Досвід вирощування китайських огірків

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
12.03.2021

Про вирощування китайських огірків розповідає експерт «СонцеСаду»

Багато наших читачів захоплюється вирощуванням екзотичних овочів і фруктів. Деякі чули про таке заморське диво, як китайський довгоплідний огірок, але вирощувати його наважуються не всі. «І дарма! Виростити китайські довгоплідні огірки навіть простіше, ніж звичайні, короткоплідні, — каже Юрій Карпенко, кандидат біологічних наук, завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. — Вони є невибагливі, посухостійкі, краще витримують коливання температури, стійкі до хвороб (борошнистої роси, несправжньої борошнистої роси, фітофторозу, фузаріозного в’янення тощо) та шкідників. Хоча промислового значення у нашій країні й не мають, але для городників-аматорів ця культура досить цікава». Секретами вирощування огіркової екзотики Юрій Олександрович поділився із читачами «СонцеСаду».

 Юрій Карпенко

⌂ Фото: Юрій Карпенко, кандидат біологічних наук, завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка

 

Огіркове різноманіття

– Китайські довгоплідні огірки вирощували на нашій агробіостанції три сезони. Вони виростають завдовжки до 30–50 см, а іноді до 70 см. Ми мали огірки переважно довжиною 30–50 см. Китайським властиві певні переваги: вони не переростають, не жовтіють, не гірчать, насіння залишається маленьким та м’яким, у м’якоті не утворюються пустоти. Ці огірки скоростиглі (від сходів до утворення плодів минає лише 25–35 днів), агротехніка культури доволі проста.

Вирощували такі сорти:

Всі вони — гібридні. Між собою різняться забарвленням: бувають білі або зелені з різними відтінками. За смаковими властивостями більшість китайських довгоплідних огірків нагадує наш вітчизняний сорт Зозуля або тепличні огірки, які продають у супермаркетах узимку, — ніжні, трохи водянисті, хоча є серед них сорти з більш хрусткою м’якоттю, що схожі на наші корнішони, наприклад, Китайський фермерський, Китайський жаростійкий. Китайські довгоплідні огірки дуже запашні. Мають характерний огірковий аромат.

Усі ці огірки добре смакують у салатах. Але їх не консервують. Можна маринувати, квасити, навіть смажити. Однак ці страви придатні тільки для швидкого вживання. Для тривалого зберігання не підходять, швидко псуються. Дуже оригінальний вигляд має закуска з китайського білого делікатесного огірка. Її готують так, як із кабачка. Ріжуть огірок скибочками, панірують у борошні й обсмажують в олії, додають чавленого часнику, кропу. Страва — смачна, делікатесна, дієтична, ніжна. Можна вживати холодною і гарячою.

 

⌂ Фото: Огірок китайський довгоплідний

 

Китайські огірки вирощують і в теплицях, і на ґрунті

Китайські огірки вирощують як у теплицях — плівкових, скляних, так і у відкритому ґрунті. «Пробували вирощувати ці овочі й у теплиці, і на відкритому ґрунті. Для наших умов можна застосовувати обидва способи. Ця культура має тривалий час плодоношення. В умовах теплиці китайські огірки дають плоди від ранньої весни до пізньої осені, але пік припадає на червень-серпень. Досить урожайні: один кущ може дати до 30 кг плодів. Тобто для родини достатньо посадити два-чотири кущі, і весь сезон будете з огірками», — розповідає Юрій Карпенко.

 

Готуємо ґрунт для огірків

Китайські огірки люблять легкий піщаний і добре дренований ґрунт, багатий на органіку.

«Удобрюємо ділянку під огірки перепрілим перегноєм, який вносимо під час формування гряд. Восени в ґрунт додаємо голубиного або курячого посліду, змішаного із соломою. Його беремо стільки, щоб повністю покрив землю. Крім того, під час вегетації проводимо декілька підживлень розчинами курячого або голубиного посліду. Послід заливаємо водою (1:5) й ферментуємо 7–10 днів, потім розводимо його водою 1:15. Цю рідину використовуємо для прикореневого живлення рослин. Окрім такого способу, можна підживлювати й по листках, використовуючи добрива Антистрес, Зав’язь тощо», — каже спеціаліст.

Найкращі попередники для огірків — томат, картопля, капуста, зелень, бобові.

Китайські огірки можна вирощувати на шпалерах (з вертикальною підв’язкою) або на ґрунті.

⌂ Фото: Китайські огірки можна вирощувати на шпалерах (з вертикальною підв’язкою) або на ґрунті

 

Садимо китайські огірки насіннєвим способом

Китайські огірки можна висаджувати насіннєвим або ж розсадним способом. Усі огірки, зокрема й китайські довгоплідні, дуже чутливі до холоду. Насіннєвим способом їх висаджують наприкінці травня, коли земля прогрілася до 16–20°C і вже не загрожують весняні приморозки. «Але китайські огірки мають не надто високу схожість. А цього року через холодну весну вони взагалі погано зійшли, а потім не дуже добре почувалися і вже в серпні посохли.

Ми застосовуємо гребеневий спосіб садіння. Тоді створюються комфортніші умови для росту огірка: є можливість розвиватися кореневій системі, під час поливання вода потрапляє до коренів, не пошкоджуючи листя, бо воду ллємо в канавки між грядками, а не на рослину. Відстань між гребенями — метр (при шпалерному способі можна робити трохи меншою), у рядку між рослинами — 15 см. Якщо сходи дуже рясні, їх прориваємо по другому-третьому листку. Глибина садіння насіння становить 3–5 см», — радить науковець.

 

Секрети вирощування розсади огірків від Юрія Карпенка

Більш надійний варіант — висаджування огірків розсадним способом, бо є менша загроза, що через весняні приморозки насіння не зійде або, можливо, і зійде, але потім молоді паростки загинуть.

Розсаду сіємо наприкінці березня або на початку квітня. Висіваємо насіння у звичайні пластикові або торфоперегнійні горщики. У касети розсаду не сіємо, бо там їй мало місця для розвитку, а тому гірше росте та адаптується після пересаджування.

Землю для розсади беремо пухку, родючу, з нейтральним рН. Ґрунт для огіркової розсади готуємо так: беремо частину торфу, дві частини листяної землі, по частині перегною та піску. Усе ретельно перемішуємо й засипаємо в горщики.

Поливання розсади помірне, у міру пересихання шару ґрунту. Не треба надмірно підливати рослину, бо вона цього не любить.
Розсаду висаджуємо, коли ґрунт добре прогріється (до 18–22°C).

 

Умови вирощування кітайських огірків

Китайські огірки є довгоплетистими. Можна вирощувати їх на шпалерах (з вертикальною підв’язкою) або на ґрунті. Під час вирощування на ґрунті утворюються батоги 1,5–2 м (іноді до трьох метрів), які затягують міжряддя. Китайські огірки добре плетуться по огорожі. Ними декорують арки, накриття, альтанки, перголи. Можна сказати, що китайські огірки — декоративно-екзотичні овочі.

— Вони настільки стійкі до хвороб, притаманних звичайним огіркам (борошнистої роси, несправжньої борошнистої роси, фітофторозу, фузаріозного в’янення тощо), і шкідників, що не потребують навіть профілактичних обробок. Свої огірки нічим не обробляємо, вони не хворіють протягом усього вегетативного сезону, — наголошує Юрій Карпенко.
Здебільшого в нас ростуть самозапильні гібриди, тобто для їх запилення не треба бджіл (за винятком деяких сортів — Китайський фермерський, Алігатор тощо), що дуже важливо під час вирощування огірків у тепличних умовах.
Китайські довгоплідні огірки потребують води під час поливання менше, ніж звичайні: поливати цих екзотів треба через день із розрахунку 10 літрів води на квадратний метр.

Отож, китайський довгоплідний огірок — цікава, невибаглива та смачна культура для дбайливого городника.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена Березкіна

Купити насіння огірків

Зміст статей журналу СонцеСад №4/2020

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Капуста кейл. Як правильно виростити
Як виростити капусту кале у себе на городі, щоб вітамінізувати свій раціон харчування. Поради від «СонцеСаду»
Морква: посадка та догляд плюс рецепти страв
Як краще організувати посів, щоб згодом зібрати добрий урожай. І як бонус пропонуємо оригінальні рецепти страв із моркви з вашого городу
Придивіться до лободи — її шанували давні греки
Не поспішайте недооцінювати лободу, і записувати її в бур'яни. Це одна з таких рідкостей, коли культурна рослина ще виглядає розкішно. А яка вона корисна!
Посів шпинату восени 2024 року — рослини із супер силою
Хто дотримується здорового способу життя, хоче бути молодим та бадьорим, обов'язково має у своєму раціоні зелень шпинату. А вирощувати його та збирати врожай до столу — одне задоволення!
Кріп — завжди молодий: як виростити кріп у себе на городі без проблем
Що потрібно врахувати, щоб виростити соковитий, ароматний та смачний кріп у себе на ділянці, розкажуть експерти «СонцеСаду»
Вирощування цвітної капусти
Як вирощувати цвітну капусту на городі, щоб вона була на столі навіть узимку
Хвороби огірків
Найбільш поширені хвороби огірків: опис, фото
Все про вирощування кабачків
Походження та вирощування кабачка і догляд за ним
Коли сіяти огірки
Як краще вирощувати огірки, щоб мати надранню продукцію

Рекомендовані товари!

Огірок Тітус F1 за 0,5 г

У наявності

Огірок Тітус F1 за 0,5 г (ЕОГ-7)

8.5грн.

10грн.

Форма плоду корнішон
Фасування міні-упаковка
Термін дозрівання середньоранній
Огірок Аннушка F1 за 0,25 г

У наявності

Огірок Аннушка F1 за 0,25 г (ЕОГ-101)

12.75грн.

15грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду корнішон
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Китайський ельф за 0,5 г

У наявності

Огірок Китайський ельф за 0,5 г (ЕОГ-126)

8.5грн.

10грн.

Форма плоду корнішон
Фасування міні-упаковка
Термін дозрівання ранній
Огірок Кум і кума за 20 нас.

У наявності

Огірок Кум і кума за 20 нас. (ЕОГ-157)

7.65грн.

9грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Огірок Ребятки з грядки F1 за 0,5 г

У наявності

Огірок Ребятки з грядки F1 за 0,5 г (ЕОГ-164)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Крапелька за 1 г

У наявності

Огірок Крапелька за 1 г (ЕОГ-123)

8.5грн.

10грн.

Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид огірок
Упаковка 1 г
Термін дозрівання ранній
Огірок Степовий F1 за 1 г

У наявності

Огірок Степовий F1 за 1 г (ЕОГ-169)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Огірок Буян F1 за 10 нас.

У наявності

Огірок Буян F1 за 10 нас. (ЕОГ-111)

17грн.

20грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду корнішон
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Весела компанія F1 за 10 нас.

У наявності

Огірок Весела компанія F1 за 10 нас. (ЕОГ-115)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка