсади її треба поступово загартовувати впродовж тижня, щоб рослини були стійкі проти різних погодних умов.

Врахуйте й те, що огірок — в’юнка рослина, яку можна вирощувати на шпалері, що значно збільшує врожайність, крім того, ще й дуже вологолюбний, теплолюбний і світлолюбний. Якщо такого «раю» бракує, то огірки можуть припинити ріст. Пам’ятайте, що ґрунт перед висіванням має прогрітися до плюс 13°С, а температура повітря — досягти не нижче ніж плюс 17–20°С. Заморозків ці рослини не витримують. Оберіть для зелених красенів сонячні ділянки, захищені від протягів, грядки з легким пухким ґрунтом і подбайте про добре удобрення та рясне зволоження. Якщо вітри зачастили у Вашому городі, уздовж грядок з огірками (з північного боку) висадіть кукурудзу, а з південного залиште відкритий доступ.

Огірки потребують поживного некислого ґрунту (рН 6–7), кислі ж ґрунти треба погасити вапном.

Не лінуйтеся!

Восени ґрунт перекопують і вносять органічні добрива (перепрілий гній — 10 л на 1 м2), навесні знову перекопайте грядку і водночас додайте мінеральних добрив (за три тижні перед висаджуванням розсади чи висіванням насіння) — 30 г на 1 м2. Якщо цього не зробили й огірки ростуть повільно, підживіть їх розчином коров’яку або курячого посліду з додаванням деревного попелу.

Огіркам підходить і позакореневе підживлення мікроелементами. Ознакою їх браку є жовте листя, скидання зав’язі, деформація плодів (грушоподібна форма огірків свідчить про дефіцит калію, звужений і загнутий кінчик плоду — про дефіцит азоту). Якщо огірки криві, дугоподібні, то це може бути наслідком недостатнього запилення або нерегулярного поливання рослин. Щоб врожай був щедрим, треба дотримуватися щорічної сівозміни.

Щоб не були гіркими…

Огірки потребують частого поливання теплою водою, підживлення, прополювання, підгортання (стимулює утворення додаткових коренів), прищипування. Для отримання максимального врожаю рослини прищипують над 5–6 листком для утворення бічних батогів.

Рослини слід регулярно прополювати та поливати. Без достатнього поливання огірки будуть гіркими. Під час активного розвитку культури (від середини червня до кінця серпня) навіть незначне пересихання ґрунту може призвести до зміни смаку і гіркоти плодів, що неможливо виправити. Для поливання завжди використовують тільки теплу воду, оскільки холодна гальмує зростання кущів і сприяє розвитку сірої гнилі. Можна використовувати воду з криниці або свердловини, нагріту протягом дня на сонці. Проточну воду треба відстоювати. Поливайте огірки тільки у вечірній час, кожні два-три дні, використовуючи по 6–10 літрів на метр квадратний грядки. Щоб волога якомога довше зберігалася в ґрунті, землю під кущем мульчують. Мульчування значно спрощує догляд за культурою (бур’яни не ростуть, вода випаровується повільніше). Для цього можна використовувати тирсу, солому або скошену траву. Шар мульчі має становити не менше ніж 10 см.

⌂ Пероноспороз огірків, підступна хвороба, бо листя вкривається сухими крапочками і здається, що огіркам не вистачає вологи, а насправді це грибок

Відео: Хвороби ТОМАТІВ, ОГІРКІВ

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»

 

Як уберегти рослини?

Вороги огірків — борошниста роса, коренева та біла гнилі, огіркова мозаїка, попелиця, білокрилка, слимаки, павутинний кліщ. Боротися з ними можна, але краще їх оминути за допомогою профілактичних заходів.

Щоб зробити неприємний сюрприз шкідникам, треба дотримуватися правил сівозміни, восени глибоко перекопувати грядку, очищати від рослинних решток. Не поспішайте з висаджуванням, дочекайтеся, поки ґрунт добре прогріється. Віддавайте перевагу якісним селекційним сортам, стійким проти захворювань і шкідників. Обов’язково прополюйте огірки — бур’яни не тільки заважають зростанню кущів, а й можуть бути переносниками різних інфекцій. Видаляйте і спалюйте хворі рослини. Вчасно поливайте огірки — дужих хвороби не злякають.

Купити насіння огірків тут

Засоби захисту тут

Читайте ще:
Як отримати ранній врожай солодкого перцю.
Розсада у касетах – вигідно і зручно.
Горох при дорозі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram