Хвороби капусти та методи боротьби

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
31.07.2021

Хвороби капусти можуть завдати шкоди як розсаді, так і врожаю – на городі та в льосі. Отож, пильнуйте, розпізнавайте їх і вчасно лікуйте.

Чорна ніжка капусти

Хвороба проявляється переважно на розсаді різних видів капусти як потемніння кореневої шийки або прикореневої частини стебла. Інфікована тканина стає водянистою, згодом буріє і загниває, коренева шийка стоншується, у місцях ураження утворюються перехвати. Хворі рослини втрачають тургор, жовтіють, часто гинуть (біля однієї рослини гине кілька сусідніх), легко висмикуються із ґрунту.

⌂ Фото: Чорна ніжка капусти

У разі висаджування слабо ураженої розсади в ґрунт рослини відстають у рості та розвитку, дають низький врожай, а на пізніх сортах хвороба може спалахнути восени як відгнивання черешків листків качана і його трухлявості. Під час зберігання уражених качанів гниль може прогресувати і взимку. Поверхневі листки таких качанів згодом стають сухими, жовтуватими, восковими.

Розвиток чорної ніжки підсилюється у разі беззмінного використання ґрунту в парниках і теплицях, внаслідок чого з кожним роком у ньому накопичується ще більше інфекції; у разі кислої реакції ґрунтового розчину; поливання розсади холодною водою; надмірного зволоження ґрунту; недостатньої вентиляції парників і теплиць; підживлення рослин високими дозами азотних добрив; загущеного посіву; пошкодження рослин капустяною мухою.

 

Кила

Хвороба проявляється на коренях розсади та дорослих рослинах як нарости різної величини і форми з гладенькою поверхнею, які інколи утворюються навіть на стеблах, черешках і листках. На дорослих рослинах жовтіють і в’януть листки, качани недорозвинені або й зовсім не зав’язуються. Збудник хвороби також уражує редис, редьку. Хвороба найбільше поширюється на важких і кислих ґрунтах, де застоюється вода, і навпаки – при дефіциті вологи в ґрунті. У разі інтенсивного розвитку кили урожай капусти знижується на 25–50% і більше.

 

⌂ Фото: Кила на капусті

 

Несправжня борошниста роса

Більш інтенсивно уражується розсада, менше – головки і коренеплоди під час їх зберігання. На сім’ядолях і розеткових листках з’являються блідо-жовтуваті розпливчасті плями. З нижнього боку листків у місцях уражень утворюється сіро-фіолетовий пухкий наліт. Уражені рослини загнивають, а за високої вологості повітря гинуть уже за кілька діб. Найбільше уражується загущена розсада. Розвиток хвороби продовжується під час зберігання уражених головок. За високої вологості повітря вони вкриваються пліснявим сірувато-білим нальотом, згодом уражена головка згниває.

⌂ Фото: Фомоз капусти

Фомоз

На розсаді ознаки хвороби подібні на ознаки чорної ніжки, але уражена фомозом тканина прикореневої частини стебла, головного і бічних коренів суха, трухлява, світло-сірого кольору, пізніше плями перетворюються на сухі виразки, їхня поверхня вкрита чорними крапками. Уражені рослини втрачають тургор, в’януть, стебла всихають, стають трухлявими і гинуть. Якщо хвору розсаду висаджують, хвороба продовжує розвиватися – рослини відстають у рості, мають хлоротичне забарвлення, часто гинуть.

 

Фузаріозне в’янення (жовтяниця)

Хвороба уражує судинну систему капусти (закупорює її), внаслідок чого молоді рослини гинуть, а дорослі слабо розвиваються, їхні листки жовті, часто в’януть і відпадають. Якщо й утворюються головки, вони недорозвинені, часто криві, в’ялі, згодом загнивають, починаючи з верхівки.

 

Біла гниль

Найбільше шкодить під час зберігання головок капусти. Хвороба проявляється у вигляді  загнивання й ослизнення зовнішніх листків головки. Уражена тканина за високої вологості покривається рясним білим ватоподібним нальотом.

Через неправильне зберігання капусти втрати врожаю можуть сягати понад 60–80%.

⌂ Фото: Сіра гниль капусти

 

Сіра гниль капусти

Зовнішні ознаки хвороби проявляються на листках і головках переважно під час зберігання. Уражена тканина головки покривається сірим пухким нальотом, який на дотик завжди порошить.

⌂ Фото: Судинний бактеріоз

 

Судинний бактеріоз

Найбільше завдає шкоди цвітній капусті. Перші ознаки хвороби можна виявити вже через 2–3 тижні після висаджування розсади в ґрунт. Рослини в’януть, краї листків жовтіють, жилки темніють, згодом уражені рослини  відмирають.

