Один із поширених у світі овочів — огірок. Його вирощують увесь рік у парниках, зимових і весняних теплицях, також у відкритому ґрунті. Вирізняється серед інших овочів швидкорослістю.
⌂ Фото: Єва Тернова, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
На присадибній ділянці навіть початківець має знати, як забезпечити огіркові насадження необхідними поживними речовинами. Виростивши смачні, хрусткі плоди, іноді нам доводиться збирати огірки з гірким присмаком, які нічим не відрізняються зовні від інших плодів. Гіркі огірки мають і корисні властивості, хоча неприємні на смак. Гіркота поліпшує апетит, стимулює роботу жовчного міхура, має протипухлинну й протизапальну дію.
Огірок належить до сімейства гарбузових. На генетичному рівні в тканинах плода виробляється глікозид кукурбітацину, який міститься в надземній частині рослини — у листі, стеблі, що надає гіркоти огіркам.
До гіркоти можуть призвести стресові фактори, якщо для росту й розвитку огірків не створено сприятливих умов.
⌂ Фото: Щоб огірочки смакували солодкими, дотримуйтеся порад
1. Обов’язково подбайте про ґрунт, на якому висіватимете огірки. На важких глинистих ґрунтах треба вносити азотно-калійні добрива, оскільки саме ці ґрунти найбільше сприяють виробленню кукурбітацину. Можна використовувати суперфосфат, деревну золу, торф, а також мінеральні добрива.
У період вегетації поливайте огірки настоєм кропиви або кульбаби. Найінтенсивніше підживлюйте в період плодоношення. Огірки полюбляють легкий ґрунт із високим вмістом поживних речовин.
2. Ділянка для висівання огірків має бути захищена від прямого потрапляння сонячного проміння. Рослини люблять розсіяне сонячне світло. Дуже добре себе почувають у тіні кукурудзяних рядів. Не можна висівати огірки поблизу кущів малини, ожини, полуниці. Ці рослини впливають на огірки, відбираючи в них поживні речовини, і витягують вологу.
3. Варто подбати, аби не був загущений посів огірків, адже це призведе до низької освітленості.
4. Достаток вологи й правильне поливання. Завдяки регулярному прополюванню, розпушуванню міжрядь, мульчуванню збережете вологу. Огірок не любить холодну воду. Температура води не має бути нижчою від температури ґрунту максимум на 2-3°С. На невеликих ділянках огіркові насадження можна поливати водою кімнатної температури. Якщо погода спекотна, зволожуйте вранці й увечері: на кожну рослину — по 10 літрів води. У прохолодну погоду огірки поливаємо раз на два чи три дні. Надлишок води в дощову погоду й низька вологість повітря також призводять до гіркоти.
5. Ще один фактор, про який варто подбати, але, на жаль, неможливо відрегулювати — затяжна холодна погода. Рослини в такому стані якнайшвидше переходять у режим виживання, прагнучи швидко дати насіння. Відростаючи, зеленець дедалі більше накопичує гіркоту. За таких погодних умов огірки обробляють стимуляторами росту, які допомагають рослині пережити цей період. Також можна полити органічними добривами, підживити мінеральними — з калієм та фосфором. Не рекомендовано удобрювати огірки свіжим гноєм, що може спровокувати гіркоту.
6. Правильний вибір насіння. Є різновиди гібридів огірків, які не мають гіркоти, але в наступних поколіннях під час розчеплення вона все ж таки проявляється. Тому насіння гібридів варто поновлювати щороку, хоча більшість якісних характеристик зберігається в другому поколінні. Запам’ятайте: якщо насіння зібране з гірких огірків, то новий урожай також гірчитиме, навіть за умови правильного догляду.
Не варто забувати, що огірок має косметичні властивості.
Є спосіб позбутися гіркоти під час консервування і засолення огірків. Перед засолюванням огірки замочують на 6-10 годин у холодній воді.
Спеціально для «СонцеСаду» — Єва Тернова, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва
Рекомендовані товари!
У наявності
Огірок Все пучком F1 за 10 нас. (ЕОГ-327)
24грн.
У наявності
Огірок Дамський каприз F1 за 10 нас. (ЕОГ-248)
24грн.
У наявності
Огірок Здоровенькі були F1 за 10 нас. (ЕОГ-249)
24грн.
У наявності
Огірок Мужичок з ноготок F1 за 10 нас. (ЕОГ-292)
26грн.
У наявності
Огірок Рясний F1 за 1 г (ЕОГ-35)
10грн.