Корінь здоров’я, який дарує силу, енергію, покращує імунітет і підвищує стійкість проти хвороб, долає стрес, стимулює роботу мозку, нервової системи та зміцнює серце й судини. Навіть візуально схожий на постать людини — ніби природою задуманий для неї. Китайці вважають, що без вживання женьшеню неможливо досягти здорового довголіття зі світлим розумом. Щоб мати такого цілителя завжди поряд, треба виростити його на своїй грядці. Як це зробити – розкаже Ігор Бялковський із Хмельниччини, який поділиться секретами із власного досвіду.
– Коли вперше дізналися про цю екзотичну рослину?
– Так трапилося, що я ніяк не міг позбутися депресії: медикаментозні препарати не допомагали й давали побічну дію, тому почав шукати в інтернеті природні засоби. Натрапив на статті про женьшень, з яких зрозумів, що це і справді унікальна рослина, перевірена століттями. Без нього не обходилася жодна традиційна методика східної медицини, а з ним творила дива. Я вирішив вирощувати женьшень удома, щоб використати його цілющу силу в натуральному вигляді, а не купувати дорогі біологічно активні добавки, якість яких залежить від сумління їхніх виробників, та й перевірити її пересічному споживачу неможливо.
Ознайомившись з агротехнікою вирощування різних видів цієї рослини, зрозумів, що найпростіше й найкраще впораюся з індійським женьшенем, який має такі самі цілющі властивості. До того ж його корінь досягає 20 см і виростає за один сезон.
⌂ Ігор Бялковський
– Чи можна роздобути в Україні насіння женьшеню?
– Аби було бажання. Головне – не помилитися щодо ціни та якості. Коли вперше почав вирощувати женьшень, я купив насіння по 2,5 грн за одну насінину. Але, на жаль, помилився. Не всі насінини були якісними, частина виявилася дрібною. Потім, коли сам почав збирати насіння, зрозумів, що те, яке купив, – з недостиглих ягід. Тому й схожість була приблизно 80%. А коли збираю сам – вона становить майже 100%, бо насінини добірні. Тепер людям продаю таке насіння й значно дешевше, ніж купував.
Також продаю і корені, бо так багато не потребую. Дехто довго роздумує, розпитує, що це таке, як діє, для чого його використати, а той, хто знає про диво-женьшень, купує залюбки, бо розуміє: приготуєш ліки самотужки – відчуєш їхню дію сповна, а в пляшечці – кіт у мішку.
– Ви задоволені їхньою дією?
– О! Це був тривалий і цікавий період ознайомлення. Я не чекав, доки виросте корінь, а відразу використовував пагони рослини. Так навіть краще: коли залишається одне стебло (після пасинкування), тоді вся лікувальна сила не втрачається, а накопичується в корені, який завдяки цьому стає більш цілющий. А доки він дозріє, ви сповна насолодитеся настоями та чаями з листя женьшеню, які також допомагають позбутися різних недуг. Відчув це на собі.
Потім настав час спробувати настоянки з кореня. І я позбувся проблем, які мене непокоїли, забув, що таке втома, навіть не міг спочатку збагнути, звідки береться сила увесь день працювати й не втомлюватися? Депресія також не підступала: коли сповнений сили та енергії, сумні думки йдуть геть, а точніше – навіть не приходять. Так захопився, що почав експериментувати з дозою. Було цікаво, як діє корінь. Препарати із женьшеню мають таку побічну дію: якщо передозуєш – підвищується артеріальний тиск. Замість рекомендованих 6 г на день я вживав більше. Але не боявся, що тиск підвищиться, бо з ним у мене все гаразд. Та згодом помітив, що не можу заснути, тому припинив експериментувати. Тепер дотримуюся рекомендованих фахівцями доз. Кому даю корінь, також попереджаю про це.
Допоміг цей диво-корінь і багатьом моїм знайомим. Одна жінка страждала від діабету. Завдяки вживанню женьшеню їй вдається утримувати рівень цукру в межах норми, і це підтверджений наукою ефект дії цієї рослини. Препарати з женьшеню очищають судини. Це засіб номер один при застуді. І коронавірус вони допомагають подолати за максимально короткий термін. А хто вживає женьшень для профілактики, той узагалі не хворіє чи не відчує тієї «корони». У цьому пересвідчилася і моя родина.
– Думаю, багато хто захоче виростити це диво на своїй грядці. Порадьте, як це зробити?
– Спочатку треба виростити розсаду. Ґрунт для неї має бути такий, як і для томатів. Змішаний із перегноєм у пропорції 50:50 або 70:30. Ґрунт беріть із межі городу чи з-під дерев у саду. Головне – не той, на якому вирощували овочі. Кислотність – приблизно 6,5. Коли підготували – чекайте до періоду висівання. Заносити ящики в кімнату треба за два-три дні до висівання, щоб земля не пересохла й не була дуже мокрою. Додатково ґрунт не зволожуйте, щоб не ущільнювався й не прибивав насіння.
⌂ Розсада женьшеню
– Коли братися до вирощування розсади?
– Висівати насіння можна кількома етапами: для подальшого дорощування розсади в теплиці або ж на місяці пізніше (якщо теплиці не маєте), щоб потім висадити розсаду з ящичків прямо у відкритий ґрунт.
У першому випадку насіння висіваємо 20–25 квітня. Але перед тим замочіть його на 15–20 днів у розчині препарату Ріст-концентрат, який слід розвести до консистенції негустої кавової гущі. Тримаємо насіння в розчині при кімнатній температурі. Залежно від того, яка температура у вашому помешканні, насіння може «проклюнутися» раніше чи пізніше. Коли помітите на насінинах поодинокий вихід кільця, вони готові для висівання в ґрунт. Витягуємо насіння з розчину, злегка просушуємо на сонці й висіваємо рядочками вздовж ящика. Між рядками залишаємо відстань 5 см, а між насінинами в рядку – приблизно 1,5–2 см. Потім накриваємо ящик плівкою – чорною чи прозорою, ставимо в тепле місце (температура проростання насіння женьшеню – мінімум + 15°С, а в середньому + 18-20°С). Якщо підтримувати ідеальну й рівномірну температуру повітря, насіння проросте за 15 днів. Якщо вона коливатиметься у бік зниження – трохи довше. Коли на сіянцях з’являється перше кільце, плівку не знімаємо (як це рекомендовано для розсади томатів, щоб не витягнулася), а ще тримаємо кілька днів, щоб з’явилися всі сходи, – розсада женьшеню внаслідок того не витягуватиметься.
Коли зняли плівку, поставте ящики ближче до вікна в житловому обігрітому приміщенні. Женьшень – рослина екзотична й теплолюбна, їй це сподобається. За тиждень розсада зміцниться, набуде темно-зеленого забарвлення. У кімнатних умовах треба виростити перший листочок. Далі рослини виносимо в теплицю на дорощування на десять днів. Та якщо теплиці нема, розсада не втрачатиме якості. Вона ще й наздожене тепличну родичку за термінами готовності до висаджування. Розсаду, яку висіяли на місяць пізніше, можна садити без пікірування у відкритий ґрунт.
– Де висаджувати рослини, щоб корінь набрався сил?
– У природних умовах індійський женьшень росте під деревами, не любить палючого сонця, тож його слід висаджувати в тіні дерев, що є основною умовою успішного вирощування культури. Садимо, дотримуючись відстані між рядами 20–30 см, а в рядку між рослинами – 15 см, щоб кореням було де розростатися й брати поживні речовини в необхідній кількості. Якщо ґрунт щедро заправлений перегноєм чи перепрілим листям, рослини добре ростимуть. Жодних мінеральних добрив не додавати, адже для лікування треба тільки екологічно чистого продукту. А ось замульчувати рослини, коли вкореняться, мусите (найкраще – сухою травою), щоб потім менше поливати – лише в міру пересихання і тільки теплою водою. І ще один великий плюс: справжній цілитель женьшень не хворіє, бо лікує себе сам.
⌂ Корінь Женьшеню
– Коли ж збирати лікувальну сировину?
– Корінь – восени. Насіння – тільки із стиглих ягід, коли стануть жовтими. Тоді воно гарантовано сходить. А наземну частину можна пасинкувати й використовувати для приготування чаю чи настоїв. Можу порадити кілька рецептів.
Напій для задоволення, зміцнення організму та профілактики різних недуг. На 3 л окропу 1 ч. л. меленого листя, настоювати протягом 40 хвилин, додати імбиру, меду й лимона (до смаку).
Насиченіший настій – ідеальні ліки, наприклад, при ГРВІ. 1 ст. л. листя на 3 л окропу, можна додати суниці, малини, щоб ліки були ще й смачними. Тоді напій буде ароматніший. Цей рецепт також допоможе при цукровому діабеті, депресії, для очищення судин, нирок і всього організму, поліпшення кровообігу.
Розмовляла Наталка Польовик
Купити насіння женьшеню тут
Читайте ще:
Свіжі прянощі — найкорисніші й найароматніші
Біля хати росте… арахіс
Бар'єри для вірусів