Що раніше то краще.
Насіння огірка висівають у кілька етапів. Для одержання раннього врожаю у південних районах — 15 - 30 квітня, коли температура ґрунту на глибині 10-15 см досягне 12-14°С, у лісостепу — 25 квітня — 10 травня, на Поліссі та в західних районах України — 5-15 травня, залежно від погодних умов. Для першого терміну сівби використовують сорти огірка салатного призначення.
Щоб мати надранню продукцію, огірок можна вирощувати розсадним способом. Для цього грядки доцільно розміщувати на південних або південно-західних схилах, а також у місцях, захищених від вітрів, — під плівковим покриттям (каркасним або без каркасним), 20-30-денну горщечкову розсаду висаджують у завчасно підготовлені ямки (відстань між ними — 20-30 см), у які кладуть перегній (1-1,5 кг на одну ямку) і зверху його засипають вологим і добре розпушеним ґрунтом. У кожну ямку висаджують по 2-4 рослини. Ширина міжрядь — 70 см. Горщечки зверху засипають вологим і добре розпушеним ґрунтом шаром 1-2 см. Під малогабаритне плівкове покриття розсаду можна висаджувати 5-15 травня, а без покриття — 20-25 травня.
Легке, міцне і практичне, екологічно чисте, пропускає повітря і воду, створює розсіяний світловий потік. Біле агроволокно — сучасний укривний матеріал, використовується переважно для укриття розсади на грядках. Після висадження насіння (або розсади) агроволокно розстеляється поверх саджанців і трохи присипається землею.
За кулісами.
Часто городники наприкінці травня — на початку червня висівають огірки повторною культурою — після зелених, редиски та інших ранніх культур. При цьому особливу увагу приділяють підготовці ґрунту і збереженню в ньому вологи. Слід врахувати і те, що настає спека, тож необхідно подбати про так звані куліси, які в Україні традиційно вирощують із кукурудзи і соняшника, рідше — бобів і кропу. Цей агрозахід створює сприятливі умови для росту і плодоношення рослин, на 3-5 днів пришвидшує збір плодів і підвищує врожайність. «Кулісну» культуру найкраще висівати за 5-10 днів до сівби огірка або одночасно з ним , упоперек напряму панівних вітрів. Куліси можна розміщувати через 1-2 і більше рядків рослин огірка.
Захист від морозів.
Ранні сходи огірків часто потрапляють під вплив весняних приморозків. Тому їх накривають різноманітними світлопроникними чи темними матеріалами (наприклад, плівкою). Накривають рослини так, щоб листки не торкалися до плівки (інакше вони пошкоджуватимуться приморозками). Непрозоре покриття вдень слід знімати. Можна вкривати як групу рослин, так і кожну індивідуально. Щоб «зігріти» огірочки, також застосовують задимлення (за напрямком вітрів запалюють купи гнилої соломи; соломистого підсушеного гною, листя тощо) і поливають (5-10 л/м кв.) підігрітою до 20-25 °С водою у другій половині дня.
Основи дбайливого догляду
Як тільки з'являться рядки сходів, починайте розпушувати міжряддя і знищувати сходи бур'янів у рядках. Проривають огірки у фазі утворення першого справжнього листка (на відстань 8-12 см). За гніздової сівби в гнізді залишають 3-4 найміцніші рослини. Зайві рослини найкраще не виривати, а прищипувати при основі, щоб не пошкодити корінці сусідів. Коренева система огірка погано регенерує, тому необхідно максимально зберігати її цілісність при міжрядних обробітках. А у фазі розгорнутих сім'ядоль зайві рослини огірка можна і пересаджувати. Для цього їх вибирають із грудкою землі, щоб не пошкодити корінців. Подальший догляд за рослинами полягає в 3-4 розпушуваннях міжрядь, виполюванні бур'янів у рядках, захисті їх від шкідників і хвороб та поливанні. У південних районах огірок поливають 8-10 разів, у лісостепу — 4-6, на Поліссі і в західних районах — 2-4 рази, залежно від погодних умов. Норма витрати води за одне поливання — 25-30 л/м.кв. Після того, як ґрунт підсохне, розпушують міжряддя. Це сприяє підтриманню оптимальної вологості ґрунту протягом тривалого періоду, а відтак створює сприятливі умови для підвищення продуктивності рослин. На посівах огірка в сонячні дні дуже корисно проводити і освіжне поливання з лійки (5-7 л/м.кв.) підігрітою водою. Таке поливання захищає рослини від перегрівання, підвищує відносну вологість повітря, завдяки чому створюються сприятливі умови для наливання плодів.
Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»
А ось і врожай
Продуктивність рослин огірка значною мірою залежить від частоти збору плодів. Результати досліджень свідчать, що на початку плодоношення плоди слід збирати через 3, а в період масового плодоношення — через 2 дні. Під час збирання вибирають усі плоди (товарні, виродливі, пошкоджені, перерослі). Якщо залишити на рослині 1-2 плоди, то це призведе до зменшення утворення нових жіночих квіток. Суть у тому, що всі поживні речовини перерозподіляються у рослині в напрямку до великих плодів на формування насіння.
Тому думка, що більший врожай буде тоді, коли збирати більші плоди, - неправильна. Рослини завжди будуть продуктивнішими, коли збирають дрібні плоди, в яких ще не почався процес формування насіння. Під час збирання плодів потрібно стежити, щоб не пошкоджувати огудини і листя. Механічне пошкодження їх значно знижує продуктивність рослин і сприяє поширенню хвороб. Якщо ви вирішили зайнятися вирощуванням корнішонного огірка, то насамперед для мінімізації ризику укладіть договір із переробними підприємствами. Зверніть увагу на розміри плодів огірка: пікулі — 3-5 см, корнішони: 1 група — 5,1-7,0 см, 2 група — 7,1-9,0 см, зеленці — 9,1-12,0 см. Для пікулів і корнішонів відношення довжини до ширини повинно бути не менше ніж 2,5:1, оптимальне — 3:1.
Лікувальний душ
Щоб огірки не хворіли, їм потрібна надійна профілактика. Найкраще у вигляді обприскувань, які проводять кілька разів.
Перше — у фазі 2-4 листків проти борошнистої роси, яка уражує рослини на початковому етапі розвитку. Для цього використовують фунгіцид «Топаз 100 ЕС к.е.». Для одночасної боротьби з попелицями застосовують :«Актеллік 500 ЕС к.е.», а для знищення злакових бур'янів додають гербіцид «Фюзилад Форте 150 ЕС к.е.» .
Друге — через 10-12 днів (фаза розвитку - 6-8 листків культури) проти комплексу хвороб (борошниста роса, пероноспороз), використовуючи «Квадріс 250 SC к.с.», a якщо багато попелиць - додають «Карате Зеон 050 SC к.е.».
Трете — через 10-12 днів після попереднього (фаза розвитку — 10-12 листків) проти несправжньої борошнистої роси (пероноспорозу) — комбінованим фунгіцидом «Ридоміл Голд МЦ 68 WG в.г.».
Четверте — через 10-14 днів після попереднього (фаза розвитку — сформовані пліті огірків) повторюють фунгіцидом «Ридоміл Голд МЦ 68 WG в.г.». Обприскують перед самим цвітінням культури.
П'яте — проти пероноспорозу та борошнистої роси, проводиться через 14 днів (фаза розвитку - цвітіння та початок формування через 12-14 днів після попереднього — період плодів) фунгіцидом «Квадріс 250 SC к.с.».
Шосте — через 10-12 днів (фаза розвитку — ріст плодів) — препаратом «Квадріс 250 SC к.с.», який не тільки захищає, виліковує та викорінює хворобу, але й значно подовжує період плодоношення. Перед останнім обприскуванням фунгіцидом «Квадріс 250 SC к.с.» необхідно повністю вибрати плоди.
УВАГА! Від застосування препарату Квадріс 250 SCк.с.» до збирання врожаю має минути не менше ніж 5днів.
Купити насіння огірків можна тут
Читайте ще:
Сочевиця знову в моді
Вирощування часнику
Яка кукурудза смачна навіть сирою?