Чому жовтіють огірки

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
13.07.2021

Під час вирощування огірка городники дуже часто стикаються з проблемою пожовтіння листя, пагонів, що призводить до загибелі рослин. Які причини і як з ними боротися?

⌂ Ірина Бобось, кандидат с/г наук, доц. кафедри овочівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України

ФУЗАРІОЗНЕ В'ЯНЕННЯ

Це — найчастіша причина загибелі огірка. Ознаки цього захворювання виявляються на всіх фазах розвитку рослин, але найчастіше — у період цвітіння і початку плодоношення. Спочатку верхня частина рослини в'яне вдень, а вночі відновлюється. Пізніше рослини вже не можуть відновитися ні вночі, ні після поливу.

⌂ Фузаріозне в'янення огірків

А за гострої форми хвороби огірки раптово в'януть, жовтіють і засихають. Хвороба активно розвивається за високої температури та низькій вологості повітря, а також під час вирощування культури кілька років підряд на одному і тому ж місці. У захисті проти цієї хвороби важливу роль відіграє правильне чергування культур, знезараження ґрунту, а також вирощування стійких сортів і гібридів (Аякс F1, Доломіт F1, Кріспіна F1, Гектор F1, Паркер F1, Сатіна F1 та ін).

Відео: Хвороби ТОМАТІВ, ОГІРКІВ

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»

Рекомендується проводити ретельну санацію ґрунтів, зокрема, хімічними засобами (хлорним вапном або марганцевокислим калієм) і біологічними методами: вирощування сидератів, внесення триходерміну тощо. Це також спричиняє опадання бутонів, квіток і зав'язі, пожовтіння листків огірка. Тому систематично (раз у 3-5 років) необхідно вносити у ґрунт добрива, що містять бор, мідь, марганець, цинк, молібден. Підходять висококонцентровані добрива у вигляді мікро гранул (Рексолін, Брексил). Крім того ефективними е водорозчинні комплексні добрива такі, як Майстер, Кристалон, Террафлекс (вони містять NPK з мікроелементами). Поповнити нестачу мікроелементів також можна внесенням у ґрунт деревного попелу (300 г/м2).

⌂ Погане запліднення огірків

ПОГАНЕ ЗАПЛІДНЕННЯ

  Причиною пожовтіння зав'язі огірка може бути погане їх запліднення. Щоб цього не сталося, огірок сіють не густо, щоб створити доступ для бджіл, а також вносять мікроелементи, особливо бор магнієві добрива, які сприяють збільшенню виділення нектару квітками.

  Останнім часом на вітчизняних ринках з'явилися партенокарпічні гетерозисні гібриди, які утворюють зав'язі без запліднення, (Кріспіна F1, Пасадена F1, Пасамонте F1, Пасалимо F1, Престо F1, Маринда F1, Наташа F1, Афіна F1 та ін). Це гібриди корнішонного типу, плоди без гіркоти, які довго не жовтіють. Підвищує стійкість проти хвороб й підживлення рослин коров'яком (1:5) або пташиним послідом (1:10). Крім того ефективним є позакореневе підживлення (рослини обприскують розчином мікро- і макроелементів — 20 г суперфосфату, 20 г калійної солі, 10 г сечовини, 2 г сірчанокислого марганцю, 4 г мідного купоросу і 2 г борної кислоти на 10 л води).
  До пожовтіння і загибелі рослин може призвести полив холодною водою. Найбільш шкідливі для огірка різкі перепади вологості ґрунту і надлишок вологи. Причому деформація плодів огірка може бути зумовлена, як недостатнім запиленням, так і дефіцитом вологи у ґрунті. Крім того, в умовах високих температур і дефіциту вологи плоди огірка стають гіркими. Огірок краще реагує на високу вологість ґрунту, що забезпечується частими поливами невеликими нормами. Особливо огірок потребує поливів під час плодоношення. А саме, якщо в першій половині вегетації поливи рекомендовано проводити через 1-2 доби, то у другій - щоденно, в ранкові години (5-6 л/м рядка). Серед усіх овочевих рослин огірок найкраще реагує на освіжаючі поливи рослин. Їх проводять за 3-5 годин до сутінок, що запобігає поширенню грибкових хвороб, які розвиваються за наявності краплинної вологи на листках (несправжня борошниста роса, бактеріози тощо). Такі поливи сприяють підвищенню відносної вологості повітря на 10-18% і на 2-5°С знижують температуру. Крім того, не можна вирощувати гарбузові культури (огірок, кабачок, патисон, диню, кавун) щорічно на одному і тому ж місці так, оскільки збудники хвороб залишаються в ґрунті.

Купити насіння огірків тут

Читайте ще:
Хвороби огірків
Кабачок. Огірок з Мексики
У передчутті нових овочевих перемог

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram