Як не допустити згубних наслідків спекотного літа для пасльонових, розповість експерт «СонцеСаду» Л. О. Андрійченко, в. о. нач. Держ. інсп. зах. рослин Васильківський р-н, Київська обл.
Коли температура тканин рослини досягає 30°С ріст томату припиняється. А при 50°С звертається цитоплазма більшості клітин і рослина гине. Щоб захистити себе від дії високої температури, рослина сама себе охолоджує, випаровуючи вологу. Найбільша поверхня через яку рослина випаровує вологу — це листя.
Якщо листки ваших томатів та перцю звертаються догори вздовж центральної жилки — знайте, це реакція на сухість повітря і спеку. Саме по собі завертання листків не небезпечне, але це є сигналом, що в подальшому можемо мати стерильний пилок, загнивання верхівки плодів, сонячні опіки, в’янення рослини.
Розглянемо кожен з цих наслідків.
Стерилізація пилку виникає у пасльонових, коли температура повітря досягає 35°С. Квітки рослини запилюються, але бруньки залишаються не запліднені. Поступово вони в’януть та опадають. Не посухостійкі сорти томату, перцю, баклажана можуть втрачати зав’язь, яка утворилася до спеки.
Через недостачі запилення у крупноплідного томата можуть бути дрібні плоди, а у солодкого перця — дрібні деформовані.
⌂ Фото: Через недостачі запилення у крупноплідного томата можуть бути дрібні плоди
Щоб попередити стерилізацію пилка, необхідно понизити температуру тканин рослини. Це можна зробити шляхом дощування в часи найбільшої спеки. Цього буде досить, щоб запилення відбулося.
Коли на рослині мало листків, або листя звернулося в трубочку, плоди не встигають охолоджуватися природнім способом і отримують опіки. Та частина плоду,' що повернена до сонця світлішає, зморщується і засихає.
⌂ Фото: Наслідки сонячного опіку помідорів
Якщо у вас невелика, ділянка грядок, ви можете прикрити плоди зірваним листам лопуха, кабачка або листям інших рослин. При чималій посадці можна зробити тимчасову загорожу з гілок клена, або будь якого іншого дерева, що буде давати тінь.
Хвороба проявляється на молодих ростучих плодах у вигляді бурих плям. Ця хвороба швидко поширюється в результаті різкої зміни вологого періоду з посухою. При постійному дефіциті вологи томати та солодкий перець практично не хворіють. Якщо у вас засолені ґрунти, то потрібно остерігатися такої хвороби. Поштовхом до неї є внесення в ґрунт підвищених доз азотних добрив.
⌂ Фото: Загнивання верхівки плодів томату
Щоб зберегти плоди бажано обприскувати рослини 0,3-0.4% розчином хлористого калія.
Щоб зберегти врожай, необхідно потурбуватися завчасно. Ще при посадці потрібно збільшити вологоємність ґрунту. Для цього в посадочні лунки дбайливі господарі добавляють торф, перегній, компост.
Регулярне зволоження ґрунту, глибоке вспушування міжряддя є не тільки профілактикою захворювань, але і гарантом, що інші плоди не ушкодяться.
В дуже спекотний день у рослин перця та баклажана саме слабке місце — місце переходу стебла у корінь (коренева шийка). При ушкодженні кореневої шийки, порушується зв’язок між коренем і наземною частиною рослини. Це є одною з причин в’янення.
⌂ Фото: В’янення рослини
Є причина наслідків спекотного літа, яку створює сама людина, порушуючи техніку поливу. Поливати необхідно теплою водою. Холодна вода погано поглинається коренями. Коли ж вона нагрівається, то починає стрімко випаровуватися, в результаті чого корені рослини задихаються і не можуть живити наземну частину. В результаті цього корені можуть відмерти.
⌂ Фото: Поливати пасльонові слід виключно теплою водою
При посадці пасльонових, потрібно потурбуватися про те, щоб рослини затіняли одна одну і ґрунт біля кореня. Найбільш ефективний метод посадки — це створення рядків з півдня на північ. В такому разі у самий спекотний час дня коренева шийка рослини та ґрунт будуть затінені.
⌂ Фото: Мульчування овочевих культур допомагає зберігати вологу біля коріння
Якщо ви вже посадили рослини і сонце вільно проникає і палить нижню частину пагону та ґрунт — промульчуйте міжряддя торфом, листям, зірваними бур’янами. Мульчування понизить температуру ґрунту і не буде заважати живленню.
Рекомендовані товари!
У наявності
Перець Асті за 0,3 г (ЕПР-35)
10грн.
У наявності
Перець гіркий Супер-Чілі F1 за 0,2 г (ЕПР-52)
12грн.
У наявності
Перець Ратунда за 0,25 г (ЕПР-58)
12грн.
У наявності
Томат Рожевий гігант за 0,1 г (ЕТМ-12)
9грн.
У наявності
Томат Андромеда за 0,1 г (ЕТМ-72)
28грн.
У наявності
Томат Динний за 0,1 г (ЕТМ-192)
9грн.
У наявності
Томат Перцевидний помаранчевий за 0,1 г (ЕТМ-253)
10грн.
У наявності
Томат Імператор Чу-Фу за 0,2 г (ЕТМ-323)
9грн.
У наявності
Баклажан Матросик за 30 нас. (ЕБЛ-12)
9грн.
У наявності
Баклажан Марципан F1 за 0,5 г (ЕБЛ-21)
14грн.