Як правильно сіяти огірки

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.07.2022

Хрусткі огірочки — літня смакота, яку можна «продовжити» на зиму. Тільки б урожай отримати розкішний! Це можливо, якщо враховувати не тільки забаганки цієї культури, а й регіональні особливості його вирощування. «СонцеСад» ділиться порадами від експерта.

 

Кого огірок шанує

Кращими попередниками під огірки є бобові, помідор, столові коренеплоди, картопля, люцерна, озима пшениця, баклажан, цибуля, капуста ранніх та середніх строків вирощування.

Літні посіви розміщують після ранніх овочевих культур — гороху, ранньої та цвітної капусти, ранньої картоплі, озимих на зелений корм.

Сам огірок є хорошим попередником для більшості овочевих культур.

 

Сам собі господар

Однак він не вередує з «переміщенням» і на родючих ґрунтах можна практикувати повторне його вирощування , якщо на тому місці в попередні роки отримано його високий врожай. За достатнього забезпечення органічними і мінеральними добривами можливе тривале (більше три-п’ять років) беззмінне вирощування огірка на одному місці.

 

Дайте корінцям свободу!

Огірок краще розвивається на легких за механічним складом ґрунтах, які добре прогріваються і забезпечують кореневій системі легке проникнення на глибину до 25-30 см. Найкраще місце для огірка — легкі та середні суглинки. Крім того, для кращого прогрівання ґрунту, особливо в місцях з надлишковим зволоженням, огірок вирощують на грядах і гребенях.

Читайте ще:

 

Сіємо за схемою зручності

Схема висівання огірка значною мірою залежить від способу збирання врожаю. Якщо ви хочете робити це вручну задля забезпечення тривалішого збереження рослин потрібно уникнути їх сплітання у міжряддях.

Насіння огірка слід висівати широкорядним способом з шириною міжрядь 70, рідше 90 см (при посіві довгоплетистих сортів та гібридів). Окремі городники-любителі висівають їх і стрічковим способом за схемою 70-90 + 40-50 см. Відстань між рослинами має становити 15-20 см. Насіння висівають на вирівняних площах, 5-8 насінин на один погонний метр рядка. Глибина загортання насіння залежно від типу і щільності грунту становить: на легких грунтах — 4-5 см, на важких — 3-4 см.

 

Поспішиш — огірки насмішиш!

Сіяти огірки потрібно після того, як мене загроза заморозків і температура ґрунту на глибині 5-6 см досягне +12…+15 °С. Для Степу — це перша декада травня, для Лісостепу та Полісся — друга та третя декади травня.

Якщо ви висієте огірки дуже рано, період появи сходів буде затяжним, тож у часі ви не дуже виграєте, а ще й додасте клопотів. У разі надраннього висівання проростки рослин уражуються хворобами і пошкоджуються шкідниками (росткова муха, дротяник). З іншого боку й запізнюватися не можна — пізнє висівання призводить до значних втрат вологи в ґрунті, тому дуже важко отримати дружні сходи. А «зсув» початку вегетації на спеку призводить до того, що рослини у подальшому стають пригніченими і мають низьку продуктивність.

Відео: Хвороби ТОМАТІВ, ОГІРКІВ. Засоби захисту

Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»

 

Поділіть «засів» на кілька етапів

Для споживання огірків у свіжому вигляді, краще висівати їх не в один термін, а у кілька етапів - різними за групами достигання сортами. Для Лісостепу ідеальним буде наступний «графік»:

перший термін висівання — кінець третьої декади квітня,

другий — початок другої декади травня,

третій — кінець травня — початок червня.

В умовах південних районів України можна висівати насіння огірка в чотири етапи і більше, аж до кінця червня.

Важливо!

Щоб отримувати свіжий огірок з відкритого грунту протягом тривалого періоду, потрібно вирощувати ранньостиглі сорти і гібриди 15-20 %, а середньо- і пізньостиглі 80-85 %.

 

Не робіть із грядки хащі

Тим, хто хоче мати багато огірків, раджу не загущувати посіви. Так рослини краще провітрюються, освітлюються сонцем, менше хворіють. При такому посіві зручніше доглядати за рослинами і збирати врожай. Крім того, досвід свідчить, що обсяги врожаю залежить від густоти стояння рослин.

Її формують з появою 1-2 справжніх листків. З появою 2-3-го справжніх листків проводять перший міжрядний обробіток ґрунту на глибину 6-8 см. Наступні обробітки проводять за необхідності на глибину 8-10 см до змикання рослин.

З появою 2-3-го справжніх листків проводять перший міжрядний обробіток ґрунту

⌂ Фото: З появою 2-3-го справжніх листків проводять перший міжрядний обробіток ґрунту

 

Води багато не буває?

Огірки досить вимогливі до вологості ґрунту і повітря. Це пов’язано з тим, що до складу плодів входить 96-98% води. Коренева система рослин розміщена переважно в орному шарі ґрунту до 40 см, який у літній період часто пересихає. Найвищу продуктивність огірки дають при вологості ґрунту 80-90% НВ та відносній вологості повітря 90-95%.

Зниження вологості ґрунту негативно впливає на розвиток рослин. Плоди стають дрібними, гіркуватими, рослини швидко старіють, сповільнюється їх ріст і плодоношення. Критичними періодами у вологозабез-печенні рослин є фази 2-4 листків та плодоношення.

Важливо!

Перезволоження ґрунту в період вегетації призводить до погіршеннягазообміну в ґрунті та поширення грибкових хвороб, коренева система буріє, ослизнюється і відмирає.

 

Температурні «гойдалки» шкодять

Огірки — теплолюбна культура. Насіння починає проростати за температури +12…+13 оС. У разі її підвищення до +25 оС проростання насіння прискорюється і сходи з’являються на четверту-п’яту добу, а при +17…+20 оС — на 10 добу. Оптимальна температура для росту і розвитку рослин вдень — +25 … +30 оС і вночі — +15 …+18 оС. Загалом огіркам необхідна рівномірна середньодобова температура повітря, незначні її добові коливання і повільне зниження наприкінці вегетаційного періоду. У разі зниження температури до +8…+10 оС ріст і плодоношення рослин припиняється, а якщо похолодає до +3…+4 оС і така температура протримається протягом трьох-чотирьох діб — рослини гинуть.

Значні коливання температур також шкодять огіркам і навіть можуть їх знищити. Такі «гойдалки» впродовж доби сприяють ураженню рослин борошнистою росою, а в умовах підвищеної вологості повітря — пероноспорозом і бактеріозом.

 

Найкраще — органічне добриво

Однією з головних умов нормального росту і розвитку рослин огірка та одержання високого врожаю є підтримання протягом усього вегетаційного періоду відповідного режиму живлення. Інтенсивність засвоєння поживних речовин огірком залежить від фази росту і розвитку.

1.) Фаза сходів. Сходи огірка особливо чутливі до підвищеної концентрації ґрунтового розчину у фазі 2-4 справжніх листків. Найбільше азоту і фосфору рослини виносять у молодому віці.

Фаза сходів

⌂ Фото: Фаза сходів

Дуже позитивно огірки відгукуються на органічне добриво. Ви можете приготувати його самі.

Трав’яний настій. Потрібно взяти будь-які бур’яни ( 10-15 кг), додати 1кг землі та 1 кг гною і настоювати 12-14 днів, періодично перемішуючи. Під час бродіння має утворитися темно-зелений настій , 1 л якого слід розвести у 10 л води і поливати рослини. Таке добриво чудово зміцнює імунітет рослин, вони отримують необхідні компоненти, нарощують зелену масу і швидко ростуть. Підживлювати потрібно 1 раз на 10 днів.

2). Фаза плодоношення. У цей період потрібно удобрювати рослини азотом і калієм у пропорції 1:1,5. На ринку представлено широкий вибір якісних промислових калійних препаратів. Але їх можна замінити попелом. Таке добриво сподобається рослинам, та й урожай буде екологічно чистий. Вносити попіл просто: розсипайте його так, щоб він потрапив і на листки. Це буде ще й додатковою профілактикою захворювань, зокрема, борошнистої роси.

Фаза плодоношення

⌂ Фото: Фаза плодоношення

Важливо!

За нестачі калію спостерігається відмирання листків, припинення росту, зниження врожайності, рослини стають слабкими і вразливими до хвороб.

Пора збирати врожай огірків

⌂ Фото: Пора збирати врожай огірків

 

Коли збирати врожай огірків

Огірок належить до культур багаторазового збирання.

Доцільно збирати плоди через 1-2 доби, якщо робити це рідше, якість продукції, знижується, а в подальшому зменшується врожайність в цілому — «переростки» виснажують рослини. Найкращими для збирання продукції є ранкові години, тоді плоди мають найвищу якість.

Спеціально для «СонцеСаду» розповіла Єва Тернова, завідуюча лабораторією Сквирської дослідної станції органічного виробництва

 Купити насіння огірків

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ніжинські огірки — світовий шедевр смаку (журнал СонцеСад №4/2021)
Смак ніжинських огірків — свіжий, соковитий та хрумкий — став золотим стандартом. Надія Птуха, наукова співробітниця поділилася із «СонцеСадом» секретами вирощування сорту Ніжинський місцевий
Вирощуємо огірки за досвідом справжніх агрономів
Дмитро Брицов, агроном за покликанням, точно знає, як сіяти огірки, щоб вони добре сходили, і доглядати рослини, аби щедро плодоносили (СС. 4/2021)
Огірковий повноцвіт (журнал СонцеСад №4/2021)
Якщо ваші огірки квітнуть, а не зав’язують плодів, то це, звичайно, має гарний вигляд, але чи задля краси ви сіяли їх? Розкриваємо секрети високої врожайності огірків
Чому жовтіють огірки
Які причини пожовтіння листя, пагонів, що призводить до загибелі рослин і як з ними боротись
Хвороби огірків
Найбільш поширені хвороби огірків: опис, фото
Огірки під плівкою
Технологія вирощування огірків у плівковій теплиці
Досвід вирощування китайських огірків
Вирощування китайських огірків (СС. 4/2020)
Огірки — зелені красені вашого городу
Рекомендації по вирощуванню та доглядом за огірками
Коли сіяти огірки
Як краще вирощувати огірки, щоб мати надранню продукцію

Рекомендовані товари!

Огірок Отелло F1 за 20 нас.

У наявності

Огірок Отелло F1 за 20 нас. (ЕОГ-297)

13.6грн.

16грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Королівський F1 за 10 нас.

У наявності

Огірок Королівський F1 за 10 нас. (ЕОГ-287)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Каскадер F1 за 0,25 г
NEW!

У наявності

Огірок Каскадер F1 за 0,25 г (ЕОГ-285)

12.75грн.

15грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду корнішон
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Катюша F1 за 20 нас.

У наявності

Огірок Катюша F1 за 20 нас. (ЕОГ-32)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Слобожанський за 0,5 г

У наявності

Огірок Слобожанський за 0,5 г (ЕОГ-69)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Смак F1 за 0,5 г

У наявності

Огірок Смак F1 за 0,5 г (ЕОГ-70)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду корнішон
Фасування міні-упаковка
Огірок Сопліца F1 за 20 нас.
NEW!

У наявності

Огірок Сопліца F1 за 20 нас. (ЕОГ-306)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Серпантин за 1 г

У наявності

Огірок Серпантин за 1 г (ЕОГ-167)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Береговий за 20 нас.

У наявності

Огірок Береговий за 20 нас. (ЕОГ-46)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду корнішон
Фасування міні-упаковка
Вид
Упаковка
Огірок Бригантина F1 за 1 г

У наявності

Огірок Бригантина F1 за 1 г (ЕОГ-110)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду корнішон
Фасування міні-упаковка