Пасічниця Леонора Адамчук рекомендує багаторічні рослини, цвітіння яких восени — підтримка для бджіл перед зимівлею: очитки, айстри осінні, бджолоцвіт (гаура), будлея, лофант, золотарник і сильфій. Детальніше про них в статті.
⌂ Фото: Леонора Адамчук серед сильфія пронизанолистого
Очитки. Починають квітувати від кінця серпня до початку жовтня. Медозбору товарного в нас нема, але це чудова підтримка для бджіл. Медопродуктивність залежить від виду й може становити від 20 до 120 кг. Зазвичай це очиток звичайний.
⌂ Фото: Очитки
Айстри осінні. Медопродуктивність — від 10 до 45 кг/га. Бджоли цінують їх через останній пилок у сезоні, який вони заготовлюють уже для зимівлі.
⌂ Фото: Айстри
Бджолоцвіт (гаура) — трав’янистий кущ, який родом з Америки. Здебільшого використовують як декоративну рослину, але він – недооцінений медонос. Цвіте від кінця липня до перших приморозків. На зиму вся вегетативна частина відмирає, зимує кореневище. Навесні відростає новий кущ і квітує із середини літа.
Медопродуктивність не визначена, прогнозовано – до 100 кг/га. Неперевершений пилконос. Бджоли, сідаючи на рослини, гойдаються на квітах, звідси й назва – бджолоцвіт.
⌂ Фото: Бджолоцвіт (гаура)
Будлея — чудовий медонос і пилконос. Пурпурові квітки пахнуть медом. Вони приваблюють не тільки бджіл, а й метеликів і джмелів — диких запилювачів. Квітує — серпень-вересень. Утворює великий кущ, який прикрасить садибу китицями квітів розміром до 35 см.
⌂ Фото: Будлея
Лофант — ефірно-олійна рослина, яка повністю відмирає на зиму. Його вирощують як лікарську рослину. Квітує з червня до перших приморозків. Неперевершений медонос – 300 кг/га.
⌂ Фото: Лофант
Золотарник — інвазивна рослина, яку завезли з Канади. Як злісний бур’ян, він утворює суцільні зарослі на необроблюваних землях, балках, луках. Бджолярі можуть брати пізній медозбір із нього. Мед жовтий, ніжний, після кристалізації – як крем, не твердіє. Отримують його до середини вересня. Медопродуктивність — 100-400 кг/га, залежно від нічної температури.
⌂ Фото: Золотарник
Сильфій пронизанолистий квітує з середини літа до вересня. Розповідь про цю рослину – у відеоматеріалі.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Леонора Адамчук