Хто не йде, той і вщипне. Так кажуть у народі про горох. А як же інакше: такий солоденький, такий смачненький, у рот сам проситься, і в салат, і в суп, і в консервацію. Якщо посієте цю культуру на грядці, то не пошкодуєте, а матимете поживну й надзвичайно корисну страву.
Зелений горошок багатий на білки (5%), вуглеводи (понад 13%) і вітаміни: у 100 грамах продукту міститься 1 мг каротину (провітаміну А), 0,34 мг вітаміну В1, 0,19 мг В2, 2,6 мг РР, 25 мг С. На відміну від інших овочів, зелений горошок має більше протеїну, який необхідний організму для утворення м’язової тканини.
Горох має низку лікувальних властивостей. Він допомагає у профілактиці недокрів’я, атеросклерозу, ожиріння, захворювань щитоподібної залози, виводить з організму шлаки, є сечогінним засобом, помічним при сечокам’яній хворобі, зміцнює серцевий м’яз, знижує рівень цукру в крові. Зелений горошок використовують при захворюваннях ендокринної системи та порушеннях обміну речовин, для зниження рівня холестерину в крові.
Усі сорти гороху поділяють на чотири різновиди:
Боби лущильних сортів гладенькі, мають пергаментний шар, тому їх легко обмолочувати, горошинки містять багато крохмалю і незначну кількість вільних цукрів. Насіння цукрових сортів зморшкувате, стручок не має пергаментного шару, тому його можна вживати разом зі стручком. Мозкові сорти мають горошини, які у стадії біологічної стиглості зморщені, але використовують їх у фазі технічної стиглості. Містять багато цукру, тому придатні для заморожування і консервування.
⌂ Фото: Овочевий сорт гороху Цукровий сорт гороху
Найкраще придбати насіння гороху районованих сортів, придатних для вашої зони. Для більш пізнього вирощування підійдуть мозкові сорти з короткими термінами достигання. Щоб горох сходив швидко і дружно, насіння обов’язково треба прогріти. Найпростіший спосіб: покладіть горошини на тепле сонячне місце на 3–4 дні, весняне сонечко їх добре прогріє. Також можна занурити насіння в гарячу воду, температура якої не має бути вищою ніж плюс 50С°. Аби уникнути висівання неповноцінного чи ушкодженого гороховою зернівкою насіння, його замочують у розчині кухонної солі (1 ст. л на літр води), браковані насінини мають спливти, а якісні залишаться на дні посудини.
Висівають горох рано навесні. Проте підготовку ґрунту починають восени – перекопують грядку, вносять перегній, фосфорно-калійні добрива (50–55 г суперфосфату і 20–30 г калійної солі на 1 м2). Навесні, як тільки можна буде вийти на грядку, вирівнюємо її граблями і маркуємо на рядочки.
⌂ Фото: Для отримання ранньої продукції можна сіяти горох у середині березня
Насіння низькорослих сортів висівають за схемою 10–15–25 см, високорослі – з міжряддям 30 см, оскільки вони схильні до вилягання, тож, коли такі рослини досягнуть 15 см заввишки, треба буде встановити опори, між якими натягують шпагат або сітку (також надійною опорою може бути паркан). Після маркування грядок сапою робимо борозенки на глибину 5–6 см, висіваємо та загортаємо насіння, потім злегка притискаємо рядки ногою або коточком.
Для отримання ранньої продукції можна сіяти горох у середині березня: роблять борозенки, поливають їх гарячою водою, потім висівають сухі горошини й накривають грядку плівкою. Це буде найперший і найсолодший горошок. На 1 м2 висіваємо по 110–120 насінин низькорослих скоростиглих сортів і по 90–100 насінин пізньостиглих сортів.
Горох вибагливий до світла, у затінку він росте погано — стебла рослини вилягають, ламаються, при цьому урожайність бобів різко знижується. Особливо чутливі до затінення високорослі сорти, тому їх слід сіяти негусто. Поливати горох у початковий період росту треба раз на два тижні, витрачаючи по 4–6 літрів води на 1 м2.
Під час цвітіння й утворення бобів внаслідок браку вологи можуть обпадати квітки і зав’язь. Найбільшої кількості вологи горох потребує за два тижні перед масовим цвітінням і плодоношенням. Дефіцит вологи призводить до швидкого перетворення цукрів у крохмаль, що перешкоджає отриманню високої якості зеленого горошку і цукристих ніжних бобів.
Недостиглі стручки гороху збирають на десятий день після цвітіння рослини. У цей період стулки цукрових сортів дуже соковиті, а насіння тільки починає формуватися.
Збирання зеленого горошку для консервації починають на 15-й день після цвітіння. Горошинки в цей період дуже соковиті й солодкі. Їх збирають кожні два-три дні. Слід враховувати, що нижні боби достигають першими. Якщо запізнитеся зі збиранням урожаю, сповільнюється утворення нового. Після збирання бобів надземну частину рослин слід зрізати (з неї можна робити компост), коренева система, що залишилася в ґрунті, поступово відмирає і збагачує його азотом та органікою.
⌂ Фото: Горохова плодожерка
Найбільший ворог гороху – горохова плодожерка. Це сірувато-бурий метелик із п’ятьма чіткими штрихами та розмахом крил 10–16 мм. Гусениці зимують глибоко в ґрунті. Навесні відбувається їх заляльковування, і, коли горох зацвітає, метелики тут як тут. Самки відкладають яйця на всі органи рослини. Гусениці пошкоджують молоді боби — вони прогризають їхні стулки і знову лізуть у ґрунт на зимівлю. Боротися зі шкідливим метеликом треба, ретельно прибираючи рослинні рештки з грядки, а також використовуючи дозволені інсектициди.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла єксперт Єва ТЕРНОВА, завідувач лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва
Рекомендовані товари!
У наявності
Горох Овочеве чудо (ЕГХ-8)
У наявності
Горох овочевий Альфа (ЕГХ-1)
У наявності
Горох Цукрові нотки за 20 г (ЕГХ-18)
У наявності
Горох овочевий Киш Миш за 20 г (ЕГХ-19)
У наявності
Горох Самі з вусами (ЕГХ-23)
У наявності
Горох Солодке гроно за 20 г (ЕГХ-25)
У наявності
Горох Адагумський (ЕГХ-20)
У наявності
Горох Гарде за 20 г (ЕГХ-22)
У наявності
Горох Скінадо за 20 г (ЕГХ-24)
У наявності
Горох Ланковий за 20 г (ЕГХ-15В)