Без перебільшення можна сказати, що ніжинські огірки дуже красиві й смачнючі, словом, неперевершені. З плином часу на їх основі з’явилися нові сорти.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
⌂ Фото: Надія Птуха, наукова співробітниця з селекції огірка дослідної станції «Маяк»
Дослідна станція «Маяк» і далі створює нові сорти найсмачнішого у світі огірка. Ця стаття – своєрідна екскурсія безкрайніми полями різноманітних сортів нового покоління огірка Ніжинського. І проведе її для вас Надія Птуха, наукова співробітниця з селекції огірка дослідної станції «Маяк».
Найціннішими порадами щодо вирощування найсмачнішого у світі огірка поділилася фахівчиня з його селекції.
– На якій відстані одна від одної Ви рекомендуєте садити насінини огірка Ніжинського місцевого та його нащадків?
– Насінинка від насінинки – приблизно 10 см. Оптимальна відстань від рядочка до рядочка – 1,40 м. Ніжинський огірок довгоплетистий, тому рослина повинна мати простір, та й вам буде зручніше збирати огірочки.
На ділянці невеликої площі найкраща відстань – 1,20 м. Якщо саджати насіння огірка на відстані 90 см, то пагони сплетуться докупи й ви не зможете назбирати огірків через гущавину.
– Коли сіяти насіння огірків, щоб отримати другий урожай?
– Щоб отримати конвеєрний урожай огірка, уперше сіємо насіння зазвичай у травні, частіше – у другій декаді, бо в першій – завжди холодно. Наступного разу можна сіяти наприкінці червня.
– Пані Надія, а які сорти Ви порадите?
«Знайомтеся із сортом майбутнього! Він набагато довше плодоносить за Ніжинський місцевий. Окрім того, перевершує свого родоначальника за стійкістю до хвороб, особливо до пероноспорозу. Сорт Тріумф ніжинський плодоносить понад 60 днів. Дає урожай вже наприкінці червня, а плоди можна збирати до середини й навіть до кінця вересня.
Цей середньопізній сорт створено на основі огірка Ніжинського. Він має тонку шкірку, солодкий, без гіркоти. Його засолюють, консервують, маринують. Звичайно, Тріумф ніжинський смакує і свіжим. Варто відзначити, що засолений огірок твердий і хрусткий. Якщо оцінювати цей сорт за п’ятибальною шкалою, то він вартий оцінки 4,9.
⌂ Фото: Огірок Тріумф ніжинський / Автор – Олександр Позняк
Надія Птуха про огірок Тріумф ніжинський (Олімп)
Cорт огірка Оптиміст ранній, від масових сходів до початку плодоношення 40 діб. Дегустаційна оцінка свіжих плодів – 4,9 балів, солоних – 5,0 балів.
Тип росту рослин – ідетермінантний, стебла розгалужені, довжина стебла 180 см. Має переважно жіночий ти плодоношення. Плід–зеленець за довжиною середній – 10–12 см, діаметром 3 см; основне забарвлення шкірки темно–зелене. Ребристість плоду помірна, шви відсутні, зморшкуватість на поверхні плоду відсутня.
Один з кращих для вирощування у відкритому ґрунті в умовах Лісостепу та Полісся України.
⌂ Фото: Огірок Оптиміст / Автор – Олександр Позняк
Тепер я пропоную до вашої уваги гібрид Сармат F1. У його створенні беруть участь польський гібрид Вісконсин і сорт Ніжинський місцевий. Зеленець подовжений, розміром 11 см, із чорними шипами, великогорбкуватий, має чудові засолювальні властивості та дуже смачний, коли свіжий. Огірок середньопізній. Цей гібрид має довгий період плодоношення – аж до морозів. Стійкий до найпоширенішої хвороби огірків пероноспорозу.
⌂ Фото: Огірок Сармат / Автор – Олександр Позняк
Надія Птуха про огірок Сармат
На цій ділянці росте огірок сорту Дарунок осені. Така надзвичайно промовиста його назва свідчить про те, що восени, коли вже немає свіженьких огірків, він для нас як дарунок. На вигляд доволі яскравий: насичено–зеленого кольору, з біленькими смужками, що вкривають 2/3 плоду. Огірки великогорбисті, із чорними шипами, смакують свіжі й засолені. Цей сорт має оцінку 4,8–4,9 за п’ятибальною шкалою.
Дарунок осені – середньоранній сорт, який починає плодоносити рано й обдаровує нас огірочками до пізньої осені. Його майже не уражують хвороби. Сорт має чудовий смак і високу врожайність (300 кг із сотки).
⌂ Фото: Огірок Дарунок осені / Автор – Олександр Позняк
Надія Птуха про огірок Дарунок осені:
Черга дійшла й до нашого найстародавнішого сорту, створеного народом. Це шедевр світової селекції – Ніжинський місцевий. Неперевершений сорт! Коли грецькі купці принесли його Катерині II, вона, спробувавши плід, наказала: «Відтепер до царського столу подавати тільки ніжинські огірки!»
Надія Птуха про огірок Ніжинський:
Ніжинський славиться і в нас, і за кордоном завдяки надзвичайному смаку та дуже високим засолювальним властивостям. За пятибальною шкалою у нього оцінка 5 балів!» – на такій яскравій ноті завершила презентацію найрозкішніших сортів огірка пані Надія.
⌂ Фото: Огірок Ніжинський місцевий / Автор – Олександр Позняк
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2023
Рекомендовані товари!
У наявності
Огірок Цезар F1 за 20 нас. (ЕОГ-17)
10грн.
У наявності
Огірок Апрельський F1 за 0,25 г (ЕОГ-104)
10грн.
У наявності
Огірок Дарунок осені (ЕОГ-159)
10грн.
У наявності
Огірок Білий делікатес (Китай) за 0,25 г (ЕОГ-107)
12грн.
У наявності
Огірок Аіст за 1 г (ЕОГ-97)
9грн.
У наявності
Огірок Герман F1 (ЕОГ-265)
48грн.
У наявності
Огірок Сармат F1 (ЕОГ-305)
10грн.
У наявності
Огірок Перший хлопець на селі F1 за 10 нас. (ЕОГ-301)
15грн.
У наявності
Огірок Фермер F1 за 0,25 г (ЕОГ-348)
16грн.
У наявності
Огірок Тріумф Ніжинський (Олімп) (ЕОГ-352)
10грн.