⌂ Фото: Судинний бактеріоз. Діагностичні ознаки прояву хвороби на поперечному зрізі

Масове ураження білоголової капусти судинним бактеріозом спостерігається восени. Рослини залишаються недорозвиненими, головки на них інколи не зав’язуються, іноді рослини гинуть. Найхарактернішою ознакою хвороби є потемніння або почорніння судинних пучків як крапок або кіл на поперечних зрізах черешків листків і стебел.

⌂ Фото: Слизовий бактеріоз уражена рослина

 

Слизовий бактеріоз

Типові ознаки хвороби проявляються на капусті у фазі формування головки як побуріння верхніх листків. У суху погоду їхня тканина підсихає, стає тонкою і прозорою. За підвищеної вологості листки ослизнюються і загнивають. Пізніше гниль поширюється всередину головки, утворюючи в ньому порожнини, які часто заповнені слизом. Уражена головка в’яне і повністю згниває, перетворюючись на смердючу слизову масу.

 

⌂ Фото: Альтернаріоз капусти

 

Найголовніші заходи захисту:

1. Дезінфекція ґрунту в парниках і теплицях. Один раз на 3–4 роки доцільно завозити туди свіжий ґрунт.

2. Знезараження насіння проти збудників хвороб шляхом його прогрівання в теплій воді за температури плюс 48–50°С протягом 20 хвилин із подальшим швидким промиванням у проточній холодній воді протягом 2–3 хвилин.

3. Проти грибної і бактеріальної інфекції насіння капусти обробляють одним із протруйників: Апрон XL 359 ES, тн. (50 мл/100 кг насіння), Іншур Профі, тн  (100-200 мл/100 кг насіння), Максим 480 FS,тн (100 мл/100 кг насіння). Проти збудника судинного бактеріозу насіння протягом 10 хв. замочують у 0,01% розчині гідрохінону або 0,001% паранітрофенолу.

4. Для знезараження насіння капусти за одну добу до посіву або в день сівби можна використати біопрепарати: Псевдобактерін -2 (Респекта), в. р. (0,1 л/кг), Агат 25 - К, па (7-9 г/кг), Фітоцид, р. (2,5 мл/кг).

5. Оптимальна температура в парниках для вирощування здорової і стійкої проти хвороб розсади капусти – в межах плюс 12–15°С, вологість ґрунту – на рівні 70–75%. Поливати розсаду треба лише водою, температура якої дорівнює температурі ґрунту в парниках або теплицях.

6. У разі виявлення в теплиці або парниках чорної ніжки, фузаріозу, несправжньої борошнистої роси, фомозу, альтернаріозу, судинного бактеріозу хворі рослини видаляють, а здорові підсипають заздалегідь продезінфікованим піском (шар – до 2 см). Ґрунт, де було видалено рослини, поливають 3% розчином мідного купоросу (2 л/м2). Проти кореневих гнилей, чорної ніжки капусти розсаду поливають під корінь з інтервалом 3–4 тижні 0,15% розчином фунгіциду Превікур 607 СЛ, р.к. (2–4 л/м2) або слабким розчином марганцевокислого калію (3–5 г на 10 л води). Проти кили капусти  в теплицях перед висаджуванням розсади ґрунт обприскують фунгіцидом Тіовіт Джет 80 WG, в.г. (1 кг/сотку).

7. Повторне вирощування капусти та інших капустяних культур на одному і тому самому місці рекомендовано не раніше ніж через 3–5 років. Найкращими попередниками для капусти є картопля, огірок, цибуля, бобові культури, морква, озимі на зелений корм.

8. Вапнування кислих ґрунтів (найкраще це робити восени) стримує розвиток кили і чорної ніжки.

9. Під час висаджування розсади в ґрунт треба дотримуватися оптимальної густоти розміщення рослин. На загущених насадженнях рослини більш інтенсивно уражуються несправжньою борошнистою росою, фомозом, альтернаріозом та іншими хворобами.

10. У період вегетації рослин їх вчасно поливають, через дефіцит вологи в ґрунті рослини втрачають тургор, в’януть і стають вразливими до хвороб.

11. За умов прогнозу інтенсивного розвитку несправжньої борошнистої роси рослини обприскують препаратом Інфініто 61 SС 687,5, к.с. Проти фомозу, альтернаріозу, сірої та білої гнилей ефективні фунгіциди Луна Експіріенс 400 SС, 0,35, к.с і Натіво 75 WG, в.г.

12. Для захисту качанів капусти від гнилей під час зберігання треба за десять днів до збирання врожаю обприскати рослини капусти фунгіцидом Квадріс 250 SС, к.с. (6 мл/5л води/сотку). Проти гнилей перед закладанням на зберігання головки опудрюють крейдою.

13. Після збирання капусти видаляють усі кочерги і знищують їх за межами грядки овочевих культур, інакше навесні талі води можуть рознести інфекцію збудників хвороб.

Купити насіння капусти тут

Купити засоби захисту тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram