Шиїтаке — гриб, який у природі росте в лісах Японії та Китаю. Про його цілющі властивості написано багато книжок. Серед грибів за врожайністю шиїтаке посідає друге місце у світі. Українські фермери почали активно вирощувати його. Однак сьогодні ціна за кілограм свіжих грибів аж 475 грн. Шиїтаке можна легко виростити на дачі.
⌂ Фото: Пан Володимир запевняє, що це зовсім не складно виростити у домашніх умовах такі гриби
Тільки завдяки смаковим властивостям. З-поміж усіх грибів, які культивують штучно, шиїтаке вважають найсмачнішими. Цього року я переконався, що такими вони і є. Усім відомий неповторний аромат і смак білих карпатських грибів. Шиїтаке ні гірші, ні кращі. Просто їм притаманний особливий смак.
Насичений грибний аромат відчутний лише тоді, коли пробувати шиїтаке сирим. У готовій страві він пахне не тільки грибом. Шиїтаке, запечені на мангалі, мають аромат смаженого гарбузового насіння і прянощів.
Текстура — щільна, приємна. Однозначно не така, як у печериць чи глив, більше схожа на білі гриби. Також подібна до курячого м’яса, кальмара.
Цей гриб — абсолютно самодостатня страва. Зрізуєш шапки, кидаєш на мангал. Чекаєш 10 хвилин, кілька разів перевернувши їх. І смачна страва готова! Гостям вона, безсумнівно, сподобається. Можна без солі, спецій та олії.
Також я тушкував шиїтаке протягом 10-15 хвилин на сковорідці зі сметаною та цибулькою. Отримав яскраву, хрумку й пахучу страву, навіть без спецій!
Одним словом шиїтаке — це смакота, яку ви маєте спробувати.
⌂ Фото: Скуштувати шиїтаке повинен кожен
Вибираючи гриби для вирощування на дачі, я враховував необхідні для цього умови. Дача для мене — місце відпочинку і натхнення, а не каторга з лопатою! Тому вибрав гриби, за якими не треба доглядати або мінімально. Вони можуть рости без стерильних умов, відповідних субстратів чи стабільної температури. Якщо холодно й сухо, то шиїтаке не росте, як і решта рослин на городі.
Міцелій — це пророщені спори гриба. Вирощують його в спеціальних умовах і на різних субстратах, зокрема на зерновій основі чи деревині.
Сьогодні вибір сайтів, які продають міцелій, широкий. Ще більше дивує різноманітність запропонованих грибів. Але уважно читайте про умови їх вирощування, бо гриби, як картопля, рости не будуть!
Міцелій шиїтаке продають пророщеним на зерні та деревині. Я брав два сорти на зерні та один на дубових брусочках. Міцелій — живий продукт, тому тиждень чекати вас на пошті не буде. Після пересилання одразу ж покладіть його в холодильник, але не в морозилку!
Грибницю на зерні заселяти трішки складніше. А з брусочками легше: їх просто забиваєш молотком у висвердлені в пеньках отвори. Однак моя грибниця з брусочків ще не проросла.
У методичці до товару детально описано, скільки треба зерна та що з ним робити. Також продавці люб’язно консультують телефоном. Я брав п’ять пакетиків по 100 грамів зерна з грибницею. Торік це коштувало близько 500 грн.
⌂ Фото: Закриваємо отвори із міцелієм корками від пляшок
Шиїтаке — гриб-деревоїд, як наші опеньки. Тому міцелій заселяють у деревину. Але трухляві пеньки, які десять років лежать за клунею, не підійдуть. Якість деревини впливає на смак вирощеного гриба. Пеньки мають бути із твердої і тільки-но спиляної деревини (бук, граб, дуб). Перед заселенням грибниці рекомендовано додатково вимочити пеньки в бочці з водою, можна навіть до тижня.
Пеньки мають бути завдовжки 45-50 см та завтовшки 25-30 см. Якщо взяти пеньки більшого розміру, то гриб довше проростатиме, а якщо меншого — він швидше «з’їсть» дерево, і через два або три роки доведеться заселяти грибницю в нову деревину.
Висвердлюємо отвори за допомогою пера, таким діаметром, як корки від вина та шампанського. Глибина отворів 8- 10 см. Засипаємо міцелій на зерні через лійку в отвори. Закорковуємо та закопуємо пеньки в землю на 2\3 висоти для зберігання вологи. Вибирайте захищене від сонця місце — з північного боку господарських споруд, можна в тіні дерев. Гриби мають прорости з деревини через 3-5 місяців і плодоносити раз або двічі на рік протягом п’яти чи шести років. Не забувайте систематично поливати!
⌂ Фото: Просверлюємо такі отвори у пеньках та сіємо таким чином міцелій грибів у пеньках
Так було написано в інструкції щодо вирощування грибів, але на практиці виявилося трішки не так.
Я заселив міцелій у травні, однак того року, коли заселив гриби, вони, на жаль, не виросли. Щоправда, було холодне літо 2021-го, а гриби ростуть лише при температурі вище +15°С.
Проте цього року завдяки систематичному поливанню я таки грибів дочекався! Першого гриба зрізав у липні. Тепер щотижня маю новий урожай — кілька грибів на сімейну вечерю.
⌂ Фото: Пан Володимир таким чином запікав шиїтаке
Доведено, що в стерильних умовах, зі свіжим повітрям, чистою водою, підготовленим субстратом і контрольованою температурою шиїтаке ростуть удвічі швидше. Дедалі більше фермерів впроваджують вирощування цього гриба та успішно його експортують. Тим паче, що світовий попит на шиїтаке росте. Однак це вже зовсім інше питання…
⌂ Фото: Ось така велика шляпка виросла
Сьогодні можу зробити висновки за півтора року невимушеного вирощування грибів на дачі:
✔ пеньки треба систематично поливати, навіть якщо закопані у вологому місці;
✔ для сім’ї достатньо 6-8 пеньків;
✔ міцелій на дерев’яних паличках проростає гірше, ніж на зерні;
✔ гриби шиїтаке варто вирощувати.
Володимир, обожнює експериментувати з різними культурами і веде YouTube-канал «Дід Кондрат»