Чуфа. Горішки — на сушку, а стебла — в подушку

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
19.09.2021

⌂ На фото: Юрій Осадчий

Киянин Юрій Осадчий зазвичай вихідні проводить у селі Артемівці Бориспільського району. Разом із батьком вони спорудили тут заміський будинок і тепер усією родиною приїжджають сюди відпочити від міського галасу.

У селі як у селі: роботи ніколи не бракує. І попри те, що вже пізня осінь, Осадчі й далі працюють на городі.

У погожу днину Любов Іванівна, мама Юрія, жне серпом якусь див­ну жовту гостролисту траву. Нею засадили чималеньку ділянку по­близу будинку. А господар підкопує рядки та підважує кущі лопатою. Потім добре обтрушує кореневи­ща на спеціальному саморобному ситі. Дивуючись, зауважую, що на
підземних частинах рослин чима­ло коричнево-білих продовгуватих бульбинок. їх ретельно миють і за­лишають сушитися.

Любов Іванівна, мама Юрія

⌂ Фото: Любов Іванівна, мама Юрія

«Так розмножується чуфа, — пояснює мені господар. — Ця екзо­тична рослина — дуже давня сіль­ськогосподарська культура, родом з Африки, де вона свого часу була важливим продуктом харчуван­ня. її бульби, схожі на мигдалинки, знаходили навіть у гробницях єгипетських фараонів. Звідси інша назва чуфи — земляний мигдаль. Ці бульбинки-горішки — скарбниця вітамінів та мікроелементів: 150–200 грамів забезпечують організм людини всіма потрібними пожив­ними речовинами. До того ж вони
єдині серед інших горіхів містять у своєму складі фолієву кислоту. Завдяки корисним властивостям ця культура швидко поширилася континентами. Нині в багатьох краї­нах Америки, Азії та Європи страви з чуфи вважають національними».

За словами Юрія Осадчого, про диво-горішки він дізнався випад­ково. Сім років тому їхня родичка їздила в гості до Казахстану і звід­ти привезла посадковий матері­ал чуфи. Чоловік заради цікавості взяв у неї чотири насінини й поса­див у землю. Коли восени вирішив оглянути, що з них виросло, був не­абияк вражений.

«З кожної зернини я зібрав по пригоршні земляних горіхів, усього — близько кілограма, — про­вадить розмову господар. — Уро­жай — фантастичний! Тоді я почав цікавитися, що це за рослина, і ви­явив, що вона й справді унікальна. Горішки чуфи підвищують імунітет та працездатність, покращують роботу нервової системи, мають здатність виводити радіонукліди. Крім того, вони дуже смачні. Те­пер у нашій родині їх споживають усі як свіжими, так і смаженими та перемеленими. Мама, наприклад, порошок із чуфи розбавляє окро­пом і п’є замість кави. Додає його до випічки. А я тепер навіть зуби перемеленими горішками чищу за­мість пасти. До речі, раджу робити це всім, у кого хворі ясна».

Пан Юрій добре обтрушує кореневи­ща на спеціальному саморобному ситі

⌂ Фото: Пан Юрій добре обтрушує кореневи­ща на спеціальному саморобному ситі

Пан Юрій каже, що на присадиб­ній городній ділянці їхня родина за­стосовує лише методи органічного землеробства. І тому диво-горішки в Осадчих і справді екологічно чисті.

«Землю на городі навесні ми не переорюємо, бо тоді знищують­ся корисні мікроорганізми, — каже Юрій Осадчий. — Лише розпушує­мо верхній шар, аби полегшити їм доступ до кисню. Так робили наші предки. Вони розпушували землю ралом. Гноєм поле не підживлюємо. Якщо й використовуємо органіку, то лише рослинну, для прикладу, ком­пост. Втім на чорноземі цього роби­ти щороку не варто. Висаджуємо бульби у відкритий ґрунт зазвичай наприкінці квітня — у першій декаді травня. Тоді земля вже прогрілася, однак вологи ще вистачає. За та­ких умов сходи з’являються через сім-десять днів. Якщо посадити чуфу раніше — горішки довго лежа­тимуть у холодному ґрунті. Запізни­теся з висадженням — теж програ­єте, бо земля тоді вже пересихає».

Догляд за земляним мигдалем, як каже господар, мінімальний. Ця сільгоспкультура — невибаглива, тому за літо її варто лише кілька разів прополоти і підгорнути, як картоплю. Викопують наприкінці жовтня — на початку листопада, коли пожовтіють стебла.

Цього року, як розповідає Юрій Осадчий, чуфа вродила нівроку. З кілограма висаджених бульб він пла­нує зібрати врожай не менше 30–40 кілограмів цінної екологічно чистої продукції. Охочих її придбати не бра­кує. Тим паче, що напередодні пан Юрій кинув клич в соцмережах і за­просив на майстер-клас зі збирання диво-горішків. І охочі не забарилися.

Чуфа відповідає всім вимогам органічного виробництва

⌂ Фото: Чуфа відповідає всім вимогам органічного виробництва

«Недавно ми всією родиною переїхали з Києва до одного із сіл Броварського району, — розпові­дає Оксана Петренко. — Зробили це заради дітей, бо хотіли, аби вони дихали чистим повітрям. Загалом ми всі — прихильники здорового способу життя, а я створила власну авторську програму «Дорога здо­ров’я». Тому значну увагу приділяє­мо харчуванню. Півроку тому я від­мовилася від м’яса, зараз на стадії відмови від молочних продуктів. Їх треба замінити на вегетаріанські, до того ж екологічно чисті. Наприклад, коров’яче молоко — на мигдальне. Мигдаль, який до нас привозять із-за кордону, для довшого збережен­ня обробляють певними хімічними речовинами. Тому цей продукт аж ніяк не екологічно чистий. А Юри­на чуфа, навпаки, відповідає всім вимогам органічного виробництва. Крім того, вона вирощена на нашій землі з любов’ю, а це означає, що цей продукт має позитивну енер­гетику. Коли я прочитала в інтернеті запрошення на майстер-клас, одразу зголосилася приїхати. З Юрою ми знайомі давно. Уже не раз споживали його чудо-горішки. До­даємо їх до кондитерських виробів, робимо мигдальне молоко. І друзів пригощали, цього разу наберемо земляного мигдалю і для них».

...Додому гості Осадчих привез­ли не лише диво-горішки, а й сте­бла чуфи. За словами пана Юрія, так зване «чуфиння» додають у подушки та матраци, щоб позбути­ся безсоння. А Оксана Петренко хоче наповнити матраци стеблами чуфи вперемішку з лікарськими травами. Якщо їх використати в лазні, як вона вважає, це сприяти­ме релаксації.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила ПРИЙМАЧУК

Купити насіння чуфи

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Родіола рожева. Корінь на вагу золота
Унікальність цілющих властивостей родіоли рожевої підтвердила й народна медицина, і сучасна наука. (СС.2/24)
Осінні багаторічні рослини-медоноси (журнал «СонцеСад» 4/2023)
Пасічниця Леонора Адамчук рекомендує багаторічні рослини, цвітіння яких восени — підтримка для бджіл перед зимівлею
Магнолія маринована, сушена, смажена у фритюрі…
Наразі час поділитися з нашими читачами кількома рецептами приготування пелюсток магнолій — ці незвичні страви стануть улюбленими у вашій родині. Ви не скуштуєте ні в якому ресторані України цю смакоту!
Пряно-ароматичні рослини — спеції і ліки зеленої аптеки (журнал «СонцеСад» 4/2022)
«СонцеСад» пропонує здійснити мандрівку в країну пряно-ароматичних культур разом із експерткою — Вівєєю Уліткою, яка вирощує ці рослини.
Домашні гриби на пеньках
Шиїтаке — гриб, який у природі росте в лісах Японії та Китаю. Пан Володимир запевняє, що це зовсім не складно виростити у домашніх умовах такі гриби
Схованка для овочів
Важливо не лише виростити щедрі запаси овочів, а й успішно їх зберегти до нового врожаю. Як саме? Поради фахівця
Як виростити лікарські рослини у себе на ділянці
Як виростити лікарські рослини у себе на ділянці, розповідають Євген та Ірина Парасочки
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Курячі крильця зі спеціями
Рецепт запечених курячих крилець

Рекомендовані товари!

Фізаліс суничний Жаринка за 100 нас.

У наявності

Фізаліс суничний Жаринка за 100 нас. (ЕФЗ-1)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранньостиглий
Фасування міні-упаковка
Бамія за 1 г

У наявності

Бамія за 1 г (ЕБМ-1)

8.5грн.

10грн.

Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Кукурудза Різнокольорова за 20 нас.

У наявності

Кукурудза Різнокольорова за 20 нас. (ЕКК-85)

13.6грн.

16грн.

Термін дозрівання середньостиглий
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид кукурудза
Упаковка
Цикорій головчастий Палла Роса за 1 г

У наявності

Цикорій головчастий Палла Роса за 1 г (ЕЦК-1)

10.2грн.

12грн.

Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Момордика за 5 нас.

У наявності

Момордика за 5 нас. (ЕММ-1)

40.8грн.

48грн.

Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Розторопша плямиста за 0,3 г

У наявності

Розторопша плямиста за 0,3 г (ЕЛП-13)

8.5грн.

10грн.

Фасування міні-упаковка
Культура розторопша, однорічна
Ромашка лікарська за 0,1 г

У наявності

Ромашка лікарська за 0,1 г (ЕЛП-30)

8.5грн.

10грн.

Фасування міні-упаковка
Культура ромашка
Пустирник (Собача кропива) за 0,1 г

У наявності

Пустирник (Собача кропива) за 0,1 г (ЕЛП-66)

10.2грн.

12грн.

Фасування міні-упаковка
Культура пустирник, багаторічна
Шавлія лікарська за 0,2 г

У наявності

Шавлія лікарська за 0,2 г (ЕЛП-20)

8.5грн.

10грн.

Фасування міні-упаковка
Культура шавлія