Секрети вирощування розсади: хто друг, а хто ворог? (журнал СонцеСад №4/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.12.2021

Найкраще — вирощене власноруч. Це стосується й розсади — ніхто не введе в оману щодо сорту: самі доглядаєте й загартовуєте, захищаєте від хвороб. Що отримаєте? Суперекономію коштів на старті, можливість їх примножити на фініші й гарантію надщедрого врожаю та задоволення від результатів своєї праці. Досягти цього легко, головне — знати важливі нюанси.
Наш експерт — агроном-консультант «СонцеСаду» Юлія Перхун.

 

Насіння — як золото: висока проба найважливіша!

Що посієш, те й пожнеш. Це не лише про хліб, а й про будь-який врожай, що починається з насіння. Міцність та стійкість розсади також залежить від якості насіння. Тому кілька порад.

 

Який ґрунт ідеальний?

Перша відповідь, яка спадає на думку: на городі ґрунту, скільки хочеш. Але такий підхід занадто любительський. Розсада потребує особливого ґрунту або субстрату, який містить необхідні компоненти, а не того, що під рукою. Наприклад, чорнозем або глинистий ґрунт дуже важкі для проростання насінин, які можуть його не пробити або сходитимуть повільно. Занадто легкий (піщаний) ґрунт теж не комфортний для розсади, бо має мало поживних елементів, а також швидко пересихає і потребує частого поливання.

 

Невидимі чарівники і шпигуни

Зважте на те, що ґрунт із присадибної ділянки може бути заражений різними грибковими спорами, шкідниками, та й насіння бур’яну вже й тут. Щоб їх позбутися, простерилізуйте «домашній» ґрунт у духовці впродовж 45 хвилин за температури +120°С або ж, навпаки, проморожуйте два тижні при температурі -15–20°С. Однак в обох випадках загине не лише шкідлива, а й корисна мікрофлора, яка підтримує життя рослин, дбає про них і забезпечує їхній розвиток. Тому її доведеться відновлювати.

 

Посадити на таблетки — правильне рішення

У що висівати майбутню розсаду? Це також важливе запитання. Вибір чималий: готові торф’яні таблетки, торф’яні таблетки в сіточці (аналог торф’яних горщиків), спеціальні касети, у які можна насипати заздалегідь підготовлений субстрат або поставити туди торф’яну таблетку.
Переваг чимало.
Просто додайте води. На мою думку, найкраще використовувати таблетки в сіточці. Запихаєте таблетку в спеціальний отвір і кладете на блюдце з водою. За 30 хвилин маєте результат: субстрат збільшується в декілька разів, він стерильний, не втрачає форми.
Висаджуйте два в одному. Зрештою, і висаджувати таку розсаду буде дуже зручно — разом із горщиком, не пошкоджуючи коріння.
Не забудьте про поливалку. Але зазначу, що торф’яні ємності дуже швидко пересихають, тому постійно контролюйте поливання. На жаль, у цьому вони поступаються спеціальним субстратам для розсади.

 

Де взяти неземну енергію?

Підготувавши ґрунт, подбайте й про насіння. Хоча якщо придбали оброблене, можете пропустити цей етап. Адже насінини вже було замочено в стимуляторах росту, тому й додаткових приготувань не потребують. Необроблене ж насіння треба замочити в стимуляторах росту для підвищення енергії його схожості й імунітету майбутніх рослин, аби вони добре зійшли, були стійкішими до стресових ситуацій і мінімально уражалися хворобами.

 

А ми просто сіяли…

Коли і як сіяти — теж важливий нюанс.

 


Райські умови — сонце, тепло, дбайливі руки

Щоб із якісного насіння виросла ідеальна розсада, дотримуйтеся таких правил:
1. Регулярно поливайте за таким правилом: часто, але потроху й нехолодною водою.
2. Забезпечте добре освітлення. Інакше рослини витягуватимуться. Якщо вже помітили це, обробіть їх препаратом Атлет, який затримує ріст верхівкової частини, а кореневу систему навпаки — стимулює рости. Це дасть змогу врятувати розсаду.

⌂ Нестача свiтла — витягнулася розсада

3. Рятуйте від чорної ніжки. Ця хвороба нищить розсаду, якщо в приміщенні прохолодно, є протяги й підвищена вологість. Препарати Мікохелп, Фітоспорин, Триходермін, Мікосан вам допоможуть.

⌂ Чорна ніжка

4. Ловіть сигнал SOS! Білі цятки на листі чи павутинка — ознака ураження розсади кліщем чи іншими шкідниками, які, навпаки, активізуються, коли вологи бракує. Обробіть рослини Фітовермом чи Актофітом.

⌂ Білі цятки на листі чи павутинка — ознака ураження розсади кліщем чи іншими шкідниками

5. Викликайте майстрів! Хоча б яким поживним був ґрунт, розсада росте й потребує додаткового живлення раз на два тижні добривами з мікроелементами (Майстер, Плантафол). Також можна використати біодобрива Вермісол, Гуміфренд, Жива земля.

 

У темну — на дві доби

Для нормального розвитку розсада потребує простору. Тому не забуваймо про пікірування, якщо насіння висівали густо.
За дві години до пікірування полийте рослини водою. Тоді їх легше дістати з мінімальним пошкодженням кореневої системи. Пропікірувавши, тримайте рослини в тіні дві доби.

Останній штрих

Ось і фінал турбот про якісну розсаду. Залишилося лише кілька важливих штрихів. За два тижні до висаджування розсаду треба загартувати. Спочатку відкривайте її на декілька годин, потім поступово збільшуйте «тренування».
Увага! Висаджуючи рослини в ґрунт, не забудьте обробити коріння проти хвороб і ґрунтових шкідників препаратами Тексіо велум, Селест топ, Тирана, Антихрущ, Актара, а також підживити одним із таких добрив: Агролайф, нітроамофоска, суперфосфат.
Якщо зробили все правильно, не сумнівайтеся, що розсада виросте на славу. Влітку матимете щедрий урожай сусідам на заздрість, власній родині на здоров’я, та й на продаж не забракне!

 

Зміст статей журналу СонцеСад 4/2021

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Розсада у касетах — вигідно і зручно
Переваги та особливості вирощування розсади в касетах
Органічне вирощування овочів — сімейна справа (журнал СонцеСад №4/2020)
Досвід сім'ї Марченко
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Поспішайте не кваплячись (журнал СонцеСад №4/2020)
Коли висаджувати розсаду у відкритий ґрунт
Як виростити розсаду в кімнатних умовах
Секрети вирощування розсади в кімнатних умовах

Рекомендовані товари!