Не поспішайте недооцінювати лободу, і записувати її в бур'яни. Ще давні греки ставилися до неї з пошаною. А також ця скарбниця протеїну врятувала багато життів від голоду. І між іншим вона виглядає цілком декоративною і відмінно поєднується в дачних квітниках з жоржинами, космеєю, рудбекією та айстрами.
Крім дикорослих видів лободи виведено безліч садових різновидів, які вирощують як овочеві і декоративні рослини. Лобода зростає до двох метрів заввишки. Має трикутні або ромбоподібні листочки із зубчастими або пилчастими краями. Листя і стебла зустрічаються не тільки зеленого, а й жовтого, червоного, пурпурового та бордового кольорів, також бувають строкатими поєднуючи два кольори. Це одна з таких рідкостей, коли культурна рослина ще виглядає розкішно. А яка вона корисна!
Молоде соковите листя та пагони лободи багаті протеїном (насичують організм на рівні з продуктами тваринного походження), залізом, каротином, аскорбіновою кислотою та безліччю інших вітамінів і корисних речовин. Калій присутній в лободі благотворно впливає на серце. Свіже листя загоює рани. Лобода нормалізує сольовий обмін, покращує роботу нирок та печінки.
⌂ Фото: Лобода має навіть лікувальні властивості
Лобода не має яскраво вираженого запаху і смаку. Приготовані з неї страви роблять яскравіше додаючи кріп, петрушку, перець та інші приправи. Для приготування овочевих супів, салатів, гарнірів, пюре, овочевих котлет та омлетів використовують листя і пагони.
Найкраще сіяти насіння лободи під зиму. Також насіння лободи сіють рано навесні. Але підзимовий посів має плюс. Інгредієнти до ранніх весняних страв ви отримаєте на два тижні раніше.
З осені ґрунт готують до посіву насіння лободи. Ділянку скопують і якщо ґрунт малородючий вносять добрива. На 1 м2 додають 5-6 кг перегною або компосту, 15 г хлористого калію та 20 г суперфосфату.
Сіємо насіння лободи з розрахунком 1-1,5 г насіння на 1 м2. Висіваємо насіння лободи на глибину 1,2 см рядками з відстанню в 30 см. Мульчуємо грядки перегноєм шаром в 0,7 см. Лобода може успішно переносити заморозки, тому ділянку укривати не потрібно. Навесні, коли з'являться три справжні листочки, висмикнемо слабенькі залишивши паростки на відстані 20 см один від одного. І відразу підгодуємо лободу сечовиною з розрахунку 5-10 г на 10 л води.
⌂ Фото: Насіння лободи сіють під зиму чи рано навесні
Для приготування можна брати паростки, які висмикнули під час проріджування. А потім відщипуємо листочки, починаючи з нижньої частини рослини. Врожай в холодильнику зберігає свою свіжість всього пару днів, тому можна заготовляти його про запас заморожуючи, солячи, заквашуючи та маринуючи.
Навесні в період зростання ділянку регулярно поливаємо. Влітку також потрібно стежити щоб ґрунт у рослин був зволожений, так як при посусі лобода випускає бічні квіткові стебла, а листя стає маленьким і жорстким. Також ділянку з лободою регулярно розпушуємо і прополюємо.
Рекомендовані товари!
У наявності
Коріандр (Кінза) (ЕЛП-21)
9грн.
У наявності
Любисток лікарський за 0,2 г (ЕЛП-19)
12грн.
У наявності
Салат Латук (ЕСЛ-33)
10грн.
У наявності
Салат цикорний Пала Роса за 1 г (ЕСЛ-42)
12грн.
У наявності
Петрушка Господиня (листова) (ЕПШ-22)
9грн.