Хвороби огірків

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.07.2021

  Рослини огірка треба оберігати від хвороб, інакше вся ваша праця може бути даремною і хрумтіти за столом буде нічим. Що ж найбільше шкодить вашим огірочкам?

Ворог N91 - борошниста роса

У польових умовах урожайність може знизитися на 20-30%, а в теплицях - на 50-60% і більше. 3 обох боків листка з'являється білий або рожево-сірий наліт, на якому пізніше утворюються чорні крапки. Листки закручуються краями догори, стають крихкими і відмирають. Іноді наліт з'являється на черешках листків і навіть на плодах. Внаслідок ураження листків рослини недорозвиваються, утворюють невелику кількість дрібних плодів.

⌂ Несправжня борошниста роса

Ворог N2 - несправжня борошниста роса Часто загрожує - загибеллю рослин огірка. Початок розвитку хвороби інтенсивне ураження листків Епіфітотійний розвиток хвороби. На листках із верхнього боку пластинки з'являються бурувато-жовті плями, з нижнього - рясний сірувато-фіолетовий наліт. Потім плями розростаються, листки підсихають, буріють, стають крихкими й опадають. У суху погоду від уражених листків залишаються лише черешки. За підвищеної вологості листки загнивають, рослини швидко і масово відмирають.

Антракноз (мідянка) огірків

Ворог N93 - антракноз (мідянка) У разі інтенсивного поширення хвороби рослини гинуть, уражені плоди швидко загнивають, знижується врожай та його якість. На листках утворюються жовтуваті або коричневі округло-овальні плями із широкою темно-бурою облямівкою. У суху погоду уражена тканина підсихає і кришиться, внаслідок чого на листках з'являються дірки. На стеблах, черешках листків формуються видовжені жовто-бурі вдавлені плями. Через їх розростання черешки листків і стебла ламаються, рослини часто гинуть. На плодах спочатку формуються дрібні, бурі, поверхневі плями, які швидко розростаються й заглиблюються, перетворюючись на виразки. У вологу погоду на поверхні виразок з'являються блідо-рожеві подушечки. Пізніше плями темніють і часто розміщуються концентричними колами. Уражені плоди на ранніх фазах розвитку деформуються, їхній ріст часто припиняться.

Фузаріоз огірків

Ворог N94 - фузаріоз Зазвичай уражені рослини передчасно гинуть. Якщо фузаріозне в'янення відбувається в період утворення плодів, вони не достигають. Нормально розвинені плоди на хворих рослинах втрачають смакові властивості та стають непридатними для вживання. На всіх фазах розвитку рослини з'являється пожовтіння і підв'ялювання листків, спостерігається швидке всихання пагонів, карликовість рослин. У сходів в'януть сім'ядолі, загнивають корені або основи стебел, внаслідок чого рослини масово випадають. Уражені дорослі рослини спочатку частково сповільнюють ріст, а потім повністю в'януть. Під час в'янення рослин стебло і коріння спочатку зовні виглядають здоровими, хоча і набувають буруватого забарвлення, на коренях відмирають кореневі волоски. На зрізі стебла й кореня спостерігається побуріння судин.

⌂ Аскохітоз огірків

Ворог №5 — аскохітоз Вегетація рослин скорочується, знижуються урожайність і якість плодів. Недобір врожаю може сягати до 50%. На листках з'являються жовто-бурі з хлоротичною облямівкою плями великих розмірів, пізніше вони світлішають, на ураженій тканині формуються численні чорні крапки. Спочатку плями розміщуються по периферії листка, потім охоплюють більше ніж половину листкової пластинки. Листки засихають і відмирають. На стеблах хвороба спочатку виникає на вузлах, а потім і на пагонах. У місцях уражень утворюються округлі та овальні плями, на яких спостерігається камедетеча. Уражені плоди схожі на варені, але всихають, стають чорними і муміфікуються.

⌂ Бура плямистість огірків

Ворог №6 — бура плямистість При ураженні молодих листків зупиняється ріст і розвиток пагонів, вони майже не ростуть у довжину, знижується активність рослин, уражені плоди загнивають. На листках з'являються дрібні плями з хлоротичною облямівкою, у вологу погоду вони вкриваються слабким оливковим нальотом. На стеблах і черешках плями довгасті — сухі виразки з оливковим нальотом. Пізніше й пагони стають ламкими, уражена тканина часто розтріскується. На плодах, особливо на зав'язі, утворюються заглиблені маслянисті плями, які пізніше перетворюються на виразки з густим темно-зеленим бархатистим нальотом. Плоди деформуються, припиняють ріст, загнивають і перетворюються на тягучу масу. Однак плоди уражуються рідше.

⌂ Бактеріоз огірків

Ворог №7 — бактеріоз Зниженням інтенсивності утворення плодів, які втрачають товарнi й технологічні властивості. Недобір урожаю може досягати 10 50% і більше. По краях і середині сім'ядоль утворюються округлі, темно-зелені, маслянисті плями, які швидко коричневіють і засихають. Внаслідок цього кількість сходів зменшується. На листках утворюються кутасті плями, обмежені жилками. Спочатку вони маслянисті, пізніше тканина некротизується, набуває коричневого забарвлення. У суху погоду уражена тканина кришиться і випадає, листки стають дірчастими. На стеблах і черешках листків з'являються невеликі водянисті плями, які пізніше підсихають, заглиблюються і перетворюються на виразки. У місцях ураження тканина пробковіє, у вологу погоду на дні виразок утворюється густувата слизиста рідина. На плодах з'являються плями, спочатку дрібні, маслянисті, округлі, дещо вдавлені. Потім вони стають білими або рожевими з пурпуровим або коричневим обідком. Плями мокнуть, на них з'являються тріщини, які перетворюються на виразки. Тканина на плямах загниває. Загнивання м'якоті відбувається до насіння. Насіння з уражених плодів щупле, недостигле і заражене бактеріями. Залежно від ступеня ураження, плоди псуються або повністю згнивають.

⌂ Огіркова мозаїка

Ворог Na8 - огіркова мозаїка Зниженням продуктивності рослин, уражені плоди втрачають товарні та технологічні властивості. Недобір урожаю може досягати до 20% і більше. На молодих листках огірка з'являється характерне мозаїчне розмаїття пластинок — чергування темно-зелених і блідо-жовто-зелених ділянок, які згодом некротизуються. Листки стають зморшкуватими, закручуються краями вниз. Ріст стебел на листках сповільнюється, міжвузля на них короткі, цвітіння слабке, інколи молоді листки й верхівка пагона відмирають. На плодах з'являється жовто-зелена крапчастість, яка поступово перетворюється на суцільне пожовтіння. На цьому тлі на плодах лишаються невеличкі темно-зелені ділянки як бородавки.

Відео: Хвороби ТОМАТІВ, ОГІРКІВ

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»

Ворог №9 — кореневі гнилі Зрідженням посівів внаслідок загибелі уражених рослин статевим зниженням врожаю і якості плодів. Стебла та корені розсади буріють, стоншуються, молоді листки в'януть, внаслідок чого рослини засихають. Часто ураження відбувається осередками — його називають виляганням сіянців. У разі гострого прояву хвороби за три-чотири доби до загибелі рослин, у денні години за сонячної погоди спостерігається їх підв'ялювання, проте в нічні години вони відновлюють тургор листків, пізніше в'янення стає незворотним. Згодом жовтіють нижні листки, потім верхні, зрештою — рослина засихає і гине. В'янення рослин за хронічної форми може супроводжуватися симптомами кореневої або прикореневої гнилі: корінь стає червоно-бурим і загниває, рослина ослаблюється. На поперечному зрізі ураженого стебла добре помітне кільце бурих судин провідних пучків. Залежно від умов середовища, відбувається раптове швидке в'янення і всихання ще зеленої рослини. Або ж хвороба набуває хронічного затяжного перебігу. В'янення рослин при хронічній формі може супроводжуватися симптомами кореневої або прикореневої гнилі.

⌂ Альтернаріоз огірків

Ворог №10 — альтернаріоз Зниженням товарних і технологічних властивостей плодів. На плодах з'являються круглі або неправильної форми вдавлені плями від коричневого до чорного кольору, які чітко обмежені ледь помітною водянистою облямівкою. На поверхні плям у вологу погоду формується чорний наліт. Чим раніше виникають плями, тим рясніший формується на них наліт. Ураження плодів інколи поширюється і на м'якоть. Межа ураження чітка, інфікована тканина легко відділяється, її колір — від сірувато-чорного до майже чорного. Зараження плодів може відбуватися як у полі, так і в період збирання чи транспортування. Якщо в ґрунті бракує калію, то захворювання може посилюватися.

⌂ Біла гниль огірків

Ворог №11— біла гниль Хвороба спричиняє випадання рослин, обумовлює значний недобір і великі втрати плодів внаслідок їх загнивання. Недобір урожаю може сягати до 30% і більше. На стеблах, частіше на прикореневій частині або в місцях розгалужень, у місцях прикріплення черешків листків до стебла з'являються розпливчасті водянисті плями уражена тканина стає м'якою, немовби прілою, у вологу погоду і покривається білим ватоподібним нальотом. Пізніше на ураженій тканині формуються чорні округлі склероції гриба.

⌂ Сіра гниль огірків

Ворог №12 — сіра гниль Зрідженням посівів, зниженням товарних і технологічних властивостей плодів, насіннєвих і технологічних властивостей насіння. Недобір урожаю може становити до 20% і більше. На кореневій шийці стебла, на стеблах у місцях розгалужень пагонів, на черешках листків з'являються мокрі загниваючі плями. Уражена тканина ослизнюється, стає м'якою, водянистою і покривається сірим бархатистим нальотом, який при дотику сильно порошить. Уражені плоди загнивають і покриваються щільним бархатистим нальотом. Пізніше у місцях ураження формуються дрібні чорні склероції.

Купити насіння огірків тут

Читайте ще:
Кабачок. Огірок з Мексики
Десять причин, чому варто посадити суницю
Врожайність кавуна залежить від догляду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram