Всюдисущі огірки: вирощування в ґрунті, в теплиці, у кімнаті або на балконі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
01.05.2022

Огірки — овочі, які поселяються не лише на кожному городі (куди ж без них!), а й придатні для вирощування у теплицях і навіть у кімнаті. Щоправда, за кожним «місцем прописки» мають свої примхи. Про них і розповість експерт «СонцеСаду» Єва ТЕРНОВА,зав. лабораторії Сквирської дослідної станції оргвиробництва.

Як вирощувати огірки в ґрунті

Оскільки огірок боїться замороз­ків, не поспішайте висаджувати його у від­критий ґрунт. Зазвичай огірки висівають у два терміни: друга-третя декада травня — для отримання ранньої продукції на сала­ти; перша декада червня — для гарантова­ного отримання продукції на переробку (соління тощо).

Застосовують стрічкові дворяд­кові схеми посіву огірка: 90 + 50, 120 + 60 тощо. Залежно від сорту, відстань між рос­линами в ряді має бути від 10 до 15 см.

Вирощування огірків у відкритому ґрунті

⌂ Фото: Вирощування огірків у відкритому ґрунті

Глибина висівання насіння — три-чотири сантиметри, залежно від типу ґрунту. На легких ґрунтах (піщаних, супіща­них) огірки сіють глибше, ніж на важких (суглинних і глинистих).

Найпоширеніший спосіб висіван­ня огірка — в гряди і гребені, при цьому от­римують більш ранній урожай. Нарізання борозен і висадження насіння здійснюють як зазвичай: рядами або гніздами, загли­блюючи насіння на два— три сантиметри. У рядках садять по дві насінини в одне загли­блення для подальшого проріджування.

Доглядати за «літніми» огірками неважко. Міжрядну обробку розпочинають одразу після появи сходів, щоб швидше розпушити ґрунт і знищити бур’яни.

Пер­ший міжрядний обробіток проводять на 12-14 см, наступні поступово зменшують до 6-8 см.

Під час першого розпушування рослини злегка підгортають. Надалі протя­гом усього періоду росту огірка аж до зми­кання рядків ґрунт має бути пухким і чистим від бур’янів.

Щоб не допустити підмерзання рослин на початку осені, їх можна накрива­ти агроволокном.

Якщо висіваєте огірки в пізні тер­міни, зменшуйте обсяги їх поливання, оскільки температура ґрунту значно знижується, тож збільшується ймовірність роз­множення різних патогенних грибків, які уражують кореневу систему рослин і ниж­ню частину стебел, спричиняючи гнилісні процеси.

Увага!

Плоди огірка ростуть швидко, тож не зволікайте зі збиранням врожаю! Дуже важливо не допускати пе­реростання зеленців наприкінці літа — на початку осені, бо це може значно сповіль­нити розвиток інших зав'язей і навіть при­звести до загибелі рослини.

 

Не тільки плоди перестигають і втрачають то­варний вигляд, а й знижується урожайність. Тому на початку плодоношення плоди зби­рають через кожні два— три дні, надалі — че­рез день, а іноді й щодня. Корнішони одно­значно потребують щоденного збирання.

Огірки — ніжні рослини, які легко піддаються механічним пошкодженням. Тому під час збирання врожаю краще не перекладайте стебла на грядці. Та й плоди зривайте обережно, не кидайте їх у кошики.

Щоб огірочки до столу були смачнішими, збирайте їх або рано вранці, коли плоди насичені вологою, або ввечері, коли нема спеки.

Зібрані плоди швидко в’януть від сонячного проміння і теплого вітру, тому одразу віднесіть їх у затінені місця, прохолодне місце і якнайшвидше переробляйте. Для більш тривалого зберігання врожаю слід мати сховище або холодні камери.

Серед найкращих сортів огірка для відкритого ґрунту відзначимо, наприклад: Маша, Роднічок.

Надія Птуха, наукова співробітниця селекції огірка дослідної станції «Маяк» відповіла на найпопулярніші питання про вирощування огірків:

 

Огірки в теплиці

Успішне вирощування огірків у теплиці починається з вибору насіння. Найкраще зарекомендували себе гібридні сорти F1. Зазвичай вони вирізняються високою врожайністю і не потребують особливого догляду (обрізування, прищипування). Найкращими серед них (для вирощування в теплиці) є, наприклад, такі сорти: Кураж , Буян, Муравєй, Базар.

Технологія вирощування огірків у теплиці передбачає, що висаджувати розсаду можна тільки за умови, якщо вона пройшла загартування і має хоча б чотири-п’ять листочків. Розсаду огірків зазвичай висаджують у зимових теплицях із технічним підігрівом, а у весняних — з біологічним або сонячним підігрівом.

Висаджувати розсаду можна тільки за умови, якщо вона пройшла загартування і має хоча б чотири-п’ять листочків

⌂ Фото: Висаджувати розсаду можна тільки за умови, якщо вона пройшла загартування і має хоча б чотири-п’ять листочків

Висаджувати огірки можна на гряди за схемою 120x30 сантиметрів. Тільки так можна забезпечити аерацію ґрунту і добрий обігрів. Також напередодні висаджування треба провести зволожувальне поливання (можна прямо в лунки). Далі кубики з розсадою заглибте в ґрунтову суміш на третину їхньої висоти, щоб верхній край кубиків опинився над поверхнею грядок.

Для підвищення врожайності огірків використовують спеціальні добрива — мінеральні та органічні. Насамперед підходять ґрунтові суміші: їх насипають 15-ти-сантиметровим шаром на приготоване розігріте біопаливо. За період вегетації рослин шар ґрунтової суміші треба збільшити до 25 сантиметрів.

Підв’язування огірків на шпалеру — найвідповідальніший момент. Запізнитеся з цією процедурою — листя огірків не досягне потрібних розмірів, буде дрібнішим, тож і врожай отримаєте не такий щедрий.

Тож у міру росту рослин їх помірно поли­вайте й одразу скеровуйте петлі по верти­кальній шпалері. Саму шпалеру прив'яжіть до дроту, натягненого вздовж ряду на висо­ті 1,8 метра.

Коли огірок досягне фази восьми-дев’яти справжніх листків, починайте формувати кущ. Для цього в нижніх трьох-чотирьох вузлах відщипують нові гіл­ки, що називається «осліпленням».

А ось у наступних чотирьох— п’яти вузлах бічні паго­ни прищипують на один листок і на один огірок. Уже вище п’ятого вузла до шпалер­ного дроту бічні пагони треба прищипувати на два-три листки або плоди.

Щойно росли­ни дотягнуться до шпалерного дроту, ос­новний батіг слід двічі обкрутити навколо дроту, підв’язати і також прищипнути. Але два верхні відростки опустіть униз, на висо­ту до метра від ґрунту.

Підв’язування огірків на шпалеру — найвідповідальніший момент

⌂ Фото: Підв’язування огірків на шпалеру — найвідповідальніший момент

Огірок — дуже вологолюбна рос­лина і водночас вкрай вибаглива до аерації ґрунту. Тож, якщо їй бракуватиме повітря в ґрунті (а це часто трапляється під час зво­ложення), її корені можуть загинути. Ось чому підтримуйте вологість на рівні 60— 80%, особливо обережно поливаючи рос­лини взимку: тільки вранці, тільки в сонячні дні й тільки теплою водою (+25°С). Але вода не має потрапляти на листя, щоб не спричинити сонячних опіків. Зазвичай огір­ки в теплиці треба поливати двічі на тиждень, у спекотні дні — через день, поєдную­чи цю процедуру з підживленням цінними органічними й мінеральними добривами.

 

Огірки: вирощування у кімнаті або на балконі

Для вирощування огірків у кімнаті або на балконі також підходять не всі сорти-гібриди. Найбільш придатними є гібриди Фрікас, Матрьошка (вони самозапильні, мають смачні плоди завдовжки 9-12 см).

Важливо!

Вирощуючи огірки на балконі, дуже важливо, щоб рослинам було тепло і щоб вони не страждали від протягів. Якщо світла недостатньо, встановіть додаткові лампи.

 

Перед тим як висівати насіння «кімнатних» огірків, ретельно підготуйте ґрунт. Тому ще з осені заготовте суміш із де­ревної землі та перегною (в однакових про­порціях або три частини до однієї). На одне відро такої суміші — дві склянки деревного попелу або 5-6 грамів калійних, азотних та фосфорних добрив і 20-60 грамів вапна. Все добре перемішайте і покладіть у поліетиленові мішки. Ґрунт має бути рихлим.

Коли насіння проросте і його ко­рінці досягнуть пів одного сантиметра, їх попарно висаджують у горщики. До появи сходів горщики накривають плівкою, темпе­ратура повітря в приміщенні має бути не нижче плюс 20 градусів.

Після того як насіння зійшло, тем­пературу знижуємо до плюс 15-16 градусів, щоб уникнути «витягування» паростків. Коли з'являться три-чотири повноцінні листки, розсаду пересаджують у великі ящики або горщики. На балконі зручно ко­ристуватися довгими ящиками. Після пере­саджування рослину добре полийте.

На балконі зручно ко­ристуватися довгими ящиками

⌂ Фото: На балконі зручно ко­ристуватися довгими ящиками

Коли на огірках з’являються буто­ни, підживіть їх деревним попелом. На де­сять літрів води використовують одну склянку такого попелу. У період плодоно­шення 15-25 грамів комплексного міне­рального добрива слід розвести в десяти літрах води. На одну рослину витрачайте півлітра.

Підживлення проводять із проміж­ками 10-12 днів.

Відео: Хвороби ТОМАТІВ, ОГІРКІВ

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»

Якщо вирощуєте огірки в кімнаті, натягніть на кватирки сітки чи марлю, щоб уникнути проникнення комах. Краще виста­вити рослини на підвіконні на південний і східний бік, однак узимку все одно не обій­тися без додаткового підсвічування.

Коли на огірках з’являються буто­ни, підживіть їх деревним попелом

⌂ Фото: Коли на огірках з’являються буто­ни, підживіть їх деревним попелом

Якщо дотримуватися всіх умов, можна отримувати врожай огірків увесь рік. До того ж одна рослина віддячить вам за ретельний догляд, подарувавши до столу три-чотири десятки зелених хрумких огі­рочків.

Ексклюзивно для «СонцеСаду» розповіла Єва ТЕРНОВА,зав. лабораторії Сквирської дослідної станції оргвиробництва

Купити насіння найкращих сортів огірків

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ніжинські огірки — світовий шедевр смаку (журнал СонцеСад №4/2021)
Смак ніжинських огірків — свіжий, соковитий та хрумкий — став золотим стандартом. Надія Птуха, наукова співробітниця поділилася із «СонцеСадом» секретами вирощування сорту Ніжинський місцевий
Огірки рядочками! Консервуємо бочками! (журнал СонцеСад №4/2021)
Дмитро Брицов, агроном за покликанням, точно знає, як сіяти огірки, щоб вони добре сходили, і доглядати рослини, аби щедро плодоносили
Огірковий повноцвіт (журнал СонцеСад №4/2021)
Якщо ваші огірки квітнуть, а не зав’язують плодів, то це, звичайно, має гарний вигляд, але чи задля краси ви сіяли їх? Розкриваємо секрети високої врожайності огірків
Чому жовтіють огірки
Які причини пожовтіння листя, пагонів, що призводить до загибелі рослин і як з ними боротись
Хвороби огірків
Хвороби вороги огірків. Як захисти огірки від ворогів
Огірки під плівкою
Технологія вирощування огірків у плівковій теплиці
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Вирощування китайських огірків
Огірки — зелені красені вашого городу
Рекомендації по вирощуванню та доглядом за огірками
Коли сіяти огірки
Як краще вирощувати огірки, щоб мати надранню продукцію

Рекомендовані товари